BjiIè uoorinaesier Buiaye uitsproken s(;iieef<;i{oeii\(;k\ Voor alles eischen wij enkel de betaling na goedkeuring van uw geneesheer Korte Thouroutstraat, 16, Y P E R STAD YPER GULDENSPORENFEESTEN 1928 HERDENKINGSSTOET OEM EE\ TE WY TSCfi A E TE. 0|>('I11)<!TO (TliOO|lil|(> bedoeld gemeenteraadslid heeft uitgeslo ten geweest, maar wel in een aanpalende woning. De redaktie van de Ypersche Bode doet heel graag deze terechtwijzing om waar- heidswille en om tevens de gelegenheid te baat te nemen de inzenders van bonds- nieuws nog eens op 't hart te drukken zich voldoende te verzekeren van de echtheid van hun publiceering. De Redaktie. Oostvleteren. Zaterdag voormid dag kwam een auto aan den Kortekeer ge reden. Het negenjarig meisje Ampe werd bij het oversteken der straat gevat en ten gronde geworpen. Men vond het erg ge kneusd. Een onderzoek werd ingesteld. Poelcapelle. Wat voor triestige sin- joren de staatskatholieken zijn hebben de Poelcapellenaars nog een keer kunnen lee- ren. Men herjinnert zich nog hoe de vroe gere meerderheid zulk een gloeiende dave ring kreeg de laatste verkiezing, door de werking van Cyriel van Brussel. 'Onze vriend was namelijk opgekomen met een kartellijst waarop ook zoogezeide goede Vlamingen stonden, den tegenwoordi- gen burgemeester aan den kop Maar in teite werd de kiesstrijd alleene door Cyriel Van Brussel tegen den heer Nevejan en zijn lijste gevoerd, en ook tegen Cyriel waren de scherpste pijlen der tegenpartij gts hoten. Ge kent allen den uitslag een geweldige overwinning voor de lijst Van Brussel die de volstrekte meerderheid be kwam. Maar Cyriel was jammer veel te goed geweest, hij had vertrouwen gesteld op het woord van zijn medestrijders waar van een tot burgemeester, X, dank zij de werking van Van Brussel, verkozen werd. En nog maar pas had hij de burgemees terssjerp gekregen of men gaf aan Cyriel den ezelsstamp en bij de inhuldiging wilde Degraeve als Belgisch en niet als Vlaamsch .burgemeester gehuldigd worden, hij die nochtans met de stemmen der Vlaamsch Nationalisten gekozen werd. DelleerVan- denBulcke van Vlamertinghe verkoos de trouw aan het gegeven woord aanzijn volk liever dan de burgemeesterssjerp. Hij trok naar Oost-Vlaanderen, waar liij ook voor Vlaanderen in de bresse staat. Maar nu vonden zekere staatskatholieke gebuisde heeren van de andere lijst niet beter dan te Gent naamlooze lasterbrieven tegen den huidigen Burgemeester in de busse te ste ken, om de schuld ervan door Cijriel Van- Brussel te laten dragen. Zooverre zijuzege- vallen de mannen die anders met den naam Mijnheer moeten aangesproken worden. Neen, dat zal niet pakken. Het volk van Poelcapelle weet al te best dat Cyriel nooit geen blad voor den mond genomen heeft als hij het verraad heeft aangeklaagd. Hij onderteekende wat hij schreef, bekijk en herlees de artikels die hij in De West- Vlaming schreef. Dat de naamlooze vuil aards dat niet aandurven wisten wij sedert lang, en 't werd nu eens te meer bewezen. Poelcapelle echter onthoudt alles, Cyriel Van Brussel is wel vertrokken maar zijn werk gedijt er en dat Loontje om zijn Boontje komt dat weten ook zij die langs Cyriel Van Brussel's rugge omhooge ge- klawierd zijn om hem dan in zijn nekke te schoppen. St. Jan Gemeenteraad 29 Juni Toelage gedenkteeken cHeldenhulde 100 fr. algemeene toetreding (bravo voor den Gemeenteraad van St Jan) Jaarlijksche kermis. De herbergiers zul- Jen op 4 Juli bijeen geroepen worden. Toelage viering 11 Juli. V. O. S. en K. V. jN.V. vragen elk een toelage. De burgemees ter vraagt of het niet mogelijk is dit feest eendrachtig te vieren. De nationalisten zeg gen dat zulks ook hun inzicht is en dat zij voor 3 weken eene bijeenkomst gevraagd hebben die echter zonder antwoord geble ven is. De burgemeester belooft die zaak te bemiddelen en zulks tegen Zondag 1 Ju- Ji. Na eenige mededeelingen wordt de ver gadering gesloten. Poperinghe Ongelukkige val Dinsdag avond rond 9 uur viel de jarige G. S. met het hoofd op den drempel der ouderlijke woning. Bewusteloos werd het knaapje opgenomen meteen gapende won de aan het voorhoofd. Dr. Brutsaert werd spoedig Dijgeroepen die dan het eerste ver band legde. 11 Juli Woensdag vierde 't Vlaam- sche Poperinghe feest, 's Morgens om 10 u werd een plechtige dienst gezongen voor de gesneuvelden waarna een optocht werd gehouden. Niettegenstaande er velen in 4 werk waren, waren toch honderden opge komen om Vlaanderens hoogdag te vieren 's Avonds werd in 't Vlaamsch Huis voor een barstensvolle zaal een kosteloos too- neelfeest gegeven, 'n Overweldigend suc ces. Spijts onzen Nationalen Burgemeester flakkert een nieuw geweldig Vlaamsch le ven op in Poperinghe. De menschen wor den t marionnetten spel der blauwen beu. Jubileum Op Donderdag 12 Juli vier de Jules Roose zijn gouden jubileum van 50 jaar spoorwegdienst. Het spoorperso- neel bereidde them een geestdriftige ont vangst. Volgende week volledig verslag met cliché. Kamerlid Meester Butaye sprak op 28 Juli 1928 volgenderwijze tot den minister voor landsverdediging. Mijnheer de minister, Aan een zekeren Kapitein-Geneesheer wordt gevraagd een geneeskundig getuigschrift af te leveren voor een oud-strijder die hij gedurende den oorlog behandelde. Die dokter antwoordt, dat hij zich niets meer herinnert van dien oud-strijder, noch van de geneeskundige verpleging. Meester Butaye doet klaar uitschijnen dat hier den dokter in gebreke gebleven is. Die dokter moest zijn geneeskundig on derzoek ingeschreven hebben. Hij deed het niet. Soldaat Rosseel moet nu de gevolgen dragen van dat verzuim. Soldaat Rosseel wil bij dien dokter gaan bewijzen dat hij werkelijk door hem werd verzorgd. Meester Butaye vraagt dan ook opdat de overgeblevene oud-strijders, voort het recht zouden hebben een aanvraag om in validiteitspensioen tot de bevoegde over heid te richten. Nog altijd zijn er oud-strij ders die nu maar eerst voelen dat den oor log ze lichamelijk knakte. Mij dunkt dat het zelfs onrechtvaardig is dat de oud-strijdersaan dewelke min dan 30 o invaliditeit wordt toegekend, nu geen pensioen meer kunnen bekomen, kan die bepaling niet verbeterd of heele- maal weggelaten worden Een zekere Eugeen Develter, oud-strij der, die door den oorlog de vallende ziekte kreeg, mocht zich zijn pensioen hooren ontzeggen omdat hij maar eens in de twee maand valt. Is dat niet schandalig. De dok ters beweren en getuigen nochtans.dat hij die vreeselijke kwaal door den oorlog op deed. En zoo springt onze volksvertegenwoor diger nog voor een tiental andere onge- lukkigeninde bres. Spijtig dat we niet alles kunnen opnemen, om den lezer nog meer te kunnen toonen hoe meester Butaye ginder te Brussel zijn volk van 't Westland trouw vertegenwoordigt. IIIIIIIHIDBKlil Het drama van de Poolstreek. De kansen op redding van de overige manschappen van de Italia zijn zeer ongunstig. Men begint overal over het lot der verlaten op de ijsschoten te wanhopen. De groep die onder de leiding van Malm- manzeen zich van den groep Nobiie ver wijderde, heeft men eindelijk ontdekt. Twee der leden van den groep zwaaiden met een vlag. Een derde zat neer, ze zijn nu gered. Malmgrein is dood. Van de groep Nobiie, dienuonderdeleiding v. luitenant Viglieri staan ontvangt men sinds dagen geen draad loos nieuws meer. Ook is men nog immer zonder nieuws v. Amundsen en Guilbaud, die meer dan zekerreeds het slachtoffer hun ner edelmoedigheid geworden zijn. Het lijden dat ginder door die menschen door staan werd en wordt is onbeschrijfelijk. Soms wanneer zij een vliegtuig ontwaren doorpriemt weer een straal van hoop hun moe gemarteld hart_ weer hopen ze hun geliefden, hun vrienden en vaderland weer te zien, toch met zijn verdwijnen ver zwindt alles weer en maakt plaats voor sombere wanhoop. Dan leggen ze zich neer liltlrt ki:\ Onze breukbanden zonder staal en zonder elastiek houden alle breuken binnen zonder 't minste ongemak. Wij maken buikbanden voor zwaarlijvigheid en eventratie en ook voor nier-, darm- of maagzakking. Wij rechten op zeer korten tijd alle scheef- groenngen der ruggegraat. kromme beenen en stompvoeten. Yenloiiek-JIinne van OOSTENDE, Hendrik Serruyslaan.7, issprekelijk alle 2Jen en 4-e: Zaterdag van ieder maand, van 9 tot 11 u. in zijn bijhuis Zwicht U van alle rondleurders met breukbanden die U spreken van genezing zonder opératie. Om niet bedrogen te worden wend U eerst tot uwen geneesheer. op het ijs in afwachting van de dood ei hebben den moed niet meer zich op te richten om de benauwelijke poolberen die snuffelend het kamp beloeren te verja gen. Loewestein. De zonderlingste ge ruchten blijven in omloop over de omstan digheden van de verdwijning van den ban kier. Men beweerde onder andere dat een vis- schervan Bray-DunesWoensdagavond een valscherm uit het vliegtuig had zien neer komen. Na genomen inlichtingen heeft geen enkel visscher uit destreek het eerste woord daarvan vernomen. In Brussel had er reeds een plechtigen dienst plaats voor zijn zielerust. In de zee vischt men achter zijn lijk. Men zal denke- lik nog lang mogen visschen. Amerika. In New-York is het stik kend heet. Reeds meer dan honderd men schen stierven door de geweldige zon. Italië. Te Rome steeg de warmteme ter tot 37 graden. Er zijn daar ook reeds twee dooden tengevolge van de hitte Landru. De nieuwe Landru, Rey, die in 't gevang van Marseille zit, wilde niet meer eten uit protest. Men heeft hem dan kunstmatig gevoed en nu heeft hij er in toegestaan zijn begonnen hongerstaking weer op te geven. De HHertefeesten Toekomend jaar wordt Yperaan 'tH.Hert toegewijdChris tus, Koning van onze Maatschappij even goed als van iederen enkeling, volgens 's Pauzen klare leering en hoogste begeer te. Stilaan wordt er reeds een verre voor bereiding getroffende parochiale geldin zameling is reeds aangekondigd, wij ho pen vast dat de Katholieke Vlamingen met hun bondenen inrichtingen niet voorbij zul- lengezien worden zoowel wat 't inrichtings werk als het feest zelf betreft. Ware het an ders dan zullen de Katholieke Vlamingen van Yper, de klare les weten te trekken uit die nieuwe treurige poging om den Vla ming vast te klemmen tusschen zijn geloof en zijn Vlaamsche overtuiging. Onmidde- lijk klaarheid a. u. b. Intussghen, wachten met onze caritate is de leuze. We herinneren ons immers dat zoowel te Yper in den gemeenteraad alste Brugge in de Provincieraad, de Vlaamsche Natio nalisten de beginselvaste voorstanders van de toewijding geweest zijn. 11 Juli Concert Des avonds ter groo- te markt hadden wij voor eene buitenge wone groote menigte, concert door de Vlaamsche Harmonie. Een prachtig concert dat ter eere strekt cn van den bestuurder en de muziekanten. Groot verbazend is de vooruitgang op een jaar tijds. Volgde dan de liederavond. Heerlijke uitvoering, die eindigde met deze van den Vlaamschen Leeuw, eerbiedig door het volk medege- gezongen. De voortzetting van de fees- fen zal Zondag plaats hebben. Zondag 15 Juli om 10 uur Plechtige Hoogmis in St Niklaas met gelegenheids- sermoen door E. P. Van Opdenbosch. Daarna Optocht naar de Groote Markt en concert door de Vlaamsche Harmonie, om 1 5 uur onmiddelijk daarna Bloemenhulde aan 't Gedenkteeken der gesneuvelden, en Koncerten door de deelnemende muziekmaatschappijen. PROGRAMMA VAN DEN STOET 1. Groep ruiters Boerenjeugd (Yper) 2. Verheerlijking v. den Landbouw, (wagen) Kalfvaartwijh. 3. Velos V. T. B. 4. Autos V. T, B, 5. Katholieke Turners Yper 6. O. L. V. v. Vlaanderen (wagen) Boesinghe 7. Muziek van Elverdinghe 8. Klompendans (groep) VI. Meisjesbond 9. V. O. S. (groep) Boesinghe 10. Gudrun, de geest v. het Vlaamsche meis je, wordt Koningin in het Rijk der Sprookjes (wagen) VI. Meisjesbond 11. Gilden der ambachten en Neringen (groep) Kr. Middenstand 12. Kerelskind (wagen) Studentenbond 13. Jacob van Artevelde (wagen) St Pieters wijk 14. Reidans (groep) VI. Meisjesbond 15. Muziek van Vlamertinghe 16. Vlaanderens Kunst —Vlaanderens roem (wagen) Studiekring (Tak) A. N. V. 17. Philippina van Vlaanderen (groep) Kr. Werkmans Kring 18. Vlaamschejonkvrouwen offeren haar ju- weelen voor de goeden uitslag van den strijd (groep) Yper 19. Gwijde van Namen schenkt Yper zijne voorrechten terug (ruitersgroep). Boerenbond (StJan) 20. Gwijde van Namen beveelt de voorstad te versterken Gilde van O. V. (Wagen) van Thuyne 21. Vaarwel vóór het vertrek naar Gulden sporenslag (groep) Kruisstraatwijk 22. Yperlingen gaan het kasteel van Kortrijk belegeren (groep) Katholieke Kring 23. Ridders uit den Guldensporenslag (groep) Davidsjonds 24. Guldensporcnwagen Dickebusch 25. Terugkeer van den Guldensporenslag (groep) Tooneeigiide Puinentroost 26. Hetdenhulde (wagen) V. O. S. (Yper) 27. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief (wagen) B.V.O.S.Yper 28. De Vlaamsche Harmonie Yper 29. Groeninghe Komiteit 30. Groep Ruiters uit de omliggende ge meenten. BEHEER DER RpjISTRAJIL EN DOMEINEN van. sua. 16 3. 20ca. Zaailand en Bosch Sektie A389 a. 389 b. 389 c. 389 i. en 389 k. verdeeld in drie loten van 2 ha. 10 a. 1 ha. 58 a. 60 ca.thans vrij van gebruik. 0.50 o instelpremie Instel: 7 Oogst 1928. Toeslag: 21 Oogst 1928. telkensom 1 1 2 uur 's namiddags, ter herberg de groote vierstraat gehou den door Mr. Georges Bartier, te Kemmel- Vierstraat(tramhalte en dicht van de te ver- koopen goederen) oor alle inlichtingen zich te wenden tof den Heer Ontvanger der Registratieen Dor meinen te Meesen,

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4