Voor onze Huisvrouwen en meisjes Wees eerlijk iu uw dienst ZOMERCARNAVAL Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden Kip l <Ip (.KOO I S I K opbrengst mot <Ip KKSTK hoedanigheid /al verzekeren. BETOOGING HULDEBETOON VLAMINGEN 5 o 0 - 1923 ■■■■■■■■■S3 WEEKEINDKAARTEN BERICHT met reklaamstoet 4000 frank PRIJZEN 2* Jaargang Nr 74. DE YPERSCHE DODE Bijvoegsel. Zondag 27 Mei 1928. RUWE Of OPGELOSTE PERU-GURNO PEELS mem ÜE PLOEG Opening en bezoek der Vlaamsch-Natio- nale propagandatentoonstelling en inrich tingen, kosteloos toegankelijk. Om 2 u. 30 Bijeenkomst der deelne mende maatschappijen in de Molenstraat, Bisschopstraat, Vaartplein en aanpalende straten. Om 3 uur VLAAMSCH-NATIONALE in het teeken van hulde aan het activisme, hulde aan Dr Borms, hulde aan alle over leden, gevangen en verbannen leiders, onmiddellijk daarna in de feestzaal van alle Vlamingen en aanspraken door de heeren Adv. M. deKoning uit Utrecht, Adv. Leuridan uit Yper, Volksv. Vos uit Antwerpen. Maandag 11 Juni, om 7,30 uur, Eamieliefeest kosteloos alle leden aange boden met de medewerking van het gezelschap van Tuyskom, klucht, zang, tooneel, dans. Het inrichtingskomiteit dringt aan op orde, tucht en waardigheid. Het verzoekt om geestdriftige spandoeken en veel volk. Lente Spijskaart 6 personen Vermicellebouillon Op 3 I. bouillon, 5 eetlepels vermicelle toevoegen en op zijde van het vuur laten gaar koken. Om heel geurige bouillon te hebben, het vleesch opzetten in koud water, zoodoende gaan de stoffen in het vleesch aanwezig, waardoor de bouillon den lekke ren reuk en smaak krijgt in het water over. Asperges met harde eieren Gesmolten boter 1,2 kg. asperges. De houtige gedeelten afbreken, de kopjes ter lengte van 4 cm. afsnijden, den stengel in stukken verdee- len derzelfde lengte. De stukjes met een fijn mesje schillen, gaar koken in zoutwa ter, laten verlekken en op een langen scho tel leggen. 4 hard gekookte eieren (9 minuten). De eieren in de lengte doorsnijden en rond de groenten schikken. 100 gr. boter smelten en op de groenten overgieten. Gekookt rund vleesch Voor het opdienen van gekookt vleesch, worden de schillen dik gesneden, bij ge braden vleesch fijn, altijd tegen draad (tegenovergestelde richting van vezel) het vleesch volgens de hoeveelheid in een of twee rijen op de schotel leggen zooda nig dat de sneden elkander voor de helft bedekken. Bij gebraden vleesch zal de schoonste korst altijd boven liggen. De boorden van den schotel garnieren met fijne groenten b. v. kervel, peterselie (de takjes niet te groot nemen.) Aardappels op zijn Hofmeesters De aardappels in 4 deelen snijden en in zoutwater koken. Het water afgieten en opschudden met boter of vet, fijngehakte peterselie, peper, zout en bouillon. Gebak 4 eieren, zelfde gewicht suiker, boter en zelfs rijzende bloem. De boter laten zacht worden, suiker en eierdooiers bijmengen langzaam onder goed kloppen bloem bijvoegen, daarna het Tot sneeuw geslagen eiwit. In een heeten oven opeen goed verwarmden steen zetten en laten bakken tot een lichtbruine kleur. Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen. T1EIIII6 BEB YEBWOESTE GEWESTEN 6Cri Trekking. IQ Mei 1928 o 391.569 nr 3 wint 100.000 fr. 350.133 nr 5, 100.000 fr., 252.581 nr 5, 50.000 fr., 40.929 nr 3, 50.000 fr. 174.880 nr 3 50.000 fr. De volgende nummers winnen elk 10.000 fr. 116.962 n. 4 - 392.345 n. 2 - 52.418 n. 2 253.972 n. 1 - 68.315 n. 2 - 364.930 n. 4 158.963 n. 1-327.706 n. 1 - 70.107 n. 4 236.127 n. 4- 96.702 n. 3 - 95.011 n. 1 3.041 n. 3-178.811 n. 2 - 272.487 n. 1 Alle menschen ontvingen van God twee groote kapitalen die ze zoo vruchtbaar mo gelijk moeten maken: krachten en tijd. Door goede aanwending derzelve moeten zij hun tijdelijk en eeuwig geluk verw.erven. Menigeen nu heeftop eigen hand geen gelegenheid om zijne krachten te oefenen, om zijn tijd nuttig en naarstig te gebruiken; hij leent daarom zijn krachten, zijn tijd aan iemand die te veel werk, maar te weinig tijd en krachten heeft, tegen een bepaald loon: dat is: «dienen». Nu is het een erge zaak, dat vele dienst baren het dienen als een ongeluk beschou wen, en hun meesters als hun vijanden of minstens als hun verdrukkers; dat ze liet vooreen voordeel houden in hun dienst zoo weinig mogelijk te verrichten, zooveel tijd mogelijk te kunnen verbabbelen, verloo- pen, verslapen dat ze ontrouw worden want alzoo onttrekken ze den meester on rechtvaardig hetgeen ze hem versproken, verkocht hebben den tijd. Doch, alle ongetrouwheid straft zich-zelf, en ook deze sleept erge gevolgen na zich. Want terwijl men ontrouw is tegenover den meester, is men het ook tegen zich-zelf. Ongemerkt wordt door elke doening een gewoonte gekweekt, waarvan men zich niet meer losmaakt. Wanneer nu een onderdaan jaren lang zoo weinig mogelijk verricht heeft, slordig zijn werk heeft afgedaan tel kens gemord wanneer men van hem wat vergde altijd kommerloos gehandeld en voor niets zorg gedragen zooveel moge lijk verkwist, en zich tegenover alles on verschillig gehouden heeft, dan brengt dat alles een gewoonte tot stand, die hij later niet meer afleggen kan. Naar alle op- volgenlijke meesters brengt hij die ge woonte meeen wanneer hij ten slotte voor zich zelf begint te werken, en trouwt wie zal dan met al die gewoonten traag heid, slaperigheid, eigenzinnigheid, onte vredenheid, het meest geschoren zijn, ten zij hij zelf Deze, en al de gevolgen eraan verbon den, zal hij moeten dragen ellende en jammer tot aan 't graf, en over 't graf tot vóór Gods rechtersstoel. Wilde men eens inzien hoeveel duizende menschen ande ren vrijwillig tot last strekken, en God tot misnoegen Hoeveel zich als hinderlij ke wezens door 't leven rondsleuren, en tevens aan den nadenkende een tastbaar bewijs ervoor leveren, hoe ontrouw zich zelf straft Maar, zooals men door zijn doening inwendig een gewoonte in zich schept, zoo maakt men ook uiterlijk zijn naam. Aan dezen naam, aan den roep van het waard-zijn onder de menschen, arbeidt eenieder van kindsbeen af tot aan het graf. Elke kleine handeling, ja, elk afzonderlijk woord draagt bij tot dien naamDeze naam opent en verspert den weg tot de harten, bepaald onze waarde of onwaarde, maakt ons gezocht of verstooten. Hoe ge ring een mensch ook is, hij heeft toch een naamook hem beschouwen de oogen der medemenschen, ook over hem oordeelen zij wat hij waard is. BBIÜÏMB1 De Maandag van Pinksteren wordt ge lijk gesteld met de Zondagen voor het bekomen en benuttigen van de biljetten heen en terug voor het einde der week, zoo genaamd weekeindkaarten, die afgeleverd worden met 25 o vermindering op de normale prijzen der tarieven. Die biljetten kunnen benuttigd worden als volgtbij de heenreis, op Zaterdag 26, Zondag 27 en Maandag 28 Mei, heel den dag. Bij het aanvragen van hun biljet geven de reizi gers uitdrukkelijk op, dat het weekeind kaarten geldt. De Provinciale commissie van Schoone Kunsten van West-Vlaaneeren laat weten dat, in 1929, een prijs van 5000 fr. zal ver leend worden aan den kunstenaar die het beste werk, op gebied van de Vlaamsclie letterkunde, zal voortgebracht hebben. Mogen tot het genot van den prijs me dedingen, al de schrijvers en dichters die in West-Vlaanderen geboren zijn of er se dert vijf jaar verblijven. Zij die begeeren aan den wedstrijd deel te nemen, moeten op hunne kosten, de boeken of handschriften voor 1 Maart 1929 indienen bij de Provinciale Commissie voor Schoone Kunsten, welke volgaarne alle in lichtingen geeft. N. B. De wedstrijd voor de Beeld houwkunst zal plaats hebben in 1930. ■usiaHigiiisBia&satiEssiia ¥a?i hier sïi eSeiers Komen Bij koninklijk besluit van 21 Mei 1928, is aan den Heer Lannoy op zijn verzoek ontslag verleend uit zijn ambt van notaris. Merckem De zaak ten laste van Rey- brouck, is Dinsdag morgen afgeloopen. Be^- schuldigde werd veroordeeld tot 3 jaar ge vang en 2000 fr. boete. Langemarck Het is dus op 22 Juli dat hier grootsche H- Hartefeesten zullen plaats hebben ter gelegenheid van de plech tige toewijding van de gemeente aan het H. Hart. De heele bevolking is er mede be kommerd en reeds druk in de weer voor allerlei toebereidselen met het oog op een weidsche versiering door het maken van bloemenen kransen. Als geestelijke voor bereiding tot de feesten zal een E. P. Re demptorist vooral avondsermoenen pre diken. Elverdinghe. Naar Congo. Eerw. Zuster Ma;ia-Raymonda (Jufv. Elisa Lelieur, alhier geboren) is op 22 Mei uit Antwerpen met den stoomboot Anversville ver trokken, naar Luluaburg in Opper-Congo, om er in 't hospitaal de zwarte zieken te gaan verzorgen. De verschillige examens, van ziekenverpleegsters, gasthuiszuster en wettelijke koloniste zullen haar van grooten dienst zijn. Wij wenschen de kloek moedige zuster een vruchtbaar zendelings leven. De reis naar Oostacker is opperbest gew eest. Een paar vlaagjes regen deed ons denken dat we toch op bedevaart waren. De H. Mis, de oefeningen aan de grot, en de sermoenen, 't was alles heerlijk en tref fend. En volk dat er was een echte menschenzee. 's Avonds bracht de tram de 60 Elverdingsche bedevaarders naar hun dorp terug. Allen waren uiterst tevreden en gelukkig en zegden: «Tot ter jarent, als 't God belieft». Poperinghe. V. T. B. Op 2e Sink sendag zijnde 28 Mei, groote omreis door Fransch-Vlaanderen bezoek onder des kundige leiding der monumenten van vol gende steden of gemeenten Steenvoorde Hazebrouck, St Venant. Bethune, Nceux les Minés, Noire Dame de Lorette, Arras, Vi- my, Lens, La Bassée enz. De reis wordt ge daan in autocar prijs per persoon 35 fr., beperkt getal plaatsen. Men kan inschrijven bij Advokaat Devos. Gaston Feys of in 't Vlaamsch Huis. afetf&ssif STAD POPERINGHE Zondag 24 Juni 1928 om 3 1 2 uur Meenen. Handelsfoor. Een komi- teit van vooruitziende mannen richt voor de derde maal een handelsfoor in te Mee nen. Vorige tentoonstellingen genoten den meesten bijval. Rond de honderd tentoon- stellers namen er deel aan en alle takken van handel, nijverheid, kunst, landbouw enz. waren deftig vertegenwoordigd. Het getal nieuwsgierigen welke van alle kanten des lands kwam toegestroomd be liep op 20.000. Al de mededingers deden vele zaken en breidden hunnen handel merkelijk uit. De ruime en uitgestrekte lokalen der foor liggen in 't centrum der bedrijvige stad, en alles is aan de hand electriciteit, water, telefoon, enz. Men zegt dat de 3e tentoonstelling bui tengewoon prachtig en belangwekkend zal wezen. Zij duurt van den 23 Juni tot den 4 Juli. Die alle inlichtingen begeert richte zich tot het lokaal der Kommissie, Yperstraat, 61, Meenen. West-Vleteren. H. Hartefeesten. In het Westland en verder nog is men blij- devol gereed om opentlijk te West-Vlete ren op Zondag 3 Juni plechtig en grootsch Koning Jezus te huldigen. De bijval wordt ongehoord en reeds ver boven de 100 bonden en gilden met 12 muzieken en 2 trompefterskorpsen heb ben in groot getal hun toetreding opge stuurd. Slechts enkele achterblijvers of slapers zijn er. die toch maar niet onverschillig of afzijdig aan zulke heerlijke betooging kun nen blijven, maar onverlet hoeven bij te treden. Goed nieuws het welgekend huis Phi lips zorgt voor een voldoende aantal flin ke luidsprekers, zoodat iedereen, niettegen staande den overgrooten toeloop van volk, alles wel zal kunnen hooren. De kunstliefhebbers zullen dien dag van de gelegenheid gebruik maken om de mooie kerk van West-Vleteren met de kost bare, meesterlijke altaren, beelden, biecht stoelen en predikstoel der 17e eeuw als geheel iets eenigs in ons land te be wonderen. Voor de auto en velomannenzal het aan genaam zijn voor of na de feesten eens naar het patersklooster en de schoonegrot- te van O. L. Vr. vanLourdeste rijden, over al de rustige landelijke schoonheid en ver siering te bezichtigen en te bestatigen hoe gansch West-Vleteren eenparig het H. Hart viert. BERICHTGeen autos mogen blijven staan op de Poperingsche kalsijde van af de Kruisstraat tot en met de dorpplaats van 3 tot 6 12 uur en alle gerij zal dan daar ook onmogelijk zijn.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3