RE YPERSCHE ROltE Bijvoegsel. Zondag 22 Juli 1928. PE HOPMARKT Aalst 14 Juli. Ondanks het fraaie weder zijn de oogstvooruitzichten niet ver beterd. Alleen zorgvuldig gcwasschen plan ten maken het nu heel goed. De markt is vaster geworden en de prijzen stijgen da gelijks fr. 5 10. Er zijn koopers voor nieuwen oogst Poperirighe, Oct./Nov. le vering, tot fr. 650 a 660, maar verkoopers hebben zich teruggetrokken. Disponibele noteert nominaal fr, 300 voor Poperinghe en fr. 450 voor Aalster. Neurenberg 14 Juli. Bij kalme stemming werden dezen week 90 bn. om gezet. De geringe vraag richtte zich slechts op kleine partijtjes verschillende soorten, hoofdzakelijk Hallertauer, Markthop mk. 50 A 120, Hallertauer prima mk. 230 a 250, dito middel en goeda middelsoort mk. 100 Saas 14 Juli. De vraag is sedert het vorige bericht van 26 Juni voortdurend goed geweest en de dagelijksche omzet bedroeg 30 a 50 Ctr. De laatste dagen zijn de prijzen gestegen en nadat er gedaan is tot K. 1700 en 1800 vragen houders thans K. 1900 a 2000. De markt sluit zeer vast. De oogst is bij vorig jaar over 't algemeen in groei ten achter en, zooajs hei-zich thans laat zien, zal het opbrengstcijfer van vorig Jaar niet bereikt worden.Het geheele Saazer gebied lijdt onder de tropische hitte en, zoo niet spoedig overvloedige regenval intreedt, kan de toestand nog zeer ongun- slig worden. Vam hier» esi elders Watou. Geen weke schiet voorbij zonder dat Meester Butayein de Ministeries voor zijn volk op de bres staat. Over kort vroeg hij den d. d. Minister te Watou een telefooncentrale te willen inrichten en de onderposterij te vervangen door een per ceptie. We waren dan ook gelukkig deze week in de vragen en antwoorden van de v Kamprs tf lezen ctyt d£ yervqnning van ónde'rpostontvangeri] in perceptie onder zocht wordt bij het op pensioen stellen van den huidigen titularis, en dat de moge lijkheid onderzocht wordt om in den loop van dit jaar een telefooncentrale te Watoq in explqitatie te stellen, De minister rappe- leert nog dat het personeel gehouden is aan 't ambtsgeheim en dienstvaardig moet zijn tegenover 't publiek. Vlamertinghe - Vlaanische Waqht— Feestviering van Vlaanderen's Nationale Hoogdag - Op lieden Zondag 22 Juli viert de Vlaamsche Wacht de GuldenSpo- renzege. Sint-Jan. De leden van het K.V.N.V. en alle Sint-Jannaren die verlangen mede te gaan naar Dixmude worden verzocht hun naam aan te geven bij AlfonsBalduyck, Schikkingen kunnen dan geuomen worden om de reis dan gezamenlijk te doen per autobus. Zorgt er voor dat onze kleine maar doorvlaamsche gemeente haar steke staat. Het Bestuur. Boesinghe Verleden Zondag nam de VI. Bond deel aan den herdenkingsstoet te Yper. Een hemelwagen werd in der haast opgeslagen, en men mag zeggen dat hij mocht gezien worden. Voren af ging een jonge ruiter met onze Vlaamsche vaan. De kleine kindertjes allen in 't wit waren in hun weer; en 't keeltje werd op tijd en stond eens verfrischt. 't Spijt ons dat we aan 't ver langen van al de kleine liefhebbers niet konden voldoen daar er niet meerzitplaat- sen waren, doch zij bespraken reeds hun plaats voor toekomende j^ar. Ware 't niet dat zulke dingen noga| veel kosten bij brengen. Moorslede. Lievenscomiteit, Er waren zulke verblijdende geruchten in omloop over het plan .van aan Pater Lievens een standbeeld op te richten dat we naar Moorslede eens zjjn gaan hooren hoe het eigenlijk stond. Hiei moet men het spreek woord «Veel geschreeuw maar weinig wol» omdraaien. Weinig, te weinig geschreeuw waar veel wol. Het plaatselijk werkend ko- miteit heeft in stilte reeds heel wat tot stand gebracht. Reeds werd een omhaling gedaan in het dorp zelf die met echte edelmoedige geestdrift werd onthaald (Die dorpelingen hebben niet minder dan 30.000 fr. voor het standbeeld van hun missionaris gegeven) Maar wat we tot onze grootste verbazing ver namen is deter reeds een heel Eerekomiteit bestaat waaraan de meest voorstaande per sonen hun naam hebben gegeven. Hiervol- gen de bijzonderste eerevoorzittersZ. E- Kard. Van Roey, Aartsbisschop van MecfüT- len Z. Ex. Mgr Micara Pauselijk Noncius Z. Hoogw. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge Mgr Perier S. J., Aartsbisschop van Calcutta Mgr Van Hoeck. S. J. Bis schop van Ranchi, Indië. Als leden telt men al de Abten van België, de oversten van de kloostergemeenten, talrijke pastoors, enz. enz. Zillebeke Zondag om 12 uur na middag kwam Denorme Henri van Wervick met zijn vrouw Masschelein Romanie 44 j. oud per moto naar Yper om den Stoet te zien. Gekomen aan het Hooghe, werd hij aangereden door een veloman. De velo ha perde aan den moto en deze werd omge worpen, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw met het hoofdjtegen dep grand bot ste. De gekwetste wer$ ua eerste verband naar het gasthuis gevoerd. Men hoopt nog- thans haar fe redden, Langemarck - Op Zondag 22 Juli, wordt de gemeente, uit puinen verrezen, plechtig toegewijd aan het H. Hart. Het feest belooft prachtig te zijn. Wervick. Schrikkelijk ongeluk. Een vijfjarig knaapje doodgeschoten. Zeterdag namiddig had op de wijk Pionnierpark in eene barak, een schrikkelijk ongeluk plaats. Belle Op 1 Augustus wordt te Belle het Ve Kongres van het Vlaamsch Verbond van Frankrijk gehouden. Het kongres zal zich hoofdzakelijk bezig houden met: de standregels-vergaderingen van het bestu rend Kom iteitvan de afdeeling van het Davidsfonds in Fransch-Vlaanderen eene ontvangst door hetondernemingssyndikaat «de vrienden van Belle* een letterkundige zitting, een bezoek aan het Museum van Vlaamsche leven onlangs te Belle gesticht een banket en een werkzitting waarop zal gehandeld worden oyer de werking op en in het volk, en in het huisgezin, voor het handhaven van de Vlaamsche taaien over leveringen, Kortrijk. Het Vlaamsche Volkstoo- tieel. Ons wordt thans gemeld, dat het Poperinghe. Vlaamsche Meisjesbond. Een omhaling gedaan in een gewoon algemeene vergadering van de Vlaamsche Meisjes, ten voordeele uan het Dr Borms- fonds, bracht liet mooie sommetje saam van honderd en één frank. Waarlijk een treffende daad, een flink voorbeeld dat zou moeten nagevolgd worden. Zantvoorde De Gulden Sporen- feesten zijn om ter best geslaagd. Na dat wij ter kerk onze christelijken plicht jegens onze geliefde dooden gekweten hadden, ging men naar het stille kerkhof, om er eene nederige hulde en dankbare vereering op de Graven onzer gesneuvelde en overleden Makkers te betuigenbloemengarven wer den er neergelegd en eene passende rede werd er in de grootste stilteaanhoord. Daar na hield men zich gezellig bijeen bij de me de Inrichters van het Gulden Sporenfeest. Waereghetn, Maandag namiddag rond 6 uur, was de genaamde Jules Ver- schaeve, zoon van den Heer Verschaeve, vlashandelaar, gaan zwemmen in de Gaver rivier, in den gevaarlijken Peerdeput De Panne Twee trams botsen op elkaar Zondagavond omstreeks 9 1 2 uur is de buurttram, die uit De Paunemoet vertrekken naar Oostende te 9,05 uur, ten gevolge van merkelijke vertraging op de tram gebotst komende van Oostende. De botsing was geweldig. Er zijn 13 gekwetsten 2' Jaargang Nr 82. artikel 50 der samengeschakelde wetten van 10 Mei 1019 en 6 September 1921, de vergoeding tot herstel een intrest van 5 's jaars opbrengen van af 1 Januari 1920 of van af den datum der schade, zoo de scha de van 1 Jauuari werd veroorzaakt. Wat de aanvullende vergoedingen tot wederbelegging betreft wordt bij liooger- genoemde wetten bepaald dat deze ver goedingen denzelfden intrest opbrengen van af den bij de beslissingen van de oor logsschade. gerechten voor het uitreiken van de titels gestelde datum. Is bij de beta ling, de wederbelegging reeds geschied, dan bepaalt de rechtbank den datum met ingang denwelken de intrest begint te loopen. 200 dito mindere qual: mk. 60 a 90, tran sito- hop mk. 40 it 100, Wf ir v if» V Te 7 uur in het lokaal der H. Familie, geeft onze groote Vlaamsche Zanger Emiel Hullebróuck, een prachtige Vlaamsche Lie deravond, waarop hij ons op rqeesterljjke wijze de schoonste Vlaamsche liederen, liederen van vlaamsch geloof, liederen van vlaamsche liefde, en dreunende vlaamsche strijdliederen, zal ten beste geven. Vlamin gen van Vlamertinghe, herinnert gij U nog het overgroote sukses dat onze Vlaamsche bard Hullebroeck hier behaald heeftin 1924 en hoe de opeengepakte menigte in de zaal in dolle Vlaamsche geestdrift was als Hul lebroeck de strijdkreet aanhief? Vlamingen op heden Zondag zal het er niet minder geestdriftig qp toe gaan, want cjezen (<eer brengt Huilebrqeck zijp puikste liedjes meg waar er kruim zal achter zitten. Al wie nog een boekje met liedjes heeft moet het mede brengen. Wie zal die Vlaamsche feest wil len missen? Vlamingen zulk buitenkansje zult ge wellicht zoo gauw niet meer krijgen. Wilt ge een goeden raad Ewel zorgt dat ge voor Zondag eene kaart hebt, want 's avonds aan't lokaal zal het er spannen. Zooals gewoonlijk hebben de leden der Vlaamsche Wacht kostelooze toegang op vertoon hunner lidkaart. Kaarten zijn te verkrijgen bij M. Jozef Van Eslander en in 't Paviljoen, en ais er nog plaats is, 's avonds aan 't lokaal van af 6 1/2 uur. Kinderen beneden de 15 jaar, niet vergezeld, worden niet toegelaten. Le ve Vlaanderen; leve de Guldensporenzege Paardenwedrennen De groote paardenwedrennen xullen dus plaats heb ben op Zondag 29 Juli te 3 uur. In tegenspraak met den tekst der groote plakbrieven zal er geen vluchtkoers zijn maar vijf drafkoersen. Een heerlijk zonnetje, veel beste paarden en een zee van volk, dat ware 't ideaal De VI. Bond houdt er aan de weldoe ners die hen in deze kosten ter zijdeston den, van harte te danken, 't Is voor dezen ook aangenaam te zien dat wij altijd langs den schoone kant werken, en dat qp§ lastig doel Qnze Vlaanische verachterde meii- schen te leeren klaarzien en te ijveren naar het schoone het deugdelijke en't rechtvaar dige. 't Is ook daardoor dat we het vertrou wen winnen van de Boesingsche bevolking Het Bestuur Vlaamsgheu Bond Binnen kort zal er moeten overge gaan worden tot het stemmen van een nieuwen Schepen. Allerhande geruchten doen de ronde, doch wij kunnen met ggeq zekerheid iets daar over vqqrs,pellen. Alleen willen wij er de aandacht op vestigen dat wie de nieuwe schepen ook moge wezen, hij reeds voldoende moet gezien hebben dat wanneer men te Boesinghe twee f^ee:, ren wil dienen of tysscfyeq fwgê waters zwemmen men onmogelijk kan stand hou den, Wij hopen dus dat onze nieuwe Schepen-onafhankelijk zal weten tg hande len en dat hij zijn stem zal durvgp \ateu hooren in alle VlaamsQjjeaangelegenheden. Roesten Vt Band Niettegen staande Meester Oaeys Zondag 1.1. daar slechts rond 9 u. 's avonds aankwam en dus een groot geduld gevergd had, te wijten aan een paar ongelukjes op zijn fiets, stond hij voor een proppensvolle zaal. Het ontsluieren van het regeeringswetS- voorstel in zake militaire hervormingen dat dgsp'.qit is van belgisch vasaliteit geboren uit het franco-belgisch geheim bloedver- bond; en de houding daartegenover van de pro-Belgische z. g. dernokratische politie ke partijen bracht verslagenheid. 't Stond in d'oogen van de Vlaamsche Woestenaarste lezen dat ze ook de overtui ging van den spreker koesterden dat dep tijd van vuisten in de zakken te maken moet voorbij zijn. Inhuldiging van de Bonds, vlag en het Vlaamsch Huis, 't Bestuur van den VI, Bond van Woestep vraagt aan de verschil lende Bonden en Maatschappijen uitgenoo- digdop de VI. Nationale wapenschouwing van de gemeente den 26 Augustus e. k. hun toetredingen zoo spoedig mogelijk te wil len inzenden. Woesten die ook nergens ten achterbleef hoopt op een reusachtige deelneming ook in zijn aktivistische doeninge. Te 3 uur optocht der bonden van het H. Hart; in dep stoet stappen ^muziekmaat schappijen te 4 1 j2 uurzinnebeeldige stoet E. P. Joos, houdt de gelegenheidsrede. De versiering zal iets buitengewoon zijn, Rond 5 ure tijdens de afwezigheid der ouders, hadden kinderen een jachtgeweer genomen, geladen met twee kogels, die boven het bed aan den muur hjng. Op zeker oogenblik hoorden geburen, een schotzij snelden de barak binnen en, vondeq de kleine Robert Deleu, vijf; jaar qud, badend in zijn bloed. H;et knaapje had de lading in den huik bekomen en was qa den slug gedood. De mo,ed|er die in de buurt was, werd yer\yittigdhare droefheid is onbeschrij felijk. De geburen hebben een kind de barak zien ontvuehten de onvrijwillige dader is echter nog niet ontdekt. Het parket is Zondag ter plaats ge- weesf. Vlaamsche Volkstooneel bepaald op Zon dag 5 Oogst naar Kortrijk komen zal, om er in het Openluchttheater der Abdijkaai Gerechtigheid te Zalamea op te voeren, Spaansch spel vaii Galderon de la Barca in de Nederlandsche vertaling van Gerard Walschap, onder de regie van Johan de Meester Jr. 's Namiddags onder eenen overgrooten toeloop van volk, had er eene velokoers plaats die wonderwel is gelukt. Dertigren ners namen het vertrek; het was een lastige doch fel betwiste koers; zie hier de uitslag: 1 Catteuw Wervik, 2 Vausteenkiste, 3Knoc- kaert, 4 Verwicht, 5Lecerf, 6 Vandevyvere, 7Kaymand8Bastiaens, 9 Houp'incs, lOVer-, beke 11 Brei. Wij hadden ook nog het genoegen ee-. nige flinke arias te hooren uitgevoerd door het Vlaamsch Muziek van Aelbeke; bijhutii vertrek speelden zij de Vlaamsche Leeuw uit volle borst meezongen dooreenige om- staanders, niet door allen want voor enke len scheen het een feilen donderslag te we zen, later meer nieuws daarover we zullen, er niets bij verliezen. Toekomende jaar zullen wij trachten het feest met nog veel meer luister in te- richten want volgens het schijnt hebben velen goe de zaken gedaan, ook moeten wij hier on zen nesten dank betuigen aan alle milde steuners en medewerkers. De ongelukkige jongen verloor grond en verdween in de diepte. Zijne kameraden trachtten hem te bereiken maar vonden hem niet. Eindelijk, ging M. George Ger- nay te water, vond den drenkeling en kon hem, bovenhalen. De kunstmatige ademhaling werd toege past, doch vruchteloos. De dood had reeefs haar werk verricht. Houtfrem. Het gemaakt spel van de staking der leerlingen,eenige jaren geleden van uit Yper optouw gezet,gaat hier weer herbeginnen. En dat alles omdat de Vlaamsche leerlingen van het Vlaamsch wordende Houthem, Vlaamsch als voer taal krijgen op school. Achter de schennen werken een paar Komensche heerschappen en ook zekere Waal te Yper gevestigd, die bij gelegenheid als Vlaamschgezind wil doorgaan. Ten gepaste stonden zullen we wat meer bijzonderheden mededeelen over de triestige drijverijen eeniger Houthem- sche gemeenteraadsleden die te Yper hun grootste steun vinden. Maar 't kan reeds verzekerd worden dat de wet op 't lager onderwijs zal toegepast worden, al werden nog meer middeltjes uiigebracht om geen kwaad vermoedende Vlaamsche ouders hun kinders te doen... staken, omdat ze anders zoogezeid op school geen fransch meer zouden mogen leeren De gekwetsten werden naar een hotel te De Panne overgebracht, waar ze door ver scheiden dokters werden verzorgd. Descha-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3