DECARNE WYPELIER - TAFFIES Edgard LOUAGE De dienstdoende Apotheker op Zondag 24 Juni is M' vanrobaeys Boterstraat Belgische Fabriek van Chicorei n. v. yper Oproep ioi fligemeene vergadering van Bandeemouders Drinkt Beverensch Bier Een bladzijde uit de geschiedenis v. ons vaderland Wij zijn slechte Katholieken IIIISIIIKBi VLAMINGEN Onze Vischmarkt. Onze Vischmarkt zooals wij hein nu hebben is w aai lijk schoon en vele steden mogen hem benijden. Jam mer dat de ingangspoort zoo onziende lee- Iijk blijft De aanvraag om onzen Neptunes weder te krijgen werd gedaan, doch in hoogerhand verworpen bij gebrek aan platen. Branduitdoovers. Niettegenstaande er reeds aangedrongen werd opdat de uitdoo- vers welke op het Minnenplein rondver- spreid liggen zouden weggehaald worden, toch blijven die daar rondwentelen bij ge vaar af door vreemden weggehaald te zijn. Oh, die furie van bezuinigingen De be lastingbetalers hebben daar zeer aan. t En baat immers niet maar altijd te dokken als er geen goed gebruik van ons geld gemaakt wordt. 1.1:1:1 w i:\ gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER K. V. N. V. Arrondissementsraad. heden Zondag 24 Juni te 3 uur stipt wordt de vergadering van den arrondissements raad gehouden in het gewoon lokaal. De dagorde wordt aan de leden toegezonden, ledereen weze aanwezig op het gestelde uur. De SchrijverE. LOUAGE. Auto-ongeval. Zondag nacht om 1 ure kwam een auto de Rijsselpoort uitge reden, doch gekomen aan de verdronkene weiden, was de menner het stuur niet meer meester en mannen en auto rolden den barm af. Ze kwamen er gelukkig van af, want de inzittenden liepen aan het aange zicht kleine en ondiepe wonden op, welke dan ook door den dokter spoedig toege- naaid werden. Maandag lag de auto nog te wachten om bovengehaald te zijn. ZO\I)A<;iUST. Yper, den IS Juni 1028. De heeren aandeelhouders der Belgische Fabriek van chicorei Wypelier-Taffin N.V. te Yper worden bij deze vriendelijk ver zocht de algemeene vergadering van aan deelhouders te willen bijwonen, welke plaats grijpen zal den 30 Juni 1928 om 10 ure 's morgens zeer stipt ten huize van den Heer JAN NEYS, Hotel Ypriana, Mee- nenpoort te Yper. DAGORDE Verslag hooren van den Beheerraad en Raad van toezicht over de noodzakelijk heid en het nut van het bouwen van een woonhuis palende aan de fabriek van dit huis. Kennis nemen van de aanbiedingen ge daan door de Heeren J. SOETE-CAMER- LYNCK aannemer te Yper, SNICK en LOYSON aannemers te Brielen, A. TAHON en J. DEWEERDT, aannemers te Brielen en te Yper. Goedkeuring te verleenen om over të gaan tot het uitvoeren van dit werk. Om tot algemeene vergadering toegela ten te worden moeten de aandeelhouders zich gevoegen naar de standregels der Maatschappij, hoofdzakelijk naar artikels 29 en 30. Voorde Belgische Fabriek van chicorei Wypelier-TaffinN. V. de voorzitter-beheerder, H. SCHMIDT - BAUDRE.Z Bericht Jaarlijksche Monstering De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te bren gen dat de Bevelhebber van het Gendar- meriegebied de monstering zal houden van de militairen iu onbepaald verlof der klassen 1912 en 1921, den 2 Juli 1928, om 6 3 4 uur 's morgens, in 't oudoevang, El- verdinghestraat. I9IBIIBIIIIIIIII YZERBLOND 30DUBBEL 5 BRRDEH *1. Dehaone-Aiiieloot ■■■■■■■■■■■■■■IE Hoe komt zelfstandig Vlaanderen tot stand? (Vervolg en slot.) Het Staatsverband België zooals het tot dusver heeft bestaan waaronder het Vlaam- sche volk gebukt ging als eene onteerde koelies-massa, vindt nog slechts zijn aan hangers bij degenen die, dank de onwe tendheid in dewelke zij het volk hebben laten dompelen, ertoe geraakt zijn een vet- betaalde of winstgevende betrekking te bekleeden. Fabrikanten, rechters gemeen teraadsleden en de andere franskiljons, die loeren op de plaatskens, die zij dank het onrechtvaardig regiem, met een weinig slecht Fransch voor zich zelf en hunne zonen als hun eigendom beschouwen, slechts zij zijn nog te vinden om in onwet tige protesten het verraad der negen van 't jaar '30 te verdedigen en op te hemelen, omdat zij voor het verlies hunner schande lijke voorrechten vreezen. Weze de omwenteling van 1830 voor ons Vlaamsche Nationalisten, eene les. De stich ters van den toekomstigen nieuwen staat van zaken hebben meer recht dan een Ro gier, om, op hunne beurt, dat nationale eenheidswezen dat Vlaanderen heet, te verheffen den Vlaamschen regeerings- vorm in te richten. En protest tegen den nieuwen staat van zaken zooals de Rogiers in 1830 ook zegden van voor malige autoriteiten vermogen niets tegen den vaderlandschen opbouw van het Vlaamsche Recht. Een volk, den naam van volk waard, kan zoo min de uitroeping van zijn eigen zelf standigheid miskennen, als een mensch kan weigeren meerderjarig te worden. De genen ze mogen nog zoo hoog geplaatst zijn in Kerk of Staat die beweren dat een volk, dat zijne volle ontwikkeling heeft bereikt, de eindontvoogding verwerpt, vernederen dat volk het zijn vuige laste raars die alle bevoegdheid verbeuren om in den naam van dat volk te spreken. Ja, het zijn de verraders van dat volk, die dat volk willen houden onder het juk van zijn vreemde onderdrukkers; het zijn de knech ten van een Regeering, niet de dienaars van de Natie zij stellen hun trouw aan de macht die ze bezoldigt, hooger dan de liefde tot hun volk. Doch onze moeder leerde het ons zingen als een profetie in den Vlaamschen Leeuw geen tronen blijven staan Met hen vallen de hovelingen. Alleen het volk vergaat niet. Dit volk, ons Vlaamsche volk, groeie groot jn vrijheid en zelfstandigheid, onder Gods hoede. Werklieden en Burgers van Vlaanderen Al wat leeft van voorrechten, van de ver drukking en van uitzuiging, is tegen het yiaamsch Nationalisme dit alleen bewijst dat gij alle belang hebt ons te steunen Vlaanderens zelfstandigheid is het einde van het regiem waaronder de Vlaamsche werkman of bediende twee talen moet lee- ren om zijn brood te kunnen verdienen, terwijl van ministers, generaals en anderen slechts de kennis van een taal werd gevergd, terwijl zij duizenden frank verdienen. 't Is de doodsklok voor het 85 jarig stel sel van 24 miljard belastingen voor de Vla mingen tegen 12 miljard voor de Walen. 't Is uit met het paradijs der onmensche- lijke fransche kapitalisten die ons werkvolk de laagste werkdagen, de kleinste loonen, de grootste onwetendheid, de minste en slechtste scholen en de meeste gevangen en verbeteringshuizen hebben bezorgd. Weg met de Fransche parasieten die ons in den oorlog hebben gejaagd om de Chère France te redden en ons slechts lijden, ontbering en doodelijke armoede hebben gebracht. De plaatsen in Vlaanderen aan de Vla mingen Eerbied voor de VolkstaalWeg met de Franschgezinde uitzuigers Leve het Nationaal Volksonderwijs Leve het ZELFSTANDIG VLAANDE REN ««■■■SaffSiSSH&S vn Strvmlriikkvrij STAVELE .- TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmach Jen MAP ■■■BH&sssBaaias In de vier-en-twintigste les van den Mechelschen Catechismus, gedrukt in 1909, handelende over liet derde en vierde gebod, staat er geschreven 1°) Welke heiligdagen zijn wij schuldig te vieren Antw. De Zondagen en andere feestda gen, die van de 1 leilige Kerk ingesteld zijn. 2.) Wat moeten wij doen om de Feest dagen te vieren Antw.Ophouden van alle werken, die op zulke dagen verboden zijn, en ons be geven tot godsdienstigheid. 3.) Welke werken worden meest verbo den Antw. Slafelijke ambachten en werken, ten ware de nood het anders vereischte daarenboven koopmanschappen, ge dingen of processen. En in Yper heeft de Staats-Katliolieke Schepenraad, met Burgemeester aan 't hoofd, de peerden-prijskamp toch vast gesteld op Zondag (dus Heiligdag) 24 Juni aanstaande Welnu, lees artikel één der voorwaarden van den Prijskamp Alleen te koop gestelde dieren kunnen aan den prijskamp deelnemen. Zij zijn de beste katholiekeu, (politiek gesproken), maar laten wij de beste Room- sche Christenen zijn. BLUF ledren avond rond de zeven aan de Statie in 't Senaat Zitten ze te pezeweven tot de klokke achte slaat. Op den disch staan fijne bieren fijne rookers in den mond zitten zij elkaar te vieren schijnbaar rijk en goed gezond. Jn hun laatste mode frakken geparfumeerde zakneusdoek dat ze schaterlachend pakken fijntjes, bij een Vlaamsche vloek. 't Wezen wit van 't discuteeren wit gelijk een winterraap spreken deze fijne heeren Fransch gelijk een koeterknaap. Boer. Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen. Svmliküle ILubrivk Vlaamsch Nationaal Vakverbond (Vervolg.) Wat doen zij, in al die gemeenten van Vlaanderen waar ze door het socialisme of door ons VI. Nat Vakverbond niet op de hielen gevolgd worden Ziet naar de loonen der vlassers Ziet in de gemeenten rondom in Ouckene b. v. werd door toedoen van den H. Burgemeester nog nooit een cent gegeven om werkloozen te ondersteunen, of ziekenbonden te helpen. Ouckene kent dat niet. De Burgemeester wil er niet van. Maar sedert enkele maanden zijn onze ver- eenigingen daar aan 't werken, en de bur gemeester richt nu een ziekenbond op. De menscheit der gemeente willen er niet van zoodat zijn bond de toelagen der openbare besturen niet kan genieten, en de burge meester vindt dra het middelOp eens worden alle Ouckenaren uit den christenen ziekenbond van Rumkebe geschorst en moeten zij lid worden van den ziekenbond van dezen burgemeester die 10 jaar lang bewees.dat hij niet het minste sociaal in zicht bezit. Dat is hun syndikale en sociale bewe- g'"g. Vlaanderen heeft 100.000 werkmanswo ningen te weinig. Onze ouderlingen genie ten een pensioen waarmee ze slechts brood en zout kunnen koopen. De Vlaamsche werklieden moeten met duizenden naar Frankrijk en Wallonië de vuile lastige werken gaan doen, en omdat alles te verbeteren is er geen geld, mag het evenwicht van de begrooting niet gebro ken worden, op hetzelfde tijdstip dat door bankiers en militaristen miljoenen en nog miljoenen aan legers en forten worden ver gooid. Tegenover drie Waalsche hebben wij slechts een Vlaamsche vakschool en dat alles moet niet veranderen. De mannen die schrijven dat ze eerst zorgen voor 't brood van den werkman, zijn met die toestanden tevreden. Hun vakorganisatie blijft eerst en meest bekommerd, om 't gemak waarmee de Brusselsche Bankiers ons zullen kunnen uitstroopen. En als wij hun dat alles verwijten, is hun eenig verweer, en uitvluchtsel dat wij ook aan politiek doen, alsof er geen verschil bestond tusschen het nastreven van 'u so ciale politiek buiten alle partijen om, en het dienen van enge partijbelangen. Arbeiders van Vlaanderen Opent uw oogen. Noch christene, noch socialistische organisaties kunnen ons be stendige welvaart aanbrengen. Een volk- dat zedelijk en stoffelijk wordt onderdrukt, uitgezogen en dom gehouden kan niet welvarend zijn. AI uw loonsbewegingen hebben in de 6 jaatste jaren uwen stoffelij- ken toestand niet verbetert. Dat zou voor L' een voldoende les moeten zijn. De Belgi sche staat is gesticht om ons Vlaamsche volk aan stoffelijke rijkdom uit te zuigen en leeg te pompen. Om dat te kunnen moet dat volk worden dom gehouden. Christene en socialistische syndikaten zijn de steun pilaren geworden van die uitzuigende staat. Zij ondersteunen den staat en regeer ders door aansluiting en ondersteuning van Belgisch politieke partijen. Daartegen moet gij u verzetten. Geloof de leugens niet die zij U nopens onze organisatie opdisschen. Onderzoekt, en ge zult bevinden, dat onze vereenigin- gen vrij en zelfstandig staan,en slechts daarom de waarheid kunnen zeggen en dienen. Gij, duizenden werklieden die voor ons hebt gestemd, maakt u vrij. Ondersteun niet langer de verdrukkers van U en Uw volk. Weest man en regelt Uw daden naar Uw denken. Alleen onze beweging is het vertjouwen van goede ernstige en overtuigde syndika- listen w aardig. NX'endt u tot de hoofdbureelen, in Iseghem Marktstraat 22, Kortrijk Casinoplaats 11, Yper Statiestraat, Thielt Groote Markt 13, of tot de propagandisten uwer gemeente.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2