DECARNE Naar gezonder levensioesianden u:i:i u i:\vlaggkx zoxdagiilst. v. Loufr yandoor»?ie Grooie Internationale Drafkoersen YZERBLDHD 8H DUBBEL 5 GRADEN LenerRunUig Prijsvraag "De Noorosiar., Edgard LOUAGE 10.000 FRANKEN PRIJZEN De dienstdoende Apotheker op Zondag 20 Mei is M' weckesser, Diksmuidstr. Drinkt Beverensch Bier Karmel Derde-Orde Congres STAVELE SandeactiiDarï ouders onzer eere-communieKanreD Boterstraat, 50, YPER. zitting van maandag 14 mei 1928 om 18 uur Ypersche steenputten tot dan toe door dat zelfde water gespezen, nog enkel een slijk achtig vocht inhielden, dat voor het huis houden gansch ongeschikt was, bij zoover re dat de pest alhier uitbrak. Toen die vorst in 1680 alhier zijn plech tige intrede deed. werd hij op de hoogte van den toestand gebracht, de officieren vreesden immers dat de bezetting (waar van de kazernen stonden, waar men nu de fabriek bouwt) ook door die ziekte zou aan getast worden. Lodewijk XIV'gaf last zonder uitstel de bezetting zuiver water te verschaffen en dat in genoegzame hoeveelheid, alsook op de markt een fontein op te richten (waar ongetwijfeld de Yperlingen zich konden voorzien.) Doch dat was eerder gezeid dan gedaan, want de sceptor van Lodewijk XIV, hoe machtig die vorst ook was, had de kracht niet van Mozes staf om het water uit den grond te doen opborrelen! Zijn deskundigen doorliepen met koort- sigen angst geheel de streek, totdat ze na lang zoeken, in 1681 op de helling van den Kemmelberg 4 kleine broynen ontdekten. Seffens sloeg men hand aan 't werk in October graafde men op de Markt recht- OAer 't Nieuw werk een gracht van 5 voet diep, die het Westen in, de Boterstraat volgde,om vervolgens langs de Mondstraat de vestingen te bereiken nabij de kazernen en verderop den Kemmelberg. Deze gracht werd voorzien van buizen met ongeveer 10 cm. opening, vervaardigd uit eiken boomstammen van omtrent 2 m. lang, en zorgvuldig met mastiek dicht ge maakt en bedekt met klei en mos. In 4 maanden was het werk klaar in januari 1682 gaf de fontein water, zoo 't •schijnt verhief zich de waterstraal meer dan 2,50 m hoog. De koning had zelf in de onkosten voor zien doch zoo de stad er wilde voordeel uitmaken moest ze de kosten der uitge voerde werken dekken en daarenboven nog de waterleiding tot den Kemineberg onderhouden, hetgeen ze dan ook noodge dwongen deden. Het duurde echter niet lang of het mee- rendeel der bui/en of verstopten of barst ten en het was uit met de waterleiding en de fontein, gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Onze kanten. Tijdens de verschillige ontvangsten welke dezer dagen aan het hof van Engeland plaats hadden, hebben de baronnes Cartin de Marchienne, echtge- noote van 's lands gezant, prinses de Croy en prinses de Ligne, het gebruik van den Vlaamschen kant in eere gebracht. Zulks werd zeer opgemerkt en bewonderd. Gesticht van het H. Hart. Op het laatste der verledene week werd er een begin gemaakt met het overbrengen der zieken van Kortrijk naar hier. 't Was een droevig schouwspel al die ellendigen te zien het gesticht binnengaan maar tevens troostend en versterkend de handelwijze na te gaan dier edelmoedige Zusters die met een engelachtig geduld hunne zieken wisten te behandelen. Maandag en volgen de dagen werden de overige ongelukkigen ondergebracht. Laat ons hopen dat de nieuwe gebouwen en dat de laatste toepas singen een goeden invloed zullen te weeg brengen. Wij wenschen den E. H. Vanden» abeele Bestuurder van het gesticht met al zijn volk van harte welkom. HIPPODROOM - YPER (Hoekje) Zondag 3 Juni om 3 uur met de medewerking van het Stadsbestuur en opgeluisterd door de Harmonie Ypriana. Minneplein De laatste barakken zijn hier stilaan aan het verdwijnen en menig een vraagt zich af, wat zal er met dien grond gedaan worden. Reeds werd de gedachte vooruitgezet daar een sportplein te maken waar alle sportliefhebberijen zouden kun nen geoefend worden. Ongelukkiglijk, de staat aan wien de grond toebehoort, stelt zoo zotte prijzen (7 tot 8 honderd duizend fr. indien men de geruchten gelooven moet) dat er daar niet aan te denken valt. En dan, ja dan, zal de grond naar alle waarschijn lijkheid daar braak blijven liggen lijk die daar aan de Dixmudepoort recht voor de fabriek van Doorns, 't ls nu weer dan vijftig jaren dat die daar ligt niet te doen en geen cent opbrengt, dan wanneer hij reeds hon derd keeren had kunnen verkocht zijn. Maar ja, dat is administratie en wij zijn in den tijd der bezuinigingen. Bericht. Zaterdag 26 Mei 1928, om 10 ure voormiddag, ten stadhuize, open bare verpachting, voor een termijn 3, 6 of 9 jaren, in te gaan den 1 Juni 1928, van den dam van de Dickebuschbeek, gaande van de capucienenstraat (voor dezen Post hoornstraat) tot aan de Marsofbrugge, te zamen 1 Ha. 22 a. 50 ca. groot. Het lastenkohier ligt ter inzage in liet üemeentesekretariaat. j. i»<>h avm-A mrlool De verzekeringsmaatschappijDe Noord- star„ schrijft een letterkundige prijsvraag uit. Het bedrag van den prijs is 10.000 fr. Gevraagd wordt, eene studie of essay handelend over Guido üezelle. Werken van uitsluitend biographischen, bibliographischen of taalkundigen aard worden niet gewenscht. De Voorkeur zal veeleer gaan naar de werk dat de figuur van Guido Gezelle, als mensch en als dich ter, en de beteekenis van zijne kunst voor het geestelijk leven van zijn volk en van den geheelen Nederlandschen stam, op heldere wijze in het licht stelt, zoodat men krijgt een syntietische kijk op het leven en de poëzie van Gezelle. Het is niet een akademische dissertatie over Gezelle welke wordt gevraagd, maar studie of essay inden aard van Chesterston's studie over Charles Dickens, of de verhan delingen van R. Rolland over Tolstoï en Beethoven. Het werk moet minstens 70 a 80 quarto pagina's niet gespatieerd machienschrift groot zijn. Voor de wedstrijd worden aangenomen: a) Niet uitgegeven werken en handschrif ten. Deze moeten ingezonden worden of wel in drukproef, in machienschrift of zeer duidelijk leesbaar handschrift. b) werken verschenen sedert 1 Februari 1928. De werken moeten inkomen ten laatste tegen 1 Augustus 1929. Tegen einde 1929 zal uitspraak gedaan worden. De jury beslist met de meest volkomene vrijheid, ook indien haar dit wenschelijk voorkomt over de verdeeling van den prijs. De jury is als volgt samengesteld De Eerwaarde Heer C. VERSCHAEVE, en de heeren Emanuel DE BOM, Jozef MULS en Herman ROBBERS. Alle briefwisseling bestemd zoowel voor de juryleden als voor de Noordstar, moet gestuurd worden aan het volgende adres den heer Onder-Bestuurder van den verze keringsgroep - Noordstar-Boerhaeve Ka landerberg, 1, Gent, met vermelding - Let terkundigeprijsvraag Thans reeds wordt in alle vereenigingen het werkplan voor volgend Winterseizoen voorbereid. Het is het alleszins passende oogenblik om er aan te herinneren dat «Het Vlaamsch Kruis» zich tot taak stelde voordrachten over geneeskundige of maatschappelijke onderwerpen te houden in alle middens, van waaruit daartoe een aanvraag inkomt. Zulke voordrachtavonden zijn voorzeker van aard ons Vlaamsche volk leerzame en tevens aangename avonden te brengen, vooral daar het mebrendeel van de rijke keuze spreekbeurten, welke kunnen voor gelegd worden, door lichtbeelden of film opgeluisterd worden. Vlamingen ijvert in Uwe onderscheide ne kringen en groepeeringen om op een dergelijke samenwerking metHet Vlaam sche Kruis» aan te sturen. Het Secreta riaat Dendermondestraat, II Antwer pen (en de plaatselijke afdeelingen) zullen U graag meerdere inlichtingen verstrekken. Vraag de lijst der spreekbeurten. Met aanmoedigende goedkeuring van Z. E. P. Generaal der Karmelietenorde houdt de Vlaamsche Ordeprovincie haar eerste Congres van De:de-0~de-Broeders in het Karmelietenklooster te Gent, Burgstraat, 50, op 2e Sinksendag, 28 Mei. PROGRAMMA Om 8 3 4 Plechtige Ontvangst der Broe ders in de kerk. Wijding van 't Vaandel der Derde-Orde-AfdeelingGent. Om 9 u. Veni Creator Zeer Plech tige Hoogmis met aanspraak door E. F1. Clemens, uiPGent. Om 10 1 2 u. Eerste zitting: Openings rede door Z. E. P. Celestinus, Provinciaal. Om 10 1 2 li. [Trie voordrachten van 20 minuten ieder, met 10 minuten tusschen- poos voor aanmerkingen. 1) De geest der Derde-Orde door E. P. Berthold, uit Kortrijk. 2) De Derde-Orde en Maria door Br Jozef (E. Van den Steenen) uit Gent. 3) Veralgemeening en uitbreiding der Derde-Orde door Z. E. P. Dominicus, Prior te Yper. Van 12 tot 2 1 2 u. Maaliijd. Om 2 1 2 li. Tweede zitting Drie voor drachten. 1) De Derde-Orde in het Gezinsleven door Br. Felix (F. Benoot) uit Yper. 2) Derde Orde en Missiegeest door Z. E. P. Stefaan, Prior te Kortrijk. 3) Derde-Orde en de H. Theresia door Br. Jeroom (M. Notredame uit Brugge). Van 4 tot 5 u. Vrije tijd. Zeer plechtig Lof met processie jn den kloosterpand. Sermoen door Z. E. P. Hubertus, Prior te Brugge, over ONZE Derde-Orde en het HUIDIG godsdienstig leven Na 't Sermoen Te Deum. Na hef Lof Vlaggelied der Derde-Orde. N. B. De Zusters De/de-Ordelingen wor den uitgenoodigd tot de Hoogmis en het Lof. Het wellukken van dit eerste Congres wordt dringend aan de gebeden van alle Derde-Ordelingen aanbevolen. Itock- <mi Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN. AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP De naakten kleeden Dit is het missiewerk van onze eere-communiekanten Vaders en Moeders, Binnen enkele dagen zal uw geliefde kind zijn eere-eommunie doen. Gij zijt er gelukkig om er zal feeste zijn in huis en met reden. Gij zult uw kind in 't nieuwe kleeden en gij hebt gelijk. Die dag is de plechtigste dag in het leven van uw kind. Maar, gij hebt er ooit aan gedacht dat er in Congo zooveel kinderen zijn die hunne eerste communie zullen doen, en die geen kleedje hebben om hunne naakte ledema ten te dekken Zij hebben niets dan een stuk boomschors, of een bananenblad als kleedsel. Dit zijn ook de kinderen van Onzen Lieven Heer. Indien gij den zegen van hierboven over uw kind wilt trekken, doet een schoon werk van naastenliefde, een werk van barmhartigheid. Geeft, zoo ge kunt, een paar meters katoen om een eerste Communiekantje in Congo te klee den en kunt ge zooveel niet, doet toch eene kleine gifte om stoffe te koopen voor die ongelukkigen. Die kinders zullen u dank baar zijn en veel bidden voor u en voor uw kind. Laat uw lieveling eene omhaling doen bij het feestmaal op den dag der eere-kom- munie, bij uwe uitnoodigden. Verleden jaar werden 3000 kinders in de missiën door het werk De naakten kleeden van een kleedje voorzien. Gij zult helpen zorgen, nietwaar dat dit getal in 1928 nog stijge. God zal 't u loonen hier en hiernamaals. Wie eene almoes begeert te geven kunne die bestellen aan EE. HH. Pastoors van de stad of aan Jufv. VANDERGHOTE, pro pagandiste van het werk, de Stuersstraat. GROOT SCIIOi:\ i: KLÊiN Let goed op het adres IN DEN POSTHOORN o OVERGROOTE KEUS VAN Mans-, Vrouw- en Kinderartikelen Allen van eerste hoedanigheid Schoenen op maat.-Allerhandeherstellingen komt zien en ookueelt. Gemeenteraad Om 6 1 4 ure opent de Voorzitter Bur gemeester Sobry de zitting. De Heeren Capoen, Missiaen, L.euridan en Soete zijn afwezig; bitter weinig publiek is opgeko men. De Secretaris geeft lezipg van het ver slag der voorgaande zitting 't welke zonder opmerkingen aanveerd wordt. 2. Wegenis. Aankoop van grond. Eene onteigening van grond aan de Rijsselpoort 12 in2 aan 15 frank, toehoo- rende aan h. Dewitte. Aangenomen. 3. Stedelijk Kerkhof. Grondvergun- ningen. Verscheidene aanvragen zijn gedaan en worden zonder opmerkingen ingewilligd. 4. Stadseigendommen. Verkoop van grond. Deze grond, den hoek uitmakende der Grachtstraat en Maloulaan, 161 m2 groot, wordt aangevraagd aan 42 frank de m2 met belofte binnen de twee jaar te bou wen. De heer Vandamme doet opmerken dat een gebouw langs deze grond toegang neemt naar zijn achterpoort, en vraagt óf zulks toegelaten is. Die zaak zal onderzocht worden. De verkoop wordt bijna eenpa rig! 'jk goedgekeurd. 5. Openbare Onderstand. Verpach- ting van landgoederen. Geldhof te Onde-Capelle wordt, op zijne aanvraag, ontslagen van de pacht van 1 Ha. 84 a. 12 ca. land. De Openbare On-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2