Leest A verspreim "DE YPEB8CHE BODE" Uiipipxaam: Ma Eraan onderwijs. 2* Jaargang N 87. bE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 26 Oogst 1928. Van hier en elders Het getal overlijdens was in 1924 tot 98,332 gedaald. Het klimt trapsgewijze en gaat tot 103.007 in 1927. Het overschot der geboorten op de over lijdens bedraagt in 1927, 41,204 in plaats van 47,822 in 1926 en 53,621 in 1925. De ze vermindering v. de natuurlijke bevol kingstoename laat zich in al de provinciën maar evenwel op zeer onregelmatige wij ze,gevoelen. Hun Heldenhulde.—Deheeren volks vertegenwoordigers Marck en Van Isacker, die te pas en te onpas oratorische munt 'slaan uit hun eerbied voor de Vlaamsche gesneuvelden, schitterden Zondag laatst te Dixmuide door hun doorluchtige afwezig heid. De h. Marck had te St Idesbald en de h. Van Isacker te Coxyde verpozing gezocht na de zware vermoeienissen die Jaspar's dienst meebrengt. Als ze er zich van bewust geraken dat, waar zonder bijgedachte, Vlamingen om Vlaanderen samenstroomen voor hen en huns gelijken geen plaats meer is, zooveel te beter dan. Hoe een blinde uit een brandend gebouw geraakte. Bij een brand in Engeland heeft een blinde een moeilijk kwartiertje doorgemaakt. Brand was ontstaan in het huis, waarin hij een kamer bewoonde en toen hij ont waakte woedde het vuur reeds in het ver trek. De ongelukkige blinde snelde naar de deur, waar werd hier door een gordijn van vlammen en rook weerhouden. Toen strom pelde hij naar het venster, dat hij langs een reeds brandenden stoel bereiken moest. Vandaar wist hij op een ijzeren ladder te komen, die de pompiers daar geplaatst had den. Toen hij echter een paar sporten ge daald was, werd het metaal hem te gloeiend en toen besloot de ongelukkige te trachten zijn arme blinde leven te redden door een sprong in de, voor hem onbekende, ruimte. Tot overmaat van ramp sprong de ramp zalige naast het laken, dat men gespannen hield, maar kwam in armen van pompiers terecht, wat zijn val toch min of meer ver zachtte. Met tal van ernstige brandwonden werd de arme man naar een hospitaal overge bracht. Een loos alarm. Te New-York deed gisteren het gerucht de ronde dat kolonel Lindbergh dood gevallen was. In een oog wenk verspreidde zich deze mare en het publiek dromde op alle voorname plaatsen en voor de dagbladgebouwen samen om bevestiging te hebben van dit nieuws. Spoedig kwam echter de geruststellende mededeehug dat Lindbergh veilig een konferentie bijwoonde te San-Eranciseo. Wat vrouwen kosten Wanneer we B. Leavit den geleerden professor gelooven kosteen levensgezellin iqQuganda slechts drie ^tieren, en in Kqerdistan krijgt ge er een voor een verkentje. De kaffers leggen ^1 mgcr beschaving aan den dag. Hun komt een vrouw op acht koeien te staan, in gaven staat van gezondheid af te leveren aan de dames vader. Het record van het goedkoope slaan de Tartaren: zij schaffen zich een wederhelft aan, in ruil voor een klompje boter. De Bengalen komen er met enkele afgodsbeeldjes en enkele dieren huiden af, en de Eskimos verkoopen, heet het, niet zelden hun dochter voor eenhand- volletje tabak. In Amerika en Europa integendeel, zien vaders en echtgenooten volgens prof. Lea vit, gemiddeld 70 p. c. van hun inkomen opgeslorpt door hun dochters of hun edel achtbare gemalinnen. En men zegt dat onbeschaafde volkeren de oerwijsheid deelachtig zijn. Rumbeke. September toekomende wordt de gebeto- neerde velodrom te Rumbeke geopend: ter dier gelegenheid zullen de beste juniors der streek optreden in snelheid- afvallings en eigen kracht koers. De liefhebbers der streek zullen er sport te zien krijgen. Dus alle sportliefhebbers der streek zijn op 2^™ September te Rumbeke verwacht bij de heropening der velodrom. Yper De Bedevaart naar Diksmude Zondag laatsleden togen we met onze 400 Yperlingen, als ware en erkentelijke Vlamingen naar den doodenakker van den Yzer. Wat de verschillende bladen ook mo gen schrijven, toch kunnen we gerust zeg gen dat de bedevaart nog talrijker dan ver leden jaar bijgewoond werd. De optocht van die duizenden gelijkt wel |cen storm loop naar 't oprijzend A. V. V. V. V. K. ge- denkteeken van het laat ons|hopen nuttig gestorte bloed. Langs om meer komen alle Vlamingen tot het besef dat hun plaats telken jare op den 3e Zondag van Oogst te Diksmuide is Vlaamsche Toeristenbond Maandag, zijn eenige leden van den VI. Toeristenbond naar Antwerpen getrokken, om de eerste Vlaamsche Jaarbeurs te gaan bezoeken. Al wat in Vlaanderen finantieele en kommer- tieele beteekenis heeft was daar tentoon gesteld. Hier is dus geboren een tegenhan ger van de Foire Commerciale» te Brus sel. De ruime stedelijke feestzaal op de Meir te Antwerpen gaf ons een uitzicht van Vlaamsche aktiviteit. Wij brengen meteen hulde aan den heer H. Schmidt-Baudrez, den wakkeren Voorzitter van het Vlaamsch Economisch Verbond der afdeeling Yper- Poperinghe, die ons vergezelde. Ouders Met de aanstaande herope ning fder kostscholen, zend uwe meisjes naar Vlaamsche pensionaten, zooals we er 2 hebben te Kortrijk, 1 te Antwerpen, 1 te Turnhout, 1 te Roeselare, 1 te Thielt. De geest van fransch-dolheid en afkeer tegen het Vlaamsch in sommige pensiona ten is in den rechten zin van het woord een pest. Dankbetuiging M. E. C. Heath, al gemeen sekretaris v. het British Legion heeft namens dit Legioen zijne hartelijkste dankbetuiging gezonden aan al degenen die hunne medewerking verleend hebben tot het welgelukken van den vromen tocht van 8 Augustus. Bericht De inschrijvingslijsten voor den 2" zittijd 1928 der bij de art. 10 en 12 van de wet van 10 April 1890 3 Juli 1891 voorziene voorbereidende proeven zullen in het Provinciaal Bestuur te Brugge, Bu reel 12, openblijven tot en met Zaterdag 8 September, doch alleen voor hen wier ge tuigschrift van middelbare studiën door de Commissie: a) afgewezen werd en die zich tot de voorbereidende proef wenschen aan te melden; b) aangenomen werd, en die, door het afleggen van een bij art. 53 van het Kon. Besl. van 13Juni 1922 voorzieneaanvullen- de proeven hun getuigschrift nog voor de toelating tot een anderacadeinisch examen geldig willen maken. Na voormelden datum zijnde lijsten on- wederroepelijk gesloten. Inschrijving van 9 tot 12uur. De Stadsjongensschool zond dit jaar 13 leerlingen naar het uitgangsexaam van den 4iien graad: 1. Bonte August; 2. Bouchaert Daniel; 3. Cnockaert Leon; 4. Cruydt Hec tor; Devos Jules; 6. Qeldhof Cyriel; 7. Oil- lebert Albert; 8. Gouwy Camiel; 9. Labae- re Willy; 10. Leupe Willy; 11. Vande Cas- teele Albert; 12. VanNieuwenhove Albert; 13. Vermeersch André. Alle 13 bekwamen het diploma en de eerste, Leupe Wiixy, be haalde de 1 plaats onder al de leerlin gen van het Schoolkanton Yper en de 2 plaats onder al deze van het hoofdgebied Kortrijk-Yper. Een schoone palm werd weggedragen door de leerlingen van de Stadsmeisjes school der Ryselstraat 58 te Yper. 13 Meisjes namen deel aan den kamp strijd en 13 gelukten opperbest. Haar uit slag staat in den overtreffenden trap: 24 inaal wierd het grootste aantal punten ver worven 8^ studiejaar: Dael Denise, Vandepitte Irene, Decadt Lucienne ondergingen al de proeven in de Fransche taal. Dael Denise bekwam het hoogste getal punten van 6 kantons Meisjesscholen. Vandepitte Irene en Decadt Lucienne verdienden de 8 10 der punten. 7de Studiejaar. Vlaamsch als voertaal Brackez Madeleine; Dekaesemaeker Blan che; Vandepitte Maria; Madou Georgette; Bonte Alida; Gliys Lucienne; Van Im- schoot Martha; Vandevelde Georgine; Schreel Marie-Louise; Valentin Maria. Verscheidene dei vermelde leerlingen behaalden de 8 10 der punten en allen be kwamen een eervolle melding in de Fran sche taal. Beide uitslagen strekken tot eere van het Ypersch Onderwijs, van de schoolhoofden en de leerkrachten onzer goed befaamde stadsscholen. Engelsche oorlogsverminkten op bezoek Een groote groep Engelsche oorlogs verminkten komt van 1 tot 11 September op bezoek in ons land. Aankomst tejAnt- werpen te 8 uur den Zaterdag 1 Septem ber, om dan naar Yperte komen den Maan dag 10 September ten 10 1 2 uur. Denke lijk zullen zij ten stadhuize ontvangen wor den. Schielijke dood Julie Vandelanotte weduwe Vanraes, had Maandag, ter gele genheid van het jubelfeest van de Moeder Overste van het Godelieven klooster, zich aldaar buitengewoon verzet en blij en gees tig geweest. En zie Dinsdag voormiddag stierf zij schielijk aan eene hartaderbreuk. Vlieberg-Leetgang Onder de vele sprekers welke in de Vlieberg-Leergang te Leuven optraden heeft onze stadsgenoot E. H. P. Sobry zeker wel de voornaamste plaatsingenomen. Hij ging er handelen over welsprekendheid en mocht zich in een geweldig succes verheugen. Ook wist zijn gehoor niet hoe zijn dankbaarheid en bewondering jegens den sprekerte uiten. Boesinghe. Zondag laatst ging de VI. Bond met een 50 man naar Diksmuide ter beevaart. Velen stonden verstomd te zien naar die ontzaglijke menigte volk en naar het reuzengedenkteeken in opbouw. Als het God belieft hopen wij er toeko mende jaar er met nog meer naartoe te trekken. Heden Zondag gaat de VI. Bond de fees telijkheden bijwonen te Woesten. Wij ho pen dat de vrienden er zullen talrijk aan deel nemen. Wij vertrekken om 2 uur uit het lokaal. Het is op 12 September aanstaande dat de Peerdcnverzekering St. Elooi van Boesinghe en omliggende het 25e jaar van haar bestaan viert. De leden die hunne bij treding voor het feestmaal nog niet inge zonden hebben, zijn verzocht dit zoohaast mogelijk te doen, om alle verdere schik kingen te nemen. Na den 1 September wor den geen bijtredingen meer aanvaard. Langemarck. Vingertop af. Hon. Desmyter van Poelcapelle was hier Maan dag aan het werk, toen door een onvoor zichtige beweging, de middenvinger van den rechterhand in de machien gegrepen werd, met het ongelukkig gevolg dat de top ervan afgesneden werd. Dadelijk werd hij naar het gasthuis van Yper overgebracht om er verzorgd te worden, Brielen. De jaarlijksche rvegendaag- sche plechtigheid ter eere van den H. Cor nelius begint den 16 September. Lijk op andere jaren zullen nogmaals ontelbare vreemdelingenden alomgekenden heiligen komen vereeren. 's Zondags missen te 7 u. en 10 u. 's Maandags en Dinsdag jaarge tijde te 9 u. Veurne Maarchalk Foch is peter geworden van Koo-van-Veurne, den reus, die een Vlaamschen kerel uitbeeld. Eoch heeft hem te Cassel gezien en schreef aan den h. H. Ruyssen te Veurne, met welkeen genoegen hij den Vlaamschen folkloristi- schen stoet te Cassel heeft gezien,en «waar in Veurne zulk een eereplaats innam De Panne. De franskiljonsche fiskens en de baron Zeeps, die 's zomers de Vlaam sche kustplaatsen verpesten, schijnen er maar niet in te kunnen berusten, dat het groeiend Vlaamsch bewustzijn hen nu ook daar al bestoken komt. Verleden Zondag hadden ze, in 't voor uitzicht van de Yzerbedevaart, yolgendt n oproep, in het Eransch, op de muren, aan geplakt Burgers, Tweemaal reeds zijn de activisten u komen uitdagen en hebben ze hun op- standige kreten en liederen uitgebruld. Te De Panne waar. 52 maanden lang zooveel Vlaamsche en Waalsche helden voor hun België hebben geleden. Zult gij, dezen Zondag, 19 Oogst, dien roem laten bezoedelen door een bende Blauwvoeters die zich gereed maken de stad in staat van beleg te zetten Zoo neen, schaar u aan de zijde van de vaderlanders die bestendig op den dijk zullen waken om de Mofgezinden te beletten hun haat tegen het Vaderland te manifesteeren en onlusten te verwekken die schadelijk is voor De Panne en voor de kust. Dat was een onverbloemde ophitsing tot gewelddaden tegen al de badevaarders,die per auto naar Diksmuide zouden trekken, en wier weg langs De Panne zou voeren. In den loop van den namiddag zagen zij de kans klaar om van een alleenstaande au to, de leeuwen vlagjes af terukken en te ver scheuren. Huilend en tierend als bezetenen,of, wat wel juister zal zijn als bezopenen, togen ze daarop ter hoogte van de villa Les Mou- lettes» waar plots een priester lien, in scher pe bewoordingen; zijn verontwaardiging toeriep over hun potsierlijke, gemeene on ruststokerij. De studenten maakten al aanstalten om den eerwaarde geestelijke op 't terras van de villa te lijf te gaan, maareen drietal gen darmen waren ondertusschen ter plaatsge- sneld en de aanwezigheid van Vlaamsche groeperingen mieken het hunne toe bij, om de woelmakers tot bedaren te bren gen. Zij bliezen den aftocht naar hun lokaal «Hotel de la Reine» welks eigenaar zich verheugt in den zoo vreemd-Belgisch klinkenden naam van Lener Pirsch. Het wordt hoog tijd dat eens en voor goed, aanstaande seizoen, aan de pretentie van de franskiljonsche kust parasieten een einde wordt gesteld. En als de overheden, te De Panne als el ders, het Vlaamsche volk niet weten te res pecteeren, dan moeten wij dat zelf maar doen. Een goede les volstaat Hoogstaede Op Zondag QSeptem- ber geeft V, O. S. met de medewerking van het gemeentebestuur een groot herden kingsfeest voor de helden rustende op het krijgskerkhof. 's Namiddags gouwdag voor het gewest. Daartoe worden dringend uit genood igd de bonden uit Veurne ambacht en het Westtand. Aanspraken door den heer Vanhttffef, algemeen Bestuurder V. O. S. en den 1 leer Versteele, advokaat te Veurne. Vlamerttnghe - Vtaanderens triomf tocht naar Diksmuide Vlamertinghe- naars, eere aan U! Vlamertinghe was er! We hebben er zand geeten, 't is waar We hebben er zweet gelaten, 't is waar We hebben er dorst geleden, 't is nog waar, maar we waren er, niet met twintig maar met tweehonderd vijftig, en we heb ben het niet beklaagd. We hebben er onze trouwe betuigd aan onze lieve Vlaamsche Dooden. Die zijn ons boven alles lief. We hebben er het sterke vlaamsche woord genut, en we zijn met sterkere en onbuig zamere wil naar huis teruggekomen, zijn we bij 't heengaan begroet geweest als stommerikken, het geeft er niets om; we stappen eronbekommerd over heen. Vlaam sche Getrouwen tot 't naaste jare als 'tüo- de belieft. Boeschepe Zaterdag avond keer de E. Lejeune, 53 jaaroud,landbouwernaar zijne hoeve terug, te Boeschepe. Hij was stomdronken, en niet zoohaast had hij zijn vi ouw bemerkt, of hij overlaadde haar met slagen. Zulks gebeurde meermaals in het huisgezin. Doch thans bemoeide de 25 ja rige zoon Albert, zich met het geval. Deze sprong op zijn vader toe, wierp hem ten gronde en verwurgde hem. Wanneer hij bemerkte dat zijn vader geen teeken van le ven meer gaf, wilde hij hem tot het bewust zijn brengen. Ongelukkig genoeg had de d onken man opgehouden te leven. - Al- bert Lejeune werd aangehouden.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3