De lenioonsieiling ie Oost-RooseDeKe SPOKTkllÖMKk MENSCHDOM YPERSCH LEVEN (VERVOLG) Kerk der Paters Capucieneo - Kruisstraat V. T. B. - Tak Ieperen St Jan (bij Yper) Zondag 3 Juni inhuldiging van het \Taamsch Huis en de bondsviag, meer dan 30 Vlaamsche maat schappijen hebben reeds ingeschreven. Om 2 ui r vorming van den stoet aan de her berg Ala Campagnebij Henri Huyghe Om 2 1 2 uur optocht-door de plaats waar na de sprekers het woord zullen voeren Volksvertegenwoordiger .Weester Butaye, Ad\ rkaat J. Leuridan uit Yper en Dries Van lenberghe uit Iseghem. A. man moet ter plaatse zijn. Het Bestuur Af. V. N. V. Boesinghe Op tweede Sinxendag 28 .Wei gaat .Weester Butaye met zijn man nen naar Abeele alwaar men jaarlijks de gesneuvelden aldaar gaat herdenken. Eeni- ge vrienden van Boesinghe houden er aan dit jaar aan deze plechtigheid deel te ne men. Voor dezen die meegaan vertrekt men om 8 uur uit het locaal. Op Zondag 3 Juni gaan alle Vlamin gen naar St Jan. De Boesinghenaars nemen het dus tot plicht aan die feestelijkheden deel te nemen alwaar Meester Butaye, Ad- vokaat Leuridan en Dries Vandenberghe het woord zullen voeren, vertrek om 1 uur uit ons locaal. De reis naar Aalst wordt een groot succes. Dezen die nog verlangen de reis me de te maken worden vriendelijk verzocht zich zoohaast mogelijk te laten inschrijven en daar het bedrag, 30 fr. te storten. Met koortsige bedrijvigheid werd deze week gewerkt en eindelijk is ze er Deze tentoonstelling wier grootsche opvatting zoo'n ophef maakte in heel de streek tus- schen Kortrijk en Thielt eenerzijds en tus- schen Deinze-Rousselare anderzijds gaat 'n reuzensuccts te gemoet Op alle gebied zoowel landbouw als handel en nijverheid is de deelname bui tengewoon en vele steden zullen met leede oogen mogen neerzien op hetgene in deze bedrijvige gemeente tot stand kwam. Meer dan 100 firntas uit den lande zon den hunne toetreding en volstrekt niemand mag nalaten deze pracht-prestatie te gaan bewonderen. Hetgeen vooral het zien zal weerd zijn, en voor velen eeneheele verrassing zal zijn is de heele cycle der vlasbewerking vanaf het veld tot bij den spinner voor de eer ste maal in Vlaanderen zal men er op eene tentoonstelling de allerlaatste nieuwe zwin- gelmachien, in volle werking zien, evenals liet nieuwe stelsel van roten Daarvoor alléén zullen reeds duizenden vlassers uit ons Vlaanderen de verplaatsing doen ter wijl groepsbezoeken aangekondigd wor den uit Frankrijk, Duitschland, Engeland, Rusland, Egypte, enz. 't Wordt dus eene internationale belang stelling en de tentoonstelling van Oost- Roosbeke zal een feit blijven in de vlasbe weging. Op industrieel gebied is de deelname eveneens vrij talrijk en we zullen er de prachtigste stands vinden met electriciteit, pianos, radios, rijwielen, drijwielers, meu bels, stoven, enz. De missiën hebben er'n flinke afdeeling! De algemeene ingang voor de geheele ten toonstelling bedraagt slechts 2 fr. dus nog geen 25 centiemen van voor den oorlog. En na, van al dat heerlijke genoten te heb ben, na die kunstconcerten bijgewoond te hebben uitgevoerd door de muzieken van Gulleghem en Avelghem, hebben de be zoekers dan nog de kans een der prachtig ste prijzen te winnen van den grooten tombola mits hun programma-nummer goed te bewaren 't Ordewoord weze dus overal Met de Sinksendagen naar Oost-Roosbeke. Een speciale trein zal vertrekken den Zondag 27 Mei uit Ingelmunster om 14,20 ure naar Oost-Roosbeke. Terugkeer uit Oost-Roosbeke om 18,15 u. naar Ingel munster aansluiting gevende naar Kortrijk, Brugge Waereghem, Anseghem enz. Een speciale autobusdienst wordt inge richt den Zondag 27 en Maandag 28 Mei, tusschen Ingelmunster-statie, Oost-Roos beke-Wielsbeke. 1e vertrek 's middags, zonder oponthoud tot 's avonds laat. W1ELRIJDEN Daar er om zoo te zeggen bijna geen dagen voorbijgaan zonder koersen, is het mij niet mogelijk sommige uitslagen ken baar te maken in dezelfde week. Zoo komt het dat er in de Panne een koers betwist werd op Donderdag 17 waarin Ghesquiere 3e aankwam. In Jemeppe zaten de beroeprenners in de bres om er den jaarlijkschen grooten prijs te betwisten op 140 km. Odile Tail- lieu kwam er 5« toe op 1 minuut van den overwinnaar. Zondag toekomende is hij waarschijnlijk vertrekker in Parijs-Brussel hetgene voor hem een goed entrainement zal zijn voor de toekomende groote ronde waar hij zich zeker moet onderscheiden. Te Yper was er ook koers voor beginne lingen op de Kruisstraat en 15 renners bo den zich aan om de 55 km. af te lappen en de overblijvende prijzen der voorbijgaande kermis te verdienen. Verstraete van Yper alsook zijn stadsge- nooten Desramault, Buseyne, Duprez, Vel- ge speelden er de eerste viool en behaalden opvolgenlijk de 1*, 2e, 4e, 5e en 6^ plaats voor hetgene bijzonderlijk Desramault aan gaat, eens te meer moeten wij beginnen gelooven dat er in hem kruim zit en stof om een goede renner te worden. Hij is kloek en geblokt en schijnt bestand tot lastig werk. Dit heeft hij eens te meer .be wezen Zondag als wanneer hij 4 maal van velo moest veranderen en zelfs tot 3 minu ten achterstel had. Stilaan begint die jon gen op het voorplan te geraktn doch hoe jammer voor hem dat hij geen velo kan verkrijgen en er geen velomakers bestaan in Yper die hem eenigszins willen steunen. Zoo komt het dat hij maar al te dikwijls met geleende stukken en lappen moet rij den en alzoo nooit de volle maat van zijn macht hem geven. Om op den koers terug te komen, vin gen ze met 7 de sprint aan waarvan Ver straete zich de rapste toonde. Buseyne deed er een schoonen koers na nochtans 2 maal gevallep te zijn. Duprez en-Velge ver- dedigdeu. zich dapper maar moesten bui gen voor de overmacht. Dezelfde groep Ypersche renners trok op O. H. Hemelvaart naar Poperinghe. 29 renners stelden zich in lijn waarvan een schoon lot het pleit effen speelde in den sprint. Desramault behaalde er nogmaals een mooie 2^ plaats terwijl Buseyne de 4e toekwam en Verstraete zich 7e en Velge 9C klasseerden. Jongens maakt u gereed voor den 17 Juni, dan zult ge uw lierte kunnen ophalen maar de tegenstrevers zullen ook u in 't oog houden. Jammer genoeg dat wij Elorizoone nooit meer hooren of zien, hij die op het einde van vorig jaar eene belof te was en zich meermaals op het voorplan bracht, waar blijft hij Misterie Rijssel-Duinkerke en terug. 185 km. Deze koers voorbehouden aan verschei dene kategoriën, werd Zondag laatst be- twitst onder 104 vertrekkers van de 121 ingeschrevenen. Tot aan Duinkerke verliep alles kalm. Ghesquiere Alfons die ook van de pariij was brak er zijn keten en moest in de ha venstad op zoek om een anderen. Terwijl hij op gang was sprak hij een jongetje aan en vroeg hem indien hij hem zijn veloketen wilde geven hetgene waarin den bengel met zijn jong sportief hart nog al gauw toe stemde. Seffens zette Fouten zich aan 't werk en na kostbare minuten verloren te hebben zette hij de achtervolging in op zoek naar de bende. De geleende keten zoo droog of poeder, kraakte dat het een plezier was en toch duwde Alfons maar altijd voort niettegen staande zijne groote 10 minuten achterstel. Aan den voet van den vermaarden Cassel- berg hadde hij ze te stekken en hield zich dan koes alhoewel er 3 renners de plaats poetsten. Ze zijn nochtans vervoegd door eene bende van 10 rijders bij 't inkomen van Armentières. Met 8 zetten ze de sprint in. Fonten neemt dadelijk de kop maar moet zich met de 5<- plaats tevreden stellen slechts bezwijkende op korten afstand van de beroepsrijder Declercq die over jaar den zelfden koers won en andere regiona len die er aan hun eerste proefstuk niet waren. Jammer genoeg dat hij zooveel achterstel gehad heeft door die kettingbreuk en dit alleen de oorzaak was zijner verflauwing gedurende den sprint gedurende denwel ken hij den weerbots gevoelde zijner las- stige achtervolging anders kwam hij heel zeker nog dichter. Spijts alles heeft hij daar een prachtstuk uitgehaald en 'k had over schot van gelijk toen ik verleden week zegde dat Ghesquiere gaven bezat om een goede rijder te wordendit heeft hij ten volle bewezen in dezen koers want daden zijn het noch min noch meer. Ziehier de orde der aankomsten. 1. Declercq Jer. 2. Desmettre op een lengte. 3. Sagaert. 4. Vanderhaegen. 5. Ghesquiere, dan in volgende orde André Vanderdonck, Decroix Em. (Ghelu- velt), Sinnaeve, (Meenen), Pincket, Yerriest, Gryson, Deruytter enz. Sportman. Ypersche Sportliefhebbers, maakt u lid oj eerelid der Ypersche wielrijdersclub uwe steun zal onze rijders steunen en ten goede komen. SBIllERB£BigBglB9 't GOUDEN KALE. Toen ten tijde dat de Joden togen naar't. beloofde land, werd eens door ons i leer ontboden Mozes als de Volks gezant. Mozes ging 'l :s lang geleden langs een berg lot bij ons Heer 't Volk bleef binstendièh beneden en 't werd boven heel slecht weer. Met een als 't u blieft u Moze stelde God hem daar ter hand wetten over 't goede en 't booze voor de Joden en hun Hr.d. Maar door 'tal te lange wachten verloor het volk zijn goed geduld en 't aanbad met kwa gedachten 'n doode meuten, maar verguld. Boer. Zekere Frans Declercq, alhier gebo ren den 2 Mei 1886; woonachtig te Char leroi, was tot 3 maanden gevang veroor deeld door diefstal. In plaats van zijne straf uit te doen, stapte hij het af naar den vreem de. Dezer dagen was hij terug afgezakt naar Charleroi. De policie, die hem niet vergeten had, kwam hem inrekenen en hij zit thans in het droge. Aanbesteding. Op Vrijdag 8 Juni om 2 uur 's namiddags zal er ten overstaan van de heeren van den Openbaren Onder stand overgegaan worden tot de openbare aanbesteding van de volgende waren versch vleesch, suiker, suikerij, bier, marga rine. Het Merghelynck museum. Naar ver luidt werden er geen besprekingen aange knoopt, noch door de Koninklijke Acade mie van België, noch door het departement van Kunsten en Wetenschappen voor den verkoop van het domein waarop het Hotel- Museum Merghelynck zich verhief, en er is nooit kwestie geweest van dezen verkoop. De wederopbouw van dit museum wordt voor het oogenbltk niet in overweging ge nomen. Daar dit gebouw aan den Staat werd afgestaan, kunnen de werken voor den wederopbouw niet betaald worden door den dienst voor oorlogsschade maar de uit gave moet gedekt worden door een bijzon der crediet, in te schrijven op het budget van het ministerie van Kunsten en Weten schappen. Visch vangst met de hengelroede geduren de de feestdagen van Sinxen Bij minis terieel besluit wordt het vangen van alle soorten van visschen, met behulp van een enkele hengelroede, voorzien van een en kel gewoon haakje, behandeld op den boord van het water, en zonder schepnetje, toe gelaten gedurende de twee feestdagen van Sinxen (27 en 28 Mei 192S) in al de water- loopen en kanalen der bekkens van de Schelde en van den Ijzer. De genaamde Hallenbourg van Wet- teren die verleden week in de herberg De Gouden Bolvan de trappen viel en de ruggraat brak is Dinsdag morgen in het hospitaal overleden. Jaarlijksche Plechtigheden ter eere van O. L. V. Middelares aller Genaden 28-31 Mei. o Maandag 28 Mei, te 9 uur, Inhuldiging van het nieuw Hoogaltaar van Maria-Mid- delares, door 11. E. F. Chrysostomus, Pro vinciaal der PI'. Capucienen van België; en Plechtige Hoogmis door hem gezongen, waaronder gelegenheidstoespraak. Te 3 uur bedevaart uit de Waalsche paro chiën van Vlaanderen en uit Noord-Frank rijk, met fransch sermoen. Te 5 uur bedevaart van de stad Yper tot M.-M., opgeleid door Z. E. H. Kan. Delaei e, Pastor-Deken van Yper. Vertrek uit Sint Nlklaaskerk te 5 uur daarna Plechtig Lof door Z. E. M. Deken en groot sermoen. Dinsdag 20 Mei, 's avonds te 7 uur, Plechtig Lof door Z. E. hl. Bonte, pastor v m Sint Pieters en groot sermoen. Woensdag 30 Mei, 's avonds te 7 uur, Plechtig Lof door Z. E. H. Delanote, pastor van Sint Jacobs en groot sermoen. Donderdag 31 Mei, Feest van Maria- Middelares en Gedurige Aanbidding. Ie 0 uur Plechtige Hoogmis ter intentie der Broederschap, waaronder fransche toe spraak aan aangekondigde bedevaarders. 's Avonds van 7 tot 8 uur H. Uur met Maria. Plechtig Lof door Z. E. t l. Denys, pastoor dtr parochie,groot sluitsermoeucn Te Deum. De sermoenen worden gepredikt door Z. E. P. Paulus, gardiaan der PP. Capu cienen te Herenthals. Zondag 27 Mei (Sinksendag) gaan al de Vlaamsche Toeristen van West-Vlaanderen naar Kortrijk, waar den gouwdag voor toe risten plaatsgrijpt. Wij kunnen onze leden n et genoeg aanzetten om in groot getal dien dag naar Kortrijk te trekken. Te 9 1 4u. vergaderen al dezen die meegaan in hei station. Ze nemen zelf een week-eindbiljet en te 9.28 u. bollen we te zanien naar Kor trijk. Met den laatsten trein, te 20.13 u. uit Kortrijk keeren we terug. De schikkingen voor den toeristendag zijn de volgende Om 9 uur Vergadering voor de afge vaardigden en bestuursleden. Om 10 uur Algemeene bijeenkomst der deelnemers in Het Vlaamsch Huis Om 10.30 uur Optqcht naar het Stad huis met de Stadsfanfare. Om 11 uur Plechtige Ontvangst .door het Stedelijk Magistraat. Om 11.30 uurConcert op de Groote Markt door de Stadsfanfare. Om 13 uur Gezamenlijk feestmaal. Om 14.30 uur: Bezoek aan de merkwaar digheden van Kortrijk. Om 16.30 uur:Opvoering van de Schelm streken van Scapin in het Openluchtthea ter van de Wikings. (In geval van slecht weder gaat de vertooning door in de Mid denstandszaal, 10, Lange Steenstraat). Om 20.30 uur Concert op de Groote Markt door de Middenstandsharmonie Onder Ons en gezellig samenzijn in t let Zweerd Om 22 uur Verlichting van St Maartens toren door de Firma Deriemaeker. Maandag28 MeiGroepreis naar Rijssel, en bezoek aan de merkwaardigheden van deze stad. Er zijn heel zeker verscheidene onder onze leden die de üroeninghestad nog maar oppervlakkig kennen. Dit hier nu is een eenige gelegenheid. Al de merkwaar digste dingen zullen er getoond en uitge legd w oiden. ermaak en ontspanning zullen ook niet ontbreken. Wij wenschen onze Lezers en Le zeressen een GELUKKIGEN en ZA LIGEN HOOGDAG van SINXEN.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4