FOMDSiTHBAüK H V 2* Jaargang N' 89. BE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 9 September 192S. oor al uwe Plaatsingen, Oeld- en Beursverrichtingen wendt u in volle vertrouwen tot de Kasbons rente op voorhand betaalbaar. Obligation op .5 jaar op naam of aan drager 6 0 vrij van lasten. Rente betaalbaar bij zesmaandelijksche koepons. Vlamingen Wecst Aandeelhouder ervan Van hier en elders tbekkinö der verwoeste bewesten STAD YPER (■mol I op het eiland Majoorgracht V L L E It i E l dibsazijmer Dij in. sch-thot. statiestraat. LETTERZETTER T.aive gasit Dij 6. Bras Yper. dot'th' Eiletwevhstev Hoofdzetel:GENT, Kalanderberg, 1-Maatsch.Zetel: BRUSSEL:84, Wetstr. Bijbanken YPER, Groote Markt, 9, Telef. 304 en 334. (Verhuring van brandkoffers) Kortrijk en Antwerpen. Bijkantoren Brugge, Iseghem, Komen, Meenen, POPERINGHE, Yperstraat. Tel. 62. (Verhuring van brandkoffers), Thielt, Waasten, Waereghem, Wervik, Westnieuwkerke. Hulpkantoren in al de bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen, onder and. AlverinKheui Q. Vindewegtie. Gemeente Sekretaris Beveren a Yzer O Desinytter. Gemeente Bediende Brielen J. David, Gemeente SekretarU Vromheke C. Decae, Gemeente Ontvanger Dickebuach J. Deconinck. Onderwijzer Elverdinghe J. Bullheel. Meetkundige Gheluveit A. Bevis. Gemeente Sekretaris llollebeke A. Breyne, Gemeente Sekretaris Kemmel René Joye, Handelaar Locre Louis Dousy, Gemeente Sekretaris Loo V. Camerlynck, Gemeente Ontvanger Meessen L. Lemaire, Westnieuwkerke Moorslede Jos. Vancoillie. Handelaar Noordschoote Michel Butaye. Plaats Oustvleteren R. Smis. Gemeente Sekretaris. Poelcapelle J. Dehaene. Gemeente Sekretaris Ploegsteen L. Lemaire. Westnieuwkerke Pollinchove H. Anseeuw. Gemeente Bediende Proven E. Delava. Rentenier Reninghe A. Wuiiepit, Gemeente Ontvanger Reninghelst Fl. Camerlynck. Gemeente Sekretaris Stavele P. Franchoo, Hoofd-Onderwijzer Waasten P. Parmentier. Yperstraat Westoutre A Declercq. Plaats Westvleteren M. Vanlierde. Beheerder Woesten P. Bamelis, Schepen Wulverghem L. Heughebaert. Gemeente Sekretaris Wulveringhem Julien Ceulenaere. Gemeente Ontv Wytschaete: W' Fournier, Plaats Zonnebcke Lucien Debal. Gemeente sekretaris Zichtrekeningen 3 bruto. 15 daagsche rekeningen 4,50 Spaarboekjes 5 bruto Zicht. Op naam of aan drager 3 maand 4,00 vrij van lasten. 6 4,50o 1 jaar 5,00 1 0 Wissels-Bcursorders-Uitbetaling van alle Belgische ert Vreemde Koepons-Vernieuwingen Terugbetaling van alle Obligatiën-Titels, enz. Alle Beurs- en Bankverrichtingen aan de voordeeligste voorwaarden. De I ONDSENBANK maakt deel van de groep H AN DLESB ANK-FONDSEN BAN K-NOORDS1 AR, een der grootste kapitaal-concentraties van het Vlaamsche land en vertegenwoordigt ruim 300 MILLIOEN FRANK I)e school zal op de wijk Glieerof op het gehucht Le Touquet gebouwd wor den. Door dezen maatregel zal de toestand, waarop het achtbaar lid gewezen heeft, ver holpen worden. Wip liadl er i»plijk Wanneer we in onze vorige nummers hielden staan dat men verkeerd handelde met Ypriana te vragen in de processiën, Pipdat die muziekmaatschappij samenge steld is, op eenige uitzonderingen na, uit liberalen en vrijdenkers, dus uit aarts vijanden van onzen godsdienst, wierden we door onze eerlijke Ypersche Volk- Smachters en door de pezewevers v. het christen militaristisch Kruipersverbond,met scheldwoorden overladen, gelijk ware chris tenen van hun soort het zoo goed kunnen, en uitgemaakt voor leugenaars, volksbe driegers en beledigers v. de geestelijkheid. De mannen van het processiemuziek ko men nu zelf een nieuw bewijs te leveren dat we waarheid spraken. Verleden Zondag zijn ze, aan 't hoofd v. 'n handvol liberale jongens en mannen, de Crème van het Ypersche liheralisme, èn van de Ypersche vrijdenkerij en vrij- metselaarij,opgetrokken naar Oostende om er deel te nemen aan een betooging ter vereert ijzing van hel graotsch verleden v. de üostendsche liberale partij, die daar, lijk overal elders, volgens onbetwistbare be kentenissen, de partij is der godloochening, en als dusdanig veroordeeld door Rome. We moeten bekennen dat onze proces siemuziekanten daar onder alle opzichten op hun plaats waren, alleszins beter dan vóór het H. Sacrament. Wie hadt er nu gelijk, de Ypersche Bode ofwel de volk-smachters en hunne eerlijke aanhangers van alle pluimage, allen, als \*are Katholieken, vrienden en verdedigers van de godshatende Yprianisten van LflHGEIHITO 6(1 OHISTREKEN Steunt de Vlaamsch Nationale Burcht van Langemarck: 't Vlaamsch Huis Woumen (Diksmude)Ter gele genheid der jaarlijksche Algemeene Paar denmarkt en prijskamp van Zaterdag 8 September aanstaande (O. L. Vrouwdag) zdl eene groote Land- en tuinbouwtentoon stelling plaats hebben op 8-9 en 10 Sept. De Maandag namiddag groote Veeprijs- karnp met 1000 fr. prijzen. Vlamertinghe. Op Zondag 9 Sep tember, te 7 uur stipt, in het lokaal der M. Familie, opvoering door den Katholieke Vlaamsche Studentenbond van Vlamertin ghe van de wonderbare historie van Smidje Smee die zijn ziel aan den duivel verkocht. Spel van heiligen, tnen- schen en duivels, in zes tafereelen, door Flos. De opbrengst is ten voordeele van de Missiën. Kaarten zullen ten huize aangeboden worden. Voorbehouden :5 fr. Eerste plaats: 4 fr.Tweede plaats 3 fr. Kinderen worden toegelaten op de alge meene herhaling op Vrijdag 7 September. De landbouwer Arthur Vandenbus- sche, 53 jaar oud, klom Dinsdag namiddag, rond 5 u. naar den zolder, een zak op den schouder dragend. Dopr het wegschuiven van de ladder plofte de man ten gronde en bekwam eene ijselijke wonde aan 't hoofd D§ ongelukkige werd bij hoogdringend heid naar het gasthuis van Yper overge bracht. Dadizeele. Een machinist gekwets. Zaterdag voormiddag was de genaamde Daniël Saulez, bezig met werken aan eenen in werking-zijnden tnekanieken slagmolen op eene hofstede. Hij werd aan het hoofd gevat en het rechter kaakbeen bijna inge slagen. Men snelde hem ter hulp en een geneesheer werd ontboden, die het de noo- dige zorgen heeft toegediend. De gekwets te verscheidene iqaanden niet kunnen werken. Bedevaart. De jaarlijksche bedevaart van het St Yincentiusgenootschap naar O. L. Vrouw van Dadizeele zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 12Sept. toekomende. s Morgens te 7.30 uur communiemis. Te 8.30 uur vergadering in het klooster. Ver schillende kwesties zullen er besproken worden. Te 9.30 uur algemeene vergade ring. voorgezeten door Mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge. Redevoering van M. de Baron de Walckx-Bailloncourt, voor zitter van den middenraad van Antwerpen. Te 10 1 2 uur Hoogmis en processie. Bijzondere trams vertrekken uit Kort rijk. Hollebeke. Op Zondag 9 Septem ber begint onze Kennis. Duivenprijskamp, schieting aan pers, ringsteking per velo, hondenloop, prijskaarting, niets zal er te kort zijn. Bedevaarders ook niet, want O. L. Vrouw van Hollebeke en is maar te viel gekend. Poelcapelle. Zondag 9 September zit het vaantje op den toren, 't Zal Kermis zijn en met de kermis zullen er allerhande prijskampen gegeven worden. Niet ver geten de Missie-tentoonstelling te bezoeken. Maandag avond, om 9 ure, kwamen Kamiel Vermeersch van Poelcapelle, oud 34 jaar, en Prosper Soetaert, 29 jaar, insge- lijk van Poelcapelle, vader van een kind, samen per moto van Kortrijk-rnarkt naar huis. Gekomen aan het Engelsch kerkhof op een groote half uur van hun huis, kwa men ze in den draai der straat, te.i auto tegen voorzien van een klein lichtje. De botsing scheen onvermijdelijk. Prosper werd opgenomen met schedelbreuk. Ca- miel had het min erg. Dadelijk werden zij per auto naar het hospitaal van Yper over gebracht, waar niettegenstaande alle mo gelijke zorgen, Prosper Dinsdag namiddag overleed. Camiel is buiten gevaar. De in zittenden van den auto, die van Piiekem zijn, kwamen er met den schrik van af. Langemarck. Ongeval Honoré De Smytter van Poelcapelle, geraakte door een onvoorzichtige beweging met den middenvinger van de rechterhand in een machiene. De vinger werd afgesneden. De sinytter werd naar het gasthuis overgebr. Kemmel. Jachtmisdrijf. Jacht wachter J. Hooghe maakte proces-verbaal op tegen twee personen, vader en zoon wonende aan de Vierstraete, wegens het schieten van 2 patrijzen. West-VIeteren. Op 16 September, Si Cofjsliusdqg, is het ^ermis-Zondag. Men spreekt van iets schoons en nieuws te dezer gelegenheid. Vruchteloos zocht men op de aanplakhrievcn wat het wel mag zijn. Nu, 't zal dus eene verrassing zijn. Men spreekt van prachtige tentoonstelling van sierlijke bloemen, van heerlijk handwerk van jonge meisjes, van eene plaatselijke Missietentoonstelling. Nu, men mag naar het schijnt uit de school niet klappen, doch wie op dien dag naar West-VIeteren komt zal het kunnen zien en zal zijn reiske niet beklagen. W e rv i kVlasschelf door het vuur ver nield. Een schelf van 3.000kgr, vlas, heb bende een waarde v. ongeverd 7.000 frank en toebehoorende aan Mevr. Saruzin, is door brand vernield. De plaatselijke politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, maar het is haar niet mogelijk geweest de oorzaak van den brand vast te stellen. Mogelijk is het onheil te wijten aan de on- voorzicht gheid van eenrooker; mogelijk ook is er kwaadwilligheid in het spel. Becelare. Aan alle liefhebbers van Tooneel en Kunst, brengen wij hiermede ter kennis dat, door de zorgen van den Vlaamschen Bond een autobus uit Becelaere naar Meenen zal rijden, op Zondag 30 September aanstaande, voor de liefhebbers die wenschen de opvoering bij te wonen van Het Teeken des Kruises beroemd spel uit de eerste tijden y. het kristendom. Men gelie. e zijn naam op te geven in 't Voske waar er ook kaarten op voor hand te bekomen zijn. K. V. N. V. Gister had de 62e trekking plaats v. de eerste leening 4 t. h. 1921 der verwoeste gewesten. Reeks 127504 n. 13 uitkeerbaar met fr. 25P.OÜU Reeks 36241 n. 1(1 100.000 Reeks 112460 n. 10 50.000 Reeks Soil n. 16 50.000 Reeks 36241 n. 16 50.000 De andere nummers van de bovenstaan de reeksen en de nummers van reeks IS5. 883 zijn uitkeerbaar met 250 lrank. op Zondag 16 September (Èrohtt' 1 Itmnischt' hvrmis Opening om 10 u. Om 11 u. Aperi tief-Concert. Om 2 u. verscheidene ver - makelijkheden met prachtige tombola. Om 8 u. Groot Bal. De opbrengst der feestelijkheden komt te goed aan onze schamele en ongelukkige Ypersche oorlogsweezen. We rekenen op uw hulp en steun. Aan alle goedhartige en welgemeende Yperlingen, bede prijzen te bezorgen en met dank aanvaard bij Henri Vandenberghe Statiestraat, 37 Ferdinand Debondt, Sta tiestraat, 23 Gaston Glissoux, Statiestraat, 11 Em. Lahaye, Hondstraat en Rodolf Seghers, Eiland Majoorgracht Het Komiteit. m m Gevaar van Boedhisme in Europa. Naar verluidt zou te Londen een Boeddhis tisch klooster worden opgericht, een na bootsing van de ondergrondsche holen van Ajanta, te Hyderabad. Een groep Japansche studenten heeft verder het zenden naar Europa in het vooruitzicht gesteld v. Boedd histische missionnarissen die de Christenen zouden komen bekeren... In hun brief aan het Godsdienstenbureel te Tokio hebben zij medegedeeld, dat reeds 3000 dititschers naar het Boeddhisme zijn overgegaan Koninklijk voorbeeld. Volgens f.e Petit Parisien heeft het koninklijk echt- paar, tijdens zijn bezoek aan Kongo, zich uitsluitend bediend van auto's, een fabrikaat uit het buitenland. En wij die dachten dat onze nijverheid in alle omstandigheden moet beschermd worden en dat het goed voorbeeld van boven moet komen Zoo lezen wij in De Volksgazet Naklank der Ijzerbedevaart. Volgens het uitgebrachte verslag v. den veiligheids dienst waren op de Ijzerbedevaart een 85.000 personen aanwezig. Aan dit verslag is een lijst toegevoegd van een tweehon derdtal personen, waarop voorkomen meestal de namen der aanwezige priesters, lijst die naar alle waarschijnlijkheid aan de geestelijke overheid zal overgemaakt wor den. Bittere spot. - Op 28 Oogt, was bet juist 15 jaar geleden dat het Vredespaleis, te 'sGravenhage plechtig geopend werd. Niet eens een jaar daarna brak de groote wereldbrand uit. Wat mee bewijzen komt dat de volkeren zich juist dan het meest hoeden moetei^ wanneer 't luidst over vrede en volkeren recht gepalaberd wordt. De bewoners van 04 dorpen slachtoffers van de pest.— Volgens Japaneesche berich-- ten, zouden al de bewoners van 64 dorpen van een district in Mandsjoerije bezweken zijn aan de pest. Slecht van 3 overlevenden wordt melding gemaakt. Voorts seint men dat overstroomingen in Sjandoeng 1800 slachtoffers maakten en de huizen van 32000 personen verwoestten. Op groote uitgestrektheid der grens van Kiang-si werd gansch den oogst ver nield. De Tragische Noord pooltocht. Voor eenige dagen heeft men een vlotter v. liet vliegtuig c Latham 47 gevonden. Dit geeft ons de treurige verzekering dat Amundsen en Guilbaud stellig omgeko men zijn. WORDT GEVRAAGD gevraagd bij Germaine DEWL'LF, Spei- straat, gelegen bij het groot Engelsch kerk hof, PASSCHENDAELE. Werk gansdi den winter.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3