NE sè ïh;o-ii\io\a i> i: Dadizeele Ommegang Uuria&ei der bijzondere (rams op 9-10-11-12-13 en 16 September 1928. Diefstal. Ecne vrouw was Zondag ecne boodschap gaan doen ineene herberg van de Boesinghestraat. Toen ze naar bin nen ging, legde ze zonder acht te nemen haar handzakje op den toog. Bij het weder- keeren bestatigde zij tot hare groote ver wondering, dat het zakje vlerkjes gekregen had. alierbesta SIGAREN so allerfijnste LIKEUREN IIIIIIIIIIHIIfl Bock- <'ii Steendrukkerij STAVELE o YZERBLÖHD 80 DUBBEL S BRADEN J. l>eliaei»e-.\meli»ot Dagüoek v. ean YpHSCtis Kioosterzusier a*> i 9 i i: x l x D Vraag onlangs gesteld door Kamerlid Meester Pui aye van Watou, aan den heer Minister v. Kunsten en Wetenschappen. In alle geval de zendeling zal er meest t.oost aan beleven en de godsdienst er meest gebaat mede zijn. De klokken v. S' Niklaas. Reeds zoo lang beloofd en verwacht zijn ze eindelijk Zaterdag laatst uit Tillin toegekomen. De gieter immers as overlast. Daar ure Zon dag namiddag de jaarlijksche parochiale processie hadden was de Z. E. H. Kanoniek ter plaats, en werden de klokken met de liturgische gebruikelijkheden gewijd. Hun namen zijn Salvator, Maria Middelares en S1 Niklaas. Het akkoord fa, sol, la, hetzelfde als voor den oorlog, zoodat we wederom de oud-gekende klokken-deuntjes zullen te hooren krijgen. Toekomende week zal de klokkenstoel gereed en gesteld zijn zoodat de klókken zullen kunnen gehangen worden. Nog een nieuwe geestelijke wekker. Processie. Voor de processie van Sint Niklaas was er veel en eerbiedig volk dat toeschouwde. De menschen waren er ge lukkig om dat nu lijk vóór den oorlog den ouden ommegang gedaan werd. De pro cessie die nu nog klein maar schoon is, zal, naar we vernemen, toekomende jaar mer kelijk aangroeien. Reeds zijn sommige kleeren in de maak. Schielijk overlijden. E. Z. Philomena, van het welgekend klooster der Zwarte Zusters, is Zondag morgen in de sakristij schielijk overleden, toen de Z. E. H.Socquet van uit de kerk met zijn kelk naar binnen kwam. Zij hadt veertig jaar kloosterleven. Gevecht. Zondag namiddag op de Potijze, was men om een nietige reden in eetie herberg slaags geraakt, 't Ging er op toe en wel zoodanig dat verscheidene gen darmen opgeroepen waren om zekeren V. D. C. in bedwang te houden en naar het gevang te leiden. De kerel hadt verscheide ne kwetsuren bekomen. Ijken der Maten, Gewichten en Weegtoestellen. Het ijfcen zal plaats hebben in dc lokalen der Stadsmeisjesschool Sint Janstraat, op volgende dagen Woensdag 5 Sept. 1928 v. 15 u. - 17 1 2u. Donderd. 6 Sept. 192S v. 9 1 4-12, v. 131 2-17 1 2 u. Vrijdag 7 Sept. 1928 id. id. id, Dinsdag 11 Sept. 1928 id. id. id. Vt'oensd. 12 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 13 Sept. 1928 id. id. id. Dinsdag 18 Sept. 1928 id. id. id. Vt'oensd. 19 Sept. 1928 id. id. id. D> 'iiderd. 20 Sept. 1928 id. id. id Vrijdag 21 Sept. 1928 id. id. id. Dinsdag 25 Sept. 1928 id. id. id. Vt'oensd. 26 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 27 Sept. 1928 id. id. id. Yper-Gheluve/t-Ghe/uwe-Dadizeele Yper, Bascule V. 8.32 11.53 14.48 Zillebkke, Staatstatie 8.39 Gheluvelt 9. 0 Becelaere 9.11 Nachtegaal Rossign. 9.22 Gheluwe, Depot A. 9.35 V. 9.42 Dadizeele, Statie A. 9.58 Dadizeelc-Ghelu we-Ghelu velt- Yper Dadizeele, Statie V. 9.19 12.06 15.25 18.08 qheluwe, Depot a. 9.39 12.24 15.45 18.28 12. 0 12.21 12.32 12.43 12.57 13. 0 13.20 14.55 15.16 15.27 15.38 15.51 16. 0 16.20 Ros Nachteoaa] Becelaere Gheluvelt Zit.) ebeke, Staatsst. Yper, Bascule V. 7.01 10.18 13.03 15.55 18.54 7.14 10.31 13-16 16.08 19.07 7.24 10.42 13.27 16.19 19.18 7.33 10.53 13.38 16.30 19.29 7.53 11.14 13.59 16.51 19.50 7.59 11.21 14.06 16.58 19.57 Dronkaard. Zondag namiddag kwant een man met paard en rijtuig langs de Meenenpoort de stad binnengereden, en hij was zoodanig dronken dat gendarmen die hem eenigen tijd uitgeleide gedaan hadden, eindelijk verplicht waren den "t-V in de -jaotnfct i ng Ttröb/outstraat wat te sta] te leggdffr KBiUSiliKllillieaBHBBH fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen v -1 Express. Naar het schijnt zullen we te Kortrijk een nieuwen express krijgen op Brussel. De af te leggen weg zal gedaan zijn in een uur en vijf minuten. Goed nieuws voor de duivenliefhebbers. Naar wc vernemen zijn er schikkingen genomen om de telefoondraden onder den grond te plaatsen, daar het getal abonnen- ten te groot gekomen is. Zoo zulien de lie ve diertjes geen zoo veel meer op ramp ko men. .- TEL Rousbrugge 2 8 KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, A KT I EN, REGISTERS. PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Drinkt Beverensch Bier ^ornw .ui 'YPER. (Vervolg) Met toelating der schrijfster. 8 November. Gbussen en schrapnels. Op den hoek der Paddepoel-en der Buk- kerstraat werd een grooten put geschoten. De Zwarte Zusters en de pastorij krijgen hun part. Naar het westen toe storten twee huizen in. De kerkelijke diensten wor den regelmatig voortgezet, niet den eeni gen misdienaar Georges Cottenier. Eenige Zwarte Zusters vertrekken met de wees meisjes. Drie andere met Mej. Baus. Be trekkelijk kalm gaat de nacht door. 9 November. Omstreeks 5 uur wor den we door de bel aan de ingangsdeur gewekthet mooie huis van M. Fraeys de Yeubeke, in de Boterstraat, staat in brand. De brand was eerst ontstaan in het huis Creton. Het bombardement is geweldig. Groote obussen vallen overal neer. Op de Leet wordt een nieuwe put geschoten, de rails van den tram gebroken zonder ge plooid te hebben, en op grooten afstand weggeworpen. Het «Ypertje» ligt open een groot gedeelte van liet gewelf is inge vallen. (Het Ypertje is de kleine rivier de Yperlee, welke onder verscheidene straten doorloopt. Van daar het oude spreek woord: Yper is gebouwd op een rooster en zal vergaan op een Thuyndag».) Wij ook, wij hebben een aandenken gekregen. In de cel van Zuster Anna heeft het deksel van een obus het ijzeren bed aan stukken geslagen. Dat deksel had ongeveer 32 cm. doorsnede en woog 46 kgr. Het was omstreeks 4 uur. Wij zaten allen in den kelder bijeen. M. de Pastoor van S' Pieters was de ge kwetsten komen bezoeken en Mevrouw Notebaert komen troosten. Terzelfdertijd had hij voor M. J. Notebaert de gebeden der overledenen opgezegd. Zuster Marie- Berchmans begeleidde hem tot aan dc deur, toen dit aandenken op het klooster viel. Zij kregen beiden enkele steenen op liet hoofd. Dadelijk kwam Zuster Marie-Berch- mans terug in den kelder. oP Eerwaarde Moeder De obus moet hier gevallen zijn. Ik geloof dat het eene brandstichtende bom is! Ik lag juist op een matras en rustte wat uit. want ik had gansch den nacht de wacht gehad bij de gekwetsten. Zij kwam bij mij: lk bid er u om, Zuster Marguerite, zegde zij, kom met me mee, ik durf niet alleen naar boven. Voorzichtigheidshalve hadden wij vier emmers water op de slaapkamer gezet om den brand te blusschen wanneer hij zou ontstaan. Toen wij op de tweede verdieping aankwamen, namen wij elk een emmer water en bezochten een voor een de cellen. Het stof verblindde ons maar wij bemerkten toch rook die uit de cel vau Z. Anna kwam. Wij traden binnen en zagen een groote opening in het plafond en het bed in drie stukken. De obus moest er zijn, maar wij vonden hem niet... Plotseling be merk ik onder den stoel een soort panik wil ze nemen maar ik verbrand bijna mijn hand. O 't is de obus, schreeuw ik uit. Wij begoten ze met het water van de emmers en daar ze aldus wat verkoeld was namen wij ze op om ze naar beneden te dragen. Onderweg echter verwarmde ze opnieuw en wij vreesden een oogenblik dat ze zou ontploffen. Daarom staken wij ze dan ook in een volle kuip water! Wij waren be vreesd voor het deksel van een obus!... Waaraan men kan zien dat «-e nog niet veel ondervinding hadden in zake deze moord dadige toestellen. Vandaag zijn de oude vrouwtjes van het Belle gasthuis vertrokken. In liet oud kloos ter der Arme Klaren (Nieuw Museum) wordt in der haast een komiteit samenge steld dat zal beraadslagen over de maatre gelen in de stad te nemen. Eerwaarde Heer Debrouwer wordt Eere- Voorzitter. H1 Stoffel, Voorzitter. Hr Gravez, Onder-Voorzitter. H' Dokter Brutsaert, Sekretaris. Hr Gastel Cam Hulpsekretaris. Een brief wordt opgesteld voor den al- gemeenen Raad die te Poperinghe verblijf houdt. ida^'Hsnujj^^É>der en zon.i,i v-iees-iSi^7*i^T7.u.--«r daar de pompiers weg zijn. Diefstallen en plunderingen gebeuren zoo wat overal en er word een vrijwillig «pompierkorps» en politiekorps ingericht. 's Nachts is het tamelijk kahn de obus sen blijven op de stad vallen de Bank van Kortrijk brandt afook S1 Michielsschool met de belendende woningen en ook ver scheidene huizen van de Oude Kleermarkt en van S' Jakobsnieuwweg. 7 vervolgt. tfSifüfiSiWifiSSÏSSÜfiifiifilfüfiïfiSfiSifiïfi De Katholieken in Mexiko. Mgr. de la Oro, die als woordvoerder optreedt van de 12 katholieke aartsbisschoppen en bisschoppen, welke zich in het geheim in Mexiko ophouden, heef aan een dagblad schrijver een interview toegestaan. Hij bestreed krachtig de veronderstelling, dat de katholieke priesters op eenigcrlei wijze in verband staan met den moo:d op Obregon, waardoor naar zijn meening de oplossing van de religieuze geschillen slechts wordt bemoeilijkt. Hij beschreef de ontberingen der katholieke priesters, waar van, naar hij zeide, 50 tot 100 zonder voor afgaand verhoor in de afgeloopen twee jaar zijn terechtgesteld. Van de vierduizend priesters, die zich bij het uitbreken der re- ligieuse geschillen in Mexico bevonden, zijn er maar 1300 in het land gebleven. De prelaat verklaarde verder opnieuw dat de instructie van den Paus, om geen partij te kiezen in politieke kwesties, nauw gezet wordt gehoorzaamd. Hij voegde hier aan toe, dat de regeling van het religieuse geschil rnet de Mexikaansche regeering de volledige goedkeuring dient te hebben van den Paus. Een eerste voor« aarde moet zijn de verwijdering uit de grondwet van de artikelen, die in strijd zijn met de vrij heid van den katholieken eeredienst. Nieuwe gevechten in China. sinds langen tijd bestaande spanning tus- schen de resten van de Chineesche noor delijke troepen en de nationalisten heeft naar uit Peking gemeld wordt, tot nieuwe ernstige gevechten geleid in Peking en Tienstin zijn vele ernstige gewonden aan gekomen. De noordelijke troepen die on der bevel staan v. generaal Tsjang-Tsjoeng- Tsjang, hebben den spoorweg Moekden- Tientsin bezet. De zuidelijke troepen beschikken over nagenoeg geen spoorwegverbindingen met het achterland. Rusland en het Vredespact. - In de laatste dagen is te Moskou duidelijk een tendenz aan den dag getreden voor toetre ding tot het Kellogg-pact, nadat dit te Pa rijs onderteekend zal zijn. Het argument, dat nu in de vergaderingen der partijlei ders vooral opgeld maakt, is dat Rusland er slechts voordeel bij kan hebben, wan neer het zich aansluit bij een overeenkomst die zoo populair is in de Vereenig.-Staten. Economische crisis in Italië. Trots alle fraseologie en ophemeling van de Italiaansche dictatuur moet het er, in het rijk van den Duce, heelemaal niet schitte rend voorstaan. Het stabiliseeren van de munteenheid op een peil dat elke uitvoer onmogelijk maakt, is oorzaak van een heellandsche economische inzinking waarvan we een duidelijk beeld krijgen door een statistiek der faillieten in het land van den macaroni. hl 1921 deden zich gemiddeld 158 fail lieten voor. Dit aantal steeg toi 329 in 1922 (het jaar van den opmarch naar Rome) en het werd er later gaandeweg slechter op, want in 1923 telde men er 474, in 1926 tot 653 en 1928 schijnt dit onheilspellend re cord te willen kloppen want tijdens de maanden Februari en Maart van dit jaar deden zich 1845 en in de beide volgende maanden 1937 faillissementen voor. Van liet facistne verlos ons... Aanslag op Mussolini en Victor Emmanuel beraamd? Tijdens de groote maneuvers bij Monserrato, waarbij ook de koningen Mussolini aanwezig wa ren, vond een boer op een weide een bom. TG ppluie stekie een onderhoek in en vond rii zestien hmmu£«, die (Jaar eerst kort geleden neergelegd moesten zijn. Bijna al de kinderen van 't gehucht Le Touquet (Waasten) gaan naar Erelingien (France Nord) naar school. Te Le Touquet wonen enkele honder den menschen samen, 't Gehucht ligt op 30 minuten van Le Bizet (Ploegsteert), op 45 minuten van de Geer (Waasten) en op 25 minuten van Erelingien. Er is een post der douanen en een statie van spoorwegen. Er zijn zelfs fabrieken. Naar mijn bescheiden meening,zijn voor onze kinderen onder meer, de drie volgen de nadeelen aan dezen onregelmaligen toe stand verbonden 1. In plaats van een Belgische opvoer ding, krijgen ze eene Fransche, met de ver bastering er aan vast 2. In Frankrijk gaat het verplichtend ou derwijs enkel tot 12 jaar, terwijl de kinde ren hier tot 14 jaar worden onderwezen, dus twee jaar verlies 3. Minstens een paar maanden per jaar, kunnen de kinderen door overstrooniingen te Frelingien in school niet geraken, bus weeral gevoelig verlies. De slechte zijde v. dezen toestand inzien de, durf ik den heer Minister vragen, zoo- wal in 't voordeel v. 't land als van de kin deren van Le Touquet, de mogelijkheid te laten instudeeren, om aldaar een Vlaamchc school te bouwen. Antwoord van den heer Minister. De toe stand waarop gewezen werd, werd nauw lettend onderzocht en volgt: De gemeenteraad van Waasten zal bin nenkort een beslissing treffen in zake de plaats waar een school dient gebouwd, welke moet tot stand gebracht worden oor de kinderen die than .onderwijsinstel lingen bezoeken elke op Fransch grond gebied zijn gelegen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2