K E Cl OPGELOSTE FEMJO PflÖHEELS ürt DE PLOEG Vlaamsen Ruis s. y. Yper 2* Jaargang N' 76. DE YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 10 Juni 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handeBaar voor het bemesten uwer velden DE HOPMARKT BERICHT ZOMERCARNAVAL l>i<- I «Ie («ItOOTSTE opbrengst iiH't «I BEST K hoedanigheid zal verzekeren. dat het nuttig is, aan onze zorgzame Moe ders eens een eenvoudig en goed middel ter hand te doen voor het Opfrisschen van fluweel. Om fluweel op te frisschen wordt het gestoomd en gestreken.Daarom houdt men het 1. met den averechten kant boven hee- ten waterdamp en borstelt terwijl de flu weel tegen draad in tot de haartjes schoon rechtop gaan staan. 2. Voor het opstrijken maakt men de stof aan den linkerkant voch tig en trekt men haar overeen rechtopgaand heet strijkijzer, waardoor de damp er door heen gaat als de stof droog is, wordt ze met draad effen en glad geborsteld. Het opbergen van petsen en kragen, toe komende week. «a;»;»#»;»»»»»;!»;!#;®!#;*#*!»;* TNEKIUiS DER VERWOESTE GEWESTEN 4 t. h. 1921. TREKKING VAN 1 JUNI Vrijdag morgen te 10 ure heeft in de Nationale Bankte Brussel de 60' trekking plaats gehad der leening van de Verwoeste Gewesten 4 t. h. 1921. De uitslagen zijn Reeks 91.234 nr 1 1 wint 250.000fr. Reeks I 67.541 nr 6 wint 100.000 fr. Reeksen 167.541 nr!5; 83.660 nr 12 en 83.660 nr 2 winnen elk 50.000 fr. Deandere nummers der hierbovenstaande reeksen en der reeksen 68.339 - 20368 zijn uitbetaalbaar met 250 fr. B I I T E L A X Frankrijk (Cassel) Op 8 Juli aanstaande zal hier een groo- tc stoet van reuzen, uit België en Frankrijk plaats hebben. Reeds werden toegezegd de reuzen van Cassel, Duinkerke, Rijssel, Va- lencyn, Burburg, Steenvoorde en Belle uit Frankrijk even als deze v. Oostende, Yper Veurne, I lasselt, Geeraardsbergcn en Thie- nen. De muzieken van Cassel, St Omaars Hazebrouck, Merville, Steenvoorde in mid- deneeuwsclie Kostumen gestoken, zullen met de groote harmonie van Leus het zoo eigenaardig feest opluisteren. Heel het verleden van het oude Vlaande ren, met zijne eeuwenoude gebruiken en geplogendheden zal hier herleven. Om het feest te sluiten zullen op de zoo schoone groote markt van de feestende stad gedon- sen worden. Onnoodig te zeggen dat wij tper nogmaals de leiding gewaar worden yan den Vfelpdelen (teer Jack, onzen stadsgenoot, die heel het feest uitdacht en ineen stak. De V. T. B. zal zeker deze eenige gele genheid niet laten vooi bijgaan en dit folk loristische feest willen bijwonen. Zij zullen qin hunne mqeite beloond zijn, want zel den of nooit meer zullen 22 reuzen en reu zinnen zulk een hoogtij vieren. BBHBBaasiaaisaftB AALST, 2 Juni. De vqoruitzichten van den oogst zijn nog niet verbeterd, daar de nachten te koud blijven. Bovendien is Jde insectenplaag opnieuw toegenomen. Indien de temperatuur niet spoedig verandert, kan de toestand van de hoptuinen kritiek wor den. Er zijn tot hoogere prijzen meer koor pers gekomen voor Oct-Nov. levering uit den nieuwen oogst, maar er zijn op het oogenblik geen verkoopers. Disponibele hop onderginggeen prijsverandering, maar verkoopers trekken zich meer en meer te rug in de hoop binnenkort hoogere prij- ze te kunnen maken. NEURENBERG, 2 Juni. Bij kalmen han del werden deze week 80 bil. omgezet. De aanvoer bedroeg 20 bn. De vraag bepaal de zich hoofdzakelijk tot kleine partijen middel- en goede middelsoorten. De ver- koopen van vreemde hop waren niet van beteekenis. De prijzen waren vooralle soor ten gedrukt, uitgezondere voor prima qua- liteiten. Markthop mk. 50 a 120, Hallrtaner prima zegel mk. 230 a 260, dito middel en goede middelsoort mk. 110 a 200, dito mindere qualiteit nik. 70 a 100, Wurtem- bergsche ink. 60 a 220, transitoprijzen ink. 40 a 100. De HU Aandeelhouders worden ver zocht hunne lidboekjes te willen afhalen ter zetel der Maatschappij, op Maandag 11 of Maandag 18 Juni telkens \an 7 1 2 tot 9 u. 's avonds. Zij gelieven zich te voorzien van de ont vangstbewijzen die hen bij hunne inschrij ving overhandigd werden. De Beheerraad. 'i/atra hier era eBdeys Dranouter.-Op den 3" Zondag dezer maand, 27 Juni, zal, onze andere zoo rus tige gemeente, volop in feest zijn, ter ge legenheid van de wijding en inhuldiging van het kostbaar gedenkteeken dat zal op gericht worden door de zorgen van E. H. Lainmerant, ter eeuwige gedachtenis, der drie priesters van Reninghelst-fE. H.Judo- cus Hugesone, Pastoor, Robrecht Rijs- poort, kapelaan, Jacob Panneel, geestelijke koster) welke ter plaatse van het gedenktee ken, dat staat langs den zuidkant van den Zwarten Molen, op den 12 Februari 1568 ten 11 ure 's avonds door de geuzen, om hun geloof, vermoord werden. Na een langen kruisweg gedurende de welke zij herhaaldelijk mishandeld werden, hield men eindelijk stil. Men zou er gedaan meue maken en daarom te voren reeds overtuigd van het antwoord dat volgen zou stelden de beulen bot en barsch de vraag Wilt gij de misse afzweren en beloven nooit geen misse meer te doen, zoo sparen wij uw leven En het verwachte antwoord klonk Liever de dood. De gruwelijke moord volgde terstond. 't Is de gedachtenis dier martelaren van den geuzentijd welke men vereeren wil, 't is dat voorbeeld van trouwe geloof wel ke inen huldigen zal en daarom ook dit feest. Een stoet die prachtig zijn zal en welke uitgaat van de plaats, komt hier toe om 4 ure de Lieve Vrouw, Koningin der priesters en martelaren, stapt van haren troon op den hemelwagen af en komt den palm der martelie op het zerk nederleggen. De magnificat door de duizenden tegen- woordigen wordt aangeheven en E. H. Lootens,oud-postoor vanprano.utre,spreekt de lofrede uit. Om het feest te sluiten zal door meer dan honderd geschoolde zan gers een gelegenheidslied qp muziek van Peter Benoit gezongen worden. Het Katholiek Vlaanderen moet hare martelaren gaan eeren, daarom allen, op 17 Juni naar Dranoutre, openbare belijde nis gaan doen van ons katholiek geloof. Voormezeelee De Negendaagsche plechtigheid ter eere van het H. Bloed be gint op den Zondag der octave van het H. Sakrament 10 Juni en de acht volgende da gen. Op Maandag 18 Juni laatste dag der noveen om 4 uur na het lof H. Bloed pro cessie. 's Zondags verpers en lof om 2 1 2 uur. In de wekedagen de H. Mis om 8 uur en het lof om 4 uur. Geschiedkundige tekst 1 loe het dorp je Voormezeele, in West-Vlaanderen ook zijn H. Bloedrelikwie, evenals Brugge, be zit leert ons de volgende, zeer beknopte ge schiedkundige schets. De relikwie, te Rome berustend werd ge schonken aan Isaac, tweeden proost van het monnikenklooster van Vormezeele, een er varen man, hoog in aanzien, bij het hof der graven van Vlaanderen en die, gunstig ge kend te Rome, driemaal naar de heilige stad reisde, waar hij door den Paus ontvangen werd en van dezen groote weldaden en voorrechten vei kreeg. De kostelijke gift uit Rome meegebracht, was wel de relikwie van het H. Bloed. Die relikwie door abt Isaac naar Yper uit Rome medege bracht, werd op 29 Juni 1152 stoetsgewijze van de stad naar de abdij vait Voormezeele overgebracht. Aldaar werd de relekwie bewaard, met giften verrijkt en godvruch tig bewaard. In beroerde tijden uit vrees van hei- ligschennende onteering liet men het H. Bloed te Voormezeele niet berusten. Zoo werd er tijdens den oorlog tegen de Franschen in de XVIP eeuw, heimelijk be waard in de réfugié van het klooster te Yper. De kloosters van te lande hadden ge woonlijk een toevluchtshuis in de naburige stad. Zoo waren er vele réfugiés in de ste den Brugge en Gent. Ook te Yper bestond de réfugié van de Abdij van Eversam, op den Yzer te Stavele, van de Abdij van Loo en Veurne-Ambacht en de Abdijen van Zonnebeke, van Waasten en Voormezeele. Op 20 Maart 1664 werd, de oorlog ge daan zijnde, de relekwie van uit de réfugié te Yper plechtiglijk naar 't klooster van Voormezeele terug gedragen. Gedurende de Fransche revolutie was het nog eens zoo. In 1802 wQid het H. Bloed terugge bracht. Maar de abdij was door de Fran sche om wentelaars in 1794 in asch gelegd en de 53een de laatste abtFelix-Josephus- Ignatius Struye, weggejaagd. Het H. Bloed berustte eerst weer in de pastorij, van af 24 Mei 1804 in de voorloopige kerk, dan in de vooroorlogsche kerk, waarvan de eerste steen gelegd werd op 1 October 1805 en nu in de nieuwe kerk welke se dert den oorlog opgetrokken werd. Lange marek. Kroostrijke gezinnen. De algemeene spaar- en lijfrentkas heeft besloten, onder de kroostrijke gezinnen, een zeker aantal premiën gaande \an 300 fr. tot 600 fr. te verdeelen. Volgende voorwaarden zijn streng vereischt 1) ten minste4 kinderen hebben beneden de 14 jaar, 2) in 't jaar 1927 geld gestort hebben op een of meer spaarboekjes. 3) niet meer inkomen hebben dan 't dubbel van het minimum vrijgesteld van de hedrijfbelasting. Die zulke premiën willen aanvragen kunnen zich wenden tot den bond der Kroostrijke Gezinnen op Zondag 10 Juni na de mis van 8 1 2 ure, in 't lokaal. Trouw boekje medebrengen en spaarboekjes. Sipt-Jan (bij Yper). - Alhoewel West- Vleteren met de inhuldiging van het Fl. Hart op Zondag 3 Juni mocht bogen op een goede vertegenwoordiging uit onze Vlaamsch Nationale troepen, mag de inhul diging van de bondsvlag te Sint-Jan goed geslaagd heeten. 't Kleine dorpje genoot de monstering van een zes a zevenhonderd koppig leger tje dat stout met zijn leeuwenbanieren de straten toog. Een massa had zich dicht gepakt op den zeer ruimen koer van 't Vlaamsch Huis om er Meester Butayc en André Vandenberghe te hooren. Beide sprekers begeesterden de aanwe zigen en hoorden hun woorden bekrachti gen door een forsche Vlaamsche Leeuw» 't Feestje eindigde met het verkoopen per aanbod van een Bormsschilderij. Het daaraan gewonnen sommetje zal gestort worden aan het Studiefonds Vlamertinghe Weesjesdag V. O. S. Op Zondag 17n Juni aanstaande zal op aan vraag van V. O. S. eene plechtige H. Mis opgedragen worden te 9 uur, voor de ge sneuvelde en overledene oud-strijders, ter gelegenheid van Weesjesdag. Hel bestuur noodigt dringend alle Vos sen uit, te 81 2 uur in het lokaal V. O. S. aanwezig te zijn, oin gezainentlijk naar de Kerk te gaan en in groep vóóraarl plaats te nemen. Vos-sen het bestuur rekent pp al len-, het rekent op uwen Vossenijver, of uwe liefde voor het groote liefdadigheids werk der oorlogsweesjes. Op post dus en vast aangesloten Na de H. Mis, vergadering in het lokaal V. O. S. alwaar eene toespraak zal gehou den worden. Op Zondag 17 Juni zal ook, als telken- jare, het weezenbloempje verkocht worden door toedoen van Jufvrouw Bievenue, ijveraarster van het groote liefdadigheids werk van kinderbescherming. V. O. S, doet een dringende oproep tot de liefda- digheidsbevolking van Vlamertinghe, om eene milden penning aan dit edel werk te gunnen, en durft het zelfs aan, een bijzon dere oproep te doen tot de meer begoede om op de eerelijst van dit liefdadigheids werk, die zal aangeboden worden, in te schrijven. Aan de liefdadige bevolking zegt V.O.S. zijn besten dank bij vóórbaat. Het Bestuur. Komen De fabriekwerker GentilLc- clercq, is bij het rijden per fiets naarde sta tie, zoo erg gevallen dat hij verscheidene kneuzingen aan armen en linkerknie had bekomen. De 25 jarige Octaaf Brusin, heeft bij het laden van cimenten piketten een zwa- ren slag op de borst bekomen, zoodat eene rib erg gekneusd was. STAD POPERINGFIE Zondag 24 Juni 1928 oin 3 1 2 uur MET REKLAAMSTOET i 4QOO Frank PRIJZEN VLAAMSCHE HARMONIE De tombola ingericht ten voordeele van ons muziek heeft een waren oijval er blij ven enkel nog een paar honderd nummer tjes te koop; welke men kan verkrijgen te gen 1 fr. het lot in 't lokaal bij Marcel Soe- te; in 't Belfort Rijsselstraat, in 't Vlaamsch Huis; hij de bestuursleden en leden muzi kanten. De lijst der 25 prachtige prijzen hopen we toekomende week in het blad te kun nen geven. De Voorzitter verzoekt de vrienden hou ders van boekjes der| tombola deze te ko men vereffenen in de herhaling van Zater dag 9, ten einde de noodige schikkingen te kunnen nemen voor de trekking welke zal plaats hebben einde der maand datum en plaats der trekking zullen bijtijds bekend gemaakt worden in ons blad. Dus nog een klein stootje om de laatste twee honderd lotjes weg te krijgen het geldt hier een solidariteitsgevoel voor ons mu ziek en zijn offervaardige muzikanten. Het hestuur maakt ook bekend dat de herhalin gen binst de zomer maanden plaats hebben den Woensdag en Zaterdag van elke week. Heden Zondag neemt de Vlaamsche Harmonie deel aan de groote betooging te i Aalst. Vergadering te 6 1 2 uur in 't Betfort Rijsselstraat. - Vertrek te 7 uur. Alleman op tijd en op post dus, de auto's van omliggende gemeenten welke ookdeel- j nemen sluiten bij ons aan om dan geza men tl ijk te vertrekken. Dus te 7 u. Er zal koffiete verkrijgen zijn in 't Belfort.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3