2Jaargang N" 88. Zondag 2 September 1928. iosctirijviog^D voor den tweeden zittijd 1928. DE HOPMARKT ook niet gemeend, bijgevolg brengt het Kellog-Pact geen aarde aan den dijk alles goed om dwaze sukkelaars zand in de oogen te strooien Vraag onlangs gesteld door Kamerlid Meester Butaye van Watou aan den heer minister van kunsten en wetenschappen. Te Houthem (Yper) blijken op schoolge bied ergerlijke mistoestanden te heerschen zoo werden voor en tijdens de jongste t schoolstaking ouders bedreigd en school gaande leerlingen lastig gevallen. Ik zou den heer minister dankbaar zijn mij te willen laten weten 1. Hoeveel Waalsche en Vlaamsche leer lingen voor het jaar 27-28 waren inge schreven a) In de lagere meisjesschool. b) In de lagere jongensschool. 2. Welke maatregelen de heer minister zinnens is te treffen om de wet betreffende de voertaal van het lager onderwijs te doen eerbiedigen Antwoord van den heer Minister. le De lagere gemeenteschool v. Houthem (bij Yperen) wordt bezocht door 88 man nelijke leerlingen, te weten 37 Vlaamsche; 34 Waalsche 17 die de twee talen spreken. De aangenomen school telt 102 vrouwe lijke leerlingen, te weten 58 Vlaamsche 37 Waalsche 7 die de twee talen spreken. 2e Ik zal er voor zorgen dat de wet uit gevoerd wordt. fioogcr Onderwijs-Middenjury De afgevaardigde van de Regeering zal, van 1 tot en met 10 September 1928, Zon dagen uitgezonderd, van 9 tot 12 uur, in het bureel 12 van het Provinciaal Bestuur te Brugge, de candidaten inschrijven die, vóór de door de Regeering aangestelde midden jury, gedurende den tweeden zittijd 1928, examen wensclien af te leggen tot het be komen van een wettelijken academischen grand. Na 10 September zijn de lijsten bepaald gesloten. Schriftelijke aanvragen om inschrijving, zelfs met het verschuldigde recht vergezeld, worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, inschrijvingsrechten, enz., worden den af gevaardigde verstrekt. Belanghebbenden kunnen daaromtrent ook het Staatsblad v. 12 Augustus 1928 raadplegen. Bij de vra gen oin inlichtingen moet een zegel voor het antwoord gevoegd worden. STAD YPER. Ijken der Maten, Gewichten en Weegtoestellen. Het ijken zal plaats hebben in de lokalen der Stadsmeisjesschool Sint Janstraat, op volgende dagen Woensdag 5 Sept. 102S v 15 u.- 17 1 2 u. Donderd. 6 Sept. 1 '128 v. 9 1 4-12, v. 13 1 2-17 1 2 u. Vrijdag 7 Sept. 1028 id. id. id, Dinsdag 11 Sept. 1928 id. id. id. Woensd. 12 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 13 Sept. 1028 id. id. id. Dinsdag 18 Sept. 1928 id. id. id. Woensd. 19 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 20 Sept. 1928 id. id. id. Vrijdag 21 Sept. 1928 id. id. id. Dinsdag 25 Sept. 1928 id. id. id. Woensd. 26 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 27 Sept. 1928 id. id. id. Bij afwijking nochtans wordt er in de hop-gemeenten der rechterlijke Arrondis sementen Veume en Yper voorioop ig één mannelijke plant gedoogd per hoftuin van ten minste 1200 leiddraden. Twee mannel. planten per tuin van ten minste 2700 k id- draden Drie mannei p men per tuin in tenminste 4000 leiddraden. Vier mannei. planten p. tuin v. ten minste 6000leiddraden. Van af 1 October 1926 mogen de man nelijke hopplanten alleenlijk staan op de buitenste rij leiddraden van den hoptuin langs den Zuid, Zuidwest of Westkant en slechts aan één opgaanden leiddraad vast gemaakt worden. (Voor nadere inlichtingen, zich te bege ven ten Stadhuize, Secretariaat.) Saaz, 24 Aug. De laatste dagen verliepen ten deele zonder omzet en ten deele met omzetten van 20 tot 30 ctr. De prijzen zijn iets teruggeloopen en men noteert thans kr. 1900 a 2050 per 50 KG. ex 2 pet. om zetbelasting. Bij zeer fraai weder is de laatste dagen in enkele tuinen met het plukken aange vangen. De a. s. week zal de pluk algemeen zijn. De resultaten zijn tot dusverre teleur stellend wat de quantiteit betreft en blijven verre bij de ramingen ten achter. Wat de qualiteit betreft is het tot dusverre gewon nen product zeer bevredigend. Op het 15 dezer te Saaz gehouden Inter nationaal Hopcongres werd de volgende oogstraming opgesteld (in ctr. van 50 K. G.) Beieren 126.000-128.000 Duitschland 152.000-156.000 Tsjecho-Slowakije 160.000 - 176.000 Zuid-Slavië 120.000 - 123.000 Oostenrijk 2.000— 2.500 Polen 42.000- 45.000 Elzas45.000- 45.000 Totaal 521,000- 550,000 Volgens deze raming zou dus de oogst ongeveer 120,000 ctr. kleiner zijn dan vo rig jaar. Aalst, 25 Aug. Na een scherpe daling zijn de prijzen van nieuwe hop plotseling weder vaster geworden en sedert 2 a 3 da gen is er een stijging van frs. 40 50 per 50 K. G. ingetreden. Hop van Poperinghe, lev. Oct. Nov. noteert nominaal frs. 475 p. 50 K. G. Aalster-hop frs. 600 per 50 K. G. De vooruitzichten zijn onveranderd; voor Poperinghe wordt de opbrengst op 2 3 van die van vorig jaar geschat, voor het land van Aalst verwacht men de helft der pro ductie van vorig jaar. Londen, 24 Aug. De Engelsche hopoogst is thans bijna rijp en men verwacht een matigen oögst, iets minder dan vorig jaar. Het tegenwoordige regenachtige weer is niet bevorderlijk voor de qualiteit. In enkele vroege aanplantingen zal a. s. week met het plukken begonnen worden, terwijl de al- gemeene pluk een week daarna zal aanvan gen. De continentale oogst zal, naar gemeld wordt, over het algemeen minder zijn dan vorjg jaar, doch wanneer de weersomstan digheden gunstig blijven zal de qualiteit goed zijn. Alle markten zijn stil. A I. I. I L E 1 Bericht aan de Hopkweekers. Er blijkt uit eene mededeeling van den Heer Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen, van 21 Oogst 1928, dat de aandacht der Hopkweekers moet gevestigd worden op de te nemen schikkingen be paald door het Koninklijk Besluit van 5 logst 1926 voor w it betreft het uitroeien der mannelijke hopplant. De volledige uitroeing ervan is noodzakelijk. Antwerpen 100.000 Katholieke Vlaamsche Jongelingen betoogen te Ant werpen. Eenig was de aanblik van die betooging. Die kloeke mooie jongelingenschaar uit Vlaanderen stapte 't hoofd omhooge en 't harte vol gloed achter de honderden veel kleurige banieren door de weidsche straten van onze handelsmetropool. Ze legden er de belijdenis af van hun onvoorwaardelijk katholiek zijn. Ze kwamen op 's Pausen wenk en stapten met ruim 100.000 vóór hun bisschoppen, toonden hun kloeke bor sten waarin een hart steekt vol van liefde voor God en Kerk, ze toonden hun, kop pige hoofden, hun heele wezen dat maar vraagi o n apostel te spelen, dat maar vraagt om te helpen met priesters en Kerk om 't rijk van Christus te helpen uitbreiden. Niet de staatskatholieke partij van België maarChristusRijk.dat zich absoluut niet vereenzelvigt met de-op-één poot sprin gende Katholieke partij van 't uitterende België. Een teeken des tijds Me schrijft ons nog het volgende over de betooging te Antwerpen Het was waarlijk een be tooging van Vlaamsche jongelingen. Hun katholiek en vlaamsch-zijn was één. Voor het verhoog, waarop Z. Ex. de Nuncius en H. H. 11. H. G. W. de Bisschoppen plaats ge nomen hadden, kwamen bijna al de mu- zieken afgestapt al ons nationaal lied De Vlaamsche Leeuw spelend. Onze indruk was, die jongheden kennen 't onnoozel vooiske niet meer van de Brabagonue Dat stemt tot blijdschap. De Vlaamsche Jeugd is Vlaamschgezind. België wordt door hen totaal genegeerd. Vóór de staat die Vlaanderen, het land van hun hart, mis kende voelt de jeugd niets meer, ze gelooft er niet meer in en, geeft er niet de minste attentie meer op. België behandelde Vlaan deren, als een hartelooze stiefmoeder. De maat waarmee men meet, daarmee wordt men gemeten. Zoo ook vergaat het met 't wegkwijnende sukkelachtige België. Ifatu hier en elders Rumbeke. Op Zondag den 2de» September toekomende wordt de gebeto- neerde velodrom te Rumbeke geopend: ter dier gelegenheid zullen de beste juniors der streek optreden in snelheid- afvallings en eigen kracht koers. De liefhebbers der streek zullen er sport te zien krijgen. Dus alle sportliefhebbers der streek zijn op 2de" September te Rumbeke verwacht bij de heropening der velodrom. Poelcapelle. De Zwarte Kliek in werking. Ik dank den vriend die mij dadelijk een exernplaargezonden heeft, uit gegeven door De Zwarte Kliek dezer gemeente. Ditmaal, alhoewel zij ook gansch naam loos isalhoewel ook de naam van den drukker niet mag gekend zijngaat zij zicht baar uit van de tegenwoordige gemeente- raads-meerderheid. Wat er opstaat I let maximum der belachelijkheid De plakbrief die door de andere kliek uitgehangen werd en waarop in groote trekken de waarheid weergegeven werd, noemen zij een ongehoord schandaal I lebt gij, vriend lezer, er iets schandaligs op bemerkt Neen? Ik ook niet? En., zeggen zij die laffe daad dient gebrand merkt te worden Och Heerekens toch Zijne Excellencie Emeriekske, enzijn platte lakeien, kunnen er niet tegen, dat er een zich vergrijpt, hun een beetje de waarheid te zeggen. Na een regeltje gewijd te heb ben aan het platzaks-liberaal samengaan, vallen zij met den slag, op den nek van on- dergeteekende. Ik was te ovet dreven, en een onmogelijke m rnsch en... he.l wijsgee- fig voegen zij erbij: iedereen is van dat gedacht! Ilier stoppen wij de lezing,en laten de pen wat ru ;tcn, aui... aui tegen den Burgemeester en zijn poesjenellen wat te... rezeneeren. Ik iras te overd/evcn In wat Burge meester Was ik te overdreven omdat ik van u eischte dat gij en met u, gansch uw slavenlijst, u eerlijk en rechtvaardig voor het kiezerskorps aanbieden zouden Was ik te overdreven omdat ik van uwe lamzak kige poesjeuellenstreken, van uwe kuipe- rige laksheid genoeg had Was ik te over dreven omdat ik mijn beloften, aan de kie zers gedaan, getrouw bleef Wa; ik te overdreven omdat ik door uwe hoogheid met mij niet sollen liet Of was het, om dat ik mijn land, dat Vlaanderen is te lief heb, en dat ik tegenover uw schotelvod- dige handelwijze mij verzette met al de krachten mijner jonge ziel? Was ik te over dreven omdat ik het aandierf, u cn al uw knikkers de waarheid te zeggen U allen te bestrijden omdat ge 'n bende woordbre kers, 'n bende volksbedriegers zijt? Ik ben een onmogelijke mensch Dat schrijft ge zonder het zelf te gelooven, want, ge weet maar al te goed, dat, moest ik naar Poelcapelle terugkeeren, de men- schen mij met open armen ontvangen zou den. Wie onmogelijke mensch n zijn dat zal binnen vier jaar bewezen worden, want dan zult ge mij stellig op uw weg ontmoe ten, om het verraad dat ge gepleegd hebt, u in het volle aangezicht te slingeren. ledereen is van dat gedacht zegt ge. Die iedereen, Burgemeester, is niemand anders, dan die zwarte kliek die te Poelca pelle de menschen als dom rundvee zou u illen behandelen is niemand anders dan het handje-vol menschen uit uw naaste omgeving, die natuurlijk niet te vinden zijn om dien vranken zegger absolutie te ver- leenen. Doch daar storen wij ons niet aan, voor ons bestaat er maar één doel Vlaan deren en zijn volk te dienen, in waarheid en in liefde. Wie hierin te kort schiet vindt ons op zijn wegen, en moet... buigen of bersten. Ziet, zegt hij verder, hoe ons muziek groeit en bloeit. Dat is niet moeilijk de domste boer uit Veurne-Ambacht kan even goed met de centen van Jan-en-Alleman een muziek doen gedijen. Het overige dat op het briefje staat, is te kinderachtig en te dom, om er op te antwoorden het krioelt van onnoozel- en tegenstrijdigheden. Eme riekske zegde mij eens het is veertig jaar dat ik in de politiek zit. Hewel, Emeric, uw schrijversverstand heeft zich in den loop dier jaren weinig ontwikkeld. Tot slot geef ik u gratis voor niks een kosteloozen raad sticht een avondschool voor volwassenen, en... zet u op de eerste bank, want... gij hebt het beslist noodig. C. Van Brussel, Beirvelde. Merckem. Op Zondag 16 Septem ber hebben wij alhier de H. Hartefeesten en huldiging der Oud-strijders. Na de hoogmis onthulling en wijding van het monument en toewijding der ge meente aan het H. Hart. Om 2 1 2 uur op tocht der deelnemende maatschappijen. Feestrede. Om 4 1 2 uur, prachtige stoet. lc deel. Hulde aan de oud-strijders. 2e deel. Historische groepen. 3e deel. Hulde aan het H. Hart. Reninghe. Op 6 September, zijnde de Donderdag onzer Kermis hebben wij de inhuldiging van het gedenkteeken der oorlogsslachtoffers onzer parochie. Te 9 u. plechtige Dienst, 's Namiddags te 4 1 2 uur optocht der maatschappijen, schoolkinde ren en de muzieken van Oost-Vleteren en Merckem. Inhuldiging, aanspraken, con certen. Te 8 uur verlichting en te 9 uur groot vuurwerk. Hoogstaede. Ter gelegenheid varr onze Kermis, hebben hier op Zondag 9 September, grootsche herdenkingsfeesten plaats, ter gelegenheid van de tiende ver jaring van den wapenstilstand, 't Zal de moeite waard zijn en de vreemdelingen die komen zien zullen het niet moeten beklagen. St Jan Wanneer wij overlaatst zeg den daf üustje Peelaert kwam met zijn harmonica en zijne vlaamsche liedjes, wis ten wij wel dat hij grooten bijval hebben zou. Doch wij moeten het rechtuit beken nen, nooit en hadden wij gedacht dat de toeloop van volk zoo groot zijn zou. Bij onzen Balduyck, en kon men noch roeren noch keereniedereen wilde onzen zanger hooren, want die zong lijk wij het allemaal goed ineenen maar niet zeggen kunnen. Peelaert en Bald uyck, hartelijk dank. Gust- je tot wederziens en hoe eer hoe beter. Elverdinghe Van deze week heb ben wij onze paardenfeesten gehad en lijk altijd veel vo'k en schoone paarden. De verkoop was goed en de prijzen waren hoog. Komen. Automobielongeluk. Op het gehucht Godshuis had Maandag avond een erg automobielongeluk plaats. Vrouw Desiré Nutte, geboren Sofie Du- jardin, 64 jaar oud, huishoudster, komende van de hoeve van M. Breyne, waar zij ge heel den dag tabak had gesneden, werd door een auto, die in groote snelheid uit de richting van Wervick kwam, gevat en een tiental meters medegesleept. De auto, behoorende aan M. Casier, ver zekeringsagent te Meenen, en waarin een bediende zat, stopte een weinig verder. Vrouw Nutte, die een gapende wonde had bekomen aan het voorhoofd, werd naar hare woning overgebracht, waar de heeren dokters Vanneste en Wyseur haar de beste zorgen toedienden. Ongelukkiglijk baatten zij niet veel, want het slachtoffer bezweek tengevolge van inwendige kwet suren.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3