VEKklEZIXG l)EU W E li k It E C II T E It S II A I) E A. Op 3 JUNI skMiiiiH'ii ALLE klaarziende Werklieden voor de kandidaten van het LA AMSLII NATIONAAL VAKVERBOND. Leesi« versprsiQt "DE YPERSCHE BODE" Voor onze Huisvrouwen en meisjes Alleen «lezen bewijzen door hun houding dat ze zonder omwegen «Ie verdediging dei* arbeidersbelan gen behertigen. VLA AM SE IIE SY\ l>lk A LISTEN begint dadelijk l\V PROPAGANDA! NAAR EEN NIEUWE VLAAMSCHE NATIONALE ZEGE! Svndikalr Ituhriek SPURTKRONIEK I drijfsleiders steeds niet de 'hoogste loonen betaald worden doet hem besluiten tot on ze zoogezegde volksvijandigheid alsof de stakingen in den Vooruit te Gent niet het beste bewijs zijn dat de sociaal demokraten onverantwoordelijke schreeuwers zijn maar daar waar ze verantwooidelijkheid dragen zich als de schaamtelooste reactionnairs ontpoppen, Onze vriend Vanden Berghe uit Iseghem trad op als tegenspieker namens de Vlaam- sche nationalisten. Voorafgaandelijk wees hij erop dat de Heer Missiaen onder druk der omstandig heden verplicht was hem aan het woord te laten, aldus zijn eigen geschrijf voor de tweede maal verloochend. Hij vraagt rekenschap omtrent Missiaen's woordbreuk en in korte doch vlijmende bewoordingen maakt het proces der sociaal democratie. Hij ontzenuwt het argument der mee- ningsverscliillen met te bewijzen dat iedere geestesstrooining verschillende richtingen kent, dat zulks geen bewijs is van onmacht. Hij toont aan hoe de socialisten ondereen er verschillende strekkingen op na houden de groep Brunfaut Marteaux tegen de meer verburgerden: Anseeie, Vandervelde O. Naarmate onze gedachte groeit moet zij hare eigen bedding graven zoo zegt hij, en precies van dezen groei hangt de methode grootendeels af. Hij verwijst naar een artikel van Voor uit waarin gepoogd wordt de mistoestan den in de roode fabrieken te verschoonen. Hij bewijst het faljiet der sociaal demo cratie op anti-militaristisch gebied, alsook haar uitgesproken Belgisch nationalisme. Hij toont aan, steunende op de laatste socialistische een-Mei proclamaties dat het oorlogsgevaar nog steeds in de lucht hangt en dat de heeren socialisten stelselmatig met hun stemmingen het leger hebben ver sterkt. De aanklacht van het samengaan der so cialisten met geldwolven van het bank fascisme doet Mijnheer Missiaen knarsetan den van woede. Omtrent de beschuldiging als zouden wij een soort Vlaamsche fascisten zijn, wordt volle klaarheid gebracht waaruit het blijkt dat de beroepsdemagoog Missiaen speelt met woorden om deze in hun hatelijkste vorm ons te kunnen aanwrijven. De repliek van het roode kamerlid was dan ook ellendig. De virtuoos in de volks vleierij heeftzich zelf in laagheid en gemeen heid overtroffen. Zooals het van den beginne af bleek wilde hij alle gezond debat vermijden. Gedurende een volslagen u. repliceerde hij op meest onbeholpene wijze, dan on middellijk de vergadering sluitend om alle verdere klaarheid te beletten. De meest onzinnige argumenten moes ten dit maal dienst doen. Zoo beweerde hij dat Anseelegeen cent bezat, dat geen enkele socialist in kapitalistisch vaarwater versuk keld was. Dat de roode fabrieken gemeen schappelijke eigendom waren en andere schaamtelooze leugens die de oogen uit staken. Verder fantazeerde hij omtrent lokale toestanden te Vlamertinghe in verband met loonen aan gemeentewerklieden uitbetaald alle schuld aan de fronters wijtend. Aldus vergat hij nogeens zijn elementair ste socialistische beginselen krachtens de welke economische wetten en omstandig heden veel meer dan personen wantoestan den bepalen of uitroeien. Het venijn stak echter hierin, dat om aan zijn leugens een schijn van waarheid te geven alle verdere tegenspraak met ge weld moest onderdrukt worden. Hij loochende niet dat hij aan Vanden berghe schriftelijk beloofd had met hem te debatteeren, maar sinds hij had ingezien, zoo zegt hij, met een onderkruiper te doen te hebben, wil hij met hem niet het minste gemeens meer hebben. Verstandige men- schen kunnen dergelijke bewijsvoering toch niet ernstig opnemen te meer dat Vandenberghe bewees aan de hand van Iseghemsche toestanden dat Missiaen's be schuldiging uit de lucht gegrepen was. De roode vechtersbaas echter, bekom merd om alles in den doofpot te stoppen, weigerde ook nog tien minuten repliek toe te staan en deed zijn jass-band of ketel muziek de internationale spelen. Bij die bewijzen moest eenieder zich nu maarneer- leggen. De Vlaamsche Nationalisten verlieten de herberg waardoor het zaaltje bijna heel leeg liep, want hoogstens een twintigtal inenschen lieten zich door die jass-band- argumenten overtuigen. De overigen volgden mee buiten waar Vandenberghe voor een twee honderdkop- pige menigte de konklusies trok en de so cialistische durfloosheid schandvlekte. De bevolking van Vlamertinghe heeft dit maal kunnen oordeelen in hoe ver de socialisten hun verraad durven verant woorden. Intusschen hopen wij Mijnheer Mis siaen nog te ontmoeten. Brandhoek Velokoers 300 fr. prij zen voorbeginnelingen zondervergunning. Begin om 3 uur. Poperinghe. V. T. B. Op 2C Sink sendag zijnde 28 Mei, groote omreis door Fransch-Vlaanderen bezoek onder des kundige leiding der monumenten van vol gende steden of gemeenten Steenvoorde Hazebrouck, St Venant, Bethune, Nceux les Minés, Noire Dame de Lorette, Arras, Vi- my, L.ens, La Bassée enz. De reis wordt ge daan in autocar prijs per persoon 35 fr., beperkt getal plaatsen. Men kan inschrijven bij Advokaat Devos. Gaston Leys of in 't Vlaamsch Huis. Isenberghe. Dinsdag werd alhier onder een grooten toeloop v. volk begra ven H.Joseph Lommez gewezen brigadier veldwachter, in den ouderdom van 70 ja ren. Namens de muziekmaatschappij waar hij deel v. maakte, las Al. Loncke eene roe rende lijkrede voor die grooten indruk maakte. De man was er algemeen bemind. Zondag vergaderde het Vlaamsch-Na- tionaal syndicaat. Er werd met algemeene stemmen besloten deel te nemen aan de verkiezingen voor den werkrechtersraad. De kandidatenlijst is opgemaakt, en werd Vrijdag ingediend. Onze eerste kandidaat voor Yper is Isidoor Florissoone, schilder, voorzitter van het syndikaat. Zijne lijst gaat eene schoone zegepraal te gemoet, want de strooming onzer wakkere arbeiders is naar het partij-vrij en onafhankelijk syndi- kalisme, sedert de christene werklieden en de socialisten beiden het treurig bewijs ge leverd hebben hunner machtelooze afhan kelijkheid van onbetrouwbare partij opper- bazen. Vrije Vlaamsche werklieden, de handen uit de mouwenIsidoor Florissoone zal uwe rechten waarborgen in Ypers werkrechters raad! WIELR1JDEN Zondag laatst eindigde de jaarlijksche ronde van België voor beroepsrenners waarin onze nieuwe stadsgenoot Odiel Taillicu de 13e plaats in de algemeene rangschikking behaalde na opvolgentlijk de 25e, 13e, 23e en 6e plaatsen veroverd te hebben in de vier ritten, ledereen moet bekennen dat hij beter kon dan dat en be kwaam is in de vijf eerste te kunnen gerang schikt worden maar, die verwenschte onge lukken alti'd, zooals wielen breken, crevee- ren, vallen enz. zijn deze waarmede hij in ieder koers af te rekenen heeft. Een dag zal toch komen denk ik Odile waarop gij ons zult kunnen toom;; dat gij beter ver dient en eigenlijk het n odlot de schuld is uwer flauwe prestatie gedurende de ronde. Misschien is de dag dichter dan we den ken waarop gij ons een klinkende zege t'huis brengt en dan zulk n wc allen zeggen hij heeft het verdiend In Staden wierd een koers 'oelwist onder juniors waarin Ghcskiere bijna eene zekere overwinning zag doch ook zooals gewoon te geen kans had. Ik heb een tweetal toe ren medegevolgd en eens te meer de merk- weerdige gaven kunnen schatten van den Yperling. Voor velen was hij favori en dit bewees hij reeds van af de eerste ronde als- wanneer hij de premie stekte met een paar lengten voorsprong. De afstand 85 km, uie er wel 100 waren werd op goede baan be twist en liet eene groote snelheid toe. Ge durende de tweede ronde viel hij plat kort voor het binnengaan van Staden waarvan Pincket er gebruik van miek om wat gas te geven met een ander vluchteling. On- tniddelijk was de bende in drie verdeeld, hetgeen voor gevolg iiad dat Alfons gesta dig moest jagen en demareeren tot hij ein- dellijk na achtereenvolgende krachtinspan ningen al de anderen van zijn wiel geschud had en nu hij zelf, samen met Strubbe de achtervolging inzette naar den leider. Op een zeker oogenblik zag hij hem in de ver te doch de Stayerschool mengelde er zich mede en goed omringd van 4 tot 5 meters eindigde hij alsoverwinnaarin dezen koers. Dit weze gezegd, niet om den renner te kritikeeren noch om zijne gaven te onder schatten welke veel verbeterd zijn en zelfs veel in vooruitgang zijn bij vorig jaar, maar slechts om de entraineurs te verwitti gen voor het gevaar dat ze kunnen veroor zaken aan een mededinger zooals Devol- der, Goethals, Verhaeghe enz. Zondag laatst gedurende den eersten rit der Ster voor Juniors en alzoo de laatste geklaseerd werden, 't Is triestig maar 't is juist. Om terug op den koers te komen, moet ik bekennen dat er gedurig tusschen 35 en 40 per uur gebold wierdde koers was las tig door hare bitsigheid waarmede ze be twist was. Tijdens de laatste groote ronde kreveerde Ghekiere voor de 2^e maal en moest Strubbe alleen laten gaan. Na eene geweldige jacht gelukte hij bijna hem nog in te loopen op een tiental meters na en moest zich met de 3 plaats tevreden stellen doch niet zonder een alk rprachtigsten koers gedaan te hebben. Toen ik ter aankomst kwam zag het er zwart van 't volk. Een dikke heer kwam naar mij toegeloopen en scheen den bol te verliezen in al dien geestdrift; ik stond stil en hij betichte mij van geheel zijn koers aan de kloefen te helpen; ik moest rechts zeg de hij en stiet mij gedurig links. Eindelijk gerocht ik door, en vernam dan later dat het„ de Voorzitter der club was! De Maandag daarna trokGheskiere naar Kortrijk waar hij de 65 km. aflapte en 4e aankwam. En wat gezegd van Coppens? Wie zou er dat durven denken. Berten, 19 in Parijs- Rijssel op 97 mededingers, 't Is prachtig en onverbeterlijk als wanneer men ziet dat er groote bazen inzaten zooals Vanbruane Bellenger, Rebry, Vervaekeenz. Geziet wel als ge wilt dat ge kunt, dus niets meer te vreezen voorde groote afstanden,de bewij zen zijn er. Nen warmen proficiat zulle Ber ten en 't is gemeend. D'Hondt André behaalde Zondag de 5e plaats in Hazebrouck op 100 km. en won daarbij nog eene schoone premie van eene zekere waarde. Te Sweveghem behaalde Verstraete de 2öde plaats op 72 vertrekkers (90 km.) na slachtoffer te zijn geweest van een val op 100 meters der aankomstlijn. Op Zondag 17 Juni zal de groote prijs van het zoo geprezen ZANNEK1NB1ER en SIDRO-LEMONADE betwist worden op een afstand van 75 km. en voorbehouden aan de beginnelingen welke 900 fran ken zullen te verdeelen hebben. Zie bij zondere plakbrieven. In afwachtingzal men intusschen den juisten datum kennen der nieuwe klassieke koers Brussel-Yper 135 km. voor juniors niet min dan 1500 fr. prij zen. SPORTMAN. Ypersche Sportliefhebbers, wordt lid of eerelid der Ypersche Wiclrijdersclubuwen steun zal onze renners aanmoedigen en ten goede komen. ffiKtfüfüfitfüfiifüfiéfitfïStfüfïïïifiSSSifitfi SLECHTS 10 Fr. VOOR EEN ABONNEMENT OP ONS BLAD Oroentenbereiding Hoe dikwijls worden ze niet over het hoofd gezien, ofwel door onwetendheid, ofwel door gebrek aan tijd, alhoewel ze in de gepaste voeding, zulke belangrijke rol te vervullen hebben. Vooral de buitenlie den, waar de rijke groenten zoo weelderig aangekweekt worden, dienen tot het berei den daartoe meer te weten. Daarom laat ik hier eenige eenvoudige, smakelijke berei dingen volgen voor eenvoudige noenma len Witloof Kan men koud bereiden of gekookt. 1. Koud bereidt men ze als salade in stukjes gesneden, overgoten met olie en a- zijn, peper, zout, ofwel met eene mayonai- sesaus. 2. Gekookt. Men wascht de staal op zijn geheel, laat dan koken in kokend zoutwa ter (15 gr. per liter water), als ze malsch gekookt zijn uitnemen en laten verleken, daarna ze op een schotel schikken en over gieten met een witte saus. Bereiding: ge lijke hoeveelheid boter en bloem samen kneden op een zacht vuur, aanlengen met bouillon of water tot men een dikke saus bekomt, peper en zout aan toevoegen. Witte boonen purei Daags te voren in regenwater wasschen en te week zetten. In dat zelfde water laten koken zout aan toevoegen. Als de boonen malsch zijn, door een zeefde steken, een stukje boter of margarine aan toevoegen, warme melk, peper en kruidnoot (noot van schade) tot men een lichte, niet te dunne brei bekomen heeft.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4