Worth I'd v. de Viaamsctie Harmonie DagDoeK v. een Ypersctie Kloosterzusier YZERBLOND en DUBBEL S GRADEN Ran Re burgerlijke opgeeiscijien van Ren oorlog. De dienstdoende Apotheker op Zondag 12 Oogst is Mr SNOECK Groote Markt, en op Woensdag 15 Oogst is Mr WECK ESS ER, Diksmuidstr. STAVELE aiierDesie GI60REK en allerfijnste LIREUREN Edgard LOUAGE Drinkt Beverensch Bier DE STRHNBRfiBGsiaaiskai&oiieK dayman, scnrcef deze week: "Eer Vlaanderen vergaat,, Vraag onlangs door Meester Butaye Kamerlid te Watou ge steld aan den heer Minister van Landsverdediging V I'LltSCI! LEV EX Aangereden Vrijdag avond kwam Margriet het dochtertje van M- Berghman wonende in de boterstraat, uit de visch- markt te weeg naar huis, toen het aangere den werd door een auto en een heel eind ver medegesleept werd. Wonder mag het heeten dat het kindje niet de minste kwet suur opliep. Processie De processie van O. L_ V. van Thuvne kon toch haren gewonen om gang doen. Zij verbetert ziender ooge.Jam- mer dat er niet meer orde was. Sommige ruimten waren toch al te groot. Thuyndag Waarlijk wij mogen zeg gen dat de oude tijden herleven. De toe loop van volk was overgroot en de Yper- lingen die nog op den vreemde verblijven zullen er deugd aan beleefd hebben te zien hoe alles hier weer zijn ouden plooi her neemt. ZOAD VGKLST. ■■■■■■niiBuaKnK'ws&'a.' v aa Muziek Wij hadden het geluk Zon dag namiddag het muziek van Wevelghem te hooren die op de groote markt een con cert gaf zooals wij er zelden te hooren kre gen. Wat zijn die muziekanten gedrild! Het tooverstokje van den leider brengt waarlijk wonderen te weeg. Ook is het onze vurig ste wenschdie sterke maatschappij nog dik wijls te zien optreden. Want hier en gaat het niet om bluf en aanstellerigheid maar om ware en echte kunst! Verloren Dinsdagavond wilde cene juffrouw in een winkel der de Stuersstiaat hare aankoopen betalen toen zij bemerkte dat zij haren geldbeugel kwijt was. Dade lijk ging zij naar de Tempelstraat waar zij hem in eene beenhouwerij op den toog meende te vinden liggen. Ongelukkiglijk hij was verdwenen, jammer genoeg, want er stak tamelijk veel geld in. De Engetsche Kadetten - De engelsche kadetten, die Zaterdag een bezoek gebracht hebben aan Brugge, zijn Maandag morgen te Yper met den trein van 11 uur aangeko men. Voorafgegaan van twee muzieken be gaven zij zich onmiddelijk naar de Zege boog aan de Meenenpoort, waar zij zich jn gelid opstelden. De aalmoezenier hield eene roerende aanspraak, waarop een ge bed gezongen werd. Na eenige stonden van ingetogenheid, bliezen de klaroenen het the last post Men hoorde dan nog aan spraken van Engelscheen fransche overhe den en eene redevoering van den heer bur gemeester Sobry. Na de uitvoering van het «God save the King», begaven de over heden zich naar het gemeentehuis waar ee ne gedachtenis aan de stad aangeboden werd. Den Engelschen werd eene herinne- ring^medaljon geschonken, 's Namiddags trokken de kadetten naar Kemmel. Bopk- <mi Strciuiriikkcrij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-A FFIC HEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHURES. AKT1EN. REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ Alle teek en in gen op aanvraag Schrijfmachien MAP (Vervolg) Op 27 October, omstreeks half elf 's a- vonds, werden eenige bommen op de stad geworpen. Pater Johannes, van de E. E. P. P. Karmelieten, werd in zijn bed gekwetst. Bij Eug. Bonte werden 3 kinderen gekwetst het oudste Irma, nog al erg. Er werd veel schade aangericht bij Louise Devos in de Bukkerstraat. De slag was volop aan den gang in het Zuiden en in het Oosten, te Boesinghe, Zonnebeke, Hollebeke, Polygo- neveld en op het Hooghe. Den Woensdag 28 omstreeks 2 u. hoor den wij enkele geweldige kanonschoten, gericht naar twee of drie vliegmachines welke de stad overvlogen en bommen wierpen waarvan een op de diamantfabriek en een andere in de weide van St. Jozefs- school viel. 's Morgens van den 29 wierp men ande re bommen, een viel op de groote markt In de St. Elisabethstraat werden al de rui ten gebroken. Valentine Dethoor, welke niet ver van de Zusters van de H. Maria woonde, in de Rijselsche straat, werd een been en een voet verpletterd en overleed na de laatste sacramenten ontvangen te hebben. In de Thouroutstraat werden ook twee kinderen gedood. Sedert verscheidene dagen hielp ik, in de meisjes gemeenteschool van de Rijsel sche straat, de Fransche gekwetsten, ten getale van 5 tot 600, verzorgen, samen met zuster Livina en zuster Elisabeth en ver scheidene jonge juffrouwen uit de stad. Zus ter Philomena, zuster Marie-Berchmans, zuster Gërmaineen tweezwarte zusters ver zorgden ook de gekwetsten in de Kazerne waar vele Franschen en 80 Duitschers wa ren. Tusschen onze gekwetsten bevonden zich slechts 3 Duitschers, waaronder een zeer kwade Pruis. Hij wilde noch drinken noch eten, onder voorwendsel dat men hem zou vergiftigen; hij was enkel voldaan wan neer hij door de zusters gediend werd en hij aanvaardde gaarne alles wat ik hem gaf. De twee anderen waren Beieren en zeer goede jongens. Ook de Fransche soldaten hadden de zusters lief, zoodra wij de zaal binnenkwamen, klonk het allerwegen: «Waarde Zuster, kom me helpen! Kom me verbinden! Maar waarom, vroeg ik hun dan soms, hebt gij u niet tot den verpleger gewend, die daar pas buitengaat?» Wel zuster, antwoordden ze, ze zijn zoo ruw dat we liever hebben dat ze ons niet aan raken. ziedaar, zegde ik dan bij me zelf, die mannen, welke vóór enkele jaren, de arme Fransche zusters uit scholen en hos pitalen schoptenIk twijfel er niet aan of ze zullen ze terugroepen na den oorlog, nu dat de Franschen de priesters en de kloos terlingen aan het werk gezien hebben. De volgende dagen kregen we af en toe wat bommen. Maar het ging er erger toe op 3 November. Kleine marmiten vol gen in groot getal op verschillende plaat sen in de stad. Een kwam neer tegen den noordenmuur van ilen hof der St. Pieterspastorij, om streeks half elf 's morgens. In de lokalen van de Maria-school stond een Engelsch veldhospitaal. De soldaten welke er verble ven verkeerden in de meening dat de obus op het klooster gevallen was, want de glas scherven vlogen tot op hunne bedden en zij waren met vrees bevangen. Ik ging zien wat er gebeurd was; het klooster was on geschonden maar een gedeelte van den muur der pastorij w^s ingestort en vele rui ten uit de'omliggende hip'zen waren ver brijzeld. Bij den E.H. Kapelaan J_eys was een stuk ijzer door den keuken muur gedron gen. A. Devos, knecht in het Burgerlijk Gasthuis, werd er op den slag gedood. Op verscheidene plaatsen namelijk dicht bij de Post, in de Statiestraat en bij de Fransche zusters hadden deze ongewensch- te gasten hunne intrede gedaan. Sedert den 30«n October reeds hadden wij het voorzichtig geoordeeld op de ge- li jksvloersche te slapen, maar nu brachten wij de nachten in den kelder door. Deze welke geen kelder bezaten sliepen in de kazematen. Seder 3 dagen was de ambulance ver trokken en had ons achttien dooden ge laten. Wij konden er veertien op het bur gerlijk kerkhof begraven; de andere be groeven wij in den hof van het klooster, daar de obussen ons niet toelieten ze ver der te dragen. Tegen den avond bracht men een soldaat, op straat getroffen. Wij begroeven hem eveneens in den hof, naast zijne makkers en schreven op een armzalig houten kruis, de namen van wie daar rust ten. 't vervolgt. SIDKÜ-LEMOA V DE fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, Y P E R B I I T E I A D Wilna moet Litausch zijn! Te Olita, vlak bij de Poolsche grens, is een groote betooging van Litausche boeren ge houden, wier aantal op 50.000 wordt ge schat President Smetona woonde de be tooging bij. Nadat de boerenleider Miku- cionis het woord gevoerd had, wees deze er op, dat de heele wereld het oog op Li- tauen gevestigd had. Gezien den gespannen toestand, vermaande hij het Litausche volk tot eenheid en veroordeelde in scherpe be woordingen de opposi tioneele volksver raders die tot den vijand des lands d. w. z. Polen overloopen. Ten slotte heb ben de boeren een motie aangenomen, waarin zij de regeering uitnoodigen in de kwestie van Wilna niets toe te geven: «Wil na moet Litausch zijn!» Duitschland en Oostenrijk De stille u aansluiting Overleg tusschen de regeeringen te Weenen en Berlijn heeft er toe geleid, dat van 1 Oktober af dc Duit- scheen Oostenrijksche spoorwegreglemen ten vrijwel geheeiovereen zullen stemmen, niet alleen wat de strafbepalingen •betreft, maar ook naar verderen stijl en inhoud. Volkerentegenstelling in Servië Terwijl de Servische Skoepsjtina vergader de om kennis te nemen van de regeerings- verklaring, hield deboerencoalatie opnieuw een zitting te Agram. Deze zitting was uit drukkelijk geheim alleen de rede van Pre- dawety, vice-president van de Krotische boerenpartij, werd na afloop gepubliceerd. Lorosetsj, hem in 1924 uitdrukkelijk te heb ben verklaard, dat 't voor het Sloveenscli cultuurvolk onmogelijk was met Belgrado in een staat samen te leven. Beide volkeren werden van elkander gescheiden doortwee werelden en de Slovenen hadden het on der Oostenrijk beter gehad. Voor liet Slo- weensche volk bestaat slechts één uitweg, zich te vereenigen met Italië. Een de.gelijke beschuldiging is reeds vroeger tegen de Korosetsj uitgesproken. Hij heefttoen echteruitdrukkelijk verklaard nooit iets te hebben ondernomen tegen den Servischen staat. De moord op Obregon Naar de bladen vernemen, is het vooronderzoek in zake den moord op Obregon thans beëin digd. In totaal zuilen 23 personen terecht staan. De beschuldigingen tegen de gee stelijken Naar luid van een telegram uit New-York aan den Daily Express zijn totaal mislukt, de pogingen aangewend door de Mexicaansche overheden om den moord op Obregon te wijten aan opstoke- rij vanwege de geestelijkheid. Nochtans vervolgt het telegram werd ongehoor de drukking uitgeoefend op de ambtenaars; opdat ze bewijzen zouden uitvinden het bestaan stavende eener katholieke samen zwering; maar ze konden geen enkel be wijs tegen de Mexicaansche katholieken voorbrengen. J. Drharnr-Amclooi Het hoofbestuur van het Davidstonds (op 26 Juli 11.) Katholieke Ylaainsche Kul- tuurv ereeniging, groepeerend 43000 leden, verspreid over heel het vlaamsche land in 250 plaatselijke af deel ingen, zonder stelling te willen nemen in de tegenwoordige par lementaire debatten, acht het een plicht te wijzen op hetgene het levensbelang van het vlaamsch volk gebiedend eischt, namelijk volledige gelijkheid.! Welnu recht en ge lijkheid in het leger is voor ons volk al leen te verkrijgen door het inrichten van vlaamsche legerafdeelingen. opgeleid, aan- voerd en bestuurd in de eigen taal. Zij erkennen dus ons recht, maar laten zich gedurig tegen de schenen stampen, en zoo worden de vlamingen weêr verkocht en geleverd aan de Belgische militaristische geldwolven en sabelslepers. Dit is de titel van het nieuw mengelwerk dat De Ypersche Bode zal drukken. Het is een ontroerende bladzijde uit het leven onzer VI. Ijzer-soldaten. Het prachtig boek is te koop in het Vlaamsch Huis, In Vlaanderen en in 't Bel fort. Prijs lOfr. Bestuurders van V. O. S. en VI. Bonden bestelt deze Ijzer-roman voor uwe leden Men had die menschen wijs gemaakt, dat hun nog 144 millioen schadevergoe ding door de Duitschers zou uitbetaald worden. Meester Butaye Kamerlid te Watou isop inlichtingen geweest en daar is hoege naamd geen spraak van. De Belgische staat beweert aan die men schen niets meer schuldig te zijn, en dus ook niets meer te zullen betalen. Vele militairen die de keus van nationa liteit hebben in hun 21 jaar, begeeren belg te zijn en te dienen met hunne klas in Bel gië. Meestal die jongens komen na hunne dienst in 't belgisch leger naar huis in het gedacht, dat ze hier door Belg zijn. En he laas, zij laten hun 24 jaar uitloopen zonder iets te doen; zij zijn dan heel verwonderd dat Frankrijk ze opeischtomook aldaar sol daat te worden. Dit is, inderdaad heelemaal volgens de Fransch-Belgische overeen komst diensaangaande. Onnoodig te zeg gen hoe betreurenswaardig het voor de jongens is ook in Frankrijk te moeten die nen. En nochtans bij t' leger moet hun toe stand bekend geweest zijn. Ik durf u vragen bij de legeroverheid aan te dringen opdat deze onze jongens tegen dit ongeluk van eene nationaliteit te gen, wil en dank te moeten aannemen zou beschermen, met ze gedurende hunnen dienst meermalen hunne rechten en plich ten diens aangaande kenoaar te maken. Ik durf u nog vragen of er wel iets in dien zin wordt gedaan, en zoo niet, wat uw beheer denkt te doen om dit treurig feit tegen te gaan. Antwoord: Dein Frankrijkgeboren jon gelingen uit ouders die Belg zijn of het onderopheffende voorwaarde worden,moe ten, uil]en zij na hunnen werkelijken dienst in België volbracht te hebben niet in Fran krijk tot militaire verplichtingen gedwon gen worden, de fransche hoedanigheid ver zaken. Bij op zichtbare wijze in slaapzalen aangeplakte berichten wordt er de be trokken militairen op het belang gewezen dat zij er bij hebben hunne oversten van hunnen toestand op de hoogte te brengen Deze laatsten moeten de volbrenging der ti zakingsformaliteit vergemakkelij ken mits het daartoe noodige dossier op te maken en alle gepaste inlichtingen te ver schaffen. Deze beschikkingen leveren zeer bevredigende uitslagen op.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2