2; Jaargang N' 81. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 15 Juli 1928. BORMSFONDS A I. I. I It I. I I TREKKING DEB VERWOESTE GEWESTEN OPGEPAST!! Vess liser en eSde!as met deksel om de witte kleur te behouden, dan uitscheppen en laten verleken. Liebigsaus bereiden: zelfde hoeveelheid tarwebloem en boter samenkneden, aan lengen met water laten doorkoken en een koffielepel Liebig bijvoegen. 3. Een vorm vullen 1. een laag bloem kool. 2. een laag bouillie (soepvleesch of overschot) enz. laag op laag den tot vorm gevuld is 1 2 uur in een kokend waterbad plaatsen vóór het opdienen ontvormen en overgieten met 4. Een eiersaus boter en bloem samen- kneden op zijde van het vuur, aanlengen met melk laten doorkoken peper en zout bijvoegen langzaam een eierdooier on dermengen, om het klonteren der saus te voorkomen, klopt men in de tas waarin het ei ontroerd is, een weinig saus onder tot dat het mengsel warm is, dan giet inen het in de saus en doorroer goed Overgiet de warme bloemkool met de warme saus juist vóór het opdienen, om de schotel voor het opdienen een aangenaam uitzicht te geven, legt men er een kransje fijn groen roncT b. v. peterselie. A ardappelbollen. De aardappels op gewone wijze malsch koken, doorsteken mengen met melk en zout, er ballen v. vormen, in de bloem wen telen en langs beide zijden in vet bruin bakken. Warm opdienen. Kreemtaart. 1. 230 gr. bloem met water en 125 gr. bloem bewerken tot men een brooddeegje bekomt. Dit deeg een nacht laten rusten, dan nog 125 gr. boter op de volgende ma nier onder het deeg werken. Openrollen een deel boter opstrijken toeplooien en op rollen, dezelfde werkwijze herhalen tot al de boter in het deeg verwerkt is deze be reiding gelukt best in een koele plaats. Nu den deeg in stukken verdeelen (getal naar keus) elk deef openrollen een ronden vorm geven, dit kan men goed met een deksel van kasrol erop te leggen en rondom afsnij den ditopengerold deel op een omgekeerd beboterde taartvorm laten bakken, vervol gens ook de andere stukken. 2. Vanilleroom bereiden 1 pakje vannil- lebloem, 1/2 liter melk 75 gr. suiker (4 eet lepels of 15 klontjes) om tusschen de pla ten te leggen. 3. Op de eerste plaat legt men vanille- blo:m op de tweede konfituur op de derde vanilleroom enz. op de bovenste vanille room. Hierop alsook tegen de kanten strooi men gekruimeld brood of afval van de ge broken platen. Versier de taart met boter room. 100 gr. boter, 100 gr. bloemsuiker vlug en goed roeren een weinig essence (smaak) en de gewenschte kleurstof bijvoe gen de taart versieren. Toekomende week iets over bewaren van fruit en groenten. M. D. I fopperankjevan Poperinghe 101 fr. Van Christiaan Juliaan 10 fr Van zijn vriend Pietei 10 fr. Omdat Mvergeten had zijn penning te storten in Rqeselare 2 fr. 123 fr. Mistevredenheid. De nieuwe leger- wet zooals ze waarschijnlijk door de Ka mer zal gestemd worden vindt geen gena de zelfs niet in de oogen van de Pope- i inghenaar Buiten enkele kleinere toe gevingen, louter zand in de oogen der Vlamingen, wordt geen enkel der Vlaam- sclie eischen ingewilligd noch zesmaan- dendienst, noch Vlaamsche legerdivisies, noch Vlaamschkommando. De Poperin- crhenaar is mistevreden. Wij ook V ij aeven hem overigens den laad scherp toe te reiken op de houding onzer 3 parle mentsleden. en hun stemming na te gaan. Wii zullen t ook doen. .Misschien zal de Poneringhenaar dan medehelpen aan het lan den schandpaal spijkeren der kamer leden die het ontwerp goedkeuren dat Vlaanderen heelemaal bindt aan het impe- iahstische Frankrijk! Tenzij weer eens biijken mocht dat zekere weekbladen alleen maar dienen om de volksvertegenwoordi gers op hun plicht te wijzen om ze dan door dik en dun te blijven voortsteunen als ze dien Vlaamschen plicht vierkant aan hun botten vagen... De Zeelucht te straf. Buy!, liberaal kamerlid voor Oostende-Veurne-Diksmude vindt dat de zeelucht in zijn arrondisse ment te straf wordt. Van 14.000 zonk zijn stemmenaantal den laatsten keer op 9.400 en nu vreest hij dat hij misschien door de kiezers die zich meer en meer aan Adv. Leuridan's zijde scharen, zou kunnen buitengewalst zijn. Hij gaat nu zijn kans probeeren te Brussel en werd met dat doel reeds bestuurder van de liberale Etoile Beige Ja de liberale partij staat er in West-Vlaanderen maar flauwtjes voor. Wie zorgt er voor een tref felijke uitvaart voor die arme sloore aaaaB&aBBBBBBBBB 5 - 1922 74* Trekking. 10 Juli 1928. R. 49.673 Num. 8 Fr. 250.000 49.673 18 Er. 100.000 49.673 4 Er. 100.000 De andere nummers dier reeksen zijn uitkeerbaar aan 250 fr., alsook deze der reeksen 61.397 en 17.584. YPERSCH LEVEN (vervolg) De Bedevaartfilm Menschen va.i Y- per en ommeland, de beste vrienden van uw gesneuvelde kinders, echtgenooten en vrienden, hebben het op zich genomen, de tragedie van den Yzer, de laffe daden van de Belgische overheid tegenover uw bloed eigen zonen, het schenden hunner eenvou dige graven, door de eigen centen van hun getrouwe makkers betaald.de vrome tochten, die men telkenjare naar Diksmude maakt om er de duizenden arme Vlaamsche ge sneuvelden te herdenken dat alles te filmee ren. Dinsdag en Woensdag in de zaal La- pierre telkens te 8 uur's avonds speelt men op 't doek 't stuk uwer dooden. Zoo uw hart zeniet reeds heeft buitengejaagd, komt dan nogeens met hen meeleven, komt zien wat ze aan 't front met de uwen uitgestoken hebben, komt zien hoe men hun kruisjes in gruis sloeg en hoe men hun ideaal haatte en met modder bevuilde. Komt zien waar ze begraven liggen. Thuisblijven moogtge niet. Orize stukgeschoten jongens die door Brussel maar immer misbruikt wordenzul- len er zoo een genot aan beleven, wanneer ze voelen zullen dat 't Vlaamsche volk hun leven hun opoffering, hun dood, de groot- sche vereering die hun trouwe vrienden voor hen organiseerden, wil komen zien, wil leeren begrijpen, wil meeleven. Niet één Vlaming mag thuisblijven de zaal moet bomvol zitten Hongaartjes. Woensdag namiddag om 4 ure stoomde de trein van Gent onze statie binnen. ETi dadelijk zagen wij de hal zen der pleegouders rekken om over de afsluiting hun pleegkind te zien afstappen. Wat waren die kindertjes toch gelukkig wederom bij vader on moeder te zijn waar ze vroeger zoo welgedaan werden. Hoe droevig voor de ouders die om de eene of de andere reden het hunne niet mochten ontvangen. Als naar gewoonte was Jufv. Lernould de kinderen tegengegaan en omringde ze met de teederste zorgen. Hersteld. ledereen herinnert zich nog de vreeselijke botsing aan het onbewaakt bareel bij den pappot te Zillebeke. Een echt wonder mag het heeten dat wij daar geen grootere ongelukken te betreuren hadden. Deze die er ergst doorgeleden had en zich niets herrinnerde van de ramp toen zij in het hospitaal bij kwam, heeft nu vandaag Zaterdag het gasthuis verlaten. Zij is gansch hersteld en is naar Duitsch- land vertrokken. V. O. S. - B. V. O. S. Het bestuur doet een wannen oproep tot zijn leden, de plechtige Mis te willen bijwonen op Zon dag 15 Juli in St Niklaaskerk te 10 uur. Na de mis tot den optocht tot op de groote markt Te 2 uur bijeenhomst der kinderen in 't lokaal bij Uil. Yerbeke voor de herden kingsstoet en de Bloemenhulde aan het Ge- denkteeken onzer gesneuvelde makkers. Vtaamsche Harmoniev De trekkingder tombola zal plaats hebben op Zondag 22 Juli te 7 uur 's avonds bij Marcel Soete. Het bestuur doet een zeer dringende oproep tot de dragers van b ekio deze voor Donderdag 19 Juli te komen vereffe nen bij de Voorzitter zoo niet zullen die boekjes aanzien worden als niet verkocht. De prijzen zijn tentoongesteld van heden af in 't lokaal. Wie nog lotjes begeert haas- te zich. Het Bestuur. Retraiten voor militieplichtigen Re- traitenhuis te Rousselare van Zaterdag 14 tot Maandag 16 Juli - van Zaterdag 28 tot Maandag 30 Juli. Op 1 Juli waren er60 tegenwoordig,voor 8 dagen waren er reeds 50 ingeschreven voor 14 Juli. Ouders waarom zendt gij uw zonen daar niet naartoe? St Pieters-Rermis. Dat onze kermis goed gelukt is zal zeker wel niemand ont kennen. 't Weder heeft zijn uiterste best ge daan en volk was er bij de vleet. In de ver- schillige prijskampen was het getal mede dingers heel bevredigend en alles liep goed van stapel, buiten in twee drie plaatsen, altijd dezelfde, waar er een weinig getwitst werd, doch onzachte handen mieken er gauw gedaan mede. Sinte üodelieve. Sedert den oorlog en hebben wij, die in 't gebuurte wonen, nog nooit zooveel bedevaarders geteld als dit jaar. Zondag nam het uit, maar zelfs in de week was het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een aaneenhoudend uit en in gaan. Neen, de Yperlingen en de menschen van 't omliggende, schijnen de 11. Godde- lieve nog niet vergeten te hebben. In St Jacobskerk. De ET Mis in St Ja- cobskerk door de Vlaamsche Meisjes, ter eere van de H. Goddelieve op Woensdag aangevraagd werd buitengewoon goed bij gewoond. We kregen er schoon spel en gezang te hooien, doch aandoenlijk vooral waren de talrijke M. Communiën, door ons Vlaamschminnende volk op dien dag ojigedragen ten bate van ons misprezen vaderland. Bidden wij maar aanhoudend voort, de Hec. zal ons gebed niet ver- stooten. LESPERCK CAMIEL van Zotmebeke (Frezenberg) laat weten dat hij de schulden die gemaakt zijn en nog zullen gemaakt worden voor zijn echtgenoote, ELISACOP- PIN, niet erkent. Ehe Decrock laat weten dat hij zich ten dienste stelt op Zondag 29 Juli met zijn autobus aan de menschen die naar Veurne willen,tergelegenheid van de Boetprocessie Vertrek uit Yper naar de Panne om 8 u. (Vertrekpunt: Eiie Decrock «Café Boule vard Veurnesteenweg Yper.) Uit De Panne naar Veurne (voor de boet processie) otn 2 uur. Terug: Voor degenen die terugkeeren vanuit De Panne1 2 u. 's avonds. Voor degenen die terugkeeren van uit Veurne: 7 1 2 u. 's avonds. Langemarck. De negende bede vaart naar Diksmuide is dit jaar vastgesteld op Zondag 19 Oogst, met als programma de inhuldiging van het voetstuk van het Yzermonument en de Zannekinherdenking Zeer veel geldelijken steun is vereischt. De bevolking van Langemarck stortte reeds een schoone bijdrage, de gemeente raad zou zeker ook wel een kleine opoffe ring doen. Edoch... een voorstel om een toelage van 50 fr. wierd met algemeene stemmen min 3 verworpen. Reden slechte toestand der gemeentekas. Ongelukkige kas! waar nog 10 maal ongelukkiger zijn de ongelukkigen die de ongelukkige kas moeten vullen, Ik Ook. Voe.bal. Het alomgevierde sport is ook tot op onze gemeente doorgedrongen. Sportkring Langemarck is gesticht. ProficiatJonge kerelsBeoefent dit sport tot uwe lichamelijke en zedelijke vorming Willen is kunnen weze uwe leuze, Zondag 1.1. speelden ze nun tweede match ditmaal tegen een versterkten ploeg van Cortemarck, 't eindigde met een iet wat vleiende overwinning voor de bezoekers 3-1. Geen ontmoediging daarom en vooral kenmerkt u door uwe bedaardheid. De aanvalslijn zit goed ineen, de verdediging speelt nog te beducht, meer doorgeven. In 't algemeen nog wat gemis aan eenheid en samenhang. Onthoudt; één hoofd, één com mando, één spel. Oudgediende. Meenen. Van 21 tot 29 Juli wordt een missieweek met prachtige missieten toonstelling gehouden te Meenen in de ruime zalen der St Lukas vakschool. Op 23 Juli, Vrijdag avond, begint ze met een Pontifikaal lof door Mgr.Waffelaert. De tentoonstelling zal iets eenigs zijn in zijn aard Al de missievrienden moeten er naartoe. Ingangsprijs 2 fr. Scholen tegen halven prijs. Zantvoorde. Op Zondag 15Juli 1928 Herdenking van den Guldensporenslag. Om 7 uur, Plechtige Mis voor de Helden van den Guldensporenslag alsmede voor de Gesneuvelden van den Oorlog 1914-1918 Alle leden van de V. O. S. B. V. O. S. en K. V. N. V. worden verzocht kwart vóór 7 uur in het lokaal aanwezig te zijn om in groep ter kerk te gaan en de Mis bij te wonen. Na de mis neerlegging van bloemengar ven op de Graven onzer Gesneuvelde en Overleden Makkers. Daarna uitstap en gezellig samenzijn bij de herbergiers me deinrichters van het Guldensporen-feest. 's Namiddags om 3 uur,Groote Velokoers voor Onderbeginnelingen. 350 fr. prijzen. bijzondre prijzen voor de inwoners der Gemeente. Na de koers Allerhande Volks feesten, Ringsteking per velo. Bolling. enz. B. W. Op 19 Oogst aanstaande ne men wij ook deel aan den Bedevaart naar de Graven van den Yzer. De reis geschiedt per autobus van nu af kan men zich laten inschrijven in 't lokaal. De RoJnmissie. Clytte-Reninghelst - Een ongeluk te weeg Zaterdag avond was C Ooghe in zijn hovetje met zijn geweer op zoek naar vogels. Op een zeker oogenblik kwam zijn petekind Michiel Richet 8j. hem vragen naar wat olie voor de salade. De man ging naar binnen legde het geweer op tafel ter wijl hij in de schapraai naar het gevraagde uitzag. Midderwijl sloeg de kleine de han den aan het geweer, trok den haan over en het schroot vloog op tien centimeters van den man in de kas. De man en de jongen schreeuwden van verschot en de toegeloo- pen moeder van Michieltje kon niet anders dan peter proficiat te wenschen om zijn wonderbare ontsnapping. Vlamertinghe Vlaanderens Natio- nalen Hoogdag. Prachtige Hullebroeck-a- ond, op Zondag 22 Juli te 7 uur in het lo kaal der H. Familie. Groote en prachtige VI. liederavond door onzen Vlaamschen bart Emit) Etullebroeck Vlamingen, een buitenkansje. Op post dus. Zondag toekomende meer uitleg. Stave I e. 11 Juli-herdenking.Alle wel denkende Vlamingen van Stavele en hun ne familieleden zijn vriendelijk doch drin- geud uitgenoodigd tot de feestvergade.ing, die zal plaats hebben op Zondag aanstaande 22 Juli te 7 uur stipt In 't Zwaantje bij bij Pol Boessemaere. Aanspraak door Heer Advokaat Ver steek uit Veurne. Tusschenin strijd- en kluchtliederendoor H- Leo Desseyn uit Middelkerke (nieuwe keus van liederen). Vlamingen 't Is uw feestdag Blijve niemand te kort aan dezen oproep. Zillebeke. Een terechtwijzing. Voor een paar weken schreven we in ons blad dat een socialistisch gemeenteraads lid een Belgische vlag had uitgehangen ter gelegenheid van het huwelijk van de dochter van den baron. Het schijnt echter dat de uitzender van dat meuwsje met een beetje overhaasting moet te werk gegaan zijn, en zich een wei nig heeft miskeken daar er geen vlag bij

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3