YZERBLÖND 60 DUBBEL 5 GBHDEN Drinkt Beverensch Bier 4. Dphapne-Ameloot %0\'l>A<;iiUST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 17 Juni is Mr WECKESSER, Diksmuidst'. Ziiilog van maandag 11 Juni 1928 ie 18 uur Voordracht. Al de jongelingen van Yper en omliggende gemeenten, die dit jaar opgeroepen zijn naar het leger, worden vriendelijk en zeer dringend uitgenoodigd Zondag 17 Juni naar S' Pieterspatronaat, Rijkeklarenstraat, bij Sl Pieterskerk, alwaar onder het voorzitterschap van den heer Griffier M. Maurice De Hem, heer Doktor Daelemans een hoogst belangrijke en nut tige voordracht geven zal. Ouders, zendt er uwe zonen naartoe, 't is in uw en hun voordeel. Capucienenkerk. Zondag 17 Juni, te 5.30 vergadering der Zusters Derde-Orde- lingen. Te 0.30 uur vergadering voor de Lour- denaren die Dinsdag optrekken. Naar Passchendaele. Zondag 24 Juni gaan al de vrienden van het H. Hart naar Passchendaele. We vert.ekken pervelouit S' Maartenskring Lange-Meerschstraat te 1 uur namiddag. Kroostrijke gezinnen Zondag laatst had er in het Christen Volkshuis een ver gadering plaats voor den bond der Kroost rijke gezinnen. Afgevaardigden van een tiental gemeenten waren opgekomen, ook menige Yperlingen waren er tegenwoor dig. De Voorzitter, heer Lommez, verwelkom de ze en gaf vervolgens het woord aan den onvermoeibaren propagandist, Mijnheer De Cock, Schoolbestuurder te Iseghem. Deze deed in een wel doordachte rede het belang, ja de noodzakelijkheid uitschij nen van de vereeniging voor de kroost rijke gezinnen, voornamelijk in zake leger, belastingen en dagloon. Auto-ongeval Zondag avond om 7 uur, kwam een handelaar uit de Statiestraat van Poperinghe naar Yper gereden Op een zeker oogenblik men weet niet hoe het kwam overeed hij Billiau Irma 21 j. jonge dochter van Reninghelstdie per ve- lo was. Met schedelbreuk en open been- derbreuk werd zij alhier naar het hospitaal overgebracht nadat zij ter plaats de Heil g Olie ontvangen had. Haar toestand is zeer bedenkelijk. (ipinppiitpraud De zitting is geopend om 6 uur. Zijn af wezig, maar kwamen naderhand binnen de heeren Vannieuwenhove en Glorie. 1. De sekretaris leest het verslag der vorige zitting dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. Weinig hoffelijk: vindt het de heer Van- damme; dat het schepencollege een voor stel door hem ingezonden niet op 't dagor de heeft gebracht. Op 't antwoord van den heer Voorzitter dat 't een persoonszaak is, wordt wedervoerd dat het punt dan toch op 't orde voor de geheime zitting moest vermeld. De heer Voorzitter tracht zich te verontschuldigen, maar krijgt te hooren o. m. door de heer Missiaen dat ieder gemeen teraadslid het recht heeft een punt op 't dag orde tedoen brengen en 't Schepencollege niet vrij is teoordeelen of dit dient geplaatst of niet. 2. Wegenis. Aankoop van grond. Algemeen aangenomen. De heer Vannieuwenhove komt bin nen. 3. Wegenis. Afschaffing van het Drielingstraatje en verkoop van grond. Algemeen aangenomen. 4. Stadseigendommen Verkoop van grond. De heer Cromheecke van Maldeghem doet een voorstel voor den grond gelegen aan het Waterkasteel, Veurnesteenweg. De heer Voorzixterzegt, dat het Schepen college beslist heeft daaraan geen voldoe ning te geven. Op het «Waarom?» van de heer Missiaen antwoordt hij dat het aanbod te gering is, en liever wacht tot betere aan biedingen. De heer Declercq weet daarbij nog dat het hier voor een deel een grond betreft die bijzonder geschikt is voor een stadsmagazijn, en het dus wenschelijk wa re deze eerder voor eigen bruik té houden Door stemming wordt daarop de beslissing van het Schepencollege eenparig aange nomen. 5. Openbare verpachting van den dam der Dickebuschbeek. Goedkeuring. Het te ste, tweede en derde lot werden niet overgeslagen om de zeer geringe aan gebodene pachtsom. Het vierde lot is toege kend aanOdiel Deiney, Vlamertinghe, voor 590 fr. Deze biedt 40 fr. voor het derde lot. De heer Soete vindt het redelijk het derde lot aan die voorwaarden der pachten van het vierde toe te kennen, gezien de hooge pacht van dit laatste. De heer Lemahieu stelt voor aan Odiel Demey ook de twee eerste loten te bieden, aan een pacht van iets meer dan 10 fr. Nadat door de heer Soete erop gewezen wordt dat men echter den pachter, een eenvoudige werkman, niet zou mogen verplichten de twee eerste loten met het derde over te nemen, ging men over tot volgende stemming a) Algemeen aangenomen het toeken nen van de pacht van het derde lot aan 40 frank aan den pachter van het vierde. b) Algemeen aangenomen dat daarbij het eerste en tweede lot hem zou aangebo den worden. 6. Dienst van het lijken vervoer. Aan besteding. Goedkeuring. Lr wordt slechts één aanbod gedaan, dit door de Weduwe Hoflack en Zoon. Daar dit aanbod echter niet voldoet aan de voor waarden van den voorgedragen tarief, oor deelt de heer voorzitter de aanbesteding onregelmatig. Gebrek aan kennis of ver getelheid zullen daarvan waarschijnlijk de reden zijn, meent de heer Leuridan, daar om wenscht hij dat den aanbieder de aan dacht op den tarief gevestigd wordt. De heer Missiaen is ook deze meening toege daan. De heer Voorzitter stelt voor den wensch van den heer Leuridan in te willi gen, en indien den aanbieder zich niet wil onderwerpen aan de voorgedragen tarie ven, de zaak voor een jaar uit te stellen. Algemeen goedgekeurd. 7. Openbare Onderstand. Aan koop van grond. Het gaat er om grond gelegen te Locre bij 't gesticht. Algemeen goedgekeurd. 8. Openbare Onderstand Afstand van grond. Jer. Devloo van Langemarck wenscht een strook grond van 3 m. breedte, hebben de een oppervlakte van 251,43 m2 voor 106ó fr. Genoemde had immers te goeder trouw tegen 't land van den Openbaren Onderstand boomen geplant, en wil deze thans behouden. De heer Missiaen zal niet tegenstemmen maar kan dit ook niet goedkeuren daar ie mand die boomen plant eigendom moet bezitten en indien deze eigendom bezit moet weten waar die juist afgebakend is. De heer Capoen oordeelt dat dergelijke vergissingen vroeger heel gebeurlijk wa ren in de verwarring van de fronttoestan den. De heer Leuridan vindt het in ieder geval rechterlijk onjuist dat betrokkene zijn eigen fout hier inroept in zijn voordeel, maar verklaart dat de Openbaren Onder stand zich met den verkoop ontlast van een zware erfdienstbaarheid en den grond over laat aan een schoone prijs (40.000 fr. de Ha.) GoedkeuringDe Vlaamsche Nationa listen, de socialisten en den Christen de mocraat onthouden zichde anderenja. 9. Openbaren Onderstand Jacht- vcrpachting. Het jachtrecht in gebruik van de heer Rabau is met zijn overlijden vervallen. Thans zou men willen overgaan tot een openba re verpachting voor 4 jaar. 225,7878 Ha. werden aangeboden om verpacht te zijn. Daaronder zijn reeds achi perceelen verpacht en negen niet verpacht De heer Missiaen vraagt verdaging voor dit punt daar hij eerst het lasienkohier wil onderzoeken. Daarbij komt het kontrakt niet overeen met de wet wat betreft de verdelging van de konijnen. Hij zal daar bij nooit in princiep dit kontrakt kunnen goedkeuren daar hij gekant staat tegen de huidige pachtwezen oordeelt dat elke land bouwer zou moeten het recht hebben het wild te verdelgen dat zijn vruchten komt afwreten. De heer Leuridan verklaart zich roerend eensgezind. In beginsel is hij hefttg gekant tegen elke jachtregeling die neerkomt op het middeleeuwsch systeem, waar de lief hebber van de jacht met een breede be scherming tegen het slachtoffer ervan staat. Hij weet te goed hoe wraakroepend de gevolgen daarvan zijn voor den kleinen pachter. Het lastenkohier biedt ook geen voldoende bescherming voor den boer die tot op heden nog steeds een weerlooze is tegen pachtmisbruiken. In afwachting echter dat ons Vlaamsche volk van de ontvoogding zal kunnen ge nieten om zich een eigen rechtveeraige jachtregeling toe te eigenen zal de heer Leuridan dan niet tegen, maar ook niet voor stemmen. Op de opmerking van den heer Van Mieuwenhove dat de verpachting toch een schoone inkomst zou wezen, weet de heer Leuridan dat hij gaarne verzaakt aan een onzedelijke inkomst. Het resultaat van dit punt is verdaging met eenparige instemming. 10. Gemeentelijke bewaarschool. Rij- seis traaf). Inrichting eener derde klas. Gezien twee klassen te weinig is voor 93 leerlingen zal een derde geopend wor den. Algemeen goedgekeurd. De heer Glorie treedt binnen. 11. Politieverordening op het leuren. Wijziging. Verbod aan de leurders stand te houden aan de René Colaertplaats, Groote Markt, Meenenstraat, Frenchlaan en aanliggende straten op 50 m. van het Lngelsch Monu ment. De heer Vandamme doet hier op merken dat zijn voorstel dat niet in 't orde werd opgenomen hierop betrekking had. Algemeen aangenomen. 12. 11 Juli. Vraag tot inrichting van officieele feesten. De heer Voozitter leest hier drie brieven voor: De eerste gaat uit van het Groeninghe- komiteit die een toelage vraagt van 3000 fr. tot het opluisteren van het 11 Julifeest; de tweede is een herinnering door het Groeninghekoiniteit aan een eersten, met toevoeging van de aanvraag voor den stoet op 15 Juli; de derde is de tolk van de hee ren der Ypersche Christen demokratie en Katholieke Associatie, waarin de heer Lom mez, schrijver en de heer Vandermeersch als Voorzitter, Namens de katholieke standsgroepeeringen zoo luidt het «Vragen opdat ter gelegenheid van 11 Ju- fi officieele feesten zouden ingericht wor- den. Verleden jaar heeft het stadsbestuur 11 Juli als officieele feestdag erkend, blijk gevende aan de bevolking, de herinne- ring van dit groot Vlaamsch historisch feit te willen verlevendigen. Immers de gebeurtenissen van llju- li 1302 hebben den grondslag gelegd en het bestaan van het huidige België mo- gelijk gemaakt. Ter gelegenheid der feestvieringen hebben enkele maatschappijen ter uit- sluiting van andere verleden jaar, fees- ten opgericht; 't ware wenschelijk dat 't stadsbestuur zelf ten gevolge der er- kenning van 11 Juli als officieele feest- dag, het persoonlijk initiatief neme enof- ficiëele feesten inrichte, desnoods in sa- menwerking met de maatschappijen die zulks begeeren. Alduszougeheel de bevolking kunnen medevieren en zou 11 Juli werkelijk een volksfeest worden zooals het zijn moet. Hopende een gunstig gevolg aan zoo redelijke vragen De heer Voorzitter leidt de levendi ge bespreking betreffend dit punt in met het voorstel 11 Juli te herdenken door 't in richten van een officieel feest op Zondag 15 Juli. Op den wensch van de heer Bon net op J1 Juli zeli ie vieren, wijst de heer Leuridan op de onmogelijkheid op .1 zt-.. een grootsch feest in te richten daar het een werkdag is en men den toevloed van de buitenbevolking zal missen. Af aar wat laatst genoemde hier ter beschaming van den Christen demokraat dë heer Vandamme klinkend aan 't licht brengt dat is: Een politiek Consortium. Alhoewel de heer Leuridan niets te ma ken heeft met het Groeninghekoiniteit ziet hij met veel sympathie de roerende over eenkomst van de Christene werkliedenpar tij met haar vroegere vijand, de aloude anti-volksche katholieke conservateurs. Dat belooft voor de demokratische partij Hij vindt echter hun initiatief ongeluk kig het Groeninghekoiniteit komt alles gereed te maken voor een grootsche her denking reeds sedert maanden, en zie nauwelijks een maand vóór 11 Juli koint men hier den wensch uitdrukken, de orga nisatie van het Guldensporenfeest uit de handen van het Groeninghekoiniteit te rukken om er zich dan zelf het Monopo lie van toe te eigen. Wie daarin geen politiek manceuver ziet moet blind wezen, want den draad waar mee hier gedriegd wordt is maar al te grof. Daarbij nog de heeren Christene demo kratische briefschrijvers bezondigen zich aan een grove leugen Want het is niet waar dat verleden jaar bij 't inrichten van 't Guldensporenfeest enkele maatschap pijen uitgesloten werden, lijk het ook niet noodig is dat het feest officieel ingericht worde om dit te kunnen doen in samen werking met de maatschappijen die zulks begeeren. 1 let Groeninghekomiteit staat immers open voor iedereen, voor iedere maatschappij, doch verleden jaar bleven de christen werklieden moedwillig achter. De feesten lukten prachtig en daarom han delen ze nu alzoo. De heer Leuridan eindigt met het voor stel a) verwerping van het voorstel in den zin dat het lljuli-feest zou georganiseerd worden door het stadsbestuur, b) het toe kennen van een toelage van 1000 fr. zooals dit reeds is toegestaanc) Daar door de toelage het stadsbestuur recht heeft op kon- trool zullen één of meer leden van den ge meenteraad afgevaardigd worden bij het Groeninghekomiteit; d) Het feest zou plaats grijpen op Zondag 15 Juli, alhoewel door het vrijaf dat op 11 Juli zal worden ver leend dezen dag zijn beteekenis van offi cieele feestdag zal behouden. De heer voorzitter wijzend op Brugge en Kortrijk laat eerst uitschijnen dat Yper geen steun weigeren mag aan de herden king van het glorievol feit, te meer daar het ten goede komen moet aan de stadmaar klampt zich dan verder vast aan den fameu- zen brief van de heeren Christene werklieden, zeggend we breken niet af wat de anderen gedaan hebben, we ver volledigen nu en hij dringt het voorstel in den geest van den brief ter stemming op. Dit woidt echter verworpen door de Vlaamsche Nationalisten de socialisten en de heer Glorie acht tegen zeven. Daarna wordt de toelage van 1000 fr. gestemd 10 ja; stemden tegen de heeren D'Hu vettere en Glorie 3 onthoudingen de heeren De clercq, Lemahieu en Van Nieuwenhove. 13. Tuindagfeesten Programma. De heer Leuridan doet de vaststelling dat de zeer kunstminnende stad Yper een buitengewoon eenzijdig en prozaisch Tuin dag programma heeft. Door stemming goedgekeurd als volgt: De heeren Glorie Van Nieuwenhove:neen de socialisten en de heer Soete: onthou ding; de anderenja. 14. Autobusdienst Yper-Ve irne- De Panne. Algemeen goedgekeurd. 15.Mcdedcelingen. a) De heer Vandamme wijst op de nood zakelijkheid aan te dringen bij 't Bestuur van den Openbaren Onderstand om in de huizen der ouderlingen de elektrische lei ding te hebben. b) De heer Missiaen vindt dat het kerk hof in beschamenden toestand een ware wildernis waarvan de oorzaak wel het te kort aan personeel is om dit te onderhouden. De heer Declercq zal hierop antwoorder in de geheime zitting.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2