DECARNE De poie Engelsche Maan Voor onze Huisvrouwsn en meisjes IIIII1IIIBIIBIH IJoek- en StfoiuSrukkfrij STAVELE DagQosK v. een Ypersctie Kioosterzusier YPER u:i:r\v k\v EDGARD LOUAGE Beevaart naar Diksmude op ZONDAG 19 0cst. A I. I. E it I. E I Vlaamsch Huis De aardewerken zijn gedaan en men is kunnen beginnen met het metselwerk der tooneelzaal. Indien wij geen bijzondere tegenslagen hebben zal ze er staan tegen 15 Oktober, juist bi] tijds om er onze winterfeesten in te geven. Ouderdomspensioen. De ontvanger der belastingen te Yper zal de ouderdoms pensioenen van het loopende kwartaal uitbetalen ten stadhuize alhier den Donder dag 2 en Vrijdag 3 Augustus, telkens van 2 tot 4 1 2 ure namiddag. Honden. Verscheiden houders van honden hebben ten kantore der belastin gen, Cartonstraat, 31, de jaarlijksche taks voor hun hond niet betaald. Om proces verbaal te vermijden worden ze fdringend verzocht zich voor 1028 in regel te stellen. Diamantbewerkers Naar we ons vernemen zullen de diamantzagers en verstellers deze week weder aan het werk kunnen gaan, in de af gebrande slijpererij aan het kerkhof. Hun werkhuis is wonder genoeg kunnen gered worden en de barnkracht zal hun voor- loopig door de maatschappij geleverd wor den. Zoo zullen hier een twintigtal werk lieden hunne bezigheid kunnen hernemen. De overige zullen naar alle waarschijnlijk heid werk vinden in de nieuwe werkwin kel door Mr Labaere opgetrokken. Vele van de timmerlieden hebben werk gevon den 't zij te Kortrijk 't zij te Moeskroen. Nog eenige tientallen zijn ongelukkiglijk werkloos. Mocht het gebouw maar spoe dig opgetrokken worden, want de winter staat aan de deur. Boetprocessie In tegenstrijd met het bericht op Jliet 1 blad van verleden week laat Elie Decrock weten dat de terugkeer voor degenen die uit Veurne vertrekken te 7 uur plaats heeft. Inschrijven bij Elie De crock aan 12 fr.heen en terug. V. T. B. Zondag 5 Oogst Fiets tocht naar de Poperingsche en Elverding- sche Galgebosschen. Gezellig samenzijn aan den rand van 't bosch. Bezoek aan het park van 't kasteel van Elverdinghe. Ver trek uit 't Belfort te 3 uur. Zondag 12 Oogst Naar de Vlaam- sche Jaarbeurs te Antwerpen. Nadere in lichtingen zullen de leden van V. T. B. be kend gemaakt worden. Inschrijven bij P. Tamboryn, Lombaardstraat, 18 Yper. De beevaart van het Britsch Legioen op op Woensdag 8 Oogst naar het Dooden- gedenkteeken der Meenenpoort zal over weldigend zijn uit alle streken van En geland, Ierland en de overzeesche staten zullen cr 11.000 pelgrims overkomen. Op Zondag 5 Oogst reizen zij af uit En geland. Den Maandag en den Dinsdag bezoeken zij Baumont-Hamel en Vim) in Vrankrijk. Dan, den Woensdag is het groo- te dag te Ypereeri godsdienstige gedenk- plechtigheid aan de Meenenpoort. Yper zal, volgens de rnededeelingcn die we le zen in de Engelsche bladen, gesloten zijn dien dag, voor alle vreemdelingen, die geen Engelschen zijn. Alleen de inwoners van Yper zullen mogen vrij in-en uitgaan. De treinlijn Hazebroeck-Ypei zal heele- maal door de Engelsche bevaarttreincn in beslag genomen zijn. De eerste Engelschen komen toe 's mor gens te 7.30 uur de laatste om 11.30. Na een vluchtig eetmaal bij de aankomst, zul len de verschillende groepen dadelijk hun reisgoed in de aangeduide openbare ge bouwen neerleggen, en dan, langs ver scheidene zijden, naar de Meenenpoort op trekken. Daar grijpt de plechtige herden kingsdienst plaats. De prins van Wales zal eene garve ven Vlaanderens roode kolle- bloemen neerleggen. Weerom zullen de Britten eene les in vrome doodenhulde en godsdienstige ingetogenheid geven aan het lawaaierig onteerend Brusselsch patriotisme. Een trouwe herdenking zooals Vlaanderens beevaart telken jare te Diksmude hulde aan de arme gesneuvelden, en niet ver heerlijking der levende patriotten IBlBËSBIiBi NOENMAAL. Voorgerecht Russische salade 6 hard gekookte eieren in de lengte doorsnijden op een schotel schikken en bedekken met mayonnaisesaus. 200 gram Gestoofde koud geworden erwten 200 gr. eveneens koud geworden wortels en een krop salade de bladen in stukjes getrok ken samen in mayonnaise roeren en rond de eiers leggen, de schotel versieren met een kransje fijn groen. Soep gauw gereed Men neemt 1 eetlepel boter en 1 eetlepel bloem per persoon, laat smelten en aanleg gen met (ook per persoon) 1 2 liter water of bouillonlaten doorkoken. Is de soep aangelegd met water, dan voegt men een doosje tomaten bij, peper en zout en de soep is bereid. Gebraden varkensribben Boter bruinen, de ribben langs beider zij den laten korsten, bestrooien met zout, toe dekken en op zijde van het vuur zacht laten tnalsch worden. Spinazie met botersaus. De spinaze koken in kokend zoutwater, daarna uitscheppen, laten uitleken, fijn kappen en in de volgende saus laten sto ven boter en bloem samen roeren, aan lengen met melk en onder de spinazie roeren. Opdienen met gekookte aardappe len. Hollandsche taart. Melk koken met 100 gr. suiker per liter en 1 pakje vanielsuikerHollandsche be schuiten weeken in de melk, uitnemen op een schotel schikken en bestrijken met ge lei. De overschot van de melk binden met de vaniijebloem over de beschuiten gieten en laten afkoelen. M. D. TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFF1CH EN-ETIKETTEN, RFKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BkOCHURËN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP ËIBIBESIEESBSSjil DE HOPMARKT Londen, 20 Juli. De hopplant heeftge- profiteerd van de welkome verandering in het weder. Wel is waar werd de bloei ver haast ten nadeele van den groei vandetwij- gen. Eenige regen zou welkom zijn in di stricten waar de groei door droogte ver traagd is.Deoogst belooft v.matigen omvang en van goede qualiteitte zijn. Erblijft vraag voor puike 1927 hop van de Pacifickust voor terugverscheping naar Amerika, waar de prijzen hooger zijn. Neurenberg, 21 Juli. Bij kalmen han del w erden deze week 130 bn. afgedaan, terwijl de aanvoer 20 bn. bedroeg. Het meest gevraagd waren middelsoorten markthop en Halletauer tot onveranderde prijzen. Halletauer van betere kleur kon wegens vooruitgang in qualiteit iets hoo- gere prijzen opbrengen. De transitoprijzen ondergingen geen verandering. Markthop noteert mk. 50 a 120, Hallertauer prima ze ge! mk. 230 a 250, idem middel en goed middelsoort mk. 100 a 200, dito mindere qual. ink. 60 a 90, Transito-hop mk. 40 a 100. De stand van de hopplant is thans over 't algemeen bevredigend, maar bij voort duren van de droogte vreest men, dat de tuinen op lichten bodem schade zullen lij den. De vroege hop heeft veel bloesem ge zet Het zal voor onze lezers voorzeker inter- ressant zijn dit dagboek te lezen. Het is het trouw relaas der gebeurtenissen zooals ze zich bij het begin van den oorlog in onze stad hebben voorgedaan.Een brokgeschie- denis van Yper dus, zooals ze opgeteekend werd dooreenYperscheKloosterzuster. Het was ons een groot genoegen de toelating tot het overdrukken van dit werk te ver krijgen. De Redaktie. Yper was gelegen op de Yperlee in den Zuid-Westelijken hoek van W. VI. en telde 17.500 inwoners. De stad was beroemd voor zijn kanten, zijn linnen, zijn linten en vooral om zijn bo ter waarvan er wekelijks ongeveer 20.000 kil. op de markt verhandeld werden. Yper! Men vertelt dat deze naam vooit- komt van een zekeren heer cHyperborus» welke zich, ten tijde der Romeinen, met 700 slaven, kwam vestigen op de plaats welke thans Langemecrsch heet. Hijzou daar een versterkt kasteel gebouwd hebben met errond hutten voor zijn slaven, maar alras werd hij aangevallen en door andere naburige heeren verslagen. Ten tijdeder gemeenten, behoorde Yper tot de belangrijkste Vlaamsche steden en wedijverde met Gent en Brugge.Toen was de stad veel uitgebreider en telde meer dan 200.000 inwoners welke zich vooral bezig hielden met het weven van rood laken. Het Ypersch laken was wereldberoemd. De vele en rijke gebouwen, als de Hal en St. Maar tenskerk, getuigden van zijn grootsch ver leden. De Hal bevatte hetStadhuis, de Pauwels- zaal, de Schepenzaal, de botermarkt en de groentenmarkt. Het was eender merkwaar digste gebouwen van België, en dagtee- kende uit de 13*-'eeuw. De voorgevel had een lengte van 133 m. De Pauwels-zaal en de Schepenzaal wa ren beroemd om hare muurschilderijen: voorstellingen v. den bloei, der nijverheden en ambachten in de middeleeuwen of van feiten uit de geschiedenis van Yper, als bv.: De terugkeer der Yperlingen v. den Kruis tocht, het bezoek van Margareta van Kon- stantinopel aan de gevangenis en aan het Burgerlijk Gasthuiseen feest in de Hal; de Pest te Yper in de 15 eeuw. Behalve verscheidene merkwaardige pa- neelen bevatte St. Maartenskerk het graf van Jansenius, bisschop van Yper, bekend om de ketterij welke zijn naam droeg: het Jansenisme. Jaarlijks werden twee feesten te Yper gehouden: Tuindagen de Kattefeest. Vol gens de overlevering zou dit laatste feest zijn oorsprong vinden in een oud en zon derling gebruik oin een kat van den bel forttoren te werpen, op den Woensdag vol gende op de eerste week van den Vasten. Tuindag echter was de herdenkingder ver lossing der stad toen deze ten jare 1883, door de Engelschen belegerd was; dit door de mirakuleuze tusschenkomst van O. L. V. van Thuyne, patrones der stad. Van 1559 tot 1801 was Yper de zetel van een bisdom. GEBEURTENISSEN (October 1914 Mei 1015) Op 7 October 1914, feestdag van O.L.V. ter Victorie, omstreeks 11 uur 's morgens hoorden wij het kanon op het Hooghe don deren. Zeker werd er daar gevochten. In den namiddag omstreeks half twee hoorde men kanonschoten langs den kant van de Rijselschepoort; de bevolking van dien hoek vluchtten naar de Groote Markt. Twee of drie obussen vielen bij de Zwarte Zusters en bij M. Banckaert. Onze leerlingen, ten getale van 400, be reidden zich juist voor om in de klas te gaan, maar op een oogwenk vluchtten al len weg, angstkreten slakend. Er vielen acht of negen schrapnels, waar na alles weer rustig werd. Maar enkele oogenb likken nadien, zag men enkele Duitsche solda ten van de Groote Mirkt nair de Rij- selsche pood gaan, u t welker richting ze dadelijk weerkeerden, gevolgd door verschillende honderden wielrijders.Dien zelfden dag werd M. Henri Vandamme gedood door een kogel die door het ven ster van zijn huis drong, terwijl hij daar met zijn klein dochtertje van 6 jaar bevond. De schrapnels kwamen uit de richting van den Steenen Haan op den Komenschen steenwegeen ervan viel in de Kanonstraat, zonder schade te veroorzaken een andere vloog door een venster van de eerste ver dieping van het huis nr 2 in de ürimminck- straat en maakte een groot gat in den ach termuur; een derde viel op Sl Pieterskerk, en maakte slechts twee kleine openingen in het dak. Wonder dat niemand getroit'en werd door dc kleine looden balletjes die bij de ontploffing der schrapnels langs alle kanten heenvlogen. ft Vervolgt) gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER De tram zal iedereen die zich aangeeft vóór Maandag 6 Oest, meevoeren voor half geld. De bizondere tram zal vertrekken uit Yper vijf minuten vóór 9 uur en hij zal er terug zijn ,'s avonds te 7 uur. De prijs, spotgoekoop: van Yper heen enterug:6,30 (Verleden jaar was 't 9 fr. omdat de tram langs Oost-Vleteren rond moest. Nu rijdt hij langs Steenstraete.) De prijzen voor volgende plaatsen West-Nieuwkerke 9,80 fr. Wulverghem 9 fr. Kemmel 8,50 fr. Vierstraete 8 fr. Voormezeele 7,30 fr. Brielen 5,50 fr. Elverdinghe 5 fr. Lizerne 3,80 fr. Bixschote 3,30 fr. Vlaamsche beevaarders, geeft dadelijk uw naam op in het Vlaamsch I luis, bij Marcel Soete, bij f lil. Verbcke of aan den Voorzitter van één uwer maatschappijen. Niet uitstellen DE H. HcRTE FEESTEN Toekomende jaar wordt Yper aan 't 11. Hert toegewijd: Christus, Koning van onze Maatschappij evengoed als van iederen en keling, volgens 's Pauzen klare leering en hoogste begeerte. Stilaan wordt er reeds een verre voorbereiding getroffen de pa rochiale geldinzameling is reeds aange kondigd, wij hopen vast dat de Katholieke Vlamingen met hun bonden en inrichtin- tingen niet voorbij zullen gèzien worden zoowel wat 't inrichtingswerk als het feest zelf betreft. Ware het anders dan zullen de Katholieke Vlamingen van Yper, de klare les weten te trekken uit die nieuwe treuri- rige poging om den Vlaming vast te klem men tusschen zijn geloof en zijn Vlaam sche overtuiging. Onmiddellijk klaarheid a. u. b. Intusschen, wachten met onze caritate is de leuze. We herinneren ons immers dat zoowel te Yper in oen gemeenteraad als te Brugge m de Provincieraad, de Vlaamsche Natio nalisten de beginselvaste voorstandeas van de toewijding geweest zijn. Leve het legert Bijeen interpellatie in 't I ailement bleek deze week opnieuw hoe onze jongens behandeld worden in het leger, t Gebeurde te Terveuren. Eenkommandant wierp den soldaat zon der aanleiding, uit een herberg, dwong hem voor zijn paard uit te loopen, sloegen stampte hem tenslolte tot de soldaat be wusteloos bleef liggen. Zijn lippen waren opengereten waarschijnlijk door de spo ren. De vader diende een klacht in. Desol aat werd met arrest gestraft. Spr. bezocht op 10 Juli den soldaat wiens wonden nog met genezen zijn. De zaak is in handen van het gerecht. t Is voor dat leger dat men de nieuwe

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2