2* Jaargang N' 85. Zondag 12 Oogst 1928. Tot gedachtenis Van hier en eïciers Een reusacniige propagandaiocm In den loop der maanden Oogst, Septem ber en October zullen de Vlaamsch-Natio- nalisten in 't bijzonder de leden van het Vlaamsch-Nationaal vakverbond en zie- kenbond zich beijveren aan 't propageeren van zooeven genoemde VI. Nationale so ciale instellingen. Deze drie maanden moeten bij uitstek aan die werkzaamheid gewijd worden over de heele provincie. Met dit doel zullen bijzondere circulai- ren naar de verschillende vlaamsche orga nismen naar onze strijdgenooten en leden gestuurd worden. Wanneer ieder zich met de kracht waar over hij ^beschikken kan, daarop richten, zal het resultaat van de aangevatte taak o- verweldigend zijn, ons volken Vlaanderen ten bate! De Britsche pelgrimagie zooals d i e Woensdag geschiedde, is wellicht een der meest indrukwekkende en ingetogen oor logsherdenkingen die tot heden werden gezien. Alleen onze Vlaamsche Ijzerbede vaart biedt een even grootsche en geeste lijke gelijkenis met dezen pelgrimstocht v. de British Legion Oudstrijders, weezen en weduwen, broeders en zusters van ge sneuvelde Britten,zijn inden bedevaarttocht uit vier Britsche havens weggevaren, uit Harwich naar Zeebrugge, uit Tilbury naar Duinkerke, uit Dover naar Kales, uit Folke stone naai Boulogne. Ze hebben in vromen tocht het gebied bezocht tusschen Somme en Ijzer, vele kerkhoven aldaar verspreid. Op drie punten zouden groote gedachte nisplechtigheden worden gehouden: te Beaucourt, te Nimy, te Yper. De kroon van reis en plechtigheden zou te Yper wezen: rond de reusachtige Mee- nensche poort opgetrokken tot herdenking van 54,000 onbekende Britsche Soldaten, begraven in de vlakte tusschen Passchen- daele en Yper en die hier met duizenden langs de Meenensche poort naar Sacrificie en dood zijn gegaan. Zoo beleefde Yper een glorierijken dag, zonder krijgsfanfaren, maar met psalmen v. troost en hoop. We zien van af 10 uur, onder pralende zon, de treffende opmarsch naar de Meenen sche poort. De hoogste eer in den stoet wordt gelaten aan de vertegenwoordigers van Engeland's Kerkde aartsbisschop van York, en de hoofdaaltnoezeni er der Britsche legerki ach ten. Want üroot-Brittanië wil deze herden king van oorlogsdooden niet anders op vatten dan als een godsdienstige - plechtig heid. En even na 11 uur is de plechtigheid dan aangevangen, tot gedachtenis der Engel- sche dooden in deze velden ontslapen. De- ingetogenheid duurt een uur. Het is niet de koningszoon die de plechtigheid leidt, het is de aartsbisschop van York. Daar gaat een troostvolle hymne door geheel de me nigte meegezongen: O valiant Hearts, who to your glory came. Daarin worden de deugden gehuldigd der thans zalige helden. En de elfduizenden bidden zonder schroom: Wees hen genadig, o Heer, en dat uw eeuwig licht hen verschijne. Nog draagt de luidspreker over vlakte en stad het gebed van Hoofdaalmoezenier voor die stierven te lande en op zee, in de duikboo- ten en in de lucht. Er is één toespraak. Maar zij is niet van een generaal en wij hebben niets gehoord van Honour. Vengeance, Bravour. Het is de aartsbisschop van York die spreekt van den geest van offrande die zijne vruchten schenkt aan het gepacifieerde Europa, de geest van sacrificie die den goeden wil schept waardoor het werk van den Volken bond wordt gediend. En hij hoopt dat de solidariteit der volkeren uit het geplengde offer zal worden geboren en houdt het no bele woord voor van Edith Cavell in hare laatste ure: Patriotisme is not enough! Er is noodig de arbeid voor het rijk v. üod en altijd opnieuw moet hun bloed vrucht baar worden voor den geest des vredes, voor de vestiging der liefde Kristi. Nog hymnen nog gebeden. Dan rijst de geestelijke stemming naar haar top wan neer trommels roffelen over de vlakte, en hoornen opgaan om eerst te klagen en dan zegehaftig te roepen: The last Post! Wee moedig groeten aan de lieve dooden, en roep naar den dag van victorie en gerech tigheid waarop uit den schoot onzer tra gische Vlaamsche aarde het vleesch der duizenden geslachtofferden zal heropstaan en verheerlijkt worden. En dees ander en beter patriotisme, het patriotisme met het eeuwigheidsgevoel, v. de Britten te Yper, troost ons over leelijk- heden eu kleinhartigheid die zeker ander patriotisme hier zoo dikwijls heeft ge bracht. Het wordt daarna als de hulde der roo- de papaverkransenaan den voet van de Meenenschepoort worden honderden groo te <;n kleine kollebloemen kransen gelegd. Daarna was het de optocht v. den Brit- schen en den Belgischen Prins, onder het hooge puin van den gevel der Halle, on der den triomfanten toren van St. Maarten. En het eerbiedig hart der menschen van Yper is met de pelgrims. ■■■■■■■■llama*»:* Oost-Nieuwkerke De 20 jarige Alberic Vercaigne was voor rekening van Jules Vandekerckhove, werktuigkundige te Roeselare, bezig met een afdak te dekken der rijtuigmakerij van M. Jonckheere. Bij het opleggen van het laatste schutsel, ver loor hij het evenwicht, en stortte van eene hoogte van 5 m. naar beneden. Het slacht offer werd naar de kliniek overgebracht. Harelbeke Het kindje der echtge- nooten l.ecluyze, jaar oud, is door het venster gevallen, en zoo erbarmelijk ge steld dat het een schedelboring ondergaan moet. Stavele De landbouwer Henri De- hollander had juist zijn hofstede verlaten, met een gespan geladen met zwijnen, toen de muil op de vlucht sloeg. De boer viel, en het gespan reed hem over het lijf, zijn been was gebroken. De Panne De Vlaamsche Leeuw dreunt aan het Vlaamsche strand Roe- selaere was alhier overgewaaid met 700 man, met specialen trein en de Vlaamsche Harmonie speelde er 't concert. Op de kiosk steekt de vaandrig fier de leeuwen vlag uit. De belangstelling verhoogt wan neer een heer van het plaatselijk komiteit den bestuurder een medalie met zijden driekleur om den hals hangt. Pas is dit ge daan of de leider stopt de medalie en 't reepje driekleur in de zak. en de Vlaamsche Leeuw wordt aangeheven. Dan ving een gehuii aan van Boches Activisteswat door de Vlamingen met een dreunenden VI. Leeuw beantwoord werd, en zoo door kruisten zij de straten van 't badstadje tot groote ergernis der franskiljons, die een treffelijk getal harde schoppen tegen hun kalverknieën hadden. Yperlingen Roese lare doet dat alzoo! Noordschoote Openstaande vis- scherij triage De aanvragen tot het be komen dezer plaats moeten, samen met de vereischte stukken, vóór 1 September 1928 aan den heer C-Opziener van Waters en Bosschen, 49 Oeneraal Leman-laan, Asse- brouck-bij-Brugge gezonden worden. Ver dere inlichtingen te bekomen op het ge- meentesekretariaat. Vlamertinghe Naar het veld van Heldenhulde Hadden we niet gelijk te zeggen dat Vlamertinghe fier den kop zou mogen verheffen te Diksmuide. De lijst der Bedevaarders die met den tram gaan, telde Zondag avond reeds 109 mannen! Minstens zooveel mannen en vrouwen gaan per fiets. Door een uitzonderlijke gunst van het beheer der buurtspoorwegen is het ons toegelaten nog toetredingen voor de reis per tram te aanvaarden tot heden Zondag laten inschrijven. Schikkingen1. Al wie met den tram meegaat moet 10 minuten vóór 0 uur te Brielen zijn. 2. Diegene die per fiets gaan vertrekken zooveel mogelijk samen aan het Paviljoen te 9 uur. 3. Het lokaai voor Vlamertinghe is het Gasthof De Vredeop de Groote .Markt (zelfde lokaal als verleden jaar.) Een maga zijn zal ter beschikking zijn van onze fiets mannen. 4. Zorgt allen dat ge eten medeneemt. 5. Alie Vlamertiughenaars moeten zich scharen rond de vlag van V. O. S. Vlamer tinghe, zoo voor de H. Mis in open lucht, als voor den stoet. 6. Vertrek uit Diksmuide te 5 3 4 aan de statie. 7. Er zullen wagons vóórbehouden zijn voor Vlamertinghe, aangeduid door een plakaat. Dus die wagons bezetten en geen andere. Allen op post dus en met tucht! Beveren a Ijzer. Inzameling giften IJzergedenkteeken. Zooals op deze plaats reeus verscheidene malen is aangekondigd, is men over geheel Vlaanderen aan 't geld inzamelen om het 50m. hoog gedenktee- ken in de zompige bloedvelden van liet tragisch IJzergebied te Diksmude te laten oprijzen als een gebed van steen, als de onverbreekbare schakel tusschen levenden en dooden, dat torenhooge heldenkruis dat aan de wereld getuigen zal van Vlaan- derens offer en ideaal en de komende ge slachten dat plichtbesef en nationaal bewijs zijn moet opwekken. Reeds zooveel steden en dorpen brach ten hun steentjes bij. Waarom zou Beveren ten achteren blijven, dat Beveren dat nooit aan 't staartje kwam! Daarom zal er hier lijk overal elders, van huis tot huis worden aangeklopt opdat iedereen het zijne zou kunnen bijdragen. 1 let zal dus van eenieder van ons afhan gen of er een dubbel hooge zuile v. Vlaan- derens hulde aan zijn duurbare dooden v. ons aller geloof, hoop en liefde in de zege van het ideaal waarvoor zij vielen, zal kun nen voleindigd worden. Dat eenieder zijn steen bijbrenge. Er zijn er niet enkele, niet honderd, inaar duizenden noodig! Toonen wij dat we onze broeders niet vergeten. Ze waren één in de dood, wezen wij éèn in onze hulde en toonen we mild onze dank baarheid. De steun weze: Al wat ge kunt Bedeva rt. Dat al degenen die op Zondag 19" Oogst naar Diksmude gaan zich te Diksmude rond de vlagge derV.O.S. scharen. We moeten met honderd zijn! Voor de trein reizigers is het goed te we ten dat zij een kaartje heen en terug moe ten vragen en alzoo 25 u afslag krijgen. De fietsers zullen trachten samen te ver trekken in groep met vlag in top? Woe sten Inhuldiging van Vlaamsch Huis en bonds vlag op Zondag 26 Oogst. We herinneren onzen oproep over 't Vlaamsche land. Verscheidene Maatschappijen hebben deze reeds beantwoord en we verwachten nog menige toetreding. Woesten moet aan 26 Oogst een heuge- lijken dag beleve Langemark. Autobusdienst: Men laat de werklieden van Langemarck weten dat een Autobus zal rijden van Lange marck naar Frankrijk om hun gemak van verkeer naar hun werk te verschaffen. Reeds in een vroegere vergadering van ons VI. Nationaal Vakverbond werd dit fel door deleden -gesyndikeerden gewenscht en 't zal dus met voldoening zijn dat die wensch wordt ingewilligd. Vlaamsch Huis VI. Nat. Coöperatief. Men vraagt voor de gebeurlijke opening ervan te Langemark, een deftige en bekwa me lokaalhouder, ietswat op de hoogte v. boekhouding. Reninghe Zondag 1. 1. had hier te 2 1 2 uur in de parochiekerk eene buiten gewone betooging plaats met aanspraak, gezang en bloemenhulde ter viering van het terugplaatsen in de kerk van de terug gevonden schilderij, voorstellende den H. Dominicus die den Rozenkrans ontvangt van de H. Maagd. Die schilderij, van groo te kunstwaarde werd in 1755 gemaakt door den inboorling Matthys De Visch en on der den oorlog door de zorgen van het Bel gisch leger te Parijs in veiligheid gebracht. Na lange opzoekingen van wege E. H. Pas toor Jove werd zij eindelijk in Juli 1927 teruggevonden, doch moest hersteld en heropgeknapt worden. Nu bekleedt zij te rug eene eereplaats in Gods tempel. Waereghem Dinsdag had al hier de doopplechtigheid plaats van een meisjes- drieling, geboren bij de echtgenooten Ma- lysse-Garcy. De burgemeester en de twee schepenen waren peter. Eerneghem Op vandaag zijn er plechtige H. Hariefeesten met toewijding der gemeente. E. P. Willibald houdt dege- legenheidspreek. Ardooie Aan den gevaarlijken draai der baan dicht de herberg Huis van Com merce» had eene geweldige botsing plaats tusschen de auto van D. C...., van Sweve- zeele en de auto van P. C..., van Staden. Eene inzittende dame liep ernstige kneu zingen op. Beide auto's waren erg bescha digd. Blankenberghe Maandag heeft men in eene kamer van een hotel op den dijk voor 120.000 fr. juweelen gestolen. Men denkt dat de diefstal bedreven werd door dezelfde bende die werktover de gansche kust. Poelcapelle De 16 jarige Micliel Alleman die spoorloos verdwenen en op den dool geraakt was, tijdens de H. Harte- feesten te Langemarck, is nu te Komen te ruggevonden geworden. Aertrijcke Tegen den avond is er brand ontstaan in demekanische zagerij en maalderij der kinderen Broucke, Het vuur had onmiddellijk heel het houten gebouw aangetast en spijts de krachtdadige pogin gen dergeburen, is het ten gronde- ver- nieldgeworden het technisch tuig, de kos telijke motor en eene groote hoeveelheid hout en graan. Het woonhuis is gelukkig kunnen bevrijd worden, er bestaat verzeke ring. Wijnendaele. Zondag avond, rond 7 uur, kwam de heer Devos. bleeker, wo nende te Meenen, met zijnen auto waarin nog 5 andere personen gezeten waren, ge reden langs den steenweg van Brugge naar Roussclaere. Gekomen aan het gehucht Wynendaele grondgebied Beveren, kwam de auto door een anderen auto te willen mijden, terecht op de herberg De Voerman gehouden door Pieter Caste- leyn. De schok was geweldig en een deel van den muur werd ingestooten, waardoor ver scheidene verbruikers, die zich in de her berg bevonden, door de steenen getroffen en gekwetst werden. De inzittenden van den auto werden lichtelijk door de glas scherven gekwetst. De auto werd erg be schadigd. Leke. Zondag laatst was het de toe wijding van het dorp aan het H. Hart. Op het Marktplein werd er een plechtig lof gezongen met gelegenheidsaanspraak door Pater Declippele. De E. H. Deken van Diksmuide wijdde daarna de vlag van den H. Hartebond. 's Avonds was er algetneene verlichting. Meenen - In de Leminerstraat is een droevig ongeluk gebeurd. De genaamde Wullecam kwam inet twee geladen vlas wagens uit de richting van Komen gere den. Karei Wullecam, handelaar, 70 jaar oud", zat op den dissel van den tweeden wagen. Bijna in het midden der straat ge komen en afstekende voor een brouwers- wagen, kreeg de tweede vlaswagen eenen schok, waardoor de ouderling van zijne zitplaats geworpen werd, met het ongeluk kig ge\olg dat hij onder den wagen rolde en de twee wielen hem over den borstreden. De ongelukkige werd de borstkas ingedrukt en de dood was oogenblikkelijk. Het lijk werd voorloopig naar het doodenhuis ge dragen om Woensdag namiddag naar Ko men overgevoerd worden. Brugge. Dinsdag, rond 6 uur 's avonds' speelde het kind Denolf Romain, 5 jaren oud, wonende Rijke Pindersstraat, aldaar op een bespannen brouwerswagen. Plots viel het ten gionde, kwam onder de wielen van het voertuig terecht en werd op den slag gedood.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3