DECARNE Edgard LOUAGE STAVELE Drinkt Beverenscli Bier J. Dcliaenp-Ameioot De dienstdoende Apotheker op Zondag 15 Juli is snoeck M Groote Markt. Aanbestedingen. Weken reeds werd er ons gezegd dat in 't kort de aanbeste dingen zouden u-orden uitgegeven voor het herstellen van ons Belfort, doch dat we voor als nu het goede nieuws beter ver zwegen hadden daar er nog onderhande lingen aan den gang waren. Daarop zijn wij ook ingegaan om geen stoornis in de diensten te verwekken. Doch daar wij hoo- ren dat andere nieuwsbladen de goede tij ding mededeelen. achten wij het niet meer noodig deze nog verder te verzwijgen. 1) Op Woensdag 1 Oogst 1928, om 11 uur, zal er in de bureelen van t gemeente bestuur overgegaan worden tot de open bare aanbesteding der aanneming van her stellingswerken van het Belfort. Plans, lastenkohieren bestek zijn verkrijg baar in't gemeente secretariaat aan den prijs van 100 fr. 2) Maandag 13 Oogst 1928 om Huur in dezelfde lokalen aanbesteding van de gedeeltelijke herstellingswerken van de noordervleugel der Mallen van Yper. Plans enz. te verkrijgen in het gemeen- tesekretariaat aan den prijs van 60 fr. Schoone Thuyndagfoore voor de Yper- lingen. Eenige weken geleden scheen alles begraven en er was er niet de minste hoop meer voor herstel van de Malle. Doch, de zwartzieners hadden gerekend zonder den Meer Ingenieur Cootnans die alles in 't werk gesteld heeft om tot het gewenschte doel te geraken. En hij gelukte ten volle. Ook kunnen wij hem niet genoeg geluk wenschen, want 't is dank aan hem dat wij reeds zooveel verkrijgen. En daarbij zal het niet blijven. Er hangt nog beters in de lucht binnen twee weken, zullen wij een ander verblijdend nieuws ontvangen, waar over onze stadsgenootenbuitenmate zullen verheugd zijn. Doch mondje toe Nog eenigen tijd geduld... en dan zal de beiaard spelen. LIJH \YHXYLAGGtiX gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER EXAMEN Mijnheer Etienne MATTELAER, stu dent aan de Koloniale lloogeschool te Antwerpen in de faculteit van rechten en bestuurlijke wetenschappen, heeft zijn -exaam van het eerste jaar met vrucht door staan. Katholieke Vlaarnsche Nationale Jonge Wacht Eenige Jongelingen uit Yper nebben het goede gedacht opgevat, hier ter stede, eene Katholieke Vlaamsch Natio nale Jonge Wacht te stichten. Eene eerste vergadering had plaats op Donderdag 5-7-28, er waren reeds 30 jon gelingen opgekomen welke zich dadelijk in de nieuwe vereeniginglieten inschrijven Er werd dus wederom een nieuwe vlaarn sche vereeniging tot stand gebracht, aan U Katholieke Vlaarnsche Jongelingen uit Yper zal het liegen of zegroeie en bloeie, maakt U dus onverwijld lid van de K. V. N. J. W. De Jongelingen welke zich gelieven te Jaten inschrijven in de Jonge Wacht, ge- Jieve hun naam en adres op te geven in het Vlaamsch-Huis ter stede. Namens het Bestuur «üiyaaaiaBBSfiiasiK Ifcorli- pil Step ml i'ii klvPi'ij TEL: Rousbrugge, —o 28. KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHURES'. A KT 1 EN. REGISTERS, PAPIERENZAKKEN. ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP 1IIIIIIIIIBIEQ («eniepiitpraad Zittiig vu maandag 9 Juli 1928 ie 18 uur De zitting wordt ongeveer op tijd geo pend. doch ze zal niet op tijd gesloten wor den! Mr. Cappoen is afwezig. Mr. Glorie komt laat binnen en gaat vroeg voort. De heeren Bonnet en Laton komen in, in den loop der vergadering. Van 't begin af zit er electriciteit in de lucht! Na de lezing van het verslag ontstaat er een redetwist tusschen M. Missiaen en M. den burgemeester, nopens het recht van elk lid gelijk welk punt op de dagorde te doen plaatsen. De prijs toegestaan aan de bank van Handel en Nijverheid van een onteigende strook grond, hoek van Boterstraat en Lan ge Meersch, wordt door M. Vandammege- hekeld: 5000 fr. is te weinig, beweert hij. Gestemd met 6 ja en 5 onthoudingen. De vrage van den gemeentesecretaris v. Voormezeele, om een stuk grond te koopen tusschen het magazijn van den Boerenbond en den nieuwen weg, wordt verworpen met alle stemmen buiten M. D'Muvettere's, die zou liever verkoopen. De verkoop van een deel der Arsenaal straat: de heeren Missiaen en Bonnet be twisten dit punt: de prijs is te klein (7 fr.per in2) en daarbij de eigenaars er rond zullen klagen. Na veel gezaag wordt het uitgesteld De wijziging van de taks-verordening op huurrijtuigen en auto's wordt uitgesteld tot de geheime zitting, nadat M. Leuridan heeft doen aanveerden dat de nieuwe strafbepa ling in artikel 8 ingelascht overbodig is, de wijl ze reeds bestaat in artikel 13. De verdere bespreking van de politie-ver- ordening op de openbare vermakelijkheden wordt, na lezing van een zeer belangwek- kenden brief over de doening van Victoria- Palace, ook uitgesteld tot de geheime zitting 't Scheelt een beetje erg,'s nachts ronddien Palace, en de politie moet zelf zorgen dat de wanbedrijven en overtredingen beteugeld worden. Er wordt gestemd dat het slui tingsuur gelijk blijft: één uur 's morgens: met 8 stemmen tegen 6. De Burgemeester belooft dat hij het politie-reglement zal doen eerbiedigen. De aanvraag der Mariaschool om aange nomen te worden nu begint het geweld voor goed Op 't zeggen van M. Leuridan, dat hij hoopt op de verdraagzaamheid en de vrijheidsliefde der vrijzinnige liberalen en socialisten, steekt M. Missiaen een paar redevoeringen af, van ieder ongeveer drie kwart uurs. Wij zien de gemeenteraadsle den langs den kant van de vensters hope- 1 ios alle kwart kijken naar de horloge van M. Vanneste's gevel. De tijd vliegt, en gezel Missiaen draaft doorde eene kiesmeeting na de andere De eene uitval tegen den godsdienst, het christelijk onderwijs en de katholieke levensbeschouwing, na den an dere De katholieken zitten op hun neus testaren ze kijken allemale lijk een hond op een zieke koe Alleen de burgemeester verdedigt zich nu en dan een oogenblik, roept de meeting-gever tot de orde. Ze slaan ten laatste alle twee op tafel dat het buischt. Storm op Zee. Van katholieke zijde geen principieel antwoord, géén één Alleen M. Leuridan wijst op het potsierlijke, het walgelijke en 't sektarisch gedoe van den socialistkijk naar Nederland, zegt hij, waar het vrij onderwijs gelijkberechtigd is met het offi cieel.Datis ware rechtvaardigheid, oprechte vrijheidszin. Gij, socialisten, gij libera len, gij zijt ouderwetsche reactionnairen, met uw strijd tegen het christelijk vrij on derwijs. Zijn er misbruiken, door klerika- len partijgeest in de vrije scholen verwekt, gij hebt de macht van het officieel school toezicht, om ze te beteugelen. Ik ben even anti-partij-klerikaal als gij, dat weet gij wel, doch ik duld niet dat gij de katholieke leer bespot. Natuurlijk moest M. Glorie ook zijn anti-paapsch deuntje zingen, en hij deed het, hoogdravend en in 't Fransch. Mij kondigt de vraag om een staatsmiddelbare meisjesschool aan, en valt geweldig uit tegen M. Sobry, die weeral alleen is in zijn katholiek kamp, oin zich te verdedigen. M. D'Huvettere doet een tusschenvoorstel uitstel tot Nieuwjaar, waarmee hij de libe ralen en socialisten met plezier ter hulp komtEen rare katholieke vogel, dien me- neere D Huvettere. M. Missiaen beurelt dat de katholieken, met al dien zeever van hun specialiteit (de godsdienst namelijkde kinders in den haat opkweeken. M. Leuridan zegt: M. Missiaen ge zult ten laatste nog suk- ses hebben, maar gij vermindert toch zoo uw eigen zelf met uw armzalige redens over godsdienst en geloof. Daarop schiet de verbolgen roode kameraad zijn oppergaai: «de nationalisten zijn veroordeeld door den Paus!Algemeene verbazing! Ja, ja, de Action franqaise is veroordeeld!» M. Leuridan wenscht M. Missiaen warm pro ficiat. M. Vandamme geeft hem ook nog een draai. Eindelijk, na nog een diskoers van Mis siaen stemming: de Lamotjes zijn aange nomen; stemmen neen: meneereD'Huvet tere aan den kop, de 2 liberalen en de 3so- cialisten.Hoelang heeft het geduurd! Punt achteene voorgestelde verpach ting van het jachtgoed der Commissie van Openbaren Onderstand wordt verworpen bij staking van stemmen en met.5 onthou dingen. De vraag om een toelage voor't Vlaamsch kruis van Heldenhulde te Diksmuide: de schepenraad stelt 300 fr. voor, M. Leuridan doet een bondige uiteenzetting van het Werk van Heldenhulde, bewijst dat alie politieke gezindheden in het komiteit ver tegenwoordigd zijn, hoopt dat het voor beeld uer andere Vlaarnsche gemeenten en steden zal gevolgd worden. M. Van Nieu- wenhove meent te schermen inet een arti kel van La Gazette Leuridan zegt dat hij het gelezen heeft, en nog vele andere Brusselsche artikels tegen al wat Vlaamsch en kristen is,maar, zegt hij, ik ontken alle recht aan die Brusselsche wiestergaais om mee te spreken over onze hulde aan onze Vlaarnsche Dooden 't Gaat hen niet aan M. Missiaen zal zich onthouden. Eindelijk wordt er500 fr. gestemd. Toen M.Declercq 1000 fr. voorstelde, vond de Vlaarnsche Demokraat M. Vandamme het goed er te gen te stemmen. Met zijn stemme werd het verworpen. Na eenige meededeelingen en vragen,on der meer vanwege het üroeninghe-Comi- teit opdat het stadsbestuur den 11 Juli-stoet zou in oogenschotiw nemen, wordt de openbare zitting geheven, 't Is nacht De geheime zitting wordt gehouden. M. Val. Debyser, leeraar aan de middelbare school, werd leeraar in Engelsch benoemd in den 4?" graad der gemeentescholen. De putmaker kreeg verhooging van zijn pree. Eindelijk was't uit,rond elfen half! 'tWas in Ypersch historie nog nooit geweten ge weest! YZERBLOND en DUBBEL 5 &RRDEN fiifitfüflsfiïüfüfiïüfüfiifisüfisïüfiifisüfiifï» nil t i; x i, i> Elzas Ten einde de gemoederen van het volk te bedaren denkt men er ernstig over na de vier gevangen autonoinisten in vrijheid te stellen. Egypte In een brief aan den koning zegt Mah- nioed Pasja, de nieuwe minister-president, dat zijn doel het verwerven van de volle dige onafhankelijkheid van Egypte is. Ter bereiking van dit doel zal hij er naar stre ven de vriendschappelijke betrekkingen met Engeland en andere landen te verster ken. De Onrust in Mexico Het garnizoen van La Griega is Zater dag overvallen door meer dan twee hon derd rebellen. De troepen haastig ter hulp gezonden joegen de opstandelingen uiteen, die 26 dooden, munitie en paarden achter lieten. De Spaansche Socialisten passen zich aan Het Congre- der Spaansche socialisten te Madrid, besloot met SOöOstemmen, tegen 740, aan de wethoudersbenoemingen deel te nemen en de partijleden. Largo en Cabal- lero, die tot staatsraad benoemd werden, hun functie te laten bekleeden. De gema tigde richting had dus de meerderheid be haald. Omwentelingsplannen van de Kroaten De verwachte crisis is heden uitgebro ken. Voekitsjewitsj diende het ontslag van het kabinet in. Men vreest dat de Kroatische boerenpartij verstrikkende eischen stellen zal tot wijziging van de grondwet. De be sprekingen met de partijleiders zouden nog heden aanvangen. De coalitie van boeren en demokraten is van plan om, als de ge schapen toestand niet bevredigend opgelost wordt, den Kroatischen landdag uit te roe pen. Marokko Op het einde van Juni II. hebben er weer relletjes plaats gegrepen tusschen Fransche soldaten en een iMarokkaansche stam. Fransche Vliegeniers in Marokko gevangen genomen Een Fransch postvliegtuig moest ten Oosten van Juby, waar een Marokkaan- schen stam woont een noodlanding maken. De beide vliegers werden gevan gen genomen. De Marokkaansche stam verlangt een losgeld. Onderhandelingen overdeinvrijheidsstelling worden gevoerd. Verzoening tusschen Oostenrijk en Italië De Italiaansche Gezant, is na een afwe zigheid van verscheidene maanden, tenger volge van het conflikt tusschen Oostenrijk en Italië over Zuid Tirol, naar Oostenrijk terug gekeerd. Hij had dadelijk een lang onderhoud met bondskanselier Seipel. Vol gens de persberichten is de verzoening tusschen de Oostenrijksche en Italiaansche regeering door bemiddeling van de Duit- sche regeering tot stand gekomen. Kommunistische samenzwering in Roemenië Té üalatz is een kommunistische samen zwering ontdekt. Er moeten 150-200 per sonen aangehouden zijn, Frankrijk Cassel. Omgang van den reuzenstoet. Op Zondag laatst was een groote menigte op den schilderachtigen en beroemden heuvel samengestroomd, toen te 15 uur de stoet in beweging kwam. Sir Jan en Alice van Waver, stapten aan het hoofd, gevolgd dooreen historischen groep uit de achttiende eeuw, met midden in, de reuzen v. Veurne. Dan stapten van Manten en Kalle, uit Kor- trijk, Jan de Houtkapper van Steenvoorde; Goliath, zijne vrouw en het Kinker uit Geeraerdsbergende reuzen van Valencijn, Yper, Burbuig, Oostende, Belle, Thienen, enz., en om te sluiten de reuzen van het feest vierende Cassel zelf. Oude dansen van de streek werden op de groote markt uitge voerd door gekostumeerde groepen, na af loop waarvan talrijke concerten door de deelnemende muzieken gegeven werden. Kortom een welgelukt feest die ter eete strekt van de inrichters. ZOVDAGKIST. Voor oitzs Huisvrouwen en meisjes Kervelsoep. Eenige ajuinen bruinen, in een kasrol gieten en aanleggen met de vereischte hoe veelheid water, laten koken, dan 1 eetlepel tapioca of vermicel per liter soep bijvoegen en nog 5 minuten laten doorkoken, ver volgens op zijde van het vuur laten trek ken vóór het opdienen fijn gekapte ker vel onderroeren om de soep een aange naam groen uitzicht te geven in plaats an water kan men ook bouillon nemen, dan moet er geen ajuin gebruind worden! Om soep te bereiden rekent men 1 2 liter per persoon. Opgevulde bloemkool. 1. Bloemkool kooken, opzetten in kokend water gedurende 15-20 minuten laten koken

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2