2f Jaargang Nr 70. RE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 29 April 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden V Vrr hier en eEders Eene Tentoonstelling voor Godsdienstige Kunst De Landdag op 6 RTiei te Kesfer HOWE 01 OPGELOSTE PEBO-6UHNO PEELS iliOlK DE PLOEG hit' l <l«' (iKOÖTSIE opbn iigsl nu t «Ir IJESI E lio<'iiani<rh<'i<i zaI verzekeren. Meessen. De gendarmerie heeft hier een fransche weglooper van het leger, Henri Senesaele aangehouden. Hij was van de klas 1911, ingelijfd bij het 3e genieregi ment te Atrecht. Wytschaete. Vliegers ongeluk op den steenweg van Waasten naar Wytshaete. Frans Tieperghein, de jeugdige korpo raal vlieger die bij het zwenken met zijn vliegmachienten gronde plofte is Zaterdag avond in het heelkundig gesticht te Mee-- nen aan zijne wonden overleden. De onge lukkige was in den morgen opgestegen om oefeningen te doen met een zwaarder machien als hij gewoon was. De ouders v. het slachtoffer wonen te Meenen, Yper- straat en zijn algemeen geacht en gekend. Zijne moeder was Juv. Mortreu van Yper. I funne droefheid bij het vernemen van het ongeluk dat hen kwam te treffen was onbe schrijfelijk. l iet lijk werd naar de ouder lijke woning overgebracht. De begraving had Donderdag plaats onder een over- grooten toeloop van volk. Obusontploffing. Dinsdag morgen om 10 uur voormiddag waren drie jongens alhier aan het ijzer zoeken. Zij vonden wel licht wat zij verlangden. Een schrikkelijke ontploffing volgde. Platteau Camiel 16 jaar oud van Meessen werd op den slag ge dood. Lucas Juliaan 16 j. van Meessen was gekwetst aan de beenen en vluchtte waar over hij kon naar Frankrijk, uit vrees ge knipt te zijn. Mistiaen Louis 15 jaar van Wytschaete liep verwondingen op aan lin kerarm en been ook aan de borst. Na een eerste verband werd hij dadelijk naar het hospitaal van Yper overgebracht. Wanneer zullen die laatste obussen hier uit de streek verdwijnen. Wanneer zullen de ijzerrapers wat voorzichtiger zijn. Diksniuide. Zondag, 13 Mei, inhul diging van de Vlag der Vlaamschc Fanfare. - V. O. S. Uit alle hoeken van West-Vlaanderen kwamen reeds toetredingen tien muziek maatschappijen en een veertigtal V. O.S. senbonden en andere Vlaamsche ver- eenigingen. De achterblijvers zullen zich onverwijld in regel stellen. West-Vlaanderen heefl dus begrepen dat het noodig is, dit jaar, twee maal naar Diksmuide te komen, want de opkomst naar de Bedevaart mocht geen aanleiding zijn om niet op 13 Mei feest te komen vie ren met hun Vlaamsche broeders die van Diksmuide een waardige bedevaartstad willen maken. Diksmuide is een oude Vlaamschhatende yesting, die begint af te brokkelen onder het aanhoudend gebeuk van den Vlaamscii nationalen hamer. Het volk, zooals overal, staat niet vijandig tegenover de Vlaamsche zaak, doch is er onwetend over en slecht ingelicht. Een deftige volksoptocht van duizenden personen moet de pogingen van de plaatselijke werkers komen kracht en macht bijzetten. Door het stadsbestuur werd ons een toe lage geweigerd, met 10 stemmen tegen 1. Vooraleer de toelating tot den stoet te ge ven heeft de Burgemeester eerst den tekst van de redevoeringen, en... van de muziek stukken geeischt Dit alles is kenschetsend genoeg opdat niemand er nog kunne aan twijfelen dat zijn plaats te Diksmuide is op 13 Mei. Vergadering van de groepen, om 1 u.30. langs den Eessenweg. Optocht om 2 u. door de stad. Overhandiging van het vaandel op de Marktplaats. .Aanspraak door de V. O. S. sen A. Sa- myn, P. Fmne, J. Leuridan. Muziekuitvoering van 5 tot 7 uur. Diksmuide deed overal zijn plicht Nieuwpoort, Poperinghe, Yper en.. Tri bunaal (leen enkel Vlaamsche Bond uit West-Vlaanderen mag ontbreken B. W. Rond 10 Mei zullen de toege treden bonden rechtstreeks verwittigd wor den over hnn lokaal, en hun plaats in de stoet. Gheluvelt. In 1110 Oheluvelt. Het was zoo 't schijnt in de XIe eeuw een afhankelijkheid van üheluweook volgens Chotin, wil Gheluw-elt zeggen; Gheluwe-//«/trA Inderdaad, terwijl Ghe-, luwe maar 15 tot 20 m. boven den zeespie gel ligt, is er Gheluvelt van 56 tot 60 m. boven. Volgens E. H. A. Dassonville is de betee- kenis van Gheluvelt veld op de Gheluwe, beek die nu Reutelbeek genoemd wordt. Gheluvelt werd parochie in 1171 met de H. Margaretha als patrones. Het lag van oudsher in 't bisdom Doornijk. Voormezeele. In 961 Formesela. Dit is volgens Kan. Desmet ontstaan uit Vrooneseele of Vromesele. In het eerste geval ware het woonst of staatsgrond endiensvolgensaan vroondienst verplicht. In het tweede gevalverblijfplaats van godvreezende lieden. Volgens Chotin ontleende Voormezeele (dat in 961 reeds bestond) zijn naam aan Dickebuschvijver, die maar in 1320 aange legd 'werd E H. Dassonville geeft voor uitleg zale of woonplaats van Frunio. Met de toestemming van den bisschop van Terenburg stichtte zekere ridder Isaac er een klooster van Kanunnikken in 1069. Deze aanvaardden omstreeks 1102 den regel van den H. Augustinus. Het werd de rijk ste abdij der streek. Zij had hare Urefuge„ of toevluchtsoord in de moeilijke tijden, te Yper in de Hondstraat (St Aloysius'school) en werd in 1794 afgeschaft. Een klooster van Augustinessen stond in de middeleeuwen op 't gehucht St Eloy. Sedert eeuwen bewaart men in de kerk van Voormezeele eeue relekwie van het H. Bloed Onzes Heeren. Waarschijnlijk was het Dirk Elzaten, die in de jaren 1100 dat kostbaar geschenk aanbood aan de abdij. Voormezeele lag eertijds in 't bisdom Terenburg. Rousbrugge-Haringhe. Vlaamsche Toeristenbond. In Rousbrugge en om liggende werden reeds 161 leden ingeschre ven. Op 7 Mei 1928 wordt de tweede bonds- reis ingericht naar de H. Bloedprocessie te Brugge. De reis geschiedt per auto er is plaats voor 40 man. Prijs 27 fr. Inschrijving tot uiterlijk 1 Mei bij Juul Costenobel, Haringhestraat, en bij H. Ryon, Haringhe. Watou. Koor. Zondag 29 Ap ril in de feestzaal bij Leon Devos, KUNST AVOND gegeven door het befaamd kooi van den Studiekring van Yper. Uitvoering van oude en moderne Koor'en en Liederen, 40 uitvoerders. Merckeni. Op het «Hoog Matebosch was men bezig met gebetonneerde «Abris» te doen springen en men gebruikte daartoe ontploffingspoeder. Onder een abri was het dynamiet aangelegd en de lont ontsto ken maar de ontploffing greep geen plaats. Een der werklieden, de 30-jarige Joos Fir- min, ging zien wat er haperde, doch toen hij er bij kwam gebeurde de ontploffing. De ongelukkige werd doodelijk getroffen en bezweek na enkele stonden. De ongeluk kige laat eene vrouw achter zonder kinde ren. Wanneer toch zullen die na-oorlog- sche rampen, die voor de frontbewoners een gedurig gevaar en angst zijn, een einde nemen. Staden. De 43-jarige aardewerker Emiel Atneel, is wegens inbreuk op een uitdrijvingsbevel door de policie aange houden geworden. Wervick. De 39-jarige Leonard Le- mochien, karrevoerder en de 36-jarige Cyriel Debeuf, ontvreemdden kolen die afvielen van de spoorwagons die zij losten en de 43-jarige Fr. Breyne en de 41-jarige Leonie Verhaeghe verheelden deze waren. De twee eersten krijgen elk 8 dagen met genot van uitstel, de twee anderen worden veroordeeld tot 25 fr. geldboete. Nieuwcapelle Gaaibolling Op Zondag 6 Mei a. s. jaarlijksche gaaibolling gegeven door de Maatschappij De Vcr- eemgde IJzervrienden, in de overdekte tra in de herberg Het Vliegplein bij H. De- coene. Oppervogel 40 fr., 2 zijdvogels ieder 20 fr. 40 fr. 2 kallen ieder 5 fr. 10 fr.' Gewone voorwaarden. Zaterdag rond 1 uur en half namid dag gebeurde hier een spijtig ongeluk. Eenige knapen waren aan het spel in de Smisstraat. De poort van het magazijn van C. D. was open en vastgelegd met een kas seisteen. Men denkt dat de kinderen al spe lende den steen ietwat moeten verplaatst hebben met het gevolg dat de felle wind de poort toewierp die op den steen botste, uit haar hengels vloog en terecht kwam op een der knapen, deö-jarige André Lil- lon, die gekwetst werd aan het hoofd en een been gebroken werd. De kleine wead spoedig naar zijne woning overgebiacht en verzorgd door een geneesheer die den toestand van het slachtoffer geruststellend vond. Dickebusch. De gemeente telt onder hare bewoners een oud gediende van Leo pold I, in den persoon van Karei Louis Louwagie, geboren op 14 November, inge lijfd bij het 9<' linie te Namen en is bij K B. van 8 April met de herinneringsmedalie van 1870-71 vereerd. •AifiWïfiifüfüftWffüfitfiKWifiWifiSSSifiy; Poperinghe Op Maandag 7 Mei om 8 uur geeft dé K. V. N. S. een prachti ge Bormsavond in het Vlaamsch Huis Guustje Peelaerts, uit de Kempen, komt er met zijn trekzak en zijn gezang het Vlaamsch Nationale in Poperinghe wak ker zingen. Ingang vrij en kosteloos. sinBBBiaHssffiRa&iaa lO JUNI 1928 Wal ieders aïdeeilno overwegen moei Het inhuldigingskomiteit van 10 Juni te Aalst beoogt: Er de grootste Vlaamsch Nationalis tische uiting van te maken oin aan Vlaan deren te toonen wat Vlaanderen kan, wat het is, en wat het voor België worden kan als alle nationalisten schouder aan schou der staan, als het doelwit klaar en de hand vast is. II. Een waardige hulde brengen aan de beweging en de leiders die deze en gene zij de v. den Ijzer, Vlaanderen langs den weg van lijden en opoffering tot het nieuwe le vende leven hebben geleid? Geen elektoraal doel, geen partijpolitie ke oogmerken bezielen ons... 10 Juni moet zijn de schouwing van de Vlaamsche gele deren die boven alle politieke beschouwin gen onverbreekbaar aan nu kaar gehecht zijn door Vlaamsch-nationale solidariteit en door de liefde tot en de trouw aan !wt eindideaal. Iedere afdeeling moet er zijn Op haar best, Op haar sterkst, Waardig van de beteeken is, waardig door hare houding, waardig door hare uiting, waardig door haar ideaal. Orde moet er zijn, tucht, waardigheid. We moeten dien dag de puntjes op de I's zetten het toekijkende Vlaanderen tot voorbeeld. Stuurt ons Uwe toetreding, de lijst Uwer Vlaamsche strijdlitteratuur, de fotos onzer leiders, de fotos onzer betoogingen, maakt propaganda, brengt spandoeken mede, ver zorgt ze door vorm als door inhoud. Het moeteen modeldag zijn. ISSBHailllB Niettegenstaande het vernietigende ma terialisme van dezen tijd, materialisme dat heel zeker ook groote kunstenaars heeft voortgebracht, maar dat alle mystieke inspi ratie uit de kunst heeft verbannen, zien wij ook in Vlaanderen, tal van kunstenaars terugkomen tot de Christelijke kunst. En allereerst Christelijke kunst zei Pater L. Reypens in zijn voordracht op 11 September 1927 in de Pelgrimtentoonstel ling in den Katholieken zin, bouwt op de mooie natuur, hier in Vlaanderen, op de Vlaamsche menschelijkheid. Met de gastvrijheid van den apostel Paulus haalt zij die menschelijkheid met heel de gam harer gevoelens in, maar uit den schaduw hunner natuurlijkheid doet zij ze in het volle licht treden van het ver goddelijkt leven en vervormt hun besten adel in den omgang naar het Godsvisioen. Christelijke kunst is op elk oogenblik de belichaming van het tot schoonheidsont roering opgebloeid, vergoddelijkt leven der ziel, gelijk het op dit stadium van het geloofsleven in de Kerk, en met de uitdruk kingsmiddelen van dat oogenblik geleefd en gebeeld wordt. Een treffend bewijs van den gaven op bloei der Christelijke kunst bij onze Vlaam sche kunstenaars, werd ons verleden jaar gegeven, door de Pelgrimvereeniging genootschap van Kunstenaars die staan in het téeken der eenheid van Geloof, van leven en van kunst de prachtige tentoon stelling door deze vereeniging te Antwer pen op touw gezet, is gegroeid tot een machtige uiting van Godsdienstlevén in de kunst. Enkele weken geleden was het Oostende, die de gastvrijheid schonk aan onze Gods dienstige Kunstenaars. Thans vinden zij, schilders, beeldhou wers, bouwkundigen en letterkundigen, gastvrijheid in de Groeninghestede, Kort- rijk, alwaar tot op 13 Mei eene tentoonstel ling voor Godsdienstige Kunst wordt ge houden, in de feestzaal van het «Vlaamsch Huis Groeninghestraat, 19, Naast schilderijen, beeldhouwwerk, is er eene ruime plaats voorbehouden aan litur gische voorwerpen en boeken. De heer Herman Deckers, Sekretaris van de Pelgrimvereeniging, hield er Vrijdag ecue mooie voordracht over Godsdien stige Kunst die goed werd bijgewoond. De tentoonstelling zal ook wel door het kunstminnend publiek druk bezocht worden, en Katholieken uit heel 't omlig gende moeten er, ter aanmoediging van den apostelarbeid onzer Kunstenaars, zoo-, veel mogelijk naar toe te komen. De Landdag op 6 Mei te Kester wordt een triomf! Meer dan HONDERD VIJFTIG toe tredingen op 24 April! VLAAMSCHE NA Tl ON A LISTEN allen daarheen Sprekers Staf De Clercq, Ward Hermans en X.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3