DECARNE üasu naar üaisi. V l»E K SC II LEVEN worm i.d v. oe viaamsciiB Harmonie Mie imernailonaie Drafkoerssn ZODAG Si L'ST. Dlensi dei SiaaisiuinbouwGonsulemsn Doek- en Steendrukkerij WIE GAAT ER MEDE V. Louf-Vandoorne Boterstraat, 50, YPER. Edgard LOUAGE Drinkt Beverensch Bier 10.000 FRANKEN PRIJZEN FranciscaiDSGhe Bedevaart naar Lourdes De dienstdoende Apotheker op Zondag 27 Mei is Mr HOUTEKIER, Meenenslraat en op Maandag 28 Mei is MrVANWALLEGHEM,Sla'i6Str. De 9e Bedevaart FEESTELUKH EDE N België minstens 1 2 miljoen arbeiders c hebben afvallig gemaakt van ons katho- liek geloof en van onze christen zeden, die arbeiders hebben geworpen in de a aten van het materialistisch socialisme. cRerum Novarum als maatschap- pelijke leerstelling der H. Kerk, was niet voor de arbeiders alleen geschreven en uitgegeven. Paar hebt ge ze de fameuze franskiljon- sche katholieken in levende lijve meesterlijk afgeschetst, en dat nog door mannen die hen, beter dan wie ook, moeten kennen, wijl zij op politiek gebied hun bondge- nooten zijn. De matadors die in de Ypersche katho lieke partij het hooge woord voeren en den Vlaamschen strijd, wel te verstaan deze die met open vizier en doelbewust gevoerd wordt, pogen te nekken, zijn van geen ander deeg gekneed. Voor alle helderziende en rechtzinnige geesten zijn het echte opstandelingen tegen liet heiligste en het opperste leergezag der katholieke kerk. Ons, katholieke Vlamingen, mishaagt het niet te mogen vaststellen dat wij in ons streven voor het levensrecht van het Vlaamsch volk, dezelfde mannen en bekam- pers en belagers hebben, als de katholieke kerk zelf, in hare werking voor de verhef fing van het werkersvolk. De verwaande saboteurs van de Vlaamsche beweging zijn ook de ondermijners van de Pauselijke leerstelling. Opvallend moet het heeten dat die ka tholieke conservatieve franskiljonsche op standelingen juist de hevigste verketteraars zijn van al wie als oprechte Vlaming gekend is. En zeggen dat die mannen nog altijd, spijts hun wangedrag, in groote eer en hoo ge achting gehouden worden, niet alleen door hunne baatzoekende vleiers en slip- pendragers, maar zelfs in voorname ka tholieke middens, terwijl doorchristene katholieke Vlamingen er als misdadigers verwezen worden O, de macht van de franskiljonsche coffres forts En men jammert dan omdat het geloof Vlaanderen En men ziet niet, of men wil niet zien dat dit stelsel van twee maten en twee gewichten maar kan dienen dan om de kwaal te verergeren. BBBBBBOBBBiaBBB ÖRÖÖÏ SCHOENEN KÏTÏN Let goed op het adres IN DEN POSTHOORN o OVEROROOTE KEUS VAN Mans-, Vrouw- en Kinderartikelen Allen van eerste hoedanigheid Schoenen op maat.-Allerhandeherstellingen KOMT ZIEN EN OORDEELT. Schielijke dood. Zaterdag namiddag kwam heer Henri Cram van Voorniezeele, oud 70 jaren, in gezelschap van een heer onderwijzer langs de Meenenpoort gewan deld, toen hij zich opeens onpasselijk ge voelde. 't En duurde geen tijd of de man zonk ineen en stierf er. De bijgeroepen geneesheer kon niet anders dan de dood bestatigen welke veroorzaakt werd door een hartaderbreuk. Het lijk werd naar het doodenhuis van het hospitaal overgebracht. E. H. Onderpastoor van St Jacobs diende hem de H. Olie toe. Concert. Het muziek van Lannoy (Vrankrijk) kwam Zondag morgen toe om 11 ure en werd er door de overheden ont vangen. Na ontvangst op het stadhuis ging men het noenmaal nemen in het gasthof Ypriana 's Avonds om 6 1 2, Ypersche uur, kregen wij op de Groote Markt een flink concert dat luidruchtig toegejuicht werd. Er was veel volk. St Maartenskerk. Eindelijk is men begonnen met de vouten te gieten van Sint Josephs en O. L V. koor. Ook zijn de wer ken aan den toren opnieuw voortgezet Denkelijk zal er niet lang meer gewacht worden eer men het glas zal in steken in de groote rosace boven het zijportaal. Zoo merken wij aanhoudend vooruitgang, maar toch zoo traag. li:i:i we.wl \ggi:\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Museum Merghelynck. 't En is waarlijk niet denkbaar dat wij te Brussel zoolang bedelen moeten om weder te krijgen wat ons toekomt. Zoo dikwijls reeds heeft men beloofd (die beloften door de groote oo- mes gedaan moeten toch van weinig tel zijn) dat wij heel in 't kort alles gingen kunnen in ontvangst nemen. En wij zijn, nog altijd even ver. Zelfs acht men het noodig interpellaties te doen en de minis ter wist niets anders te zeggen dan dat hij in onderhandelingen was met het betrok ken personeel. Dat zegden de voorzaten v. den minister ook, over twee, drie, vier en meer jaren. Wat is wedergeven toch lastig! Naar de feesten van het H. Hart te West- Vleterén. Zondag 3 Juni gaan de jonge lingen Congreganisten van al de paro chiën der stad evenals de H. Hartbonders naar West-Vleteren. Deze die een velo heb ben vergaderen in S. Maartenskring om 1 uur, om dan gezamentlijk te vertrekken. Die geen velo hebben moeten om wel te zijn met den trein naar Poperinghe gaan om 12 uur. Daar zullen ze een bijzonderen tram hebben naar West-Vleteren. Welaan jongelieden en mannen die het H. Hart toegedaan zijt, op 3 Juni, allen naar West-Vleteren. aBiiJiiBtaüBiaiaMHaBBH Y2EnDL0RD on DUDDCL 0 QflflDCH 7, 4. Dehupiic-Amelool ■■■■■■BaRsisasg» Kroostrijke Gezinnen. Zondag laatst hadden wij eene vergadering in het Volks huis. Geen volk genoeg. Belangrijke pun ten werden er nogthans besproken zooals vermindering op de spoorwegen, compen satiekas en woningnood. Een nieuwe ver gadering werd aangekondigd voor 10 Juni. Denkelijk zullen de heeren Kerkhof of Depraeter er spreken over woningnood. Ware het niet wenschelijk ook eens een woord te reppen over de voorgenomen wetgeving in de bladen verschenen, zeg gende dat de duur van den diensttijd op acht maanden wordt vastgesteld, met dezen verstande dat de oudste zoon van talrijke gezinnen dertien maanden zou moeten wegblijven. Het zou toch niet denkbaar zijn, dat juist de gezinnen, welke op de eerste plaats met tegemoedkoming doorliet land dienen be handeld te worden, hier het hardst zouden getroffen worden. Werkrechtersraad. Bij ministerieel be sluit, verschenen in het Staatsblad worden de werkrechtersraden van eersten aanleg in vijf klassen ingedeeld. Yper komt in de vierde klas. Opgepast. Wederom in onze stad zijn valsche briefjes van honderd frank in om loop. Voor de purpere briefjes kan men de valsche goed herkennen aan de witte rand die rond het hoofd van den koning loopt ook aan het rechthoekig kadertje waar het nummer in steekt. *in de goede is het boogvormig. HIPPODROOM - YPER (Hoekje) Zondag 3 Juni om 3 uur met de medewerking van het Stadsbestuur en opgeluisterd door de Harmonie Ypriana. Eeremis Op .Maandag 4 Juni, om 10 3 4 u. zal E. H. Leop. Breyne in St Maar tenskerk zijne plechtige eeremis den Heere opdragen. Wij wenschen den jongst gewijden pries ter eene heilvolle loopbaan. Afreis naar Congo Dinsdag namid dag ten 2 u. is met de stoomboot Anvers- ville uit Antwerpen naar Congo afgeva ren E. P. Hildebert Peeters,capucien, broe der van E. P. lldefons van het klooster aan de Kruisstraat Wij wenschen den moedi gen zendeling die zijne tweede reis naar Congo doet goed heil en grooten zielen- oogst. 19-27 Juni 1928. o Een aangename verrassing mogen wij Ued. melden ingevolge de prijsvermin- deringop het fransch spoor, zijn de inschrij- vingskosten als volgt gewijzigd Brussel-Zuid 2e klas 650 fr.in 3C klas 425 fr. Bergen in 2e klas 622 fr. in 3e klas 409 fr. Inschrijving gesloten 3 Juni aanstaande. Onze bedevaart naar Oostacker heeft alle verwachting overtroffen, er waren 1700 man opgekomen en 6 vlaggen. ledereen is uitermate tevreden huiswaarts gekeerd om al het deugdelijke daar gezien, geleerd en gevoeld. Da b- ziet men wat de Derde-Orde feitelijk :j, daar leert men Derde-Ordeling zijn leven en handelen volgens zijn katholieke overtuiging, ten bate van z'n volk. Kostelooze raadgevingen over tuinbouw, zooals over liet aanleggen en onderhouden van boomgaarden, het telen van groenten en bloemen worden steeds verschaft door Raoul Peemans, Staatstuinbouwconsulent voor West-Vlaanderen te St Andries bij Brugge, Zandstraat 15. Alle Woensdagen van 9u. 1 2 tot 10 u. 1 2, zitdag in De Zwaan te Thourout. STAVELE .- TEL: Rousbrugge, 28. O KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. 'Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachicn MAP is dus vastgesteld op 19 Oogst 1928. De openluchtmis pp de Markt te Diksmudezal te 10,45 uur stipt beginnen. Heel Vlaanderen door is men aan het berichten en voorbereiden. Uit de Kempen komt reeds bericht toe van 5 speciale trei nen De dag nadert snel, en het is geraad zaam niet op het laatste oogenblik zijne schikkingen te nemen, want dit jaar zal heel Vlaanderen de machtige grondvesten willen zien van het torenhooge Helden- hulde-Kruis. en in de namiddag de groot- sclie Zannekin-herdenking bewonderen. De dag der 100.000! brengt Vlaanderen weer bijeen, om daar in de bloedvlakte één dag te verwijlen in communie met de dooden, en beter te be seffen de nooden van ons volk. Programma der bedevaart Te 10.45 uur Plechtige Openluchtmis op de Groote Markt. Waarna optocht naar het Yzerslagveld. Daar zal plechtig onthuld worden Het voetstuk van het 40 meter hooge monument. In de vlakte zullen tusschen de aanspra ken in, volgende liederen door de Bede vaarders worden gezongen Vlaanderen, dag en nacht denk ik aan U. (Van DuysseJ. 2. O Kruise, den Vlaming. 3. Vlaanderen (Veremans). 4. Daar is maar één land (Jef Vanhoof). In den namiddag zal ook Het lied der Vlaamsche Meisjes(Emiel HuUebroeck) worden gezongen onmiddelijk voor de Zannekin-hulde. In den namiddag heeft een grootsehe Zannekin-herdenking plaats, zulks bij gele genheid van de 600e verjaring van den slag van Kassei. De marmergroepen die de ge kende turnmaatschappij Ganda (onder leiding van Prof. Dr. Verdonck) hiertoe voorbereidt, zullen een bijzonder grootsch en geschiedkundig karakter dragen die door passende muziek (door toondichter Jef Tinei geschikt) zullen onderlijnd wor den. Plakbrieven In tegenstelling met verleden jaar zullen ditmaal twee plakbrieven worden uitgege ven. Een eerste plakbrief is in druk. Hij stelt voor aan den eenen kant het Monument, aan den anderen kant Zannekin opstijgend uit de roode bloedvlakte van Vlaanderen verleden, gedrukt in twee kleuren op zwaar papier. Gezien de hooge kosten, zul len deze plakbrieven enkel gezonden wor den aan de bonden die eene aanvraag doen, vermeldend het ge\x enschte aantal. De plakbrieven mogen zonder zegel uitgehan gen worden. H"t IJzermonument De werken voor de grondvesten hebben een aanvang genomen, weldra worden een 30-tal zware betonnen palen in Heldenhul- dengrond ingeheid, deze palen worden na dien verbonden door eene reusachtige betonnen plaat waarop het Gedenkteeken zal omhoog rijzen. Wij blijven dus herha len Brengt steenen aan Plicht is hier geen ijdel woord, en geven in de mate van zijn vermogen een gewe tenszaak. Joe English stierf met de woor den Ik heb gedaan al wat ik kon (voor mijn volk) Was uwe gifte wel Al wat ge kunt De Vlaamsche Harmonie is reeds van de partij. Laat u inschrijven voor de reis per auto bus bij: Hilaire Verbeke, Rijsselstraat, Wackenier, Janseniusstraaf, Marcel Soete Statiestraatof in het Vlaamsch Huis, Stuersstraat. Ook wordt er gerekend op de vrienden van Poperinghe, Wervik en elders. Inschrijvingsprijs: 30 fr. Zaterdag 9 Juni Om 8 uur KUNSTFEEST, met de wel willende medewerking van den heer J. I latteau, declamator, de VI. Symfonie en den Meisjesbond Excelsior Prijzen der plaatsen 5, 3 en 2 fr. Vermindering van 1 fr. voor de leden. Zondag 10 Juni Om 10 uur aan t station ontvangst der deelnemende maatschappijen. Om 10 uur 30 in den Vlaamschen Schouwburg Verwelkomming der maat schappijen en Plechtige overhandiging der vlaggen van 't Vlaamsch-Nationaal vakver bond en van den Kristen Vlaamschen Vrou wenbond.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2