2' Jaargang Nr 84. DE YPEHSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 5 Oogst 1928. («cmeciitcrnnd Zitting van maandag 30 Juli 1928 te 18 uur HU I i: A 8. A A I) Svudikale Itiihrirk en pers ommeland. Al de ambulancies van onze stad, onze school (de Maria- sdiool) de gemeentelijke meisjesschool net huis Meerseman, waren alras gevuld en men was er soms getuige van hartver scheurende tooneelen. Hoe voelden we medelijden met die troepen mannen, vrou wen, ouderlingen en kinderen, welke ver moeid cn uitgeput, van de eene plaats naar de andere vluchtten, zoekend naar onder dak. Hun blikken waarin de vrees te lezen stond, schenen te vragen of hier eindelijk hun droeve tocht zou eindigen Het was of zij de levende voorstelling waren van de verwoesting en den ondergang van ons arm land, dat gisteren nog zoo gelukkig en voorspoedig was. Den 22 October bracht men ons de eer ste gekwetsten 300 Engelsche soldaten. Tot op 5 November hadden wij er soms 500tot op dien datum volgden 9 veld hospitalen elkander opvan de i 12 tot den 15 December waren het Fransche gek wet- sten waarna weer Engelsche. Iedere ambu lance bleef 24 uur. Ik moet hier hulde brengen aan de toe wijding der Engelsche dokters en verple gers, die met de meeste goedheid de won den der gekwetsten verbonden en slechts wat rust namen wanneer de laatsten de noodige zorgen gekregen hadden. Ik heb er gezien die 18 uur lang aan de operatietafel bleven en tevreden waren met nu en dan een stuk uit de vuist te eten. De keuken van de huishoudschool diende tot opera tiezaal. De eerste soldaat die bij ons stierf was P. Whitehead, 2274, Cay. Batt-Kay- War-Begt Chelensford Essex England (27 Oct.). Kapitein Lord Charles Fits Maurice, le Dragonders (30 Oct. '14) en luitenant A. D. Harding Choucestershire Regiment (30 Oct. '14) stierven bij het vertrek van de 9e embulance. 't Vervolgt Zitting geopend om 0 u., ajleen Heer Delahaye is afwezig. Proces-verbaal der zitting van 9 Juli 1928 zonder opmerkingen goedge keurd, 2-' en 3epunt gaande over grondvergun- ningen voor het stedelijk kerkhof en 't in richten van een tweede klas van de gemeen telijkebewaarschool, werden goedgekeurd. 4. Engelsche Bedevaart op 8 Augus tus. Politiev ordeningen. De heer Missiacn vindt dat de voor 't ge val getroffen politiemaatregelen een groot ongemak verschaffen aan de inenschen, die mat gerijd door Yper willen. Derhalve ware het meer dan wenschelijk dat van de basculestraat een berijdbare doorgang ge maakt worde. De heer Declercq antwoordt dat dit reeds voorzien, maar nog niet goed gekeurd werd. De heer Glorie vraagt nog inlichtingen aangaande de Engelsche Bedevaart en oordeelt het van den heer Burgemeester alles behalve fraai, dat aan de gemeente raadsleden daaromtrent niets bijzonders werd medegedeeld. Daarop antwoordt de Burgemeester dat hij pas vandaag, nauw keurige beschrijving had gekregen van 't geen gebeuren zal. De Voorzitter liet blijken dat feesttooi ongepast is omdat het hier geen blijde inkomst geldt doch eerder een doodenhulde. Door de heeren Glorie, Van Nieuwenhove en Leuridan wordt de gedachte bepleit een soort praalboog op te richten aan den ingang der stad. De praalpoort kan een w elkomsgroet dragen passend in het karakter van de gebeurtenis 5. Watervcrdecling Verordening. 't Gaat er over 't plaatsen van wau me ters en 't vergunnen van water. De Water meters vindt men te duur, voor de werklie denbevolking vooral, en van een anderen kant wordt ook voorgesteld aan de bevol king water kosteloos te verschaffen, tot een zekere hoeveelheid; eens debepaaldegrens overschreden zou het verdere verbruik moeten betaald worden. Dit punt wordt verschoven tot een vol gende zitting. 6. Mededeelingen. a) Regelen van verkeerk Zie, zoo be gint de heer Leuridan dat de verkeersrege ling zeer gebrekkig is. Dit is veel te wijten aan het tekort aan bevoegd persooneel. Is het niet mogelijk voor den zomertijd, aar- op het verkeer zoo druk is, een hulpperso neel aan te erven Een betere toepassing van den signaaldienst, als korte oorden en teekens aan de hoeken van de straten ware ook nog nuttig nog niets werd in dezen zin door stedelijk initiatief uitge- gevoerd. .Aan den Vijfhoek zou men b. v. het gevaarlijke van dit verkeerspunt kunnen doen opmerken, Ook kunnen de agenten zich hier niet aanpassen aan een flinke verkeersregeling, zooals die men kon bewonderen in andere steden, als Gent, Antwerpen en Brussel. De heer Van- Nieuwenhove, doelend vooral op dit laatste stelt vóór dat politieagenten van Gent zou den komen om deze van hier vertrouwd te maken met de kunst der verkeersrege ling. De aandacht van het politiehoofd, de heer Burgemeester, wordt ook door den heer Leuridan gevestigd op de veelzijdige uitbreiding van het bureel en administra tie-werk van het politiekommissariaat. b) Electrische verlichtingvoor de zoo- veelste maal gevraagd voor de huizen der ouderlingen van het Weduwenhof. c) Museum. De heer Missiaen vraagt uitleg over hetgeen gebeurt in 't gebouw van 't museum. Het vleeschhuis wordt verpacht als beenhouweiijwinkel. De kelder is thans aan een Engelschman in gebruik gegeven, niettegenstaande de kommissie van het musee het gebruik valt 't gansche gebouw vraagt. Daarbij de kelder wordt hier een vreemdeling gegund, terwijl aan een stads genoot dit werd geweigerd. De heer Burgemeester is verwonderd dat de kommissie van het musee het ge bruik van 't gansche gebouw vraagt, wan neer ze nog niet in staat is de bovenzalen ervan te gebruiken. Daarbij de kelder is hier niet verpacht. d) Het j. I. bezoek van den Franse/ten Minister. De heer Glorie leest een artikeltje uit een fransch krant dat de heer Minister hier van een goed onthaal genoot en ver eerd werd door den heer Burgemeester en de notabelen der stad. Hij maakt de heer Burgemeester er een verwijt van dat de gemeenteraadsleden op deze plechtigheid niet werden uitgenoodigd en dus door den Voorzitter niet onder de uNotabelen„ wor den gerekend. Alles behalve hoffelijk vindt hij het van het stadshoofd, dat de Fransche vlag slechts voor enkele uurtjes werd uitgestoken. De Fransche driekleur mocht gerust op den 14 Juli heel den dag, uitgezeten hebben. De heer Burgemeester wedervoert, dat hij ervan overtuigd is, dat de Fransche minister tevreden van hier is gegaan wat het uitsteken van de Fransche vlag betreft op 14 Juli, dat kunnen wij niet ons aanre ken als een plicht van beleefdheid, want moesten wij dit doen voor Frankrijk dan moeten wij het ook doen voor om 't even welke bevriende natie. Wat wilt gij, voegt hij erbij, dat we door 't uitsteken van een vlag den nationalen dag van een reem- den staat huldigen, wanneer zelfs gemeen teraadsleden den eigen nationalen feestdag niet willen in eere houden en ik verplicht ben hier mijn spijt uit te drukken om hun afwezigheid bij het Te Deum. Geheime zitting Wordt onderwijzeres voor de Gemeentelijke Bewaarschool (St Janstraat) benoemd: Mejuffer Anna Claeys. Brabanfonne of geen Braban(onne? Het Vaderland van de Vlamingen is Vlaanderen; ons nationaal lied is: «De Vlaamsche Leeuw Het past de Vlamingen niet, in hun strijd om zelfbeschikkingsrecht, het lied van de anti-Vlaamsche revolutionnairen van 1830, aan te heffen, de muziek ervan te spelen of ook op gelijk welke wijze of om gelijk wel ke reden goed te keuren of te doen herha len, al was het ook ironisch bedoeld. De Vlamingen die aangesloten zijn bij een koor of een muziek welke dat lied uit voeren, zullen er voor zorgen, dat zij daar aan niet meer meedoen, zoo mogelijk in groep hun eischen stellen en desnoods de maatschappij waar hun onvoorwaardelijke Vlaainsche overtuiging niet geeerbiedigd wordt, verlaten. Is het verzet in groep niet mogelijk, dan zullen alle vrijstaande (ver staat wel) Vlamingen als laatste middel hun ontslag indienen. Men is ernstige en doordenkende Vla ming of men is het niet, geen tusschen« e- gen! liBIEIlSHIIIillll China en Japan. De regeering te Nanking heeft Maandag de Japansche pro testnota betreffende het opzeggen van het handelsverdag ontvangen. Het kabinet te Nanking is daarop bijeengekomen. Beslo ten werd de Japansche eischen af te wijzen. Dinsdag zal een antwoordnota aan de Japansche regeering verzonden orden. Amerikaansche troepenbeweging. Er zijn orders gegeven om het effectief van de Amerikaansche mariniers en de matrozen te Tienstin terug te brengen op 2600, door 1200 man naar de Vereenigde Staten terug te zenden. Taaiverdrukking in Tirol. Naar de Bozener Alpenzeitung meldt heeft de burgemeester van Brixen een besluit uit gevaardigd, volgens hetwelk van nu af ook in Brixen alle openbare bekendmakingen, afschriften, tarieven, dienstregelingen in de Italiaansche taal moeten gesteld zijn. Op 30 November moeten alle Duitsche op schriften op kosten van de betrokkenen verwijderd worden. Met ingang van 1 Oktober zal op de volksscholen het onder wijs alleen nog maar in net ltaliaansch ge geven worden. Een oproer in Angola. Portugal zendt kruisers. In Angola, de Portugee- sche kolonie in Zuid Afrika, doen zich ern stige ongeregeldheden voor. De aanwezige troepen zouden niet bij machte zijn den toestand te beheerschen. De regeering heeft de kruisers Costa en Laurensa onmiddelijk naar de kolo nie doen vertrekken, om de orde te herstel len. De opstandige bcweginggaat uit van per sonen die, wegens hun politiek optreden, uit Portugal naar de kolonie verbannen werden. Erg Poolsch-Lithausch Grens Inci dent. Poolsch grenswachter neergescho ten. Aan de Poolsch-Lithausche grens is gisteren een patroelje van de grens wacht, die op inspectie was, beschoten door een detachement van de Lithausche militaire organisatie, dat zich op Poolsch grondgebied bevond. Het Lithausch deta chement trok zich vervolgens op Lithausch gebied terug, maar ging voort met schie ten op de Poolsche grenswachten. Er werd een Poolsch grenswachter gedood en een tweede gewond. Een aanval op een gevangenis. I e Limoges heeft een stoet van ver scheidene honderden communisten ar beiders getracht de deur van de gevan genis open te rammen om aldus stakende arbeiders uit een schoenfabriek te be vrijden, die gevangen waren gezet omdat ze de vrijheid van arbeid hadden aange rand. De republikeinsche garde en gen darmen hebben de orde hersteld. De ge vangenis wordt door ge«apende macht bewaakt. Het wordt beroerder in Mexico. De toestand te Mexiko is weer duisterder geworden in gevolge de weigering van Galles, om na 1 December voorloopig zijn functie van staatspresident te blijven waar nemen. Sommigen geven uiting aan hun vrees, dat zekere generaals wel eens zou den kunnen trachten met wapengeweld Galles' opvolger te worden. Aan de Vlaamsche Nationalisten De dringende noodzakelijkheid van sociale werking. L we strijd, politiekgesproken.gaattegen om 't even welk probelgisch organisme, gaat ook tegen de socialistische en kristen demokratische partijen; en zonder twijfel, is de strijd tegen deze twee zoogenaamde demokratische partijen, precies omdat ze Beigisch zijn, reeds scherp, hij zal nog scher per worden. .Staar weet ook dat ge aldus te vens aan hun sociaal gebou«' afbrokkelt. Dit sociaal gebou«-dat spijts alles voor onze roeters toch nog een alhoewel meer en meer vervreemdend thuis is, wordt door de politieke bekamping van het Vlaamsch Nationalisme stilaan maar zeker gesloopt omdat die hooger genoemde partijpolitie ke erkliedenorganisaties hun sociaal zijn vereenzelvigd hebben met hun politiek zijn De nood van den «erkman was voor hen den eg naar den parlementsbank en de strijd om de betere bete brood werd ge voerd in zoover die leiden kan naar een mi nisterzetel, wordt gevoerd enkel voor zoo veel die nog past in het beigisch kraam, in eengestoken en gehouden door volksver drukkers door werkliedenvijanden. Als het waar is dat we niets mogen afbreken wanneer we niets beters kunnen of durven in de plaats stellen dan geldt dit duizendmaal meerhier dan om 't even waar. Nnarmategeafbreekt door uw strijd aan de politieke sociale or ganismen moeten we onze eigene gezonde sociale organisatie in de plaatststellen.Hoe scherper uw strijd wordt tegen de belgi- sche demokratische partijen, en in ons ar rondissement zijn 't precies deze waarop onze strijd zal moeten het gros van zijn pij len richten, hoe krachtiger van een andere kant de Vlaamsch-Nationale sociale bewe ging zal moeten op den voorgrond treden daargesteld door 't inrichten, het doen groeien en leven van afdeelingen van het Vlaamsch - Nationaal - Syndikaat en den Vlaamschen Ziekenbond. Vergeet ht t niet de sociale factor is een zeer machtig wapen 'k ben geneigd te zeggen het machtigste. De politiek socialen, zoo socialisten als Kristen-deinokraten weten dit zeer goed, en de politieke strijd van de Vlaamsche Nationalisten kan enkel dan in vertrouwen toenemen naargelang ons volk minder ge bonden zit metzijn stoffelijke belangen indie Belgische demokratische partijen. Want, wathebt ge aan een zingende en schreeuwen de massa, wat hebt ge aan goed bijgewoonde vergaderingen wanneer we moeten vast stellen, wat nu reeds zoo menigmaal pijn lijk hebben ervaren, dat ons volk schrikt van de daad, ja zelfs, tegen zijn wil in, onze rangen verlaat, omdat het zijn boterham moet vinden bij vijanden die juist door hun sociale werking, de macht in d'handen hebben. Daarbij Veronderstelt nu maar eens eventjes dat ge 't eindelijk gehaald hebt op debelgische partijen, dat ge Vlaanderens ontvoogding, zijn zelfstandigheid hebt bewrocht en ge hoe onwaarschijnlijk dit ook klinkt de sociale faktor over 't hoofd hebt gezien, dan zullen we weliswaar meteen vrij Vlaan deren staan een heel wankelend vrij maar ook met een sociale ontreddering, en de geschiedenis leert onsgenoeg dat zoo'n ontreddering een wreeselijke «-eerwraak nemen kan. De boterham van ons volk moet hier de groote bekommernis zijn. Kortom de Vlaamsche Nationalisten willen een staat die zijn doel, het algemeen welzijn van het Vlaamsche volknastreven kan en wil. Dat ze zich echter er wel van over tuigen dat ze deze niet op zekeren dag uit den grond zullen stampen dat het hier op aankomt dien staat te vormen. Flet nieuwe staatsgebouw moet steen na steen opgetrok ken worden en 't is aan U Vlaamsche Na- tionalistsn de ijverige metsers te zijn, het truweel te har.teeren, mannen te zijn van de daad! Dagelijks brengen uw kleinste daden de steenen aan ons gebouw, en eens dat we ver genoeg gevorderd zijn,dan kunnen we gerust den voet door 't oude rotte boeltje zetten, de groote daad Vormen Weze dan onze kommer; maar willen «e voor geen bittere ontgoochelingen komen te staan dan weze die vorming zoo alzijdig mogelijk: zoo cultureel en maatschappelijk als politiek; dan vinde men harmonie in die vorming. Er weze evenwichtigheid BERICHT Het Concert gegeven op de Groote Markt door de Vlaamsche Har monie op Maandag 6 Oogst zal plaats heb ben om 9 uur in plaats van om 8 1 2 uur.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3