Voor onz8 Huisvrouwen en meisjes ZOMERCARNAVAL Landbouwers vraagt aan uwen handelaar voor het bemesten uwer- velden hi«* il«i (ïH(M)TS I E nphivngst nu't dt> BESTE hoedanigheid zal vcr/ekcrcn. Bonden van hel SI. ut 2- Jaargang N 78 YI'I IISUIL l'.OIH R}j voeysel. Zondag 24 Juni 1928. ROM St OPGELOSTE PEMÜO jlORELS |MK BE PLOEG Wat een onderscheiding Meneere Missiaen heeft zich 'n keer ge- weerdigd boven zijn hoogsteigen handtee- kening een paar kolonnen te schrijven als hoofdartikel van zijn bladje waar hij het Vlaamsch Nationaal Vakverbond en dezes leider voor 't arrondissement of deze ontroerd was hun zaligheid wil zeggen. Wanneer ik me het proza herinner ter mijner intentie van menige socialistische pen, waarop ik vroeger in de Ypersche Bpde nog antwoordde, toen ik het besluit nog niet genomen had niet zoo kinderach tig te zijn met nog langer op kinderachtig heden te antwoorden dan is heel dit epistel v. den heere volksvertegenwoordi ger een bijna woordelijke napraat ervan. 'k Wete dat Meneere .Missiaen een zeer trouwe lezer is van onze «Ypersche Bode» en dat doet ons plezier, immers daarin zal hij voorzeker vele kunnen leeren. Daarin zullen we mekaar wellicht een beetje bij springen in 't ontmaskeren zoo nu en dan wanneer er plaats is en 't gelegenheid geeft. Voor wat mijn persoon betreft, och zie 'k vind het van Meneere Missiaen te char mant, in zoo 'n hoofdartikel van zijn hand! Men zou hem haast verwijten in iemand 't hooveerdig duivelke te hebben gevoed. Waarlijk te zeer vereerd. Meester Claeys. Het opbergen van pelsen en kragen. Ont pelsen en kragen tegen motten te vrijwaren zal men eerst de pelsen tegen de voering zijde en de kragen aan den over- rechten kant, duchtig uitkloppen, dit om de haren weer rechtop te krijgen, die door den Winter zijn gaan plaat liggen. Vervolgens strooit men mottebollen, of tabakgruis of iets dergelijks in, dan plooit men ze opeen ine den behaatdenkantlangsbuiten, wikkelt ze in bruin papier, dat groot genoeg moet zijn, om de haren niet plat te drukken, en bergt ze zoo in een kartonnen doos, ook gróót genoeg. Het verwijderen van inktvlekken ap wollen kleedeten zelfs beste Zonda rpak) In een schoteltje met koud regenwater een scheutje ammoniak gieten de vlek afwasschen met een stuk gelijke stof als het klecdingstuk, na cenige minuten flink was- schen, altijd in draadrichting, do stof na spoelen, ook met stof derzelfde kleur in zuiver klaar regenwater, laten drogen en opstrijken. Nog Bén ontvlekkingsmiddel zal dik wijls goed te pas komen, vooral in eetma len, waar soms door de gerechten een splinternieuw kostuum door een vetvlek kan beschadigd worden. U daarom niet ontmoedigd beste Huismoeders, en vooral uw teerbeminden echtgenoot niet onthalen op een pak scheldwoorden, ook gij niet, jcjnge Dóchters, maar steek de handen uit de mouwen en aan 't werk Neem 't ont sierde kleedingstuk, borstel de vlek goed af, langs beide kanten, wasch daarna goed af met een lapje goed van dezelfde stof in benzine of naphte gedoptals ge denkt dat de vlek goed uitgewasscchen is, strijk de vlek uit op de volgende manier leg het gewasscheti deel tusschen twee linnen of twee stukken grauw papier met de ver keerde kant langs boven en strijk zorg dra gend het kleedingstuk of het linnen of het papier na elke persing te verleggen omdat de benzine of naphte drenkt dóór het lin nen, en hierdoor nieuwe op te strijken vlekken maakt. In al uwe werkwijzen goe den moed nu, beste Moeders en Dochters, en 't zal het oog en het hart van uw echtge noot of broeder vreugde verschaffen zulk een flinke eclitgenoote en zuster te hebben. M- D. Gouwaag ie Kasseit ojj zonnig 29 Juli De voorbereiding van dezen geweldigen gouw dag gaat goed vooruit, en uit de ver ste deelen van het land komen er alle da gen honderde toetredingen. West-Vlaanderen vooral schijnt wakker te schieten om de deelneming aanzienlijk te maken, In een herdelijken brief van 5 Juni heeft Z. D. H. Mgr. Waffelaert aan den triomf dag van Brugge in 1928 herinnerd en Hij voegde er bijHeugelijke triomfdag, die zoo hopen en wenschen wij zal hernieuwd worden dit jaar op 29 Juli in Hasselt, waar het godsdienstige Limburg zich ook plech tig zal toewijden aan het H. Hart. Wij ver nemen met groot genoegen dat de H. l lar- tebonden van ons bisdom zich beijveren om als wedergunst een groot getal man nen te zenden naar de zegetocht van Has selt Ook van Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Brabant zullen de bondsleden met dui zenden naar Hasselt gaan. Om de organisatie te vergemakkelijken doen wij een dringend beroep aan al de H. Hartbonders om met den meesten spoed hun toetreding bekend te maken aan de parochiale bondsbestuurders. BéBEKtSCiSfaiSIKHaaBBB Vatt hier» en e^tors Boesinghe Moet Boesinghe ter dood veroordeeld worden Menschen van Boesinghe, gij weet allen dat men sedert eenigen tijd aan den gang is om hetgedenkteeken voor de gesneuvel den te onthullen. In bijna alle gemeenten van het omliggende werden dergelijke plechtigheden reeds gehouden, met groo- ien luister en deelneming van talrijke vreem de maatschappijen, oud-strijdersbonden, broeders iit leven van de gesneuvelden. Hier te Boesinghe zou het moeten anders gaan, volgens den wille van onzen Heer Burgemeester, en vijf of zes overdragers, door iedereen gekend. Zij zouden van Boesinghe een kerkhof willen tna|cen( en aljen vooruitgang en ne ring den nekke kraken. Alles moet op hun handje draaien. Zul len vtij zulks langer laten gebeuren? Zul len wij nu eindelijk de handen ineenleggen om een einde te stellen aan de alleenheer schappij v. een half dozjjn slippendragcrs? Wat kwaad is er nu gelegen in het feit dat een Vlaainschespreker hier het woord voert? Zijn die jongens niet gesneuveld voor Vlaanderen en op Vlaamschen grond be graven?? Zijnde oud-strijders var. hef om liggende ook geen Vlamingen? Past het dan niet dat zedoorhun strijdgenooten van ten tijde der groote mporderije gehuldigd worden? Past het niet dat Vlamingen die met hen geleden en gestreden hebben het woord voeren? Of was hetmisschienalleen ten tijde dat sommige groote coff.e-forts te verdedigen waren dat men die menschen noodig had? Neen 't zulks mogen we niet laten ge beuren. Het mag niet gezegd worden dat te Boesinghe alleen de vreemde maatschap pijen geweerd worden. Zulks ware een schande voor Boesinghe, en een lafheid te genover de gesneuvelden zelf. Neen zulks zal niet gebeuren. De oud strijders van het omliggende zullen ervoor zorgen dat de hulde aan de dooden niet ge- bracht wordt door menschen die ze haten. Er moet en er zal dan ook veel volk naar Boesinghe komen. Daaraan kunnen allenc- ringdoeners van Boesinghe zich verwach ten ook al wilde de Heer Burgemees ter het anders, zijn langen arm zal daarvoor toch te kort schieten. Dat we moeten opkomen tegen feiten die alleen maar te Boesinghe mogelijk zijn, is een bewijs te meer dat de toestanden hier nog onzuiverzijn: Boesinghe is toch wel een Vlaamschgezinde gemeente, en aan het hoofd van zulk een gemeente inoet een Vlaamschgezinde staan, een man uit het volk die zijn taal eert en spreekt. Hoelang zullen we nu nog moeten wachten naar een mandiedurft optreden?Zaliiet weldra geen schande zijn dat het te Boesinghe de klei ne man is die de belangen der gemeente- bewoners moet verdedigen? Het wachtwoord weze nu: Veelvolk te BOESINGHEengoede Vlaamsche sprekers of niets. Een groep neringdoeners. MK 'll— MMI n r STAD POPERINGHE Zondag 24 Juni 192S om 3 1,2 uur MET REKLAAMSTOET 4QOO FRANK P.1IJZEN Reninghe. - Molenhoek. Op Zon dag 24 Juni om 3 1 2 uur prijskamp voor geiten. Daarna ter herberg bij Em. Luyssaert vergadering voor de leden van 't kweek- syndikaat met voordracht door M.CIi. Van- level van Vladsloo. Alle belangstellende, mannen en vrou wen worden tot den voordracht ook toege laten. Namens 't Bestuur. Vlamertinghe. - V. O. S. Aan de bevolking van Vlamertinghe De Vlaamsche Oud-Strijders hebben het op zich genomen eerelijsten aan de bevol king aan tc bieden, ten einde iedereen in de gelegenheid te stellen zijn steentje te kunnen hebben in tiet grootsch Gedenktee ken tan HeldenhuUle dat het Vlaamsche volk zal o, iclilen ter 'erkentelijke hulde en dankbare nagedachtenis van zijn dier bare dooden. Weest mild, geeft al wat ge kunt, en Vla mertinghe zal op de eercplaats. staan. Niemand blijve ten achteren; de 0,25 ct. v. den behoeftige gullen zoo dankbaar aan vaard worden als de meerdere giften der begoedén. Het weze een éene en roerende hulde aan onze Vlaamsche dooden. Eu dat zal De eerelijsten zullen aangeboden worden door de oud-strijders Vcrstraete Clement en Debruyne Oentiel, Billiau Remien Logie Cyriel, Demey Odiel en Vankeminel Remi. Onzen besten, welgemeensten dank op vóórhand aan de milddadige bevolking. Het Bestuur V. O. S. Zillebeke. Hoe rijmt men dat le saam Het socialistisch gemeenteraads lid heeft een waarlijk treffende blijk van sympathie gegeven tijdens de feeststem ming van het dorp ter gelegenheid van den trouw van den baron zijn dochter. Dat de Vlaamsche Nationalisten het edele paartje een voorspoedig vaartje wenschen wanneer dit voorspoedig mag gedeeld worden door zijn Vlaamsche onderdaan, klinkt begrijpelijk maar... dat een socialis tisch apostel die dus nog iets ergers wil met al w at baronnerie is, dan simpel zijn broek eraan vagen, en wiens mond reeds naar alle slach van anti-kapitalistische roepen vergroeid is, zoo 'n énorme vaderkn ische pil heeft kunnen slikken van precies voor dezen heugelijken dag een splinternagel nieuwe belgische vlagge, lijk een schuurpoort zoo groot, boven zijn kotje uit zijn zoldervenstertje te duwen dat hij het over zijn harte heeft kunnen krijgen zijn rood publiek zoo deerlijk bij den neus te pakken, dat zal de adellijke familie waar lijk overdonderd hebben Heeft onze socialist misschien ook al ondervonden dat er nog entwat meer schit tert dan rood Beveren-aan-Yzer. Guldensporen - herdenking op Zondag l Juli.—Op Zondag 1 Juli a. s. in de zaal van 't M. I iart, richt de jongelingskring, eene groote volksfeeste in, terheugelijke herdenking van den Gulden sporenslag e t van de 600 verjaring van den Zannekinslag op den Casselberg. De Heer Devleeschauwer, de verdienste lijke Vlaamsche werker uit Nieupoort, komt er een passende gelegenheidsiede houden de bekende Bcversche tooneelgilde zal zor gen voor een mooie opvoering van het diepaangrijpend Vlaamsch tooneelstuk VRIJ ».Tusschenin zang en declamatie De nuchterdenkenkende Vlamingen van 't geweste worden er al verwacht, om met volle kracht deze herdenking mee te vieren, uit devote plicht tegenover 't roemrijke eu 't vrijheidsminnende V laanderen van vroe ger en om zich eens te verklaren voor Vlaanderen's bovennienschelijken strijd van vandage, de eeuwenoude zucht te gedijen tot onze bepaalde levenswaarde. Begin om ól 2u., nieioin7 u. Ingang 2 fr. Voor de leden van den j. K. 1 fr. Eenige goeddenkende Vlamingen zon den dit jaar nog eens hun steunpenning. voor liet kinderen Bormfonds. Ongeveer. 500 fr. werd opgezonden. Laat ons hopen dat er nog göedhartigen zullen volgen. De kinderen der gebrood roofde broeders moeten wij opnemen. Dat zijn onze Hongaartjes Clytte (Reninghelst). Ongeval- Maandag namiddag kwam de brievendra- ger van Dickebuscli met zijn velo van de Clytte naar Yper gereden waar hij woon achtig is toen een auto komende van Dickebuscli hem aanreed. De arme jongen was nog at deerlijk gekwetst, doch de in zittenden hadden den tijd niet stil te houden. Motocyclist aangereden. Maandag namiddag kwam R. D. met zijn motocyele naar de Clytte gereden toen een hond die over de straat liep hem tot struikelen bracht. De motocyclist viel met liet ongelukkig ge volg dat de rechter elleboog gebroken was. Dranoutre. Van 's menschen geheu gen en heeft onze gemeente geen zoo 'n grooten toeloop van volk gekend als Zon dag laatst. Heel het omliggende was er, en van de gemeente zelf al wat nog kon. 't Was immers de wijding van het gedenk teeken dat dooi de zorgen van E. H. Lam- merarrt opgericht weid ter gedachtenis dei- drie priesters van Reninghelst welke in den nacht van 12 Januari 1568 door de geuzen om hun geloof vermoord werden. De puike stoet met ruiters, muziek en hemel wagen trok naar de moordplaats alwaar Z. E. H. Deken vanPo peringhe overging tot de wijding van het gedenkteeken. Het engelenlied werd gezongen en O. L. V. der martelaren nederdalende van haren troon kwam den drieiedigen palmtak ne- derieggen terwijl de menigte welke op vijf duizend menschen mag geschat wor den den magnificat aanhief. Daarna zong een geschoolde koor het gelegenheidslied en E. H. Lootens oud-pastoor van Dranou tre sprak de feestrede uit. De Kerk heeft tot nu toe de martelaren van Renjnghelst niet verheerlijkt, doch laat ons hopen dat de tijd wellicht aanbreken zal dat wij die openlijk als besclieimers van ons West- Vlaanderen zullen mogen aanroepen. Een toeschouwer. Woesten. Inhuldiging van de Bonds- vlag en het Vlaamsch Huis op Zondag 26 Augustus. Alle Vlaamsche bonden en vereenigirr- gen zijn er uitgenoodigd, en we hopen dal er niet een zal ten achter blijven want Woesten is ook overal te zien geweest 't Kleine maar liever 't Vlaamsche ge nieentje dat met een hardnekkigheid in den Vlaamschen Nationalen strijd staat doet hier een beroep op de solidanieit van de West-Vlaamsche strijdbroeders.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3