s Lesst verspreidt "DE YPERSGHE BODE" Vonloiit'k-JIiiiiH' sua. 16a. üQsa. Zaailand en Bosch ypersch leven (vervolg) Voor alles eischen wij enkel de betaling na goedkeuring van uw geneesheer Korte Thouroutstraat, 16, YPER. GEM EEN TE W V TSCHA E TE. Openbare Verkoopini; Sint-Jozefs Beroepsschool tc V P E R V Poperinghe. Ongeluk. rijdag morgen raakte de kleine O. wonende Meessenstraat, onder den wagen van den melkvoerder Cuvelier. Dra er van onder gehaald, kloeg de kleine over erge inwen dige pijnen in den onderhuik. ten bijge roepen geneesheer diende het knaapje de eerste zorgen toe. Ajgeluisterd. Woensdag avond gedu rende de franskiljonsche furie aan het Vlaamsch Huis, vroegen enkele Engelschen wie de persoon was, die zoo hevig tegen het zingen van den Vlaamschen Leeuw uitviel. Toen men hem zegde dat het de baas uit de Café Jan was in de Priester straat, loechen ze en zeiden Ah, yes. Café Jan, five francs for a glass beer Dat zijn de patriotische vrienden der Engelschen. Vlaamsch Kruis. Op Woensdag 15 Oogst, O. L. V. Hemefvaaat, te 5 uur 's avonds, in de bovenzaal van den Katho lieken Kring Voordracht met Lichtbeel den door Dr Paul de Nayer uit Gent. Onder werp Hulp bij ongevallen. Inkom vrij en kosteloos. Het Bestuur. Engelsche Bedevaart Engelsch Bel gische verbroedering De Eeestelijkheden gestoord door Franskiljons. Uiting van razend Fanatisme. Onze Poperingsche bevolking heeft er waarlijk een handje van om de bezoekers waardig te ontvangen. Vanaf Maandagmid dag was het centrum van onze goede ste de in feesttooi. De bezoekers werden door afgevaardigden ten huize hunner gasthee- rengeleid en inden namiddag zag men niets als joviale tronies zoowel bij de be zoekers als bij de inwoners. Waardig kou tend en stoeiend wemelden de menschen als op de kermisdagen. 's Avonds bij de hulde aan de gesneuvel den en bij het concert was de markt zwart van volk, Engelsche en Poperinghenaars, eii wie nooit 'n woordje Engelsch leerde waagde ook al '11 tominie aan te spreken, en vreugdig en gezellig ging het tot in de kleine uurtjes. Die feestelijke stemming bleef er hangen gansch den duur dezer drie _dagen als venneidde ze zich in de.golven der feestelijk groetende vlaggen waarmee al de huizen zonder uitzondering waren versierd. Na t concert den Maandag door de Phil harmonic hadden we den Dinsdag even eens '11 prachtig concert gegeven doorliet muziek van den Katholieken kring. Op het programmastonden om te eindigen «De Vlaamsche Leeuw waarna samenzang door de bedevaarders en de andere aan wezigen. Dit programma werd stipt uitgevoerd.De kiosk staande vlak tegenover «Het Vlaamsch 1 luis zoo was het lokaal proppens vol en tafeltjes en stoelen waren volzet tot een heel eind op de markt met Poperinghenaars en Engelsche Bedevaarders die in de beste stemming verbroederden. De Vlaamsche Leeuw werd dreunend meegezongen en dooi de Engelschen met driedubbelen ban begroeten toegejuicht. Daarna volgden om de beurt een Engelsch en een Vlaamsch lied t zij alleen 't zij samengezongen en 't nijdig aanzien door onze Eranskiljons die moeilijk verkropten dat ons vlaamsch lo kaal aldus bijval genoot. Waar men zich te luiis gevoeld keert men echter terug. Woensdag nu, zou het En gelsch muziek «Yoikshire» op zijn beurt een concert spelen. Spijtig dat zij belet werden naar hier te komen en wij aldus 't genot niet hadden ze te hooren. Ze wer den echter vervangen door de Philharmo nic die zich nog eens ten dienste stelde en weerom een puik concert gaf. De Engel schen stroomden toe en in 't Vlaamsch Huis was 't weerom volle bak Na elk nummer van 't concert werd er een of an der Engelsch lied aangeheven en na dat de Engelschen herhaalde malen ook van ons een samenzang hadden gevraagd, werd na 't concert en na de Brabam;onne de Vlaamsche Leeuw nogmaals dreunend gezongen door de talrijke menigte endoor de Engelschen begroet. Zulks miek onze franskiljons razend en enkele heethoofden waaronder een paar onzer schepenen beu- relden een onmachtig *awoedat op on verschilligheid wierd onthaald door de feestvierendemasa aan't «Vlaamsch Huis». Het volk stroomde nog steeds toe en de zangen wisselden af de eene na de andere en we mogen zeggen dat er puik gezon gen werd, een echt kunstconcert, om de beurt door 'n Engelsche of Belgische solist ofwel in koor en gezamentlijk. Eene ge pakte masa omsloot de gansche ruimte v. 't Vlaamsch Huis en genoot van de heerlijke zangen en de opwelling van inni ge verbroedering. Na een deklamatie en oorlogsgedichten van een Engelschman volgde 'n vlaamsche deklamatie. De Heer Marques, Deklamator van Oostende, begon met het gedicht Sneyssens van Albrecht Rodenbach toen opeens de politiekommissarisopdaag- de en op bevel van men weet niet wien, de Heer Marques gebood te zwijgen. Heer Marques begreep eerst niet goed, doch de politiekommissaris gebood hem kordaat te zwijgen en dreigde met proces verbaal voor Nachstoornis na 11 uur's avonds zei hij. 't Was dan juist 10 uur 45, officieel uur. Een gemeenteraadslid daar tegenwoor dig vroeg uitleg aan de Kommissaris over zijn ongehoord optreden doch ook werd het zwijgen opgelegd en kreeg met nog andere aanwezigen een verwittiging Ook twee vooraanstaande Engelsche Afge vaardigden kwamen tusschen en spraken de kommissaris aan in 't Eransch.hem vra gen toch niet zoo belachelijk op te treden en het feest zelf niet te storen voor den laatsten avond. Niets mocht baten. Hoe kon hier spraak zijn van rust storen om 10 uur 45 's avonds als de markt vol volk was alle herbergen nog met bezoe kers, alle vensters der huizen bezet met luisteraars? 's Avonds te voren werd er nog vele la ter gezongen en daarbij 't programma werd aldus opgesteld door de feestkom- missie en onderteekend door het schepen college. Wie gaf hier de gelijke belachelijke bevelen? Wie neemt de verantwoordelijk heid dier fanatieke laffe daad We begrij pen echter! Die Engelsch-Vlaamsche ver broederingen 't succes in ons Viaamsch- 1 luis miek die menschen razend; vandaar dat gemecne machtmisbruik-feeststoornis- gejouw! Nu kennen wedestureinborst dier menschen fanatieke Vlaamschhaterij die echter afschampt op de koude minach ting onzer Poperingsche Vlaamsche bevol- king. SI'OlVTftilOXIEK GROOTE PRIJS VAN YPER 8'' JAAR. Baan koers voor Juniors B.W.B. 120 km. Op Woensdag 15 Oogst (O.L.V. Hemel vaart) 700 fr. Prijzen en Preiniën - verdeeld als volgt250 fr. en tuil 225- 200-175-150-125-100-75-60-50-40-25-10- 10-5. Omloop: Yper - Brielen - Elverdinghe - Vlamertinghe - Yper 7 maal afteleggen. Vertrek om 1 uur stipt aan Café Sport wereld. Aankomst aan Café Sportwereld. Klooster der Capudenen. BENOEMIN GEN. Gardiaan Z. E. P. Bavo, Staden. Vicaris Z.E.P. Urbanus Iseghem.-P. Con- stantinus, üulleghem. P. Gustaaf, Brug ge.— P. Odilo.Rouselare. P. Egidius Brug ge P. Ildefons, Rousselare. Christop- horus, Oostende. Hongaarsch Kinderwerk Het comiteit voorliet hongaarsch kinderwerk meldt ons dat het afreizen der hongaarsche kinderen, die het verlof in België overbrachten, ge schieden zal den Maandag 10 September. De belanghebbende pleegouders zullen verwittigd worden over uur en plaats op- welke hunne pleegkinders hoeven aange bracht te worden om de afreis te onderne men. De hongaarsche trein van 10 September zal verzendingen mede nemen naar Hon- gariê op de gewone voorwaardenDe ver zendingen moeten franco gedaan worden derwijze vóór 2 September op het Centrum der verzending aangekomen zijn. (Roese- laere. Wapenplaats nr 12.) imKi''ki-;\ sen •;i;F<;r»oKii\<;i:\ Onze breukbanden zonder staal en zonder e a>iithouden alle breuken binnen zonder 't minste ongemak. Wij maken buikbanden voor zwaarlijvigheid en eventratieen ook voor nier-, darm- of maagzakking. Wij rechten op zeer kort n tijd alle scheef- groeiingen der ruggegraat, kromme beenei: en stompvoeten. van OOSTENDE, Hendrik Serruyslaan.7, issprekelijk alle en 4 Zaterdag van ieder maand, van 9 tot 11 u. in zijn bijhuis Zwicht U van alle rondleurders met breukbanden die U spreken van genezing zonder opératie. Om niet bedrogen te worden wend U eerst tot uwen geneesheer. Dansen. Dinsdag kregen wij op kiosk groote markt eenige schotsche dansen te zien uitvoeren door de Cadetten en 't mag gezegd daar zat zwaai en zwier uit. Eige naardig waren ze in alle geval. Schieting Donderdag hadden wij de schieting aan de gaaipers van St.Sebastiaan Er waren bij de 400 schutters. De opper- vogel werd nedergehaald door den heer Jules Degroote schilder. Van harte profi ciat Naar Congo. Donderdag morgen, met den trein van 0 u. is Juliaan Kerrick, timmerman wonende op het Hooinewcrk vertrokken naar Congo, voor rekening van den slaat. Wij wenschen hem goede reis. Prijsdecling Mariaschool. Van deze week hadden wij de prijsdeeling voor de leerlingen der Mariaschool en 't moet ge zegd worden al wat wij daar gehoord en gezien hebben heeft meer dan voldaan. Zal er nog iemand gevonden worden om te zeggen dat men bij de Lamotjes geen fransch leert, wij kregen er meer dan Vlaamsch te hooien. Omvergereden. Alfons Claves been houwer wonende in de Rijsselstraat was woensdag nut zijn vclo uitgereden om beesten.te koopen. Gekomen op den wijk De Kruisstraat werd hij omvergereden door een aansnorrende auto. De man klaagt van inwendige pijnen. Zijn toestand is tamelijk erg. f /iel mis Vrienden en kennissen worden vriende lijk uitgenoodigd de Lijkdienst te willen bijwonen die zal opgedragen wordin ot zielerust van zaliger Jufvrouw Leontine LEMAHIEU, welke zullen gedaan worden in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten op Woensdag 15 Oogstom 9 u. v. wege 't Broederschap v. 't schapulier en op Zondag 26 Oogst om 9 u. van wege 't Broederschap v. St. Joseph. Burgerlijke slant! per Verklaringen van 3 tot 9 Oogst 1928 Geboorten: r>eGeest Franjois, Dickebusch- steenweg; Vanhee Gerard, Dirkebwschsfeenweg; Cardinael Denise, St. Jacobsttieuwweg, Huwelijken: Ledcrcq Mauritus{kleermaker en Vandenbilcke Elza. fabriekwerksier b. te Yper; Mo rel Henri, metser en Baratto Blanca, fabriekwerkster b, te Yper; Hahn Arthur, fabriekwerkeren Melsens Joanna, naaister b. te YperCraye Onier, houtzager en Muyile Valentina, z. b. beiden te Yper; Santy Omer, schilderen Deruyter Joanna, naaister, b. te Yper; D'Haene Engéne.remmer aan den ijzerweg en Deberch Maria, z. b. beiden te Yper. Overi.ijdene: Decommere Rosalia, 60. j. z. b. echtgenoote Kinds Emile. Poperinghesteenweg Breyne Elorimond, 40 j. z. b. weduwnaarOrran Cle- mence, Cartonstraat. POPERINGHE Geboorten: 220 Soencn André z. v. Victoreu Leontine Legrand 221 Moncarey Paul z. v. Etienue en Julia Vantours; 222 Viaene Paula d. v. Achille en Bertha Freze; 223 Vanpcieghein Henri z v. Nor- bert en Ida Lebbe. Overi ijdens 13s Dequeker Sylvain t land bouwer. ongehuwd Sektie A 134 Boe ra eve Charles 78 j. rentenier, e. v. Selvie Verdonck St. Michiel- straat; 140 De Baeker Willy 10 d. z. v. Camille en Marie Sergier. Huwelijken 55 Battheu André 23 J. iatlenklie- ver en De Corte Martha z, b. b. v. Poperinghe. Vnmlonbriolf'-CooriHMlIic Vischmarkt, YPER. o— WIJNEN cn APÉRITIFS KÊPJS voor Militairen en Maatschappijen DECORATIELINTEN PLAATSING BUREEL voor alle bedieningen BEHEER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN van Sektie A389 a, 389 b. 389 c. 389 i. en 389 k. verdeeld in drie loten van 2 ha. 10 a. 1 ha. 58 a. Of) ca. thans vrij van gebruik. 0.50 o o instelpremie Lot een ingesteld 25.000 fr. Lot twee ingesteld 6.000 fr. Lot drie ingesteld 6.000 fr. Toeslag: 21 Oogst 1928. telkensom 1 1 2 uur 's namiddags, ter herberg «de groote vierstraai gehou den door Mr. Georges Bartier, te Kemmel- Vierstraatftiamhalte en dicht van de te ver- koopen goederen) Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den I leer Ontvanger der Registratie en Do meinen te Meesen. HBBHBBHHHII Kostelooze Dagleergangen (Alle werkdagen van 8 tot 18 u.) Voor alle ambacht van Hout- en IJzefbewerking teekenen, meubelmaken, schrijnwerk, tiinmenn, modelmaken, draaien paswerk, mekaniek, elec- tiiciteit, enz. (theoretisch en praktisch). Kostelooze Zondagleergangen (Van 8 tot 13 uur) Voor alles wat den kleermakersstiel aangaat niaatnemen, patroonteekenen, snijden, confectie en aanpassen. Begin van het schooljaar haif September. Inschrijvingen en inlichtingen bij" den Bestuurder St-Jacobsstraat, Yper. Best "5 Zaterdags of 's Zondags. EVRAAGD BEKWAAM SCHRIJN WERKER. Zich te wenden tot Run. CLAEYS, Statiestraat, 39, Yper. SLECHTS 8 Fr. VOOR EEN ABONNEMENT OP ONS BLAD Mengelwerk vervolg. hulpdienst zullen plaatsen), in 't belang dus, ik herhaal het. van de Vlaamsche zaak en van uw toekomst, gij beter zoudt doen, niet waar Mijnheer Ingelbeen, uw makkers een ander voorbeeld te geven. Ik heb met opzet den Commandant en den lui tenant w eggezonden om op 't gemak met u te kun nen praten, en ik hoop dat ik 11 overtuigd heb. Wees fier dat ge Vlaming zijt en toon dat een Vlaming ook een goes! soldaat kan zijn. m

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4