2* Jaargang Nr 80. DE 1 PERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 8 Juli 1928. Vsri hier en elders Diamanten. De Belgische pa-,etboot Elisabethville die tijdens den oorlog uit Congo terug naar Frankrijk vaarde, met een groot aantal diamanten in de kabien van den scheepskapitein, werd door de Duitschers tot zinken gebracht. De koste lijke diamanten gingen mee den dieperiek in. De Artiglie een ltaiiaansche stae- mer trachtte nu die kostbare steenen te redden. Ze vonden reeds het wrak van het schip, doch de duikelaars moeten schrik kelijk opletten, daar er 4n de kabien waar de diamanten verscholen zitten, ontplof- iingsstoffen liggen, die daar geplaatst wer den vóór het vertrek van de boot, om on der de reis alle poging tot diefstal te ver hinderen. ExamensNormaalschool Thourout Volgende Westlanders behaalden hun onderwijzersdiploma Duflou L. van Vla- mertinghe die den eersten was op 56. Dan nog Vanbelle van Wervick, Tacoen H. van West-Roozebeke, Devacht J. van Pope- ringhe met onderscheiding en Decanter J. Reninghelst, Capoen M. Voormezeele, Le- pee R. Beveren a Yzer, Acke O. Elverdin- ghe en Mulle O. Yper met vrucht. We wen- schen ze spoedig een goede plaats. Vierde eeuwfeest der Minderbroe ders Capucienen. Op 3 Juli 1.1. vier den de Minderbroeders-Capucienen het vierde eeuwfeest hunner stichting. De hemel heeft hun werk doen gedijen. Tegenwoordig telt de Orde 53 provin ciën verspreid over alle werelddeelen, 95 serafijnschc scholen met 4213 leerlingen. De Derde-Orde telt 9.010 congregaties en 1.141.450 leden. Ook in de missies wordt door die Orde prachtig werk verricht' Op de missievelden van Europa, Azië, Afrika, Amerika en Oceanië bewerken de kloosterlingen dier Orde 29 prefecturen en vicarissen. De Belgische Minderbroeders-Capucie nen hebben hier in 't land zestien kloosters en 460 kloosterlingen, 4 serafijnsche scho len met meer dan 200leerlingen en hunne Derde-Orde telt duizende ledep. Buiten het land hebben ze een missie in Ubanghi (Kongo), in Pujab (Engelsch lndi£) en een huis in Canada. Moge God hun werk zegenen Een nieuwe Landru. In Algiers werd voor eenige dagen een zekere Pierre Bey aangehouden, die heel wat op zijn kerfstok heeft. Flij heeft verscheidene Fran- sche en Engelsche vrouwen vermoord, meestal uit geldzucht, ook eer) Hollandsche bracht hij om het leven. Men zal dien bloedhond waarschijnlijk een kopke klei ner maken. Aan de Antwerpsche havens. 't Zijn nog meestal vrijwilligers die de boo ten lossen en laden. Alles is kalm, doch de aanblik der haven is treurig. Verschei dene schepen voor Antwerpen bestemd, doen ëën ander haven aan. Aten hoopt toch dat 't geschil nu weldra zal geregeld zijn. Nog de Leuvensche bibliotheek. Woensdag laatst huldigde mer. de nieuwe bibliotheek in. De aartsbisschop wijdde de lokalen. Jef Denys gaf een prachtig concert op den nieuwen beiaard. Nobile. Nobile, een ltaiiaansche ge neraal, vertrok zooals eenieder weet voor een goe maand met zijn luchtschip de Italia naar den Noordpool. Een schip de Citta di Milano„> vaarde tot aan het meest Noordelijk gelegen stadje «Konings. baai om daar als basis te dienen voor de Poolreizigers. Veel inenschen vragen zich af, maar wat verduiveld gaan die mannen naar den Noordpool gaan uitsteken. Men heeft hem ontdekt en men weet nu een maal dat het daar voor de inenschen zeer ongezond is.Waarom daarnog gaan loopen. Ha, Nobiie heeft die reis ondernomen oni drie groote redenen 1) óm zijn eer zucht te steelen. 2) Om zijn vaderland Ita lië nog meer naam bij te zetten. 3) Om mogelijks nieuwe aardkundige ontdekkin gen te doen. De koene man is er geraakt, liet er een kruis en een ltaiiaansche vlag neervallen en kwam dan welgezind langs een ander weg naar Koningsbaai weerge- vlogeu. 't Luchtschip raakte ongelukkiglijk in een dichten mist, die aan de schroeven en motoren vervroos, en de «ltala kw am vrij omzacht op "t ijs terecht De stuurman werd bij 't hard neerstrijken op den slag gedood, de anderen werden uit de hang- bakken gewipt en konden nog rap, hun proviand, eenige kleedingstukken, hun T. S. F. en een paar bootjes en een tent redden, 't Overschot vloog met 't omhulsel een einde verder 't ijs over. .Met zestien man zaten ze zoo op 't ijs, niet lang nadien werd die groep in drieën verdeeld. Overal leefde men in angstige verwachting, doch al met eens trilde door de luchtruimte t noodsignaal, S. O. S. Dadelijk begon men de reddingswerken. Vliegers vlogen zoo dicht van den groep dat de menschen op 't ijs ze konden zien, doch de vliegers be merkten niets. Eindelijk wërden ze ont dekt en nu verleden week, werd Nobile door een Zweedsch vliegtuig naar Konings baai gebracht. Een tweede werd ook ge red, doch de anderen zitten er nog. Van twee groepen zelf heeft men niet 't minste nieuws. Amundsen de koene Noordpool reiziger, trok het zich ook aan en vertrok in een Fransch vliegmachien gestuurd door Guibaud op zoek naar de vermisten. Hij keerde niet meer weer. Men is nu van oor deel dat Amundsen den heldendood ge vonden heeft. Eerst had men schrikkelijk veel medelijden met Nobile en zijn gezel len, doch nu dat Nobile gered is begint men hem uit te maken. Hij heeft zeggen de Noren ons Amundsen doen verliezen, en trok met zich mee een heelen hoop groote geleerden waarvan 't meerendeel waar schijnlijk zullen moeten sterven op de ijsschotsen of verdrinken in de diepe klo ven tusschen'tijs. Nu God gave dat 't alle maal beter zou afloopen. Onze Vlaamsche gemeentebestu ren en het IJzermonument De mees te dag- en weekbladen deelden verleden week eene eerste eerelijst mede van ge meenten die reeds eene toelage stemden voor het Heldenhulde-kruisin opbouwaan den Ijzer te Diksmuide. Bij de gemeenten Sinay-Lannaeken-Bor- gerhout-'s Gravenwezel-Op Glabbeek-Lo- keren - Stavele - Wortegem - Isenberghe- Neervelp- komen ze thans vervoegen: Beveren-Roeselaer 100 fr. ühistel 1000 fr. Londerzeel 100 fr. Moll 1000 fr. Hasselt 3000 fr. Thielt 250 fr. Vosselaer 100 fr. Oudenburg 200 fr. Zele 100 fr. Woesten 50 fr. in vele andere gemeenten staat het punt reeds op de dagorde der eerstkomende ver gadering. De Vlaamsche gemeenteraadsleden, moe ten hiervooral waken of de aanvraag van het komiteit op 6 Juni 1.1. verzonden wel degelijk is toegekomen, en zoo niet verzoeken wij hun vriendelijk ons hiervan in kennis te willen stellen, daar enkele ge meenten bij vergissing misschien zouden kunnen vergeten zijn, of dat de brief door een ongelukkig toeval mogelijk niet tot zijne ware bestemming geraakte. Geen enkel Vlaamsch gemeenteraadslid of hij zal den plicht begrijpen die wij te genover onze IJzerdooden te vervullen heb ben. Namen* het Bedevaart-Komiteit: Sekre- taris Cl. De Landtsheer, Groote Kaai Tem- sche Telefoon 134. Hulpposten voorde Ijzerbedevaart Naast zijn algemeen hygiënische en maatschappelijke rol heeft Het Vlaamsche Kruis ook tot taak de gevolgen van onge vallen te verzachten. Bij het saamdrommen van duizenden personen als voor de Jaarlijksche Yzerbe- devaart zijn kleine ongevallen nimmer to taal uitgesloten (denk aan het instorten der estrade voor twee jaar). Het Vlaamsche Kruis richt dit jaar hulp posten op. Sinds maanden bereid het hoofd bestuur en de West-Vlaamscheaideelingen deze werking voor. Primeerende vereisch- te is evenwel dat te Diksmuide zelf enkele goedineenende Vlamingen mee de leiding van dit werk willen opnemen. Bij deze wordt dan een beroep gedaan op V. O. S.sen, Davidsfondsers, V.T.B.ers. op alle werkers van plaatselijke sociale erken om zich met het secretariaat, Den- dermondestraat. 11, Antwerpen, in betrek king te stellen. Vlamingen, zou deze op roep onbeantwoord kunnen blijven? Aan I een daad te stellen! Poperinghe. Buitengewone Gemeen teraadszitting van 2 Juni 1928 om 7 u. Erkenning van 11 Juli als offieieele feest dag (voorstel der Minderheid). Ongemeen veel volk aanwezig. De raad voltallig. Brutsaert. 1302 is een der schoonste feiten onzer geschiedenis. Met dit te her denken zouden we slechts andere landen navolgen. Frankrijk viert het feest van Jeanne d*5Vrc zonder Engeland daardoor te hoonen 14 juli zonder dat de monarchisten er graten in vinden. Spreker leest een uittreksel uit De Standaard over de 11 -Juli viering te Vilvoorde waar 't stadsbestuur hand en hand met de bevolking de Guldensporen slag geestdriftig willen vieren. Hetzelfde zou te Poperinghe moeten ge schieden. Andere landen o. m. Frankrijk zouden niet gesmaad wezen omdat Pope ringhe 11 Juli viert. Dit is overigens niet meer dan billijk, als hulde aan ons land, aan onze taal. Het Vlaamsch is de taal van de bevolking en van de meerderheid van 't land. Volgens spreker moet 1302 herdacht worden in het kader der eenheid, zonder daardoor uiting te geven aan extri mistische of revolutionaire princiepen. Brutsaert zegt dat hij wel weet dat anderen 11 Juli en de Leeuwenvlag willen doen doorgaan als zinnebeelden van andere politieke partijen die er slechts op uit zijn België te splitsen en Vlaanderen zelfstandig te maken. Spre ker doet daar niet aan mee, hij wil 1302 herdenken als Vlaming en als mensch. Burgemeester Burgemeester vraagt aan heer Carpentier of hij 't woord verlangt Deze ziet er voor 't oogenblik van af. Burgemeester Burgemeester verklaart op pathetischentoon dat hij zijn land en zijn taal lief heeft en eert, nest cepas messieurs maar 11 Juli beschouwt hij als een klassen strijd, een strijd der laten tegen de feoda liteit, en is feitelijk van geen belang. Dere de van Brutsaert is schoon en wel maar zou niet passen in,de Kamer. Als Dr. Brutsaert een zelfde voorstel kan doen aannemen in de Kamer is spreker bereid zulks ook te doen in Poperinghe. Nu mag hij dat niet doen voor de minderheid want de meer derheid der bevolking is er tegen en waar om. H. Verbeke Omdat het gemeentebe stuur er tegen is. Burgemeester Wij eerbiedigen alles en allen, doch we willen geen voorkeur geven aan ééne vlag, onze vlag is de natio nale Belgische. Doch indien 11 Juli in het Parlement erkent wordt als feestdag doen we 't zelfde. En ook waaromsteekt Dr, Brut saert geen leeuwenvlag uit, Brutsaert 11 Juli is nochtans wel van Nationaal belangjzonder 1302 ware er nooit geen België geweest. Hij viert altijd 11 Juii met de nationale vlagomdat hij Belg is. De erkenning van de guldensporenslag is een rechtmatige eisch der Vlamingen. Spreker weet uit de geschiedenis dat er ook Walen waren in den strijd van 1302. Burgemeester Burgemeester kent ook een beetje geschiedenis en weet zulks maar moesten alle partijvlaggen aan 't stadhuis hangen, dan stak het wel vol. H. Verbeke De Walen vochten in 1302 voor V laanderen. Burgemeester De leeuwenvlag is een gevaar voor 't land. Die vlag hieruithangen w are ze opdringen aan 't volk. Moeten de Vlamingen berekend worden naar 't aantal vlaggen in de staddan warener slechts een twaalftal, en dan nog allen vreemdelingen, Brutsaert Een leeuwenvlag zal geen kwaad stichten, t land is tw eetalig en ieder die niet bekrompen is van geest weet dat II Juli van nationaal belang is. Burgemeester Slechts 1 4 van uw stemmers zijn van uw gedacht. H. Verbeke L'zijt er tegen dat maakt invloed, velen vreezen omdat gij het niet wilt. Burgemeester. Geen op U. De 3 4 of de 7 8 van de bevolking willen 't niet. Brutsaert. Velen willen niet omdat zij een verkeerde verklaring geveai aan die vlag. Die vlag is de vaan van Vlaanderen. 11 Juli 1302 is de geboortedag van België. Burgemeester. Moesten we alle feiten sedert 700 jaar voorgevallen, herdenken dan zouden het al feestdagen zijn en we zouden geen werkdagen niet meer heb ben Carpentier. Heer Brutsaert is beza digd van zijn standpunt uitgezien. Volgens den heer Burgemeester zou het uithangen van den Leeuwenvlag een opdringen zijn aan 't volk en daarbij steunt de Burge meester zjch daarvoor op het geringe ge tal vlaggen hier ter stede maar wat is de reden daartoe. Een nieuw leeuwenvlag kost geld en moest de stad het voorbeeld geven dan zou niettegenstaande alles het getal Leeuwenvlaggen in groote mate stij gen. En v£or wat betreft de verkeerde ver klaringen die van 11 Juli gegeven worden, dit is belachelijk 1302 en de Leeuwenvlag zijn ouder dan het Vlaamsch Nationalisme. En wie, vraag ik, zou hier wel nu zijne ge voelens kunnen gekwetst worden bij 't uithangen der Fransche vlag. Als wij het getal goede Belgen moesten bereken naar de fransche vlaggen die hier ter stede uit hangen dan zijn er geene. Gombert (Schepen) Ja, toch. Van Dooren (Schepen) Dit gebeurt sedert Poperinghe het Fransche oorlogs- kruis ontvangen heeft. Burgemeester. Burgemeester verzekert nogmaals alle gedachten te eerbiedigen maar een Leeuwenvlag zou een beleedi- ging zijn voor de meerderheid. Carpentier. Omdat gij een gew ilde politieke beteekenis geeft aan 11 Juli. Burgemeester. Burgemeester hoort niet maar weet te zeggen dat men wel 4 vlaggen aan 't stadhuis zou moeten han gen. De Belgische,' de Leeuwenvlag, de Gouw vlag en de stedelijke vlag. Carpentier. Ja, een politieke beteeke nis wilt gij er aan geven. Alle Anti-Vlamin gen geven zulk een voorstelling van 11 Juli. Burgemeester ontkent zulks. Carpentier. - Gij hebt wel gezegd dat het uithangen der leeuwenvlag een uitda ging en een smaad zou wezen aan de be volking. Burgemeester Burgemeester verwijt Carpentier het volk hier voor vreesachtig te houden, maar volgens spreker durft een ieder en niet Girpentier alleen (afkeurend gemompel.) Gombert (schepen) - We moeten dat hier niet doen. Van Doren (idem) In Hasselt waar de Katholieken de meerderheid hebben is 11 Juli ook niet berkend, en in Vilvoorde zouden ze 't ook niet doen zoo zij daar een zelfde inhuldiging van hun standbeeld had den beleefd lijk in Poperinghe. Carpentier Dit is dus een bekentenis van uwentwege (goedkeurend gemompel onder de aanwezigen.) Carpentier - En wij als VI. Nationa listen Van Doren - 't Gaat hier niet over ex tremisten. Dr. Brutsaert heeft dit uitgelokt. Van Doren en Gombert overstemmen telkens H. Carpentiers woorden. Burgemeester De menschen durven hier alles in Poperinghe. En de stad heeft het recht 11 Juli niet te erkennen. Carpentier - En Yper, Antwerpen, Brug ge Burgemeester - Er zijner daar ook meer Mijnheeren wij gaan over tot de stemming. H. Carpentier H. Carpentier zijn de twee punten samen. Gombert - Als 't 2de punt verw orpen is moeten we niet meer stemmen over 't derde. Stemming: verworpen met 7 stem men tegen 6. 3de punt Uithangen der Leeuwenvlag Verworpen 7 neen 6 ja. Wat dit debat ons leerde 1) Dat 11 Juli nemen zooals Dr Brutsaert dat voorstelde, om Belgie te huldigen,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3