BEDEVAARTFILM Venaoning v. d. BEDEVflHRISFlLiH in lapisre's Huls-Honasiraai. Op l>l\ShA(i I" en \\OE.\SI)\(j 18 JiiIi Ir 8uur. Kaarten aan 6-5-3! ft', te bekomen in 'tVLAAMSCH HUIS, Stuersstraat, K 6. Kinderlijke stand Yjier 11 JUL1MIS Te Koop geen zin heeft. Heel zeker, Brussel of 't Parlement vragen naar geen Leeuu envlag- gen en als Belgisch feest heeft 11 Juli dus geen zin, wij .zijn met den Burgemeester akkoord. 2) Waar de Burgemeester ons wijst op 't klein getal Leeuwenvlaggen heeft hij weeral gelijk maar dat getal kan aangroeien en vooraleer dc raadsleden vragen om de leeu wenvlag aan 't stadhuis te hangen moeten zij in eigen lokaal, aan eigen huis die vlag uithangen. Van dien kant, hopen wij zal er toekomend jaar dan geen verwijt meermo- gelijk zijn. 3) Wat betreft de bewering van den Bur gemeester dat hij 't recht niet heeft de leeu wenvlag uii te hangen, dat nemen we nief aan. Of is hij minder Burgemeester dan die van Vper-Brugge-Antwerpen en al die Vlaamsche steden en dorpen? Maar't is waar als 't voor de Vlamingen is heeft men 't recht niet het hun te geven wat hun van rechtswege toekomt. Wetten worden ver kracht als 't op erkenning van Vlaantsch recht aankomt. En toch is de Leeuwenvlag het zinnebeeld der Vlaamsche vrijheid en zelfstandigheid en zal dat blijven, 't Was de vlag der kruisvaarders en der Gemeen tenaren en niets of niemand kan een volk het recht ontnemen zijne vrijheid te vieren. En als de Belgische machthebbers onze Leeuwenvlag als opstanding aanzien en ze neerhalen dan stellen zij zich als vijanden onzer rechten. Onze strijd gaat tegen die vijanden van ons Recht niet rechtstreeks tegen België want Belgen zijn al de staats burgers van dit land, ookwij. Wie de beste Belgen zijn moet ge zelf weten als ge over wogen hebt dat wij strijden voor ons recht door der koning zelf beloofd in 1914 en in 1918, en dat zij strijden voor 't behoud van voorrechten. Zij zelf noemen zich de Belgen omdat zij met hunne voorrechten ertoe gekomen zijn macht en geld te bezitr ten en de Regeering in handen te hebben evenals de politieke partijen die knikkebol len voor 'tgeld. Zij zijn dus de Belgen en vermits wij hunne vijanden zijn, wij zijn dus tegen België! Hoe goede Belgen zij zijn bewezen or> langs de walen die dreigen met aansluiting bij Frankrijk indien de Vlamingen hun recht krijgen in België. En toch krijgt Vlaanderen zijn recht spijts al het verzit, want de Geschiedenis leert ons dat dc volkswil onveizetteiijk is en wie zich tegen den wil van 't volk verzet zal door 't volk gebroken worden. Becelaere. 11 Juli viering. Onze jaarlijksche herdenking van den Gulden- sporenslag gaat door op Zondag 15 Juli a. s. De Vlaamsch-Nationale bond geeft «een feestavond in de bovenzaal der herberg De Weegbrug met de medewerking van den vermaarden koiniek-virtuos heer Sclioonooghe uit Assebrouck, verder uit voering van strijdliederen en medewerking van het katholiek muziek «De Vereenigde Vrienden». Tol slot algemeen verslag over de werking van den bond en betaling dtr jaarlijksche bijdrage, AUe mannen en vrou wen zijn welkom. Vlamingen, .bevlagt uwe buizen op Woensdag 11 juli, verjaring van den roemrijken slag van Oroeninghe. Vlamertinghe. Vlaandcren's Natio nale Hoogdag, 11 Juli. Ten einde Vlaan- deren's Nationale Hoogdag waardig te vieren, wordt er een dringenden oproep gedaan aan alle Vlaamsche maatschappijen om deel te nemen aan den stoet die op 11 Juli te 8 uur 's avonds aan het Pavil joen zal gevormd worden. De Vlaamsche Oud-Strijders, de leden der Vlaamsche Wacht, de Muziekmaat schappij De Vlaamsche Vrienden het Pompierskorps,zuIlen er zeker aan houden, zooals verleden jaar, met de vlag vóóraan, in den stoet te stappen. Ook wordt een dringenden oproep gedaan tot onze Vlaam sche boerenzonen om met hun forsche, versierde paardeti een talrijke groep ruiters te vormen. Alle bewuste Vlamingen zullen dien avond vrij houden en mede in den stoet opstappen. Vriendelijk wordt de Vlaamsche bevol king verzocht hare huizen te bevlaggen op Woensdag 11 Julionze Vlaamsche vlagge zal wapperen aan het gemeentehuis. Leve Vlaanderen Elverdinghe De velokoers op ker mis Maandag ingericht door den Vlaam- schen Bond, oogstte ongehoorden bijval. Het vertrek werd te 5 uur gegeven aan 21 Elverdingsche renners waarvan er 8 in vol gende orde toekwamen I David üerard 2 Latruwe André 3 Le grand Maurits 4 Maricou Maurits5 Defoor Maurits 6 Lanssens Louis 7 Debreuck Je- rootn 8 Debeer Joseph. Dank aan de flinke muziekanten die de koers gretig en welgezind opluisterden. II Juli-viering Woensdag aanstaande 11 Juli, te 7 1 2 uur 's avonds, vergadering voor de leden van den K. VI. Bond. Mr. Claeys zal de makkers een hartelijk woord je toesturen. Een vaatje bier, gratis door den K. VI. Bond aangeboden, zaldekelenfrisch en de harten blij houden. Tot ziens dus, Vlaamsche maatjes op 11 Juliavond. I Op 3 Juli werd door de schuttersgil de alhier de jaarlijksche koningschieting gehouden. Onzen dorpsgenoot R. Devroe miek zich zelf door een welgemikt schot koning voor dit loopende jaar! Proficiat aan den behendigen schutter. Watou. A propos van 10 fr. en 'n ekster. De Watounaar, die zich in enkele afdruksels der Poperinghenaar van Zondag 1 Juli, ekster noemde, heeft die naam zeer wel gekozen. Ook een ekster steelt al wat hij dragen kan, en verduikt het, üod weet waar. I lij doet dat liefst als niemand hem ziet, Hij ook vlucht kontrool en waarheid. Hij springt rond als 'n koordedanser en is da- nig ingenomen met zijn ejgen persoontje. Als men de ekster ziet, ?ou pteit ge- looven, dat hij nog eenig goed kan doen «aan de maatschappij, en in feite doet hij niets dan kwaad. In zijn wereldje moet hij voorzeker gekend zijn, als 'n bedrieger en 'n slechten betaler. Ja, dat is de ekster lezeres of lezer. Vroeger tcekende die ekster altijd Joos Vredeman 't schijnt dat Joos oor logen gaat naar China, omdat tp Watou zijnen haring niet genoeg braadt; Zooals de ekster kon hij ook zeer goed schelden. Hij en den ekster heb ben 't verstand in pacht, al de andere zijn ezeldom en hebben ezel- of paardege- dachten zijn ongehoord jaloersch t (omdat er zóó weinig volk was op hun mu ziekfeest en hebben als muziekanten een waarde van 10 X 0 ('tis omdat 't hoed- muziek 6 avonden te reke de Vlaamsche Leeuw moest leeren spelen Dat is 't woordenboek van «Joos» en zijn broer «de ekster». 't Schijnt dat de «ekster», als het «Joos» zelf niet is, of de waardige broèr van dien held. het kenteeken draagt van christen. In feite handelt hij als heidenluistert naar mijne woorden bleet hij, maar ziet niet naar mijne werken.» Hij kan schelden nevens de besten, en moet niet schaamrood worden vooreen brusselsch ketje van 't ma- rollenkwartier of voor een vischwijf van 't hazegras te Oostende. Enkel de waarheid kwetst, en hier volgt de volle waarheid 7 Iseene schande, dat er te Watou een muziekfeest werdgegeven.dat er drie vreem de muzieken werden gevraagd (beziet hun bestuur en ge zult over hunne politieke tint wel niet meer twijfelen,) 7 is eene schande zeggen wij dat het Vossen muziek van Wa tou, dat al de Gesneuvelden heeft begraven door en door christelijk is, werd geweerd en nooit uitgenoodigd. Gij hebt het nooit gevraagd, dus wist niet of 't V. O. S. muziek komen zou of niet Niemand zei dat 't muziek van Watou li beraal is, maar met wie men verkeerd wordt men vereerd.» Met u is het ook zoo liever geus en franskiljon, dan Roomsch Katholiek Vlaamsch Nationalist», nietwaar «ekster»? 2. 't Is wel de zaak van 't Vosmuziek, op de kiosk te gaan of er van te blijven, 't Is enkel de plicht der gemeente hun die toe lating te geven. Daarom zijn ze niet ver plicht erop te gaan spelen. Zij hebben dat recht, dat is hun genoeg? 3. En wij houden staan dat er in alles nog geen 400 aanwezigen waren (muzie kanten van vier muzieken, kinders en kij kers en al t' hoope). Ge zoudt toch zeker niet gewild hebben, datde Vosvrienden nog mee deden aan uw pover liberaal feestje!.. Hadden ze goesting gehad om hun gor dijntjes weg te trekken, ze zouden uw toe lating niet hebben gevraagd, wees gerust «ekster». Die menschen dachten dat zulks de moeite niet waard was, en z'haddett mis schien wel gelijk. 4. En het blijft «jeutig» voor de Vossen, en «jastig» voor de patriotardsvan Watou. 5) Hadden die jongens uit hun graf kunnen springen dat liberaal muziek, dat bloemen heeft gelegd, zou 'n post gepakt hebben wees gerust ekster Zij zouden verontweeidigd geroepen hebben, «wadde, gij hier..., en gij..., gij ook!... die ons zoo steeds hebben tegengewerkt op christen en Vlaamsch gebied!... Ge vraagt een VOS- muziek niet, het muziek van onze makkers, dat met ons en voor ons ideaal streed en strijd, en g'hebt nog de onbeschoftheid ons hier dien hoon te komen aan te doen. Gij, die Vlaanderen, zijn dierbaar volk en al wat christene zedelijkheid is, verfoeit, ge zoudt u moeten schamen ooit in ons aan schijn te komen. Ge slacht de Watousche patriotards Als het is, om uw verfoeilijk franskiljonsche gedoe te dienen, zoudt ge ons nog meesleuren in 't gedrang... Achteruit en komt van mijn leven niet meer Zouden de bloemleggers het soms niet gedacht hebba n, binst dat ze zoo schande lijk onze roenu ijkegcsneuvelden misbruik ten Wij gelooven het wel, en 't schaamrood als het eerlijke minschcn waren zal wel te voorschijn zijn gekomen. Zantvoorde K V. N. V. Zater dag laatst had eene alge meene vergadering plaats niettegenstaande het late uur waren alle ledenop enkele uitzonderingen na aan wezig. Na enkele punten en de regeling van het 11 Julifeest besproken te hebben,ging men over tot de kiezing van een Bestuur lietge- ne in nanden van enkele doordrijvende mannen werd gegeven die alles in het werk zullen stellen, om pnze Vlaamsch Nationa le gedachte te doen zegevieren. Woesten Zondag e. k. 15 Juli te 8 u 's avonds, groote algemeene vergadering als 11 Juli-herdenkiug. Spreker Meester Claves over het Militaire wetsontwerp van de regeering en de Belgische Demokrati- sche partijen. ledereen welkom Hoe het «Beknopt kamerverslag» door den dienst die ter kamer dat verslag opmaakt, bijna uitsluitelijk wordt gebruikt om reklaam te maken voor de Regeering, en de nationalisten in een valsch daglicht tracht te stellen Voorbeeld. Op 2ó Juni 1928 sprak Mr. Dierkens over de barakken van 't Albcrt- fonds te Ardoye. Hij beweerde dat het in sommige plaatsen echte beestenkoten waren. Mr. Brutsaert deed opmerken, dat het maar noodwoningen waren. Mr. Dierkens hernam een noodwoning moet daarom geen beestenkot zijn.» Mr. Brutsaert Nu wonen er toch geen menschen meer in die hokken. Mr.Dierkens zegde dat er nog honderden zulke koten bewoond waren, verder be weerde Mr Dierkens, dat sommige burge meesters alle voorstellen afwijzen, omdatze uitgaan van socialisten. Meesier Butaye antwoordde, dat het wel zóó is, dat er te veel twee maten en twee gewichten worden gebruikt, dat zulks on- rechtvaa. dig is, omdat het recht uitsluite lijk wegens politiek meeningsverschit wordt geweigerd. De twee onderbrekingen van Mr. Brut saert komen voorin «'t Beknopt verslag» maar de opmerking van Meestei Butaye liet men ter zijde, om de goê gemeente te doen veronderstellen,dat meester afwezig was bij de bespreking over de barakken van 't Albertfonds. Op die manier willen die mannen de R. K. Vlaamsche Nationalisten benadeeligen. Dit is een voorbeeld onder de vele van allen aard. H H YPERSCH LEVENivervlogi Kanaal van Yper naar den Yzer. Aan Kamerlid Meester Butaeye liet minister Baels weten Het is me aangenaam u te laten weten dat de herstelling van het tweede pand van het kanaal van Yper naar den Yzer, tus- schen de sluis te Boesingheen de brug van Boesinghe binnen kort, en de bouw van een sluis te Boesinghe binnen enkele da gen aanbesteed zullen worden. 'k Zou het willen zien zei de blinde!... Beloften genoeg 't Nadert van de kie zing maar met beloften en rotte appelen kwetst men niemand. 't Moest gedaan geweest zijn van in 1919, 't zou miljoenen profijt geweest zijn, en Y^er ^ou nu springlevend in ppats van stervend zijn. 't Is de schuld van al die kerels, die nu nog altijd belooven, maar steeds bereid zijn om milliocnen en millioenen te stem men voor dat verdoemd en alles verslin dend leger. Het bestuur van den Vlaamschen Mcis- jesbond heeft de eer alle Vlamingen uit te noodigen tot de 11. Mis met zang die zal gedaan worden in St.Jacobskerk, Woensdag te 7 1 2 u. ter eere van de H. Godelieve, tot geestelijk en tijdelijk welzijn van het Vlaamsche volk. Verklaringen van 29 Juni tot 5 Juli 1928 Geboorten Fiers Mireille, Hondstraat, 21 (van Borg«-rhout) i «ffvu Valere, Bruggcsieeuwen. 77 Soenen Mirie-J'hérèse eri Soorten Mn'rie-I.ouisc Basculestni.it, 24. Ossieur Marcel. Zónnchckë- steenweg. Verhaege Irène, Dickcbmchsteenweg. Desmui I ouise, Rijselstraat. DeConseili I nt- garde. Veurnesteenweg, 1V7. Lefieuw Julien. Zonnc- hekesteenweg. OVERLIJDENS: Hoste Florence, 79 j., z. b. wed- V erleure Alphonse, St Jans Hospitaalslra.it Car- Ion Nathalie, 70 j„ z. b. echt. MillèyfTTePierre, Lange Thouroutstraat (van Langemarck). PASSCHENDAELE (Juni) Oeroosten Maertens Maria, d. v. Caniiel en BruneefJElza. Deman Marcel, z. v. l.eon en Ver- savel Irma. Declerci] Andrè, z. v. Aiidor en Haci Marguerite. Vercaigne Beatrice d. v. Petrus en I>epraetere Marie-Louise. Maddens Josette, d.v, Michel en Meerseman Zoë. Debnf Marguerite d. v. Maurits en Develter Magdalena. Hi weujkf.n Noliet Marcel, en Ghyselen Rachel beide van hier. Callewaert Jeroom, en Ramon Magdalena, beide van hier. Lefever Karel-André en Grillet Yvonna, beide v. hier. - Mvle René van Heestert en Vandepitte Martha van hiér. Overi ijdEns: Ohesquiere Roger, oud 9 maan- Verstraete Petnis, werkman, echt. Marie- Ludovica Knockaert oud 61 jaar. Buitengwone occasie Coffres-Forts, zoo goed als nieuw, (beste merk). Adres ten bureele.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4