Nieuws- en Aankondigingsblad. Beter geus dan Vlaamsch-Kaihoüek? 2* Jaargang. Nr 83. Prijs per nummer 30 centiem Zondag 29 Juli 1928. Verschijnt Wekelijks. Beheer en Opstel: Statiestraat, 39, Yper. Postcheckrekcning: 2131.97. (Rld. Claeys.) Weg met het onrecht aosHiaiaisfi Drinkt Beverensch Bier YZEHBLOND BB DUBBEL 5 DUBDEN Drliacnc-Amclool Trekking der TomDoia ren voordeeie der ïLBflfflSCHE HBRTiöKic Er worden strikken en kogels beloofd. Het is wel goed, het is wel goed Te w eten hoe te sterven. Doch eer men het Recht van recht berooft Zal schoon Vlaamsch bloed De zwarte vlaggen verven. Esn Kleins Bering sag 'l jaar '30 De dienstdoende Apotheker op Zondag 29 Juli is Mr HOUTEKIER, Meenenstraat TUINDAG 1923. Boterstraat, 50, YPER. Abonnementsprijs 16 Ir. ijO p«r jaar. 9 fr. per half jaar. 5 ir. per drie maanden Buitenland 25 fr. Men abonneert op alle postkantoren. Aankondigingen bij overeenkomst. Taiief op aanvraag. Alle nieuws moet tegen den Donderdag ten laatste inge zonden worden. Naamlooze artikels worden niet opgenomen I let is een beteekenisvolle vaststel ling dat het artikel hier over een viertal weken ver schenen onder dezelfde hoofdingals boven staande, nergens, noch bij vriend, noch bij tegenstander, aanleiding gegeven heeft tot zelfs niet de minste logenstraffende of af brekende kritiek. Integendeel. Met een onverbiddelijke en doordrijven de kracht, eigen aan al wat rotsvast sterk staat, hebben de beschouwingen, in gemeld artikel vooruitgezet over Ypriana en haar deelname aan de H. Sacramentsprocessie, zich aan allen opgedrongen als de trouwe weergave van de zuivere onweerlegbare waarheid. Wel hebben deze beschouwin gen bij allen dezelfde gevoelens niet doen ontstaan; bij de eenen was het onthut sende teleurstelling, bij anderen machteloo- ze verbittering en moeilijk verkropte woe de, bij anderen nog deugddoende en ont lastende voldaanheid; maar deze verschei denheid van gevoelens heeft toch niet ver hinderd dat voor eenieder het als een on betwistbaar, en ja, onbetwist feit is geble ken dat een processie de gepaste plaats of plechtigheid niet is. waar een Ypriana zich vertoonen mag zonder billijke en ver ontwaardigde opspraak te verwekken, voor al onder onze christene bevolking. «Het Heilige Sacrament was begeleid door de harmonie Ypriana», schreef in het eerstvolgend nummer van «Het Ypersche» de godvruchtige medewerker van dit niet Katholieke weekblad. Is 't manneke zoozeer van alle gezond en praktisch oordeel beroofd om niet be wust te zijn van de, voor onzen heiligen godsdienst beleedigendi. beteekeuis, in de ze woorden gelegen? Hoe zou een recht geaard mensch, zonder zijn eerlijk christen gemoed te voelen in opstand komen, zich als begeleiders van het Allerheiligste kunnen voorstellen, de leden van Ypriana die voor de drie vierden er fier opgaan te behooren tot de veroordeelde liberale par tij,zich in al de uitingen van hun leven als overtuigde liberalen gedragen, en velen onder hen als goddelooze vrijdenkers? We zegden het reeds in andere gelegen heden: liberaal zijn, dat is een leerstelling aankleven wier hoofdreden van bestaan is: de uitroeiing van den Katholieken gods dienst door een oorlog op leven of dood. Dit is bewezen door menigvuldige verkla ringen en bekentenissen van de grondleg gers en de algemeen erkende leiders van het liberalisme. En liberaal zijn zooals de overgroote meerderheid van Ypriana's le den zich uitgeven, is plaats nemen in de strijdgelederen om dezen uitroeienden oor log te helpen medevoeren. Is het begrijpelijk dat zulke mannen nog zouden aanzocht worden deel te nemen aan een processie? Neen, onze door en door christene menschen zouden zich bij derge lijke zinsverbijsterende handelswijze nim mer meer kunnen neerleggen. Van kinds been hebben zij van hun priesters en van hun Vlaamsche ouders en voorouders ge leerd dat een processie een zegetocht isvan den Heer en Meestervan het heelal, wezen lijk tegenwoordig in de Heilige Hostie,om de Hem verschuldigde eerbewijzingen en aanbiddingen van wege zijn getrouwen te ontvangen. Zon Hij deze eerbewijzingen en aanbid dingen mogen verwachten van hen diezich roemen zijne haatdragende vijanden te zijn? Zou de begeleiding in de processie door die mannen, niet als een heiligschendende Judasserij moeten geschandvlekt worden? Deze vragen stellen is ze beantwoorden. Binnen korte dagen zal het uitgewezen zijn of dit ook zóó verstaan wordt waar en door wien het moetofwel of ons geloovig volk eens te meer de droeve ervaring zal moeten opdoen zich diep ge troffen te voelen in wat hem duurbaarst is, dooreen nieuwen knak toegebracht aan zijne godsdienstige overtuigingen. Van den eenen kant Dr Aug. BORMS sinds 9 1 2 jaar in de Belgische gevangenis opgesloten Waarom Omdat hij het Vlaamsche volk heeft gediend Omdat hij heeft verdedigd het recht van 't Vlaamsche volk op eigen meester schap! Omdat hij niet beloven wil te zwijgen. Van den anderen kant: De Benzolbaron Coppée vrijgesproken De propere Madame Steininann reeds lang vrij Eierens, de miljoenenzwendelaar v. den "C Foncier" vrij na enkele maanden gevang! De volgende oorlogsspionnen vrij: 1. SCHELDENWAET, levenslang ver oordeeld reeds vrij sedert 2 September 1922. 2. THIBAUT, levenslang veroordeeld reeds vrij sedert 25 Oktober 1923. 3- BOTTY, ter dood veroordeeld vrij sedert den 18 November 1923. 4. BAMPS, levenslang veroordeeld reeds vrij sedert 13 Februari 1924. 5. REMY, ter dood veroordeeldvrij sedert 26 Oktober 1925. 6. DEHOUX, ter dood veroodeeld vrij sedert 10 November 1925. 7. GENDARME, levenslang veroordeeld; reeds vrij sedert 15 November 1925. 8. N. MA ES, ter dood veroordeeld vrij sedert 31 Depember 1925. 9. DUMONCEAU,ter dood veroordeeld; vrij sedert 29 Januari 1926. Vuige oorlogsspionnen, nochtans ter dood veroordeeld, liet men losDe groote edele BORMS houdt men nog steeds gevangen Is het niet wraakroepend Winnende nummers 2324 0248 1333 0833 1927 2917 1523 2191 1772 1859 2250 2934 0539 2403 0495 1676 0139 1861 De prijzen kunnen afgehaald worden bij Marcel Soete In Vlaanderen Statiestraat Yper, tot 15 September. (R. DECLERCQ). Het België van 1830 werd geboren uit een omwenteling het dankt zijn ontstaan aan een opstand, aaneen gewelddadig ver zet tegen het burgerlijk gezag, van godde- lijken oorsprong als elk ander gezag Den koning der Nederlanden, aan wien het Episcopaat der Zuidelijke Nederlanden de Aartsbisschop van Mechelen, de bis schoppen van Gent en van Luik, op de Evangeliën trouw gezworen hadden. In de rangen van de belgische revolu- tionnairen stond de jonge Dechamps, de toekomstige Bisschop van Namen, later Aartsbisschop van Mechelen, en Kardi naal van de Heilige Roomsche Kerk. De Belgen wier zegevierende Staats omwenteling een land had verscheurd, hetwelk de mogendheden, waaronder de 11. Stoel zich bevond, op het Congres te Weenen wettelijk hadden opgericht, die Belgen werden door geen kerkelijk gezag veroordeeld. Opgedragen aan de Ypersche en Pope- ringsche ketterjagers. ZO.il) A li IHIST. GEMEENTEFEESTEN Zaterdag 4 Oogst: Om 18 u. klokkenge- luid. Om 20,30 uur concert op de Groote Markt door de 1 larmonie Ypriana Zondag 5 Oogst: Om 10 u. Processie ter eere van O. L. V. Van Tuine. Om 17 u. Groot Concert op de Groote Markt door de Harmonie van Wevelghem. Maandag 6 Oogst: Om 14 u. Groote Sc/iieting aan de Pers, door de I iandboog- schutters Yper-Hoekje». Om 20,30 uur concert op de Groote Markt doorde «Vlaam sche Harmonie Dinsdag Oogst; Om 9 u. Rouwdienst in St. Niklaas kerk voor de gesneuvelde Ypersche soldaten van wege de V.O.S. Om 10 u. op de Veemarkt: Gewestelijke geiten- prijskamp. Om 16 u. kosteloos tooneel/eest in het Cnr. Volkshuis, door Kunst Adelt» Om 20,30 u. Concert op de Groote Markt door de Harmonie Ypriana Woensdag 8 Oogst Engelsche Bedevaart ingericht door «The British Legion Donderdag 9 Oogst Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsjongensschool in Oud-Yper Om 20,30 u. Concert op de Groote Markt door de Socialistische Harmonie». Wijdag 10 Oogst: Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool, Rijs- selstraat, in Oud Yper» (Vervolg aanstaande Week) YPEItSCH LEY KA' Engelsch bezoek Naar wij vernemen zal op Maandag, 6 Oogst, rond 11 u. 's mor gens een bataljon van 900 Engelsche ka- detten uit Warvick te Yper aankomen. Te 11 uur zal een godsdienstige plechtigheid onder de Zegepoort gehouden worden. Velodieften. Het oud spreekwoord zegt dat wij bij branden altijd drie soorten van menschen vinden Helpers, kijkers en dieven. En nogmaals hebben wij zulkskun- nen vaststellen tijdens den brand van de werkhuizen Blom en Cie. Niet een, maar twee en zelfs naar het schijnt, drie velo's werden er gestolen, 't Is eene levende schande 't En is niet genoeg dat de men schen hun werk kwijt zijn, ze worden dan nog door gepatenteerde luiaards bestolen. Indien er daar iemand iets van af weet, is hij vriendelijk verzocht de policie te ver wittigen. ''KOOT SCIiOIÜN !w\ klein Let goed op'het adres IN DEN POSTHOORN Mn Louï-Vandoorne o OVERGROOTE KEUS VAN Mans-, Vrouw- en Kinderartikelen Allen van eerste hoedanigheid Schoenen op maat.-Allerhandeherstellingen KOMT ZIEN EN OORDEELT. fl B B B fl B B 21 B B B B 9 B St Pieterskerk. Zondag kregen wij in St Pieterskerk onder de hoogmis, de koorzangmaatschappij (Cercle Alexandre) van Robaais te liooren. Ze zongen er de mis Davidica den 150" psalm van Franck, den O Salutaris van Faure. Zeker en zal het niemand betwisten dat die men schen wel zingen, doch wij blijven steeds bij de gedachte dat de schola van de La- inotjes (om maar van die te spreken) niet moet onderdoen van al die vreemde be zoekers. Bezoekers. Zondag hadden wij be zoekers bij de vleet. Onder de velen de oud-strijders van Baisieux, de V. T. B. vail üeeraardsbergen, de Delhaizemannen van Brussel, enz. enz. De afdeeling V. T. B. van Wevelghem richt een reis in pier auto bus naar Yper, Dickebusch en Kemmel- berg, op Zondag 12 Augustus. Museum Ons museum voor schoone kunsten, zou gereed zijn met Thuyndag, zoo werd er toch gezegd en 't had kunnen alzoo zijn, ware 't niet geweest van de man nen die als het ware er hun deugd in vinden altijd stokken in 't wiel te steken en alzoo beletten den vreemde eenig schoons aan te bieden, 't Moet gezegd dat de heeren van de Commissie al het mogelijke doen om met ons museum vooruit te komen, en zulks ten bate van onze stad; maar wat baat het als de andere tegentrekken. 't Is spijtig om niet meer te zeggen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 1