De VLflfliïlSCHE VROUW in de Toekomst. Voor nei viasDazeDverboon van Beigie v i, i. i: n l e i 2' Jaargang V 86. DE YPERSCHE R 01)E Bijvoegsel. Zondag 19 Oogst 1928. WOESTEN Van hier en elders over de 4000 fr. (achterstel en 3*trim. 1928) (Dus 5 trimesters). Meester Butaye was hierover grootelijks erwonderd; daar hij de geldelijke vergoe ding schriftelijk had geweigerd. Aangezien die weigering niet werd aangenomen door de regeering, zal .Meester Butaye voortaan zijn invaliditeitspensioen gebruiken de VI. nationale strijd ten bate, en nu wil hij er absoluut niet meer aan verzaken. Ziehier hoe hij dit jaar zijne 4000 fr. zal gebruiken: 1. Aan Meester Claeys, de gebroodroof de onderwijzer van Watou (St. Jan ter Bie zen) 1200 fr. 2. Aan t Beheer van 't Roomsch Katholiek VI. Nationaal Verbond van Yper 300 fr. 3. .Aan 't Beheer der Ypersche Bode» 300 fr. 4. Aan 't Beheer van de West- Vlaming 500 fr. 5. Aan 't Begraaffonds der oud strijders van Watou. 500 fr. Aan 't Beheer van V. O.S. en B. V. O. S. Watou 300 fr. 7. Aan 't Beheer van 't V. O. S. muziek «De Blauwvoet» Watou 500 fr. te zamen 4000 fr. Bemerking: De Oud-strijders, die mee- nen recht te hebben op een invaliditeits pensioen stellen het niet meer uit. Dat ze bedenken dat de helft der officieren, in va- lied zijn; dat op 100 invalieden,er 73 walen en enkel 23 vlaamsche jongens zijn; dat 80 o/o der soldaten in de loopgrachten, en 90 o o der Gesneuvelden Vlamingen wa ren Ziet ge het schrikkelijk onrecht tegenover de Vlaamsche oud-strijders Dus niet meer gewacht! (iHISlllIIIIIBlIl Na veel overwegen zijn w'er eindelijk toe-ge-komen onze Huisvrouwen, vooral onze Huismoeders, cenige punten naar onze meening, de toekomst der vlaamsche vrouw besprekend vóór te leggen. Hierin spreken we natuurlijk het eerst en liet meest tot de vrouw. Om te beginnen met den plechtigen 9" bedevaartdag, richten we een oproep tot U vrouwen en meis jes, uw echtgenooten en'broeders te verge zellen, otn zoo dat vroom getal van dui zenden ingetogen bedevaarders nog te ver meerderen en te getuigen van uw vlaamsch bewustzijn. Wie beter dan de vrouw kan er toe medewerken, met haar zachten, gedul diger! wil de toekomst van ons vlaamsche volk te verzekeren. Wij vrouwen hebben de toekomst in handen en blijven het spreekwoord indachtig: Wat de vrouw- wil, wil God. Wat wij vooral aan onze christene en o- vertuigd vlaamsche moeders te danken hebben, in zake vlaamsche overtuiging, kunnen wij op onze keurt aan onze kinders in hun jeugdig kinderzieltje neerleggen. Hen kunnen wij leeren, Vlaanderen lief hebben; door een rein kindrenhart kunnen we de krachtigste gebeden ten hemel stu ren, tot vrij- en herwording van ons vlaam sche volk. Stilaan hooren ze uit moeders mond, de geschiedenis, het lief en leed v. het vlaamsche ook hun volk, vertellen, zóó zonder het te weten bijna, mogen we zeker zijn, in de vlaamsche kinderen van heden, de fiere vlaamsche mannen en sterke vlaam sche vrouwen van morgen te zien; doch daarom vrouwen en moeders rekenen we op uwe medehulp en dit in een herworden, vrij en bloeiend Vlaanderen. Om te beginnen nu, verwachten we U bij honderden en duizenden te Dix.nude te zien op 19" Oogst, ter herdenking aan dezen, die hun jeugdig leven voor U, oor God, en tot vrijmaking van ons geliefde Vlaanderen ten offer gaven. Al de Yperlingen die Zondag eerst komende naar Dixmude trekken, zou den zich allen moeten scharen rond de Ypersche Vossenvlag om in tucht- volle groep de H. Mis bij te wonen en de bedevaart mee te gaan. De vlag 7ult ge vinden aan 't station van den buurtspoorweg ofte wel opde-narkt bij 't Nieuw gebouwd STAUHLIb. Kameilid Meester Butaye van Watou, vroeg op 16-8-28 aan den heer Minister van Nijverheid en arbeid het volgende «Op 18 Juli 1. 1. stuurde het Belgisch vlas- bazenverbond per express een schrijven aan deHeeren Gouverneurs van West- en Oost-Vlaanderen, waarin het klacht indien de over het feit, dat de vlasbazenbonden (41 in West-Vlaanderen en 12 in Oost- Vlaanderen,) geen uitnoodiging hadden ontvangen voor de vergadering tot aan stelling der leden van de Provinciale ka mer voor Ambachten en Neringen, terwijl al andere vereenigingen, hoe onbelangrijk ook, zelfs deze zonder een bestendig secre tariaat, en die alleen op papier bestaan, wel een uitnoodiging gekregen hadden. Zij ontvingen enkel antwoord van den heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen op 30 Juli 1.1., dag der instellingszitting, dus te laat dat zij zich tot U hadden moeten wenden. Het Vlasbazenverbond staat uiterst verbaasd en wel met recht. over eenedergelijke,niet te verschoonen handel wijze. Ik ook Mijnheer de Minister, ik ben zeer verwonderd, over de gebruikelijke misken ning van de zóó belangrijke vlasnijverheid Ik teekenerhevigprotesttegenaan.en vraag U eerbiediglijk om uitleg over dat nieuw verzijn ten opzichte van 't vlasbazenver bond. Ik zou ook willen weten: 1. Waarom de heer Gouverneur van vWest-Vlaanderen niet heeft geantwoord op het schrijven van 18 Juli? 2. Waarom het vlasbazenverbond niet werd uitgenoodigd, om deel te maken van de Provinciale Kamer van ambachten en neringen 3. Wat U Ed. denkt te doen, om de slech te gevolgen dier niet te verrechtveerdigen miskenning, te vermijden? 't Antwoord van den heer Minister zal verschijnen a) In vragen en antwoorden b) In «West-Vlaming» c) in Ypersche Bo de De Vlaamsche Jaarbeurs te Ant werpen De jaarbeurs van het Vlaamsch Economisch Verbond die gehouden wordt in de prachtige feestzaal van de Meir is een krachtige uiting van vlaamsch econo misch leven. De belangstelling is zeergroot en de bezoekers komen toe met de vleet. Zeer vele zaken werden reeds gedaan. De aanblik die men op detentoonstelling heeft is zeer prachtig. Tot 23 Oogst duurt ze nog Al de Vlamingen die een beetje kunnen moeten absoluut onze eerste jaarbeursgaan bezoeken. De dood van Loewenstein De zaak van den bankier Loewenstein is nog maar niet klaargetrokken.Dr. Kohn-Abrest die belast was met liet onderzoek der inge wanden zou beweren in zijn verslag dat in de ingewanden vergift werd aangetroffen. Doch men zegt dat het vergift heel goed kan voortkomen van een purgeermiddel oindat purgeermiddelen doorgaans sporen van vergift achterlaten in het menschelijk lichaam. Overigens staat het vast, dat de heer Loewenstein vrij veel medecijnen ge bruikte en den dag zelf van het ongeluk nog een sterk purgeermidel had ingeno men. Er zijn dan anderen die beweren dat voornoemde dokter nog zijn verslag niet inzond daar zijn werk nog niet geëindigd is. Het Noordpooldrama. De Neder lander Van Dongen, die hondenmenner was en sinds zijn 16 jaar op Spitsbergen verbleef, is na een 5 jarig verhlijf in Spits bergen, dat voor hem geëindigd is met het gevaarlijk avontuur, in verband met de po gingen tot redding van de schipbreukelin gen derItalia. Van Dongen werd te Arnhem, de plaats waar zijn ouders wonen koninklijk ont haald. De politie schoot meer malen te kort, om de menschen massa in bedwang te houden. Een Nederlandsch journalist een zaam op een eiland. Een berichtge ver van de Maasbode was naar Spitsber gen getrokken om meer nieuws te verne men over de expeditie van Nobile. Hij liet van zich niet meer hooren en men dacht hem dood. Doch zie hier hoe hij voer. De Schipper die hem meeliad zette hem af aan wal en dacht Spitsberg aan te doen. Doch toen de journalist 't land verder wilde bin nentrekken, moest hij tot zijn groote v erle genheid vaststellen dat hij op een klein ver laten eiland zat. Meer dan een maand ver bleef hij daarop en was van plan met een eigen gemaakte boot te vetrekken naar het Zuid. Oostland, toen een visschersboot hem in het zicht kreeg en hem aan boord nam. In de Lucht. De maneuvers van de luchtvaart zijn begonnen. Zeventig bom- bardeervliegtuigen hebben een aanval gedaan op Londen. Twee-en-zeventig ge vechtsvliegtuigen stegen daarna op om den strijd met de aanvallers aan te binden. Volgens de officieele mededeeling werd er een zeer hevig gevecht geleverd, maar het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers» vast te stellen. Eenige bombardeer vliegtui gen slaagden er in Londen te bereiken. Een ontzaglijke menigte op straat sloeg de bewegingen in de lucht gade. Nederland Heerlen Vliegon geluk Te Heerlen in Nederlandsch Lim burg werd Zondagnamiddag een vliegde- monstratie gegeven en een der vliegtuigen heeft daar een wreeselijke ramp veroorzaakt welke vier personen het leven benam en 20 andere verwondde. Dit vliegtuig was de Klemm-Daimler D 572, bestuurd door den piloot Gesier uit Bonn (Duitsehland). Van deze machine werkte de motor niet regelmatig. Na een kort onderzoek ging de piloot evenwel toch de lucht in voor het geven van een demonstratie in het uitwerpen van post zakken. Toen de machine eenmaal boven het ter rein gecirkeld had, weigerde de motor, de vliegmachine kwam in glijvlucht naar be neden en vloog tegen een berghelling, waartegen de tribune was opgebouwd. Drie personen uit het publiek werden op den slag gedood. Zwaargewond werden een 4-tal perso nen, waarvan twee doodelijk en waarvan een den volgenden nacht in liet hospitaal overleed, zoodat er vier dooden zijn te be treuren. De vliegmachine is totaal vernield. De piloot die slechts lichte verwondin gen opliep, is in arrest gesteld. Inhuldiging van Vlaamsch Huisen Bondsvlag op 26 Oogst- 't Belooft een wapenschouw te wezen eenig in zijn soort. Medewerking van Vlaamsche Harmonies SPREKERS: Dr. Jeroom Leuridan en de heer Antoon Samyn. Boesinghe. Heden Zondag dus ver trekken de deelnemers voor Dixmude per specialen tram te Lizerne te 9,25 uur. Wij verzoeken hier nogmaals iedereen tijdig te willen ter plaatse zijn en te Dixmude de groep Boesinghe te willen volgen. Rumbeke. Op Zondag den 2den September toekomende wordt de gebeto- neerde velodrom te Rumbeke geopend: ter dier gelegenheid zullen de beste juniors der streek optreden in snelheid- afvallings en eigen kracht koers. De liefhebbers der streek zullen er sport te zien krijgen. Dus alle sportliefhebbers der streek zijn op September te Rumbeke verwacht bij de heropening der velodrom. Vlaamsche vrienden van Watou, St.Jan ter Biezen en Abeele 9Bedevaart naar Diksmuide met tramauto's en ve to's erledch jaar waren we met over de 400 Bedevaarders. Dit jaar zullen er als 't God belieft minstens zooveel zijn Vertrek van train uit Watou (groote markt) om 7,30 u. lit St. jan ter Biezen om 7,42 uur. L it I'operinghe (kaasmarkt) 0111 8 u. In Diksmuide om 10,1 4 u. H. Mis op de groote Markt om 10,3 4 u. Terug uit Diksmude (statie)met tram van 17,55 u. Aankomst Poperinghe (kaasmarkt) om 19,15 u. Dan naar St. Jan en Watou met gewone tram, Bemerk. 1. 't Is best een stukje eten meê te nemen. 2. Evenals verleden jaar verwachten we al onze vrienden binst H. Mis en stoet, ach ter de vlaggen van Watou, Abeele en Sint Jan ter Biezen. 3. Komt niet te laat. Vijf minuten voor 9 u. vertrekt onze tram aan Diksmuide sta tie. 4. Die geen kaart op voorhand hebben genomen, mogen ook meê met onze tram. Tot ziens! Meester Butaye St. Jan. - Maandag morgen 13 Augus tus heeft Landbouwer Hector Peceunick zijne beide hofhonden dood gevonden. Den rijksveearts van Langemarck schrijft de dood toe aan vergiftiging. Men vraagt zich af in wiens weg die nut tige dieren zouden geweest zijn. Een on derzoek door de Politie is ingesteld. Zondag 26 en maandag 27 Oogst beleven we het verheugende feit dat onze kermis zal opgeluisterd worden door den vermaarden en voor sommigen beruchten Harmoni' aipeler en kluchtzanger Gustje Peelaerts uit Herenthals. Wie eenige vreugdevolle stondekes wil beleven kome hem hooren in de herbeig 't Oud Gemeentehuis bij Allons Bakluijck. Vrije ingang. Kortrijk Wanhopige Verliefde Twee afgezwaaide soldaten, wandelden langs de vaart, toen plots een hunner zich te water wierp. Zonder aarzelen sprong zijn makker hem dadelijk achterna, doch de wanhopige klampte zich aan hem vast, ver hinderde zijn bewegingen en riep dat zijn vriend hetzelfde lot moest deelen, daar hij het hem niet vergeven kon... de gunsten van zijn vriendin ingepalmd te hebben- Gelukkig konden voorbijgangers de 2 mannen tijdig op het droge brengen, an ders kreeg het tooneeltje een vrij drama tisch verloop. De wanhopige, gansch gekoeld, beloof de niet meer te herbeginnen, terwijl de red der zwoer, met reddingsdiensten voortaan kariger te zullen omspringen. Belleghem Dooi een hollende koe gedood In den namiddag was de 13-ja- rige Remi Verschuere, wonende Krekel straat, in de weide de koeien aan't hoeden. De knaap beging de onvoorzichtigheid het touw van een der koeien om de lenden te draaien. Plots verschrikte de koe en sloeg op hol den jongen medesleurende. Het woeste dier sprong over de afsluiting en de knaap werd met het hoofd tegen een paal geslagen en dit met zulk geweld, dat hem de hersenpan verbrijzeld werd: hij bleef op den slag dood. Moen Meisje aangerand Maria Vandenbogaerde, 18 jaar oud, kwam langs de vaart van Kortrijk uaar Bossuit en werd er aangerand door een onbekenden per soon die haar bij de keel greep. Het meisje bood heftig tegenstand en beet den kerel in de hand en riep om hulp waarop deda- der op de vlucht sloeg bevreesd voor de werklieden in de nabijheid werkzaam. Een onderzoek is ingesteld. Oostende. Dieven. De heerschap pen, die, in het badseizoeu te Biarrits en in den winter te Nizza aan zakkenrollerij en inbraak doen, zijn thans te Oostende zeer werkzaam. De rijke badgasten lokken de dieven naar het^strand en wee hem, die op een tafel ztjn juweelen laat liggen of kost baarheden in zijn badkoets achterlaat. Te Oostende zijn er drie soorten van dieven, namelijk de hotelratten, de bad koetsplunderaars en de zakkenrollers. Borislaw Lipsky, de Pool die te Antwer pen werd aangehouden in verband met den juweelendiefstal te Oostende, is een danser en wordt verdacht van een anderen dief stal. Borislaw Lipsky betaalde in een hotel aan den dijk 300 fr. pensioen. In dit hotel werd in den nacht van 8 op 9 Augustus ten nadeele van miss Mary P., een Engel-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3