2' Jaargang N' 73. DE YPERSCHE R Zondag 20 Mei 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden l>i«' I <«11001 S I E opbrengst met «Ie I5KSTK hnednnikheid /al verzekeren. ZOMERCARNAVAL i 11 a a a Van hier en elders E of OPGELOSTE PERD-6URK0 DE PLOEG deistand zal deze partij land in openbare verpachting brengen. Schepen D'Huvettere vindt het onredelijk, in den pachtbrief een artikel te lasscheti waarbij pachtbraak ver oorzaakt wordt door den verkoop. Bonnet sluit hem aan voor het weglaten van dezen artikel, zulks om den schadelijken invloed op den pachter, bij het bepalen van den pachtprijs. Ongelukkiglijk heeft de heer Schepen D'Huvettere eene flauwe pijl ge schoten daar er hoegenaamd noch in de/e pachtbrief noch in andere, van dezen arti kel spraak is. Er is enkel uitzondering ge maakt geweest voor de zaak van de Potyze, die straks zal te berde komen, en welke bestaat in de verpachting van een aantal kleine perceelen grond. De heer Van N'ieu- wenhove schertst ne critiquez pas sans connaitre lachoseafond,c'est a mon grand regret que je vous le dise, je suis surpris de votre ignorance 6Openbare Onderstand. Openbare verkoopt ng van een perceel bouwgrond (Yper) Wordt voorgesteld een perceel van 1111 m2 te verkoopen. Op 50 meters diepte aan 10 frank, de rest aan 5 frank de m'2. te za- men voor 7055 frank. Aanveerd. 7. Openbare Onderstand. Openbare verkooping van een stukje grond. (St Jan). Het betreft een stuk grond groot 803 m2 08 dat nu verpacht wordt aan 10 frank de are, en waarvan de verkoop 5822 frank zou opbrengen. Goedgekeurd. 8. Openbare Onderstand. A fstand van grond. De dienst der militaire kerkhoven (de Staat) doet de aanvraag de gronden thans door hen gebruikt te Boesinghe, Brielen, Vlamertinghe, St Jan en Yper, bestaande in het geheel 2 Ha. öl a. 43 ca., te willen af staan voor de som van 120.205,45 frank. Wordt goedgekeurd. 9. Kerkfabriek van St Maartens. Rekening voor het jaar 1927. Deze rekening sluitende met een over schot van 03.741,17 frank wordt goedge keurd op uitzondering van liberalen en socialisten, die zich onthouden. 10. Dienst voor medisch schooltoezicht. Inrichting De Voorzitter doet het nut uitschijnen van dezen dienst, waar een dokter toezicht oefent op de kinderen dei school. Het prin ciep wordt gestemd en de bespreking zal voortgezet worden in geheime zitting. 11. - Stadsmeisjesschool der Rijsselsfraat. Uitbreiding. - Aankoop van grond. Een antwoord van wege den Openbaren Onderstand is toegekomen, vermeldende dat de prijs voor dezen grond moet 20 fr. zijn, en dus stads' voorstel (15 frank) niet kan aanveerd worden. De Heer Van Nieuwenhove vindt dat de Commissie van Openbaren Onderstand het stadsbelang op denzelfden voet stelt als dit van een bijzondere. Immers zij wordt 20 fr. geboden, en zal dus niet toegeven aan min dan 20 fr. zonder onderscheid te maken der bedoeling van den kooper. De Voorzitter ziet de noodzakelijkheid niet in van dezen aankoop, en wenscht deze grond te laten aan een ander liefhebber, die er een schoone gevel zou bouwen in plaats van een blinde muur. De Heer Glorie kan de houding van den Heer Sobry niet verdragen, en noemt het ongelukkig voor den gemeenteraad zulk een voorzitter te hebben. Reeds lang is er beslist geweest dezen grond aan te knopen, nu dat er enkel nog over den prijs te spre ken valt, vindt hij er geene noodzakelijk heid toe. Eens te meer zal hij dus de beslis sing van zijnen raad over het hoofd zien. De&Heer Burgemeester antwoordt dat hij het recht heeft zijn persoonlijk oordeel uit te drukken en ernaar te stemmen, hetgeen hij ook zal doen. Op ééne uitzondering na, wordt de aankoop algemeen gestemd. 13. Dienst voor lijkenven'oer. Aan besteding. Een ontwerp van aanbesteding wordt door den Voorzitter afgelezen, 't welke met eene kleine aanvulling goedgekeurd wordt. 13. Financiën. Aanvraag tot kre dietopening. Vernieuwing. Een voorstel van heer Burgemeester, om de kredietopening bij be Bank van Kprtrijk te vernieuwen voor éen jaar, wordt aange nomen De heeren Schepen D'Huvettere en en raadsleden Van Nieuwenhove, Glorie, Bonnet en Bossaert onthouden zich. Deze laatste omdat de heer schepen van finan ciën hem onthouden heeft, en de eerste... omdat het hem alzoo aanstaat. 14 Onderhoud. Waterloo pen. De uitvoering van het werk dat voorzien is in de begrooting en door hoogerhand aanbevolen wordt namelijk aan de Kem- melbeke, wordt zonder opmerkingen ge stemd. 15. Medeelingen. Lord Mayor dankt voor zijn gulhartig onthaal alsook de Mayores voor het prach tig geschenk. De Burgerlijke invalieden geven kennis van hunne feest, dewelke zij op Dinsdag 15 Mei in «Oud-Yper» ten einde de on kosten te kunnen dekken der feestelijkhe den welke zij ter gelegenheid hunner vlag- inhuldiging zullen hebben. Op verzoek van heer Leuridan in voor gaande zitting, geeft de heer Voorzitter le zing van den brief toegezonden dooi liet Comiteit van den karnavalstoet. De avondscholen zullen geopend wor den op 11 Juni. Inschrijving der leerlingen op 20 en 21 Mei. Ruchtbaarheid zal ge maakt worden in lokale bladen en door plakbrieven. M. Vandamtne vraagt een gaslantaarn te plaatsep aan het handelskwartier. M. Bonnet vraagt de paden van den hof aan de statie, met wat asch te bestrooien, om te vermijden, dat ten gevolge van het nat weder en dus de gladheid der paden, men op het gras niet zou moeten stappen, M. Delahaye vindt het ongehoord van wegens den Belgischen staat, diezou willen besnoeien in het heropbouwen onzer halle Wij hebben recht onze halle in haar vroe- geren bouwtrant te zien oprijzen. Liever een klein deel, maar niet vervormd. Onze stadsingenieur in zijne onderhandelingen zal er insgelijks op drukken. Wij van onzen kanten moeten ook op onze hoede wezen en wij mogen niet dulden dat onze halle, anders oprijze dan zij altijd geweest is,'t en mag. noch ten zal. M. Glorie stelt voor dat M. Delahaye zou M. Coomanster zijde staan in de onderhan delingen met het Ministerie. Daar zal hij ondervinden dat daar niet alles gewonnen is met kranig te spreken. 16. Een met hoogdringendheid aan- gevoegd punt: namelijk ontwerp van bij zondere lastkohieren voor de voorziene werken ten bedrage van 1500000 frank, wordt gestemd. Hiermede wordt de openbare zitting ge heven. De 'raad heeft nog verscheidene punten in geheime zitting af te handelen. STAD POPER1NGHE Zondag 24 Juni 1Q28 om 3 1 2 uur MET REKLAAMSTOET 4000 Frank PRIJZEN Alle inlichtingen alsook de voorwaarden tot deelneming, kunnen verkregen worden op het Secretariaat v. het feestYperstraat, 2, te Poperinghe.waarde inschrijvingen ten laatsteden 10Juni moeten toekomen. Wervik Degenenonderonsdiedeel- namen aan den 9en landdag te Kester zul len waarschijnlijk de strijdwoorden van Staf Clereq, Ward Hermans en Joris Van Severen in hun hart hebben medegedragen en er zich eens te meer op toeleggen de Vlaamsch Nationale gedachte te versprei den. Zeker zal hunne taak niet al te gemak kelijk zijn op dezen grenspost aangezien het volk zich de domme gedachte in den kop steekt dat ze geeiT VI. Nationalist kun nen zijn omdat ze hun brood in Frankrijk moeten verdienen. Ja ze moeten in Frank rijk hun brood gaan verdienen door hun zweet en wees maar niet verlegen,geen van die Fransche bazen zal u een strooi in den weg leggen want hij weet maar al te wel dat de beste werkkrachten bij de Vlamingen te vinden zijn. De groote schuld ligt aande Belgische regeering die nooit iets dei d ten voordeele der Vlamingen. Aan haar is het te danken dat het grootste deel der be volking hier naar Frankrijk het vuilste en slaaflijkste werk mogen gaan verrichten. Gevoelen onze menscheu dan nog niet dat ze in dit gezegend land aanzien worden als tweede klasse burgers. Het is onze plicht hen de oogen te openen en met vereenig- de krachten te werken om spijts alle klein zielige en loensche tegenwerkingen de VI. Nationale gedachte bij onze bevolking meer en meerte doen indringen. Tracht iedereen te overhalen tot liet bijwonen onzer verga deringen ten einde hen ill onzen strijd van nabij te leeren kennen. Wij zullen er voor zorgen dat er regelmatig goede en gekende sprekers zijn. Van 1111 af reeds mogen we met zekerheid zeggen dat we in 't kort de Heeren Van Severen, Ward Hermans en misschien ook Staf De Clereq aart het woord zullen hooren. Ook zal er alle maan den een kosteloos strijdblad verschijnen. Boesinghe. Viaamsehe bond. De leden van onzen boud worden vriendelijk en dringend uitgenoodigd tot de vergade ring van vandaag Zondag 0111 4 uur. Schikking voor de reis naar Aalst zullen ge nomen worden. De oproep van Zondag laatst is goed beantwoord geweest, en reeds een volle lading voor Aalst liet zich inschrij ven zoodanig dat er naar een tweeden auto zal moeten uitgezien worden. De vrienden van Bixschoote-Zuidschoote mogen zich ook laten inschrijven te Boe singhe. Wij kunnen in alle geval verzekeren dat de reis naar Aalst plezierig zal zijn en het ware te wenschen dat degenen die aan onze macht twijfelen de reis medemaakten: ze zullen er zien wat wij Vlamingen reeds vertegenwoordigen. Vertrekuur wordt la ter bepaald en zal in dit weekblad verschij nen. Namens den Vlaamschen Bond. Proven Zondag 20 Mei, is er na de vroegmis eenealgeineene vergadering voor den hopbond, in de Muziekzaal. E. 11. De Jaegher komt spreken over het verzorgen der hommelhaven tijdens den zomer. Daar na uitreiking der diplomas en premies voor de tentoonstelling van September laatst. Benoeming Bij Koninklijk besluit van 9 Mei 1928 is benoemd tot burgemees ter te Proven, M. Vërfaille in vervanging van M. Delanote overleden. Wytschaete. Vele menschen en we ten oprecht niets van de naoorlogsche weeën en 't is maar wanneer ze de gruwe lijke statistieken hooren aflezen dat ze hun ne oogen en mond open zetten en heel verbaasd vragen Hoe is t mogelijk Der gelijke gedachten kwamen mij te binnen toen ze \erleden week alhier kolossale onderstanden deden springen van 10 tot 15 m. lang. Van verschillige huizen vlogen de ruiten uit, en moet dat telken keere voor vallen dat ze dat werkje verrichten, de menschen en zullen hunnen geldbeugel nog niet moeten toesnoeren. Dezen keer gelukkiglijk waren er geen verdere onge lukken te betreuren en 't kan beginnen gaan ook als ik zeg, dat wij sedert den oor log door al dien vuilen bucht reeds 52 menschenlevens verloren hebben. Veel meer dus dan we onder den oorlog solda ten kinderen van onze gemeente voor altijd kwijt gerochten. Schrikkelijk niet waar West-Nieuwkerke De genaamde Grauwens kwam de Neerstraat ingereden, toen het rijwiel brak met het ongelukkig gevolg dat den man ten gronde viel. Geluk kiglijk reed hij langzaam en kon de auto die achter hem kwam nog tijdig stoppen. Het slachtofter werd in een huis binnenge dragen om er verzorgd te worden. West-Vleteren Eene boerin begaf zich met den tram naar de nabijgelegen markt en zij had hare mand met 36 kilos boter op het platform van een spoorwagen geplaatst Bij aankomst ter bestemming toen zij hare mand wilde nemen,' stelde de vrouw onthutst vast dat deze verdwenen was. Passchendaele. Het meisje van Vic tor 1 lampe, al spelend op straat, werd Zon dag door een wielrijder omgereden en een been gebroken. Meenen. Dinsdag morgen, is het meisje Paula Beernaert, 15 jaar wonende Arthur Mergelynckstraat Yper, al naar haar werk rijdende naar Toerkonje, omver ge reden te Meenen door den zwaren autobus van Saver en Suist. Het werd een 30-tal m. tnedegesleept, en kwam er deerniswekkend van tusschen. De borstkas was ingedrukt 1 let is denzelfden dag nog overleden. Heel de werkersbevolking van Yper is fel ont roerd door dit wreede ongeluk. Vlamertinghe.—Rond 11 uur s'avonds reed M. Debusschere van Roesselaere, hier met zijn auto Yperwaarts. Gekomen aan de plaats Grooten Traveer brak de as van den auto en een achterwiel bolde weg. De inzittenden kwamen er gelukkig met den schrik af. Jass-Band argumenten Maandag 1. I. hadden de socialisten in de herberg Het Katje» een meeting oelegd. Volks vertegenwoordiger Missiaen uit Yper had deze tegensprekelijk aangekondigd. Hoe de heeren socialisten tegensprekelijke mee tings opvatten zullen we straks gaan ver nemen Om half zeven werd de meeting geopend en na een korte inleiding van den plaatse lijken voorzitter kwam de Heer Missiaen aan 'twoord. Zijn gansche rede, van het begin tot het einee was een uitval tegen het nationalisme. De heer Missiaen moet zijn publiek wel laag schatten om een dergelijke argumen tatie ernstig op te disschen. Heel zijn be toog was niets dan een platte demagogi sche volksvleierij, doorspekt met de hate lijkste verdachtmakingen aan het adres der frontpartij. Naar principieele opvattingen hebben we te vergeefs gezocht, niets dan de versle ten scheldwoorden die heel het weten schappelijk bagage van den heer Missiaen uitmaken. De uiteenzetting van den heer Missiaen beperkte zich bij het aanklagen van tal van mistoestanden in verband met die of die gemeente, die of die stad en wil ons natio nalisten daar steeds verantwoordelijk voor stellen. De algemeene landelijke politiek laat hij zooveel mogelijk onaangeroerd en de internationale gebeurtenissen die een maal van beslissenden aard voor onze toe komst zullen worden verzwijgt hij zonder meer. Zijn voornaamste argument tegen de na tionalisten bestaat in het opsommen van meeningsverschillen onder nationalisten omtrent den lateren koers van onzen strijd. Dat in de fabrieken van enkele tronters-be-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3