DECARNE leeiw e\vlu;<;e\ zo\i>a<;rist. r i i t i; v l a l> a 1. i. E r i. E i YZERBLOHD en DUBBEL S GRADEN Edgard LOUAGE De dienstdoende Apotheker op Zondag 8 Juli is M' vanwalleghem.Siaiiesir. Drinkt Beverensch Bier J. Dchaenc-Ainelool Book- pit Steendrukkerij STAVELE DE HOPMARKT heidssermoen, daarna optocht naar de taroore Mark en Concert door de Vlaam- sehe Harmonie. Om 15 ure, Herdenkingsstoet, waarna Concerten door de deelnemende maatschap pijen. Het Groeninghe-Korniteit. Yperlingen, bevlagt uwe huizen op II en 15 Juli. Wegwijzer van den Stoet ■Statiestraat, Tempelstraat. Botei straat, Neermarkt, Rijsselstraat, Patteelstraat, Buk- kersstraat, Hondstraat. Oroote Markt, Mee- nenstraat» Kauwekijnstraat, Lange Thou- routstraat, Cartonstraat, Surmonstraat, Boe- singhestraat, Vandenpeereboomplaats. geu aarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Vlaggewijding. De Ypersche Carmel Derde Ordelingen, die steeds meer en meer aangroeien in getal, tot spijt van wie 't benijdt, hebben reeds hun eigen Maria beeld dat vóór zes 'maand plechtig werd gewijd. Zij hielden hun eerste Kongres te Oent op tweeden Sinksendag. Nu hebben zij ook hun eigen v|ag, die Zondag, 15" dezer zal plechtig gewijd worden. Een vlagge is een zinnebeeld, een doel- aanwijzing voor een streven zij heeft een taal in haar beelden en kleuren en de schoonste vlaggen zijn die welke het best spreken tot het oog en den geest zoo is er voor ons Vlamingen geen schooner vlagge dan onze Vlaamsche Leeuwenvlagge om dat zij de taal spreekt van onze geschiede nis zij is een eeuwenoude krijgstrofee on- zet Vaderen Onze vlagge is het zinnebeeld van ons volk en land en goud en zwart kleuien van roem en rouw. En is zij een doorn in 't oog van velen ons moet zij lief zijn en stralen voor ons óóg als een zonneblom.'Zulkd vlaggen zijn schoon en zulk een is de nieuwe Derde- Ordevlag van Yper. Midden in een krans van rozen, als in een mystieken hof, troont de karmelkopin- gin, die heerschen moet in het hart en liet leven van alle kartnelkinderen. Aan heur voeten knielt de groote 11. Theresia de ge niale vrouw, die met haar schriften ontel bare zielen optilt naar de lichtende hoog ten van ernstig, gezond inwendig leven, hetwelk verbeeld wordt door de stralende blauwe lucht. Heel de vlag is omzoomd met de Kar- melitaansche kleuren bruin en wit-gele franjen der pauzelijke kleuren. In twee der zijhoeken prijkt het wapen der Kartnelorde en het wapen der stad Yperals twee stem pels tot aanduiding dat liet de eigen vlag is der Ypersche Karmel-Derde-Orde. Die mooie vlag zal plechtig gewijd wor den, Zondag a. s. 1 4 vóór 9 uur, door den Z. E. P. Provinciaal der Vlaamsche Kar melieten. Daarna plechtige Hoogmis, ge volgd door de vergadering in den kloos terpand vóór den te wijden processie-altaar, waartoe de Broeders Derde-Ordelingen zijn uitgenoodigd. Om 5 uur lof en processie. Aklus heeft de Karmel-Derde-Orde van Yper haar eigen beeld, haar eigen vlag en ook haar eigen liéd, door twee jonge Kar- melietcnpaters gedicb' en op muziek ge zet. Eerlang drukken wij dit lied over. Capucynenkerk. Te 9 ure plechtige zielenus van wege beide atdeelingen der Derde-Orde voor Mevrouw Sidonie Han- tecceür.' echtgenoote van M. Louis Kindt, lid der vergadering, overleden te Vlamer- tingke den 2,4 juni 1, 1. en alhier begraven. Onmiddelijk na de H. Mis maandverga dering voor de Broeders Derde-Ordelin gen en inkleeding der, postulanten Benoeming. E. H. Cerf onze stads genoot is pastoor benoemd te Fairoul. We wenschen hem van herte proficiaten nog vele jaren tot heil der zielen. St Maartens Sacristie. Wij zijn geluk kig te kunnen mededeelen dat de aanbe steding van St Maartens Sakristie goedge keurd is. Ook mogen wij verzekeren dat de aannemers, de gebroeders Mahieu, niet lang wachten zullen vooraleer met het werk te beginnen. wwifüfifisssfüfisüfiifisüf; St Jacobskerk. Zondag laatst hadden wij hier het genoegen de hoogmis bij te wonen gezongen door de koorzangmaat schappij St Vincentius v.Robaais. De uitvoe ring was goed, heel goed. 1 let orkester was nog beter. Daarom moeten wij niet meenen dat wij in andere kerken verstoken blijven van goede muziek. De liefhebbers van die schoone kunst moeten inaar bij gelegen heid naar Sint Pieters hoogmis gaan en daar zullen ze de goed gedrildescliola van de Zusters van Maria, de verschillige mis sen hooren zingen van Moortgat van Van Durne en andere groote meesters. Zondag laatst, hoorde ik zeggen, was dat de missa nona van Vandurine die men gaf en 't schijnt dat het eerste klas wel was. Ook de Tu es Petrus van Jufv. Callebert, was krach tig wedergegeven, 't was echt rotsewerk. Neen, we moeten het van den vreemde niet afbedelen, Maar ja, dat vraagt werk en veel, doch de Zusters en de orgelist zijn daar door niet af te schrikken en hunne pogin gen zijn zooveel te meer te loven daar de meester en de meesteressen enkel beschik ken over een koor van kinderen, die meer ook dan anderen moeten geoefend worden. Processie. De Processie van Sint Pie ters heeft Zondag haren gewonen omme gang kunnen» doei». Telken Jare komt Vr< wat nieuws bij en 't mag gezegd, 't is altijd even schoon en keurig. De Zwemkom. Dê werken blijven daar nu op het doodepunt. Wij hadden gedacht dit jaar nog, daar nog eene goede spoeling te gaan maken, maar niets gekort er is on gelukkiglijk geen zaad in 't bakske. Museum Merghelynck. Menigmaal hebben wij er reeds opgewezen dat al de kunstvoorwerpen van dees museum achter wege blijven. In den beginne was zulks aanneembaar, omdat wij over geen zalen beschikten, waar dit alles een onderkomen vinden zou. Maar nu dat we plaatsen ge noeg hebben wordt er een ander liedje aangeheven Er is geen geld voor handen, onmogelijk het museum op te bouwen. Ja, 't is lijk we reeds zoo dikwijls zegden ze zouden dat alles te Brussel zoo gaarne be waren, ze hebben daar huizen die er voor gemaakt schijnen te zijn. En al wat ze zien gebeuren wijst er op dat onze zienswijze wel de echte is. Inderdaad, na getracht te hebben alles op de lange baan te schuiven, hebben ze nu rond de puinen eene afslui ting opgesteld, en nog wel in betonnen platen.Ondertusschen zullende Yperlingen die iets van de oude pracht kenden, uitster ven, de nakomelingen zullen er niet meer welen van te spreken, en zoo zal 't spel ge klonken zijn. Niet waar ze kunnen het te Brussel om de menschen in slaap te wie gen En ondertusschen deze die er meest zouden moeten voor zorgen slapen den doodenslaap. O.L V. van de Vesten. In plaats van het oude welbekende beeld dat met den wereldoorlog opbrandde, heboen wij nu een nieuw d^t Maandag avond onder groo- ten toeloop van volk, in St Niklaaskerk, door Z. E. H. Deken gewijd, werd. Geluk- kiglijk is er nog een en ander van de kle dingstukken der Lieve Vrouw kunnen ge red worden. Ook de kantensluier werd ge vlucht! Die sluieriseen echt meesterstuk.Een jaar lang hebben verschillige Ypersche kantenwerksters er aan gewrochtook heeft die eene groote waarde). E. P. Marent, re demptorist, predikt er de welbijgewoonde sermoenen en alles doet voorzien dat Zon dag toekomende, 8 Juli, bij hei overbren gen van het beeld naarde nieuwe rustplaats, de toeloop van volk ongemeen groot zijn zal. De Mariaminnende Yperlingen moeten er bij zijn. FRANKRIJK Buitenlandsche politiek Langs de eene zijde staat Poincaré met de zijnen, die zich beroepen op de heilig heid der verdragen en de rechten eruit vloeiende onomstootbaar beschouwen. Ze vergeten alleen dat de grondslag der ver dragen zelf onrechtvaardig is, daar de stu die van de archieven bewezen heeft dat Duitschland nooit de eenige, noch de bij zonderste schuldige aan den oorlog is. Om hun rechten, aldus verworven te handha ven, rekenen zij op de hulp der vassaalsta- ten. Tegen dit inzicht komt een andere groep met ernstige bezwaren op hun bezwaren gronden ze op den inwendigen toestand van de vassalen. Merken we terloops op dat over België niet gesproken wordt, allen houden het voor Fransch, en voor goed geketend aan Frankrijkdaar is geen vuiltje aan de lucht. Doch Polen Een Fransche revue zegt Polen is een van de ziekste landen van Europa de minste schok zal het doen ineenstorten, de ongehoorde som men door de regeering uitgegeven voor liet leger bezorgen het een technisch-betere bewapening, doch niet moreele terkte een derde der staatsburgers behooit tot minderheden, onverzoenlijke vijanden van het huidige poolsch regiem. De economi sche toestand is wanhopig, en Polen geeft voor zijn leger dubbel zooveel uit als Duitschland voor zijn leger in 1914. Joego-Slavië Alle goedpratende uitleg ten spijt, spreekt het neerschieten van vijf leden der oppositie, klaar genoeg voor de eendracht die er heerjeht. s ROEMENIE Het groote Boerencongres te Alba-Julia heeft geene gevolgen gehad Manioe heeft zich aan de wettelijkheid gehouden en werd voor den aap gehouden zijn rol is uitgespeeld, doch wie kan verzekeren dat geen wilskrachtiger man zal optreden en de broeiende omwenteling ontketenen want haar ontbreekt alleen een leider. Tsjeco-Slowakije. 't Had al willen een aansluiting met Duitschland bewerken. Dus zegt die tweede groep op de vas- saalstaten kan men geen staat maken wat echter redding zou brengen ware een ak koord met Rusland zoo zouden ze te ge makkelijker, samen, Engeland den duivel kunnen aandoen, wat Erankrijks eeuwenoud verlangen is. BRBBBSBHSSSiftRBeB TEL: Rousbrugge, 28. O - KUNST-AFFICHEN-F.TIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP BBRBBBBBBRBBE2) Aalst 30 Juni. Tengevolge van het gunstiger weder in de afgeloopen week heeft de groei van de hopplant voortgang gemaakt. De planten moeten echter voort durend gewasschen worden wegens de in- sektenplaag. De marktstemming is kaliner en de prijzen van levering uit den nieuwen oogst zijn iets teruggeloopen. Poperinghe hop noteert op Oct. Nov levering fr. 625 en -Aelster fr. 750 per 50 kgr. De prijs van disponibele hop fluctueerde weinig en de zaken waren van geen beteekenis. Neurenberg, 30 Juni. De aanvoer bedroeg deze week 30 bn. en de omzet 80 bn. Bij kalme stemming was prima hop onveranderd in prijs en de middelsoort nauwelijks prijshoudend. Markthop noteert mk. 50 tot 120, Hallertauer prima mk. 230 a 250. middel en goede middelsoort mk. 100 a 200 mindere qualiteit mk. 79 a 90, Wurtembergsche mk. 60 a 220, transito- soorten mk. 40 a 100. De stand van de hoptuinen is zeer onre- gelmalig, maar er kon toch gemeld worden dat de laatste warme dagen zeer gunstig waren voor den groei van de plant. De zich hier en daar vertoonende insectenplaag wordt met goede resultaten bestreden. Telegrammen. De kandidaat-presi dent der Vereenigde-Staten, Al. Smith ont ving 10.000 telegrammen met gelukwen- schen. Smith die waarschijnlijk tot presb dent zal verkozen worden van de Staten js een groot katholiek en de zoon van een kaï - revoerder. Lynchen. Het moderne Amerika houdt er nog middeleeuwschestrafpraktij- ken "op na. Men laat daar nog in sommige gevallen, boosdoeners eenvoudig door 't verbitterde volk doodslaan. Nu onlangs haalden wildemannen twee negers uit 't gevang en vermoordden ze vóór den hoofdingang. Leuvensche hoogeschool bibliotheek De ïranskiljonsche haantjes sloegen een deel der balustrade kapot, die door Mgr. Ltdeuze, werd besteld, men vraagt zich af welke maatregelen Mgr. zal nemen tegen over die Waalsche en franskiljonsche stu- deuten, die behulpzaam waren aan de ver nieling. Men kent er nochtans eenigen van. Reusichtige omelette. Htal if heeft ee.j rekord geslagen het bezat de grootste omelette ter wereld. Deze omelette is het land echter maar zeer toevallig in den schoot gevallen. Toen namelijk bij het sta tion Sassulo een vrachtauto de rails wilde oversteken, kwam hij in botsing met een smalspoorlocomotief. De auto werd ver nield, maar dat was niet de eenige achade. De lading, bestaande uit 150.000 eieren, be stemd voor een firma te Milaan, werd even eens vernield. Honderd vijftig duizend eieren stroomden leeg over en tusschen de rails en werden door den heeten damp der rpachiene grootendeels subiet gekookt. De reuzenomelette was zoodoende In een paar minuten kant en klaar, zij het niet be paald geschikt voor de maag. Pullman-trein. Te Roeselaere kwam tijdens de inhuldigiugsfeesten van liet Vlaamsch Hnis aldaar, de eerste Pullman, een reeks iQllende luxe-salons, 't station binnen geloopen. Het Leve Borips en Wjj willen Vlaanderen zelfstandig de twee reus achtige spandoeken aan den voorgevel van het Vlaamsche Huis opgehangen, trokken al de Pullman-reizigers naar de ramen. De tekst dier spandoeken was naar men zeker weet, van Roeselaere tot Oostende 't eenige onderwerp der conversatie in den Pullman. Trein de straat op. - De electrische trein, die 's morgens omstreeks halfacht te Batavia aankomt, is, door dat de remmen plotseling weigerden, door het stootblok gereden. De trein waarin zich slechts één passagier derde en één passagier eerste klasse bevonden, reed het station Batavia- N'oord binnen, toen de machinist tot zijnen grooten schrik ontdekte dat de remmen weigerden. .Met alle macht trachtte men de wagens tot stilstand te brengen met dehandremmen.doch dit bleek onmogelijk. De trein schoot door het stootblok en reed dwars door den vrij dikke muur van lipt station de straat op Op zijn weg dwars over de straat beschadigde de trein een ge span Het paard werd gewond en moest worden afgemaakt. Even te voren was de stoomtram voorbij gereden.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2