E 01 OPGELOSTE PEEU-GllO jilEELS M OE PLOEG DECARNE Han si e sirijdgsnooien In Vlaanderen \vi: v Voor Vlaams YztrisieiiMeelttii 2* Jaargang Nr 77. bh: YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 17 Juni 1928. Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer velden ben bladzijde uit de geschiedenis v. ons vaderland EDGARD louage Bic l <lc BOOTSTE opbrengst met <le BES'I E ni«>lieicl zal verzekeren. O c) De heer Glorie vraagt de inrichting van de stadsschouwburg, waarop de heer Declercq antwoordt dat nieuwe pogingen daartoe zijn ingespannen. d) De heer Missiaen hekelt de handel wijze van 't schepencollege betreffende het openen van een avondschool, en eischt dat eerst een leerprogram opgesteld weze eer men een oproep doet. Desnoods zal hij zelf voor een program zorgen. e) De heer Glorie vraagt een betere rege ling voor het verkeer in 't bijzonder aan de Rijsselstraat, Meenenstraat en Tempelstraat. Dit wordt beaamd door den heer Laton, die een tekort vindt van verkeersagenten in 't bijzonder in dagen van druk vervoer. Oeheime zitting Werden benoemd tot onderwijzeressen in de S' Jansschool Jufvr. Paula Merlevede en Simonne Desaverin de bewaarschool der RijsselstraatJufvr. Dobbelaere. Hoe komt zelfstandig Vlaanderen tot stand? In het eerste deel van dit stuk werd aan getoond, dat België zijn ontstaan had te danken aan den revolutionairen staatsgreep van een handvol overgewaaide avonturiers, die, ondersteund door Frankrijk en Enge- land, liet opbloeiende Koninkrijk der Neder landen vaneengereten en zijn Staats- en Gemeenteinstellingen hebben verkracht. Thans komt het antwoord aan de beurt op de vraag Hoe komt zelfstandig Vlaanderen tot stand De zelfstandigheid van Vlaanderen werd, in den historischen nacht van 22 tot 23 December 1917 te Brussel, in dë provin ciale statenzaal van Brabant, door de zeven tig leden van den Raad van Vlaanderen, vertegenwoordigende de vijf gewesten van het Vlaamsche Vaderland. De wil van het Vlaamsche volk, om Vlaanderen tot een zelfstandigen Staat te zien verheffen, was gedurende gansch het jaar te voren, in honderden, door duizen den en duizenden stambewuste Vlamingen in alle steden en gemeenten van het Vlaamsche land bijgewoonde vergaderin gen, vrij en luider stern uitgesproken. Men kan niet genoeg wijzen op het groote en essentieele verschil tusschen den staatsgreep der negen van 1830 en de vor ming van den Raad van Vlaanderen, bene vens liet uitroepen van Vlaanderen's zelf standigheid in 1921. Destijds een revolu tionair, een onwettig optreden, geenszins gegrondvest op den wil van het volk, doch wel op de politiek der Westersche mogend heden, en op de eerzucht van enkele per sonen zonder naam of faam heden een wettige aktie van mannen van naam, steu nende opliet volk en op een steeds gehand haafd en rechtvaardig beginsel, een begin sel, hetwelk juist tijdens dezen oorlog kracht van gewijsde heeft verkregen, namelijk de zelfbeschikking der volkeren Alle macht komt uit het volk zoo staat het in onze Grondwet en in dezen eenvoudigen, doch veelzeggenden volzin vindt men den grondslag, tevens het top punt van geheel onze staatskundige wetge ving. Nimmer, sinds 1830, tot December 1917 toe, was zulk een wetsgrondslag toe gepast, nimmer werd hij werkelijkheid. Eerst op 22 December 1917 is die papie ren verklaring bij volksuitspraak tot wer kelijkheid verheven geworden. Charles Rogier en zijne trawanten, zij wisten hun schrikbewind staande te houden tegen be nationale belangen van het volk in. Zeer goed zagen zij in, dat een krach tige Staat, een sterk nationaal bewustzijn bezwaarlijk kan tieren zonder eenheid van taal. Die eene taal moest natuurlijk de Fransche zijn, vandaar het streven, den Yla- men hun taal te rooven, en zoodoende de ziel va n ons volk te dooden, het langzaam uitroeien als volkHet Gcrniaansche element moet in België verdwijnen Alle betrekkingen werden gegeven aan Fransch- sprekende Walen en Luxemburgers, onder de bekende leus van La pièce de 5 fr. d. w. z.Geen stuk van 5 frank voor hem die geen Fransch kan. De Vlamingen mochten zien, hoe zij door 't verrichten van nederig, slechtbetaald werk, aan den kost kwamen. Dat was dat is onwettig en misdadig En nu de tegenstelling. De mannen van den Raad van Vlaanderen waren sinds lang in Vlaanderen alomgeacht en gezien. Het waren, het zijn onze voorvechters, lie den die met ons mee hebben geleden naar geest en lichaam, die aan alle verlokkingen onzer tegenstanders weerstand boden, die hun stoffelijke belangen opofferden aan het eene, het groote, ons aller doel Het wel zijn van ons volk. Zij gingen ons voor, niet in 't slechte, doch wel in 't goede. Ten spijt van hun positie, van hun geschiktheid, sloegen zij de meest vleiende en winstge vende aanbiedingen in den wind. Gansch anders dan de lieden van 1830 hebben ge daan, onze Raad heeft geen enkel per soon in zijn schoot opgenomen, die niet in de volksraadplegingen,op honderden plaat sen van ons land, bij mondelinge akklania- tie, als het ware naar de wijze der voorva deren op de oudgermaansche volksverga deringen, als leidsman was aangewezen. Ten landdage, in Juni 1915, verschenen er meer dan twee honderd afgevaardigden uit alle gewesten van de Vlaamsche landen! Waar zou de revolutie van 1830 kunnen bogen op even krachtige, even wettige en even populaire rechtstitels als die onzer leiders van 1917. ('t Vervolgt.) Bock- cii Steendrukkerij STAVELE TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, RLKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHURP.N, AKT1EN. REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Wc danken ten zeerste de bonden, en strijdgenooten die, hetzij door limine aan wezigheid, hetzij door hunne medewerking aan onze tentoonstelling, hetzij door hun beste wenschen, aan de inhuldigingsfees ten van ons Vlaamsch Huis het grootsche karakter hebben gegeven dat lang en heil zaam nawerken zal in Vlaanderen. We danken inzonderheid de verbannen broeders die, zonder er te kunnen van ge nieten, zoo bereidwillig hunne verdienste lijke medewerking hebben verleend. Op aanvraag van zeer vele vrienden houden we graag onze tentoonstelling acht dagen Janger open. In den loop van de volgende week zullen alle voorwerpen aan hun eigenaar worden weergestuurd. We doen een beleefd verzoek tot al de strijdgenooten die zichten opnamen heb ben gedaan om ons een afdruk te bezor gen. Kosten zullen worden betaald. Namens het tnhuldigingskomiteit. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R SviNlikcie Bnltrick Vlaamsch Nationaal Vakverbond 3 Juni bracht onze jonge levenskrachtige vereeniging, de leugen en laster der tegen strevers ten spijt, een reuzensucces. Socialistische en christene leiders trach ten de oogen hunner volgelingen te ver blinden door te wijzen op het aantal hun ner veroverde zetels. Ze wachten zich echter wel te zeggen dat ze nagenoeg overal min stemmen tellen, dan ze leden bij hunne organisaties hebben aangesloten. Ons vakverbond behaalde in de kiesom schrijving Kortrijk, nagenoeg 1000 stem men meer dan er leden aangesloten zijn. Hetzelfde in Roeselaere, en ook in Thielt en in Yper overtrof ons stemmenaantal zeer verre 't getal onzer leden. Dat leert ons dat er koortsachtig dient gewerkt, dat onze gedachten zoo verre veld winnen, dat het ons onmogelijk was, door practisch werken die uitbreiding te volgen. Het past, dat we ons toch een oogenblik ophouden bij de vuile lastercampagne der tegenstrevers. De Christenen hebben ge toond, dat ze in 't lasteren voor de socia listen niet moeten onderdoen, ja, dat ze deze nog kunnen overtroeven. Daar, waar wij minder gekend zijn, als in Yper, en Roesselare hebben ook zij het voorgesteld alsof wij een bende bazen- knechten en onderkruipers waren. Die lage menschen hebben zich bediend van de door de socialisten uitgevondene histo rie, als zou onze vereeniging de stakende bouwwerkers in Roesselare hebben onder kropen. De waarheid is, dat we te dien tij de in Roesselare twee bouwwerkers in onze vereeniging hadden, en deze men schen, we noemen ze met naam en stuk, Boudrez vader en zoon, hebben de staking van het begin tot het einde meegemaakt, Integendeel hebben tientallen leden der christene en socialistische vereeniging hun eigene vereeniging onderkropen, veelal 't is waar omdat ze de ellendige miserabele leiding hunner vereeniging beu waren. De muren van het Gilde-gebouw werden te gen onderkruipersloonen geplakt en de leider der christene stelde stakers, in zijnen dienst aan onderkruipersloonen te werk. Dat is de waarheid. Ze schreven dat onze voordeden 1 3 minder zijn dan de hunne. De dutsen die zich hiervan laten vangen zijn te beklagen. De waarheid is dat over het algemeen ge zien onze voordeden voor de hunne niet onderdoen en dat weten de christene lei ders. Maar dat er een tijd kan komen waar wij hen in zake voordeelen niet kunnen volgen, willen we graag toegeven. Voor wie weet in wiens dienst het Alge meen Christen Vakverbond werkzaam is, aan wie het Algemeen Christen Werkers- veroond is verkocht, zou zulks geen ver wondering baren. De bankiers, de uitba ters van koloniale concessis moeten, willen ze over Vlaanderen de meesters blijven, zich toch van iemand kunnen bedienen. De Christenen zijn gewend de schoteldoek te zijn, en 't ware raar dat ze als schotel meid toch nooit aan hun meesters vergoe ding durfden vragen. Met geld koopt men de boter, met geld koopt Jaspar en Hou- tart zijn kruipers en met geld trachten deze volgelingen te winnen. Ze noemen zich een beweging. Ze zijn in feite een lompe massa, een stilstaande watering waar de vuilste geuren uitwase men. Wie gezonde reuk heeft, houdt zich van hun af. Zij zijn knechten noch zelfstan dig noch vrij. Hun beslissingen zijn schijn- beslissingen, in werkelijkheid de uitvoe ring van wat hooge en reactionaire lleeren hebben gecomendeerd. Gebonden is hunne politieke beweging, en aan die politieke vereeniging is hunne vakbeweging onderdanig. Deze laatste is nog slechts de lokvogel waarvan de groote katholieke partij zich bedient om het werk liedenelement in zijn netten te vangen. Ziet wat hunne politiek ons gebracht heeft. We kregen sedert de wapenstilstand allerlei regeeringen, waaronder geen en kele goede, allen slechte en zeer slechte, de bitterste miskenning der christene werk liedenbeweging door die regeeringen, heeft bij de christene werkliedenleiders nog nooit geen oppositie voor gevolg ge had. Aan al de misdaden tegenover het Vlaamsche volk door die regeeiingen be dreven zijn ook zij plichtig. De Brocque- ville, Theunis 1, 2 en 3, Vandevyvere Jas par 1 en 2, allen hebben steeds voor de vuile karweien op de christene werklieden leiders gerekend, en zich nog nooit bedro- gen gevonden. Als zij ons miljarden belastingen vroe gen, Vlaamsch recht weigerden kanonnen en forten aanbrachten, de bankiersstabili satie doorvoerden, de schatkistbons vast nagelden, 't spoor aan de kapitalisten ver sjacherden zesniaandendienst weigerden en 14 maanden in plaats geven, dan hebben zij steeds inogen rekenen op de trouw e lakeien, de lage dienstknechten. En 't zijn die eeuwige dienaars, die lage kruipers, die evenals de slakken bij het min ste gerucht hun voelhoorns intrekken die- ons verwijten voor hazenknechten en on derkruipers. Bij het laatste koloniaal schandaal zijn naar het verslag van een hunner manneif, Sap, te oordeelen, voor den Staat, dus ooi- het volk honderde millioenen verloren ge gaan ten voordeele van Bankiers en regeer ders, en al hun bladen van het eerste tot het laatste, zooals teh andere ook de so cialistische, ze zwijgen als vermoord. En ze laten hun kiesvee pluimen. Wat scheelt hntt de Vlaamsche werkersmassa Zij, de leiders, ze hebben hun posten, en hun in komen is verzekerd. En, 't zijn die mannen, die zooals in Kortrijk durven schrijven, dat zij meer be lang hechten aan 't brood van de werkman dan aan amnestieen een Vlaamsche hooge- scliool. Als dat waar is, waarom zijn ze dan tegen al de naoorlogsche strooperspraktij- ken niet uit hun kot gekomen De waarheid is, dat ze inderdaad, voor niets zijn, noch voor brood noch voor rccht. Want voor iets zijn zou hun de ge nade van Gesar doen verliezen. Actie voe ren zij, het minimum van actie waarmee- zij de trouwe goedgeioovige massa moe ten samen houden. En zulke actie wordt hun door de meesters om de aangegeven reden toegelaten. Toekomende week nog een woordje voor 't laatste over hun syndicale beweging. gg^Esgsain Bedrag der vorige lijsten 203.090.06 Bedrag van de 15^ lijst 5.981.20 Totaal 209.071.20 Laten we verhopen dat geen Vlaming ten achter zal blijven met zijn gift voor het bouwen van den toren van Vlaanderen, blijk van hulde en dankbaarheid aan zijn duurbare dooden. j Sekretariaat Cl. De Landsheere Groote Kaai, Temsche. Postcheck 113.465. VLAMiNGEN Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3