DECARNE De grootste factor in het leiden, het meetrekken, het opvoe- den is het levende magnetiseerende voorbeeld, leder bekend \'laamsch=.\ationalist kan best aan propaganda doen met zich als mensch perfect te gedragen. stad yper Groot Li«'tda<li«;liei(IstV'Psl Morgen ZondaglóSeptemb. 1928 SB DBO-LE.MOXA DE aiiemeste SIGAREN en allerfijnste LIKEUREN Edgard LOUAGE Boek- en Steendrukkerij STAVELE Svmlikale Buin-iek ZO DAG KL ST. De dienstdoende Apotheker op Zondag 16 September is Mr weckesser, Diksrnuidst B I I T E X L A X i> Drinkt Beverensch Bier YZERBLONO sn DUBBEL 5 DRADEN J. Ili'liacnc- Vinclool Van hier en eiders slijpen zoo goed als eender waar. We wen- schen alle heil en voorspoed aan de nieu we onderneming. Dronkaard. -Zaterdag avond om 6 uur, kwam een dronkaard aangestrompeld bij St N'iklaaiskerk. Hij ging er eene herberg binnen en vroeg om drank. De bazin, zijn toestand bemerkende weigerde, doch 't en beviel hem niet Hij waggelde voort en uitte bedreigingen. De bijgeroepen politie miek er kort spel mede en nam de bacchus- vriend onder hare vaderlijke bescherming. Engelsche verminkten. 't Was waarlijk wel gemeend en dat met reden van wege allen, toen Maandag, met den vroegen, de vlaggen uitgehangen werden, 't Was im mers ter eere van de Britsche verminkten die ons een bezoek brengen zouden. De afgevaardigden van de verschillige bonden samen met deze van het Britsche Legion, stonden op de kaai toen de trein statig aan gerold kwam. Een welgemeend welcome en al dadelijk in de auto's inet de Ypriana voorop trok men naar 't stadhuis. Daar wachtte de heer Burgemeester met zijn volk de verminkten af en sprak de welkomrede uit, beantwoord door een Britisch afgevaar digde. Na de luide hourahs, trok men naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvel den waar eene kroon met kollebloemen nedergelegd werd, en na den groet te heb- ken gebracht aan onze helden reed de lange reeks auto's naar liet Engelsch gedenktee ken der Meenenpoort. Hier werden rede voeringen uitgesproken en door den voor zitter van het N. V. 1. van Yper en van een Britisch afgevaardigde, mede prachtige kronen nedergelegd. 't Was middag en de Ypriana zou een concert geven op de üroote Markt, rechtover de Donkerpoort. Toen de laatste klanken over de Qroote Markt uitstierven, trok de stoet naar het gasthof Ypriana, waar een lunch opgediend werd. 't Ging er leutig en vreugdig, oprecht broederlijk, en de toasten hielpen er niet weinig aan toe. Ook verlieten de vrienden, overvoldaan de stad, waar zij in vroegere jaren zoo bittere dagen kenden, om in auto car naar Oostende te reizen. Klokje. Een nieuw wekkertje komt het slanke torentje van S' Maartenskerk in te nemen. Het is afkomstig van Brielen, weegt 213 kgr. en werd gegoten door Michaud van Leuven, 't Heeft een allerzui verste klank. Nijverheidsschool. Op 8 Oktober aan staande zullen de lessen hernomen worden. De inschrijving zal plaats hebben, den 7* Oktober van 10 uur tot middag, in boven gemelde school, O. L. Vrouwstraat. Vertrek. Nadat E. Z. Simonna Zondag in St Pieterskerk de aangezegde omhaling gedaan had (en de missievrienden hebben aan den wekroep vrijwel beantwoord), heeft ze dan Maandag morgen hare moederstad verlaten om de nieuwe missie te vervoegen. Wij wenschen haar goed heil en rijken zie- lenoogst Gerechtshof. Reeds dikwijls hebben we gezegd dat ons gerechtshof de schoonste uiting was van den Yperschen trant, maar naar mate wij de versierselen zien aanbren gen door onze kunstenaars, de HH. Cor- nillie en Verhack, zoo moeten wij effen af bekennen dat hier onze stoutste verwach tingen overtroiien worden. Nu, met het torentje, dat stilaan heel het gebouw als het ware nog hooger doet oprijzen, zal dit praalgebouw er nog veel bijwinnen, en zal de achterkant van onze Groote Markt een heerlijk voorkomen hebben. Meester Coo- inans heeft eens te meer prachtig werk ge leverd. Zwemkom.Moest in de zaak betrokken minister, al de lieve betitelingen gehoord hebben, welke hem, gedurende die heete dagen naar het hoofd geslingerd werden hij en zou zeker niet langer meer dralen, om het bevel van voortdoen te geven, 't Is waarlijk jammer dat wij zoolang naar die zoolang reeds beloofde zwemkom wachten moeten. En ja, wanneer komt ze nog Vlaamsche Kermis Fancy Fair op het Eiland Majoorgracht Statie. Dit feest uitsluitelijk ingericht ten voor- deele der Ypersche Oorlogsweezen, de volle opbrengst zal door het komiteit ver deeld, en op de kinderen hun spaarboekje geplaatst worden. OPROEP Vaders Moeders Het Komiteit richt zich tot U allen die bezorgd zijt over de opvoeding en de toekomst uwer kinderen. Gedenk hoeveel kommer U de gezondheid en het geluk uwer lievelingen inboezemt. Geene opoffering is U te groot. Een laatste kruimel brood zoudt ge derven om hun leven te behouden. Denken we dus aan die schamele en ongelukkige weezen en brengt hun met ons, hulp en troost. Verscheidene zeer schoone prijzen werden ons door goedhartige stadsgenooten ten voordeele van 't werk geschonken. Thans worden altijd prijzen aanvaard bij de HH. Inrichters. De prijzen worden tentoongesteld bij H. Vandenberghe. o PROGRAMMA Om 9u.: Verkoop in stad v. bloempjes door oorlogsweezen. Om 10 u. Opening der foor. Om 11 u. Aperitief-Concert. Om 14 u. Opening der Vlaamsche Kermis. Ver makelijkheden, wedstrijden, muziek - zang. - Om 17 u. prachtige tombola. Om 19 u. Groot Versierd Bal. - Prachtige verlichting. Taptoe. Dus allen naarst Eiland, en bij voorbaat harteiijken dank. Het Komiteit E. Lahaye. F. Debondt. H. Vanden berghe. E. Louage. G. Glissoux. S. Denoyette. R. Segers. Ijken der Maten, Gewichten en Weegtoestellen. Het ijken zal plaats hebben in de lokalen der Stadsmeisjesschool Sint Janstraat, op volgende dagen Dinsdag 18 Sept. 1028 v. 0 1 4-12v. 13 1 2-17 1 2u. Woensd. 19 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 20 Sept. 1928 id. id. id. Vrijdag 21 Sept. 1928 id. id. id. Dinsdag 25 Sept. 1928 id. id. id. Woensd. 26 Sept. 1928 id. id. id. Donderd. 27 Sept. 1928 id. id. id. ■IIIIIII1BIBHSIX fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, YPER TEL: Rousbrugge, 28. .- o KUNST-A FFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN. AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN. ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachicn MAP Kemels van belang of L. gemeen boerenbe drogDezelfde fameuze penne krijscht Lees er (Ypersche Bode) de aanvallen op onze Ministers Heyman en Carnoy, over de militaire wet, enz. Wat heeft dat alles te maken met de verdediging uwer vakbelan gen. Werklieden, hebt gij een centiem meer verdiend met al die aanvallen Weet de christene demokratie mis schien niet dat de steeds koortsiger vermi- litariseering, die ze thans met e* n schro melijk farizeeêrsgedoe in de hand werkt door de verdediging van het huidig mili tair regeeringsontwerp, ons land in plaats van de zoozeer gewenschte nijverheidsin stellingen te schenken, de zoodanig ver- wenschte kazernen, forten, schiettoren en dies meer opdringt. Gaat het misschien onze Vlaamsche sjouwers niet aan dat ze in Ftankrijk aan de machienes moeten gaan staan, terwijl ze hier tot op den grond van hun porte-monnaie uitgeperst worden om onze legerbazen 't plezier te gunnen milliarden weg te gooien voor kanonnen en ander oorlogstuig Pleit het voor de veredeling v. de vakkennis, wanneer ze le ven onder een regeering die, vakonderwijs verwaarloost om militarisme, de vakscho len laat verdringen door de kazernen? Terwijl de natuur Vlaanderen in de toe komst aanwijst als een nijverheidsgewest v. belang, tracht het militarisme van den dag, gestut door de... christene demokratie dit te verkrachten. En dan vraagt ze Wat heeft dat alles te maken met de verdediging uwer vakbe langen Waar ze dan dom weg vervolgtWerk lieden, hebt ge een centiem meer verdiend met al die aanvallen kan het deugd doen eens op 't volgende te wijzen Arbeiders, ge weet het zoo goed en wel licht beter dan wie ook dat de onzinnige wedren naar steeds dt ukker militarisatie in 't bijzonder neerslaat op uw hoofd. De er varing heeft geleerd dat ze U in gewa- penden vrede niet enkel de zuur-bespaar- de penning kost, u .niet enkel lijden laat onder de zweep van militarische oplei ding, maar ook onverbiddelijk uitkomt op de vernieling van uw have en goed, meer nog, op de vernieling van menschen- levens, van het uwe of dat van uw kroost, uw kinderen waaraan ge meer dan uw geldbeugel geofferd hebt. We zijn begonnen met dit de chris tene demokratie aan te toonen ze heeft niet willen zien. We hebben haar gevraagd met andere politieke partijen te handelen tegen het regeeringsvoorstel en rekening te houden met de belangen en den eisch v. 't Vlaamsche volk ze is doof gebleven meer nog, moedwillig trapt ze op dit alles om een regeering naar d'oogen te kijken die en Vlaamschhatend en volksmisprij- zend is. En nu we het logische gevolg trek ken en haar voorspellen dat wie zien noch hooien wil zal voelen», dan bijt ze ons met 'een niet verholen bitterheid toe: c werklieden hebt ge een centiem meer verdiend met al die aanvallen We kun nen eindigen, christen demokratie met een rechtstreeksch antwoord daarop Hadden onze smeekingen en hadden onze aanvallen maar enkelen nog geen tiental van uw politieke leiders kunnen bewegen een daad te stellen in 't belang van de werkiiedetibevolking het noodlottige militaire regeeringsvoorstel tegen te stemmen, dan gingen onze arbei ders meer dan een centiem er bij gewonnen hebben. Wanneer er van dezen kant niets terecht komt, dan hangt het enkel en alleen af van den afschuwelijken moedwil waar mee ge uw armzalig slaafzijn verdedigt Onze Vlaamsche wet kliedert zullen u ech ter leeren dat onze betrachtingen niet vruch teloos zijn, zullen de christene demokratie zoeken waar ze te vinden is, en ze zullen er waarachtig meer dan een centiem bij ver diend hebben Meester Claevs. Nieuw cabinet in Albanië. Koning Zogoe I v. Albanië heeft Kosta Kotta met de vorming van een nieuw cabinet belast, in de plaats van het oude, dat zooals men weet. om formeele redenen is afgetreden. Zogoe heeft verder telegrammen gezon den aan den koning van Italië en aan Mus solini, waarin hij uiting gaf aan zijn vriend schappelijke gevoelens voor Italië. In zijn antwoord zegt Mussolini o. a. Ik verze ker u, dat Italië ook in de toekomst zijn politiek van gestadige vriendschap jegens u en uw regeering voort zal zetten. Protest tegen het Koningschap v. Zogoe. - De Albaneesche oud-premier Fan Nol heeft geprotesteerd tegen de uit roeping van Achmed Zogoe tot koning v. Albanië. In zijn telegram noemt hij de uitroeping een ergerlijke misdaad, die Rome in elkaar gezet en te Tirana uitgevoerd is onder het terrorisme der feodale beys en onder be scherming van het fascisme, doch tegenden wil van het republikeinsche gezinde Alba neesche volk dat niet geraadpleegd is. Deze uitroeping, zoo vervolgt het tele gram, is gekocht tegen nieuwe concessies, die Albanië ten slotte tot een Italiaansche colonie en tot een militaire basis tegen de nabuurstaten zal maken, waardoor de toch reeds kritieke crisis op den Balkan zich ge makkelijk tot een nieuwen oorlog zal kun nen ontwikkelen. Egypte en het Kellogg-Pact. De bladen deelen mede, dat de Egyptische re geering geantwoord heeft op de uitnoodi- ging tot teekening van het Kellogg-pact. Het antwoord is dier voege gewijzigd, dat alle rechten van Egypte gewaarborgd blijven. De gisting in Britsch Indië. - In de wetgevende vergadering te Simla heeft gis teren een lid van den uitvoerenden raad in antwoord op een vraag gezegd, dat sinds 1920, 149 personen gedood en 1345 ge- wpnd zijn hij botsingen tusschcn Mahome- danen en Hindoes. Sjantoeng onderworpen aan de Nationalisten. Volgens inlichtingen uit nationalistische bron heeft de situatie in Noord-China een voor de nationalistische regeering nog gunstiger wending geno men. Het schijnt, dat de Noordelijke troe pen te Tsingtau naar de nationalisten zijn overgeloopen, waardoor thans de geheele provincie Sjantoeng zich heeft onderwor pen aan de nationalistische regeering. De werkloosheid in de Vereenigde Staten. In een congres te Springfield (Illinois) heeft de secretaris van den Ame- rikaansehen arbeidsbond, Morrisson, ver klaard, dat op het oogenblik in de Ver. Sta ten 3.000.000 arbeiders werkloos zijn, ten gevolge van de steeds toenemende ratio naliseering van den arbeid. De onlusten in Ecuador. Regee- ringstroepen hebben een gevecht geleverd tegen een troep opstandelingen, die de vlucht hebben genomen naar het gebergte. Zij lieten drie dooden achter, onder wie Velasco, hun hoofd. In het district Chillanes is eveneens een oproer onderdrukt, nadat leaza, de aan voerder daarvan, was gevangen genomen. Boesinghe. - Naklank van het Hu welijksfeest... in brokjes. 't Schijnt dat Meester Koel-hier niet weinig verschoot toen hij te wege was zijn geschrevene ge legenheidsrede af te lezen, 't was verdui veld... - raad eens - het afschrift v. een zijner laatste artikels tegen die verdomde ürrroote Heeren middeleeuwsche ver- knechters van den kleinen man! Of hij zich gt haast heeft rap en zeere dit papier weg

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2