8R0ÖTE ÏLfljUHSGHE KEÜIS DECARNE M bHO-I I MO l)E aiierDesie Si88REN eo allerfijnste LIKEUREN Edgard LOUAGE DagDosk v. een Ypetsctie Kioosietzuster /O VD VCIU ST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 2 September is M vanwalleghem,Siaiiestr. stad yper 41 rooi licit Is IVpsl Dadizeele Ommegang Dock- en Steendrukkerij STAVELE "Eer Vlaanderen vergaat,, Drinkt Beverensch Bier YZEBBLÖND en DUBBEL 5 SfifllEB IVr navolging. It I i I li V I. A II anderen kant wijst hij erop dat er reeds sedert 1 Januari 64 maal naar de Bank werd gegaan om geld. Bossaert vindt er geen bezwaar in, integendeel zulks bewijst dat er geld op de Bank is. Missiaen beklaagt dat de Voorzitter geen dertig jaar jonger is, dan zou hij hem aanraden lessen van wetgeving en gemeentelijk recht te volgen in "t vervolg zal hij ervan afzien met hem: nog te diskuteeren. De begrooting voor 1929 voor de Rijks Middelbare School wordt goedgekeurd. Een voorstel van den heer Voorzitter om het huisaande Justiceschooldoor Jufvrouw Verhalle gebruikt, te splitsen en Mijnheer Debooser, bestuurder der tegenwoordige Middelbare School een deel ervan te laten gebruiken. Missiaen heeft niets tegen het invoeren van mogelijke besparingen, maar vindt het ongepast alzoo te willen bezui nigen. Een autobusdienst tusschen Yper-Roe- selaere zal ingericht worden, nogtans zal aan den aanvrager geen concessie gegeven worden. Verscheidene getroffene overeenkomsten voor oorlogsschade, onder andere wegens stadhuis- en schoolmeubelen, zijn goedge keurd. Een veertigtal Engelsche oorlogsinvalie- den zullen op 10 September Yper komen bezoeken. Eene toelage van 2000 frank wordt gestemd. De bespreking eener bijkomende ver goeding voor reinigheids- en ruimdienst verschoven tot in geheime zitting. De Voorzitter vertaalt een schrijven van een Engelschen Kolonel die allen bedankt die ertoe geholpen hebben om de Engelsche bedevaarders op 8 Oogst zoo gulhartig te ontvangen. Een ander schrijven uit het Ministerie van Ekonoinische Zaken meldt dat de hoo- gere overheid, de gedeeltelijke aanbeste ding van ons belfort heeft goedgekeurd. Verscheidene leden drukken hun spijt uit dat er slechts eene gedeeltelijke en niet eene geheele heropbouw in aanbesteding is gegeven. l iet tusschen gemeentelijk werkloozen fonds laat weten dat het besloten heeft voor de aangesloten gemeenten vijf frank per lid aan den sekretaris van het fonds toe te kennen. De Commissie van den Openbaren Onderstand beantwoordt eene vraag haar door het Schepencollege gericht ten einde deelectriciteit te doen plaatsen in de wedu- wenhoven, en laat weten dat het haar onmo gelijk is deze werken uit te voeren, gezien de hooge kosten ervan en vindt deze soort verlichting van weinig praktisch nut, ver mits er sedert menschengehcugen nooit brand is ontstaan door het gebruik van petrool L. Vandamme vindt dat de Com missie van den Openbaren Onderstand nogmaals blijk ervan geeft dat hare gene genheid voor de kleine inenschen nul is, en is overtuigd dat deze indruk zich te naaste jare zal laten gevoelen. De foorkramers klagen over hun klein zakencijfer, en vragen den betaalden taks terug. I let meerendeel der leden zijn ge neigd toe te geven. Er zal getracht worden in 't vervolg deze bedevaart eenige dagen vroeger te laten plaats grijpen. Aldus zul len de Tuinda^kranun en barakken op de markt als vroeger opgesteld worden. D'lluvettere wenscht dat overal de vage gronden zouden afgesloten worden, ien einde te vermijden dat er vuilnissen daar geworpen worden, en verder om ongeluk ken te vermijden. Hij zou ook willen aan dringen bij de bevoegde overheid, ten einde de briefbestelling 's morgens ander half uur te doen vervroegen. Laton vraagt toelating voor een groot oorlogsinvalied met een karretje om te mogen visschen langs de binnenzijde van den majoor, op de eenige plaats waar hij met zijn karretje aan 't water kan. De Voori- zitter kan dit niet toelaten, daar er nog zulke aanvragen zouden kunnen gericht worden. Soete zegt dat hij geen hart heeft voor ongeiukkigen te helpen. .Missiaen verwijt aan het Schepencollege de schuld te zijn dat het museum nog niet bestaat. De Voorzitter verklaart dat nu in korte dagen de plaats zal vrijgemaakt wor den voor het inrichten van het museum. Te 8 u. 30 wordt de zitting geheven. De gemeenteraad blijft nog één uur in geheime zitting. Onder meer wordt aan den aanne mer van de reinigheids- en ruimdienst, eene bijkomende vergoeding van 60 frank per werkende verleend, met de uitdrukke lijke verplichting de loonen zijner werklie den op hetzelfde peil te brengen als deze der stadswerklieden. fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, YPER (Vervolg) Met toelating der schrijfster. Op alle punten der stad grepen ongeval len plaats. Voor de voetvolkkazerne wer den drie personen letterlijk aan brokken gereten. De lijken bleven er tot 's anderen daags 's morgens liggen. In het Volkshuis en in de kapel van S« Aloysiusschool, was het een bedroevende verwoesting. Tegen den avond verminderde het bombardement tot 's zaterdags 's morgensgeheel den nacht was het tamelijk kalm. 's Zaterdags, 7 November, omstreeks half vijf, heerschte er een verwoed bombarde ment. Omstreeks 1 uur ontplofte een obus bij de Zwarte Zusters in den hof, kort bij de bakkerij. Omstreeks hetzelfde oogenblik overleed M. Notebaert in de bergplaats van het klooster. Wat een armzalige plaats Maar op dat oogenblik toch de zekerste. In S' Maartenskerk was alleen M. de Deken gebleven. S' Niclaaskerk was gesloten. De pastoor was krijgsalmoezenier in ons leger, de onderpastoors waren weg en wij bleven nog enkel met M. pastoor Delaere en de onderpastoors E. E. H. H. R. Leys en A. Roose. In den namiddag herbegon het bombardement geweldig nog acht onzer zusters verlaten Yper, de eene naar Boesin- ghe, de andere naar West-Vleteren of Po- pcringhe. Wat scheen dit afscheid ons pijn lijk Niet alleen de kanonnen zenden ons ten allen kante hunne brandstichtende bommen, ook de Tauben richten ver woestingen aan hooge vlammen richten zich hemelwaarts en vernielen alles, aldus zaaien zij uit haat armoede en verwoesting. Op tien verschillende plaatsen branden huizen in de Tempelstraat, in de Boter- straat, op de Oroote Markt, in de Diks- mudsche straat, in de Rijselsche straat; overal hetzelfde triestige schouwspel. De stad heeft het uitzicht van een grooten vuurpoel. Op S' Maartenskerk valt een obus, alsook op die der Paters Carmelieten wel ke allen, buiten Pater Telesphorus, het ge vaar ontvlucht zijn. Een verschrikkelijke nacht 4 - - mX. WHanBGaBOBaHHIBM I II ■■■■■IWl 11 n t» op Zondag 16 September op het eiland Majoorgracht Opening om 10 u. - Om 11 u. Aperi tief-Concert. Om 2 u. verscheidene vet- makelijkheden met prachtige tombola. Oin 8 u. Groot Bal. De opbrengst der feestelijkheden komt te goed aan onze schamele en ongelukkige Ypersche oorlogsweezen. We rekenen op uw hulp en steun. Aan alle goedhartige en welgemeende Yperlingen, bede prijzen te bezorgen en met dank aanvaard bij Henri Vandenberghe Statiestraat, 37 Ferdinand Debondt. Sta tiestraat, 23 üaston Glissoux, Statiestraat, 11 Em. Lahaye, Hondstraat en Rodolf Seghers, Eiland Majoorgracht Het Komiteit. Dood van generaal de Ruette. Onze stadsgenoot luitenant-generaal de Ruette. stafofficier des Konings, is overleden aan de gevolgen eener geraaktheid. Hij werd Dinsdag te St Pieters-Jette begraven. «wsiswsawstfïsïüfisfisifisifiifisji Uuria&ei der Dijzooocre (rams op 9-10-IH2-I3 en 18 SepieiDDer 1928. Yper-Ghelu velt-Ghelu we-Dadizeele Ypfr, Bascule V. «.32 11.53 14.48 Zillebeke, Staatstatie 8.39 12. 0 14.55 Gheluvelt 9. 0 12.21 15.16 Becelaere 9.11 12.32 15.27 Nachtegaal Rossign. 9.22 12.43 15.38 Gmeli,'we, Depot A. 9.35 12.57 15.51 V. 9.42 13. 0 16. 0 Dadizeele, Statie A. 9.58 13.20 16.20 Dadizeele- Ghelu we- Ghelu velt- Yper Dadizeele, Statie V. 9.19 12.06 15.25 18.08 Ghell we, Depot A. 9.39 12.24 15.45 18.28 V. 7.01 10.18 13.03 15.55 18.54 Nachtegaal, Ross. 7.14 10.31 13-10 16.08 19.07 Becelaere 7.24 10.42 13.27 16.19 19.18 Gheluvelt 7.33 10.53 13.38 16.30 19.29 Zillebeke, Staatsst. 7.53 11.14 13.59 16.51 19.50 Yper, Bascule 7.59 11.21 14.00 16.58 19.57 TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKT1EN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Dit is de titel van het nieuwe mengel werk dat de Ypersche Bode met begin van September zal drukken. Het is een ontroerende bladzijde uit het leven onzer Vlaamsche Yzer soldaten. Vlamingen, Bestuurders van V. O. S. en VI. Bonden bestelt deze Yzer-roman voor uwe leden. Het prachtig boek is te koop in het: Vlaamsch Huis, to fr. In Vlaanderen en In 't Belfort. IIIIHIigBlBfiülIl J. Dclianir-.Ymcloüt IIBBIB8SI1HIHQ De oude piot die geen 4000 fr. trekt, maar niet minder dan 25 maal 4000 fr., kan het over zijn hert niet krijgen, dat Meester Butaye, die zijn plicht deed binst den oor log, nog zijn invaliditeitspensioen edelmoe dig afstaat, den vlaamsch nalionalen strijd ten goede, terwijl hij oude piot binst den oorlog ver achter 't front is gevlucht en na den oorlog zonder pinkoogen in den über-patriotischen schadevergoedings kaas zat te vreten Die physieke en zedelijke folteringen waren natuurlijk veel minder, dan bij nacht of van 's morgens tot 's avonds in de mili taire hospitalen zieken en gekwetsten te verzorgen eu moed in te spreken. De oude piot zou ook voorzeker be hendiger geweest zijn dan meester, met zich van in 1919 die invaliditeit te doen uit betalen, en 't geld van 'n ander in zijnen zak te doen terechtkomen., om er nooit meer uit te komen. Dit noemt de man in- tellectueele ontwikkeling en realistische politieke kunst».Wij classeeren coude piot» onder de profiteurs van den oorlog Vrede... ontwapening. Men meldt uit Londen dat binnen weinige dagen een proefvlucht zal ondernomen worden met een nieuwe eendekker, in 't geheim ge bouwd door het ministerie van luchtvaart eu waarmee men elk duurrecord hoopt te slaan. Het toestel zal drie dagen in de lucht kunnen blijven zonder tusschenlanding, wat breede mogelijkheden opent voor even- tueele aanvallen op ver afgelegen landen en steden. Zoo gaan we stilaan tot... laat ons zeg gen den allcrlaatsten oorlog. Rijnland niet ontruimd. België en Frankrijk hebben geen voorstellen be treffende d. R'jnoiitruimingaaiiDuitsch'ani.1 gedaan om den eenvoudigen reden dat de regeeringen te Brussel en te Parijs meenen dat het aan Berlijn is eventueel met voor stellen voor den dag te komen en mede te deelen, waarin de Duitsche tegenspartelin- gen zouden bestaan. Anti-Bolsjewisme in Indië. Ecu wetsontwerp is in wording, genaamd wet op de openbare veiligheid, dat de regeering bevoegdheid /al verleenen niet-lndische onderdanen of onderdanen uit Indische staten die bolsjewieksche propaganda voe ren uit het land te verwijderen. De wet zal gericht zijn tegen menschen die industri- eclc en landbouw of landbezit betreffende geschillen trachten aan te wakkeren en er partij van trekken met het rechtstreeksche oogmerk liet gezag van de wet en de ge ordende regeering in Britsch-lndië te on dermijnen. Het beroerde China. Een poging totTsjifoeom 200 soldaten af te danken, wier trouw bij de autoriteiten te Tsjifoe on der verdenking was, is op bloedvergieten uitgeloopen. Diegenen van de 200 soldaten die ontsnapten, gaan nu de zwervende 100- versbenden versterken, die voor liet ineerendeel uit afgedankte soldaten be staande - het platteland afstroopen. Het Kei log-Pact geteekend. Dins dag II. om half drie heeft, in de zooge naamde Uurwerk zaal van het ministerie v. Buitenlandsche Zaken de onderteeke- nitig van het Kellog-pact plaats gehad. Briand presideerde. Rechts van Briand na men de vertegenwoordigers van Duitsch- land, België, Italië, Japan, Polen, Tsjecho- Slowakije plaats aan zijn linkerzijde de vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Engeland, de Engelsche dominions. Briand hield eene toespraak, die draadloos werd uitgezonden. Daarop volgde de onderteekening. Na afloop daarvan bood Briand den onderteekenaars een thee aan. 's Avonds vereenigde hij honderd vijftig gasten aan een maaltijd. Veiligheidsmaatregelen. - De per fect van Parijs politie heeft stelselmatig alle straten laten afzetten, die naarde groote labriekcentra leiden aangezien tegenbetoo- gingen van communisten gevreesd wor den. Nergens is liet evenwel tot ernstige onregelmatigheden gekomen. Eenige tien tallen aanhoudingen werden gedaan. V\ at het Kellog-Pact eigenlijk be teekent. Alle Staten (groote en kleine) roepen om het luidst dat vrede een drin gende bekommernis voor elk moet wezen. Doch, oordeel zelf, is er een beter middel om nooit meer te kunnen oorlogen, dan alle vechtmateriaal van de wereld te ver bannen Is er een betere zekerheid voor vrede moge lijk. dan wanneer alle landen algeheel ont wapen Natuurlijk willen de Staten niet ontwa llenen, daarom is hun streven naar vrede

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2