DECARNE Piaaisi uw aanKonaigingen Inonsfiiafl Voor onze Huisvrouwen en meisjes YZERBLONB en BUBBEL 5 SUBBEN leei \ve\ laggea Edgard LOUAGE DE BEDEVAARTFILM Ko<»k- en StPiMidi'ukkfM'ij STAVELE B SE y b G 2. Bloemkool. VLAMINGEN A L I. E Kt L E I Drinkt Beverensch Bier 4. hchiHMic-Amclool s\ iitlikalc Kubrick vlaamsche harmonie ■■■bsiibbbe Gered Dinsdag avond rond uur, viel er dichtbij nel lust<;il.ind een jongen in het vestingswater. Zijn makker stond luidkeels om hulp te roepen en wekte de opmerkzaamheid van Mr. H. R. Deze laat ste kon nog juist den jongen vatten voora leer hij op het punt stond onder te gaan. Volksadel M'ditianenopleiding Op Zondag 1 Juli 1923 om 11 uur. in St. Pie- terspatronaat, Rijke kiarenstraat. Y per. voor dracht voor Miiitianen, door E. H. Debeir, Krijgsaalmoezenier. De mijitianen van Yper en Omstreken, worden vriendelijk uitgenoodigd deze hoogst belangrijke vergadering bij te wo nen. Vlaggedag. Zondag 15 Juli zal voor de Broeders van Carmelusordë een hoog dag zijn. 't Is immers op dien dag 1 4 voor 9 uur de wijding hunner vlagge. Te 9 u. plechti ge hoogmis. Na de hoogmis, vergadering in den kloosterpand vóór den te wijden proeessie-autaar. leder broeder houdt dien dag vrij. Overreden. Woensdag morgen ging het kindje Louis Beda naar de school toen het langs den dooden vaart aan den Dicke- buschsteenweg omvergereden werd door een veloman. Het arme schaapje was deer lijk gekwetst en moest ter verzorging naar den doktor gedragen worden. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Binnen kort wordt hier te Yper de bede vaartfilm, (slechter dan La Gan;onnet opgevoerd, die te Poperinghe zoo een groot succes beleefde. Voorzeker dat de cinema zaal te Yper, evenals te Poperinghe twee avonden te reke zal te kleine zijn. De film heeft thans zes deelen en draait 1800 meter (ongeveer 1 uur en half): 1. Waarom gaan wij ter beevaart? Joe English Gebroeders Van Raemdonck. Renaat DeRudder. 2. De heldenhuldezerkjes. 4<-' bedevaart. 5C bedevaart naar Dixmude. De óe en 7^ bedevaart met den eed van trouwe. 3. De bedevaart. Treinen. Auto stoet. H. Mis op de markt (een indrukwek kend zicht.) De Optocht. 4. De verbrijzeling der Heldenhulde zerkjes. De machtige stoet niet honderden oud-strijders-vlaggen. Over de Yzerbrug. 5. In de bloedvlakte van den Yzer. Mach tig zicht, op de 80.000 bedevaarders. De re denaars. Levende beelden, üanda. Het Yzermonument. De eerste werken. 1 let slaan van 85 betonnen palen. Dit laat ste dee! werd er nog maar toegevoegd. Het geeft een gedacht hoe men op korten tijd gronuvestenaanlegt die5.000.000 kgr. moe ten dragen. Wie zou er dien film niet wil len gezien hebben??? TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFF1CHEN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHURF.N, AKTIEN. REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP De Zomer is eindelijk aangekomen en met het warme weder de heerlijke en sap pige groenten, deze worden ons met reeds eenige fruitsoorten in overvloed te koop gesteld, ofwel bezitten we het geluk in ons tuintje, die smakelijke groenten en.4ekkere aardbeziën te kunnen plukken; Óm gedu rende den winter, het genoegen tegenieten diezelfde groenten en vruchten op onze ta fel te brengen, bezitten we een gemakkelijk middel in: Het opleggen van groenten en bewaren van fruit. Hier volgen eenige be reidingsmiddelen Jonge erwten. De boontjes wasschen, eenige minuten laten koken, afgieten en laten uitleken. De flesschen of bokalen vullen, het water waarin 100 gr. per liter zout opgelost is, toevoegen. De flesschen goed sluiten en 1 uur laten koken. Een bloemkool di$ goed stevig is, in stukken verdeelen, insekten vermijden en goed wasschen. Enkele minuten in kokend zoutwater (10 o) houden). Laten uitleken. Vervolgens de bloemkoolstukken in de bokaal schikken, voorzichtig aandrukken, de flesch met licht zoutwater aanvullen, goed toesluiten en gedurende 45 minuten laten koken. 3. Asperges. De groenten schoonmaken ze daarna een weinig laten koken, laten uitleken in flesschen of bokaal schikken en gedurende 45 minuten laten koken. De asperges kun nen in hun geheel of in stukken gesneden bewaard worden. In hun geheel bewaard zet men ze met den punt omhoog. KONFITUREN Van aardbeziën. 1 kgr. schoongemaakte aardbeziën, 1 kgr suiker. Een suikersiroop bereiden, dat is de suiker koken met een glas water en laten geleiachtig worden, de aardbeziën erin werpen en gedurende ongeveer 20 minuten laten meekoken. Schuimen een weinig la ten afkoelen en in potten doen. Konfituur van rabarber. 1 kgr. rabarber 1 kgr. suiker. De stelen afwrijven om het stof te verwij deren. Niet pellen. In stukken snijden van omtrent 2 cm. lengte. In een kasrol laag om laagrabarberstukken en kristalsuiker leggen, dit om de vrucht taaier te maken en zoo te beletten dat ze in moes koke. Gedurende 20 minuten laten koken, afschuimen en in potten doen. Bij het inleggen van groenten zal men de flesschen of bokalen in het waterbad laten staan tot ze afgekoeld zijn. Men kan zich in sommige stadswinkels bokalen aanschaffen met glazen en sluitend deksel, bijzonder voor den opleg geschikt. A vondmalen Koud gekookt rundvleesch in schillen snijden. Mavonnaisesaus met salade. Bereidingswijze: 2 eierdooiers met een koffielepel water goed bewerken, dan olie onderroeren tot 1 2 liter. Wanneer de saus te dik wordt en moeilijk roert,azijn aan toe voegen en wederom olieonderkloppen. Pe per en zout ondermengen. Opgediend met salade kan men in plaats van water 1 2 koffielepeltje mostaard met de eierdooiers goed mengen. Om een smaak aan de mayonnaise te geven, zalmen eenige bladjes dragon op de azijn steken. Overschot aardappelen van 's middags ook in stukjes gesneden en koud opgediend zullen alles doen lekker smaken vooral bij een warme Zomeravond:voeg daarbij nog boterhammenen bier en .tavondmaal, staat klaar. Wil men eieren in de plaats van vleesch opdienen het staat ook goed, zonder verder iets te veranderen. Eet en drinkt nu naar begeeren En moge 't al gezond verteeren. M. D. Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen. Indexcijfer. Verleden maand a as het indexcijfer 805 voor de maand Juni is het 811 Voor West-Vlaanderen 796. Spoorweg. Nu doet de \*ati n? e Maatschappij goede zaken met de spoor- tx egen een deel van den collectiven rijk dom De beheerders en aandeelhouders zul len goed hun zakken vullen met 't geld dat feitelijk, moest de Staat verstandig zijn ge weest, in de beurs van 't Nationaal bezit zou zijn gekomen. In Mei 1927 waren de ont vangsten 241,1 millioen. In Mei 1928 244,9 millioen. De winst voor laatstgenoemde maand bedraagt 37,9 millioen. En zeggen dat de Staat vroeger ettelijke millioen verloos. Amnestie. Alles laat voorzien dat de kwestie der amnestie van dezen zittijd, niet meer op de dagorde der kamer komen zal dank zij de lamlendigheid der minimalisten. Noordkaap. Een 500 Vlamingen trekken in de maand Juli naar 't noordelijk ste punt van Noorwegen den Noord kaap met de prachtige boot de Monte Olivia Ook varen er eenige Yperlingen mee. De reis Is overheerlijk. Waalsche betooging te Waterloo. De veroveraar en bloedhond Napoleon werd in Juni 1815 te Waterloo door de ver bondene legers verslagen. I lij verdiende niéts beter. Napoleon hij, die duizenden moorden op zijn geweten heeft. De Avant- garde Walionne echter trok een dezer dagen naar Waterloo alwaar ze bloemen met Waalsche en Fransche kleuren neer legde aan den voet v. 't Fransch monument ter eere van dien Franschen massa-moor denaar. Vlaamsch Kruis. Het Vlaamsch Kruis begint ten volle zijn werking. Mochte het Croix Rouge de Belgique weldra gewaar worden dat het in Vlaanderen niet meer van de mode is. Leuvensche hoogeschoolbiblio- theek. De Amerikanen hebben de oude bibliotheek weer doen herbouwen. Duit- sche soldaten hier binnengeleid en opge maakt door walgelijke oversten staken ze in brand. Werken van onuitsprekelijke groote waarde werden vernield. Duitsch- land bekloeg die daad en hielp ernstig mee tot het herstellen der bibliotheek. Een franschdolle kliek wou nu hebben, om de haat erin te houden, dat men een geschrift plaatste boven op een balustrade dat lui den zou furore teutonico De rector, de Amerikanen, MinisterCarnoy, al de studen ten wilden er niet van weten, er moest niets op gebeiteld staan. Toch miek men het opschrift en Zaterdag morgen wilde men de uitgebeitelde steenen lossen. Een ern stige herrie ontstond tusschen de beeld houwer H. Soete en minister Carnoy. M. Soete werd naar het politiebureel geleid en de steenen mochten niet gelost worden. Legerwet. Onthoud, dat de Vlamin gen zoo er niet 8 mannen gevonden wor den onder de Vlaamsche miiniinalisten, deerlijk zullen gefopt worden, men is be zig met een systeem te zoeken om ons weer voor ettelijke jaren te koloniseeren. Laffe Vlamingen zullen voor een postje en een hoop geld hun volk vlakweg verra den. Vlaainsche Nationalisten houdt de verraders in 't oog Mgr Heylen. De Bisschop van Na men, Voorzitter der Eucharistische Kon- gressen, zal uit België vertrekken op 2ó Juli om een reis te ondernemen naar de Ver- eenigde-Staten, Australië, Japan en Engelsch Indië. Havenarbeiders. De Antwerpsche havenarbeiders die verhooging vragen en ze niet kregen staakten den arbeid. Ver scheidene schepen vaarden naarTerneuzen, Gent en Zeebrugge om daar gelost te worden, 't Geschil staat om geregeld te worden. De zesmaand en de socialisten Wie herinnen zich niet den tam-tain van de roodjes rond den zesmaandendienst waarmee ze in de laatste kamerverkiezings- kampagne het kiesvee in hun weide lokten. Nog is hun mond - niet hun harte hoor- warm van den zesmaand- roep 'k vind nog briefjes waar ze de goedgeloovige massa opvijzen, dat ze, zoo ze zich in nen ministerzetel zouden wentelen, wel de zes maand zouden er door krijgen. En wat hebben we gezien Wanneer ze dank aan de stemmen van de sukkelaars die geloofden dat de socia listen nu waarlijk ne keer hun leven zouden beteren en 't ne keer een beetje serieuzer zouden gaan meenen met hetgeen ze zoo luid tierden, wanneer ze zeg ik, hun wensch kregen en 'nen ministerfrak met een dikke portefeuille mochten aantrekken, schenen ze hun geheugen verloren te hebben, 't Ging goed en 't was warm inden zetel der excel lentie, en de zes maanden, zie dat zouden ze nu vooreen tijdeke aan hun hielen vagen. Ze hebben occasie genoeg gehad om hem door de kamers te krijgen, maar 't was nog te veel vleesch aan 't beentje. Nu hebben ze 't oude beentje laten schie ten, ze moesten toch entwat uitvinden om hun kiezers aan 't koordeke te houden en met de naaste verkiezingen aan 't ander billeke te raken. Met vele hartzeer heb ben de roode ministers dan ook den frak de portefeuille hebben ze intusschen wel kunnen verhuizen aan den kapstok gehangen met een tot binnen kort en... met een daverende stemme en vuisten in de lucht roepen ze nu weer we gaan er nu ne keer achter kijken, menschen we zijn voor de zesmaanden en ge moogt er van zeker zijn, we gaan stemmen tegen dat voorstel van de Belgische regeering. Dat wetsontwerp dat dooreen genomen meer dan 11 maanden troep wil, en daarbij een kleinigheid van een miljard vraagt om te beginnen nieuw oorlogstuig te koopen dat op den hoop toe, een paar honderd miljoen zal kosten om dit te onderhouden. Ja nu gaan z'er ne keer achter kijken, en ze staan sterk zulle, ze weten te voren dat z'er toch niets kunnen aan doen of... 't zou moeten zijn dat allemaal de socialisten mede met communisten en de Vlaamsche Nationalis ten tegenstemmen en... det er acht wcgloo- pers te vinden zijn bij de Kristene Demo- kraten. Acht man die geen verraders wilk n zijn van hun volk. En alzoo ware 't ook interessant eens den boterham open te leggen van die fa meuze Kristen Demokraten, kwestie den zesmaandendienst maar dat is iejs voor de naaste weke. Intusschen kunnen we toch reeds de werklieden er op wijzen dat de stemmen die de socialisten aan den belgischen kaas hebben gebracht, en wel aan die plaats waar slechts ministers mogen hun tanden inzetten, voor uitwerksel hebben gehad, dat een ferme bete in dien kaas werd ge daan, een toenemende verkwisting en een dubbele staatsdiefstal werd begaan, die in 't bijzonder onze Vlaamsche werklieden zullen uit te zweeten hebben, en... de zes maanden op den zolder werden gezet Tombola Het Bestuur der Vlaamsche Harmonie heeft het genoegen zijne talrijke vrienden kenbaar te maken dat de trekking der tom bola zal plaats hebben op Zondag 22 Juli te 7 u. in 't lokaal bij Marcel Soete. Vijf en tu intig prachtige prijzen zijn te winnen, waarvan als eerste prijs een rijwiel, verders schilderijen en nuttige voorwerpen. De vol ledige lijst zal toekomende week hier in het blad verschijnen. Bericht voor de achterblijvers er zijn nog Ci .iige :otjes te verkrijgen tegen één frank het lot, In t Belfort In Vlaanderen en in 't Vlaamsch Huis Heden trektdeX laamsche Harmonie naar Roeselaere. Vertrek met den trein te 12 u. I erug uit Roeselaere om 19.50 u.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2