2" Jaargang N" 90. Yl'EHSCHE ilODE Zondag 16 September 1928. Sint JAN ter Biezen. Wees aandeelhouder van het "Vianti Huis" van Lanparcü! Provinciaal Bestuur Wist Viaaciisren. A L 8. i; L i: 8 VLAMINGEN te fiemelen, en het goede bladje met de vleiende rede boven te halen, hoeft niet gezegd .Sten zegt dat een knaap, die een bel- gisch vlaggetje droeg in den stoet, vroeg .Weester,waarom hebben wij geen Leeuu en- vaandeltjes? En het antwoord van den ijverigen leider klonk Zwijg Mijnheer de Baron zou kunnen kwaad zijn... Moeder De Zwaan had geen ge luk dien heugelijken Donderdag. Immers haar innige wensch, in woorden geuit, wasdrie uren stortregens en storm op zee, en het was 't heerlijkste weder van de wereld... Te koop Leeuwenvlag, bij iemand waarvan de politiek nu geworden isslaafs Mijnheer den Burgemeester volgen, rond den pot draaien en zijn profijt zoeken. Beveren a Yzer. Door toedoen v. enkele Vlaainsche vrienden worden er he den verscheidene nummers v. De Yper- sche Bode als proef- en propagandanum mer in ons dorp verspreid. Waarom om dat het meer dan tijd is dat onze Vlaainsche menschen zich zouden verkwikken met bladen en schriften, die op gezonde en ra- dikale wijze de waarheid dienen. Het moet uit zijn dat men ons volk kan vullen en ppblazen met wankelbaar draaizaain nieuws door zoogenoemde VI. bladen, die de phonograafhorens, de dweildoeken en de waschkuipen zijn, van de politieke volks bedriegers, die dag in dag uit hun princie pen verloochenen. Tot welke betreurens waardige neutraliteit v. halfheid, tweeslach tigheid en tusschen-twee-waters zwemmen, die vredelievende blaadjes ons volk ge bracht hebben, ondervinden we maar al te dikwijls. Daarom willen we dwarsdoor en door katholieke VI. dagbladen in onze huizen, omdat we willen dat een Vlaainsche ttiensch een gezonden kop hebbe, en geen ver- brusseld bclgisch verstand. Lees met aandacht dit nummer en ge zult met ons bekennen, dat het blad onzen steun waar dig is. Regelmatig zal in deze kolommen 't nieuws van Beveren en omstreken ver schijnen. Van nu af tot nieuwjaar kost een proef abonnement 5 fr. Men kan inschrijven in de post of aan de bode. Steunen we zuivere katholieke Vlaain sche bladen. Eenige VI. Vrienden. Zondag 23 Septemberviert de Vlaamsc/t Nationale kracht van het dorp (te tweede ver jaring van het dorp de tweede verjaring van zijn eerste zoo levenskrachtige en alomgeketi de organisatie: de bond Katholieke Vla mingen. OROOTE VOLKSVERGADERING in 't lokaal De Smisse te 2 u. na mid. dag. Heer André Vandknbkrghk zal er het woord voeren. Vrouwen en Mannen, iedereen is er uit genood igd! Het Muziek De Blauwvoet v. Watou zal er zijn stukjes opvoeren en zijn u toertje doen door 't dorp. Om te eindigen groote bolling in uDe Speu te We trommelen de heele streek op!! Dei Bestuur V. B. St. Jan. Verdronken. Op Woens dag voormiddag waren eenige kinderen aan het spelen rond den put van M. Ver- ineersch gelegen op 100 meters achter de dorpplaats. Den kleinen Albert Vanhulle 7 1 2 jaren oud, zoon van Camiel en Marie Debrauwere stuikte in den put die eene schrikkelijke diepte heeft, zijne makkers en broerkc liepen verschrikt weg, de moeder werd verwittigd door het zooniie Michel. Liet lijk is slechts een uur later kunnen op- gevischt worden onnoodig te zeggen in welke droefheid de ouders verkeeren. Becelare. Zondag aanstaande 23 September, belangrijke vergadering van de Vlaamsch Nationale Bond. Dagorde: 1 Herinschrijving voor t jaar 1928-29. 2. Kiezing van een nieuw raads lid en herkiezing van de helft van het be stuur (volgens de standregelen). 3. Belang rijke voordracht over Zannekin en de vrijheidsstrijd der Vlamingen in 1325-28 dooreen verdienstelijke Vlaamsche werker. 4. Betaling der achterstallige bijdragen en mededeelingen. Dat geen enkel lid nalate deze vergade ring bij te wonen, zorg voor het aanwer ven van nieuwe leden, immer op de bres waar het gaat om den bloei en vooruitgang onzer eerlijke zaak alle kleinzielige laste raars ten spijt. Onze afdeeling Vlaamsch Nationaal Syndikaat mag zich verheugen in een ge- durigen aangroei van nieuwe leden, dank zij de flinke werking van den ijverigen be stuurder P. H. Onze werkmenschen begin nen meer en meer in te zien, waar hunne belangen het meest gediend worden. Bin nen enkele dagen worden de leden in alge- ineene vergadering bijeengeroepen om over te gaan tot de kiezing van een volledig bestuur. Juul Declercq uit Iseghem zal er het woord voeren. Brielen. 't Is dus zondag dat de ne- gendaagsche plechtigheid ter eere van den H. Cornelius begint. De missen op de twee zondagen der noveen zijn om 7 ti. en om 8 u. Den maandag 17 en Dinsdag om 9 u. de H. Mis. De andere weekdagen da gelijks de H. Mis om 8 u. Het lof alle dage om 4 u. De negendaagsche plechtigheid eindigt op Dinsdag 25 Sept. Lijk op de andere jaren, zullen de Yperlingen. niet na laten, den grooten H. Cornelius met be trouwen en godsvrucht te gaan vereeren. Poelcapelle. Op 13 Oktober zal al hier met groote plechtigheid het gedenk- teeken aan de gesneuvelden der 00° afdee ling van het Engelsch leger ingehuldigd woiden. Later geven wij nadere inlichtin gen. Deze oproep gaat in 't bijzonder naar de bewuste Vlamingen van Langemarck en omliggende gemeenten. Dit Huis vindt \zijn grondvesten in de grootsche onbaat zuchtige gedachte te worden de materieele barometer v. den groeienden puren Vlaam- schen strijd. Maar 't zal niet enkel een baro meter wezen, eerst en vooral zal het zijn een zeer geducht aktueel wapen Vlamingen zullen in dat huis thuis zijn, zullen daar de mooiste gelegenheden vinden om zich in den strijd op te werken, te scherpen, en zullen het een burcht vinden wanneer ze steun zoeken Dit huis zal bovendien den Vlaming in zijn heilige betrachtingen bijspringen door de voor ons zoo noodigen geldeüjken steun, en 't zal onze menschen verheugen te weten dat de finantiëele winsten, die dit huis zal kunnen boeken, verminderd met hetgeen zal noodig blijken om dit gebouw lief en gezellig te houden, uitsluitend zullen be stemd worden .oor propagandafonds, dat voor doel heefthet ijveren naar stoffe lijke welvaart van het volk der streek en het voeden, onder welke eerlijke vorm ook der Vlaamsch-Nationale gedachte. Ze moeten er echter onmiddellijk bij voe gen dat die inrichting opdat ze zou gedijen en rijke vrucht leveren, veel duimkruid vraagt! De menschen die dan ook hun goede wil zullen toonen, hun Vlaamsch harte zul len openen, met aandeelhouder te worden schenken nu de zekerlfeid dat hun centen1 in een recht vlaamsche vertrouwvolle onderneming zit. Een onderneming die zijn geboorte vindt in een ontkiemend leven en dus tot de vol ste ontplooiing met dit leven zal medele ven. Vandaar dat hun geld daarin van inner lijke weerde zal verhoogen. Daarenboven zal jaarlijks een intrest van 6 zes per honderd worden uitgekeerd. Vergeet echter niet dat we met het be roep op uw stoffelijk vermogen ook beroep doen op uwe Vlaamsche overtuiging. Wees aandeelhouderen deze oproep gaat zoowel tot den eenvoudigen werkman als tot den even goed meenenden burger. Zoogoed het kleinste getal aandeelen van den schamele zal met gouden letters aange schreven staan in 't harte v. moeder Vlaan deren. En nu voor wat de gelegenheidsopening met de kermisdagen betreftHet heeft heel wat overleg gevergd in de beheerraad van het Huis, eer we er toe konden met de ker misdagen de kermisgasten een deftig Bal te gunnen. Toch hebben we dit op ons programma geschreven, en dit in 't bijzon der ont deze dubbele reden Vooreerst willen we het danslustige pu bliek leeren dat dansen en dansen twee is. Dat de liefhebberij dansen dan precies het meest zal genooten worden, wanneer deze uitgevoerd wordt onder een strenge tucht zooals we dit in de steden en op vele gemeenten reeds kunn'en bewonderen als o. m. in die katholieke kringen waar ze de noodzakelijkheid voelen met beide voeten in het teeken van den tijd te staan. En waarom zou men dat niet als men er maar met nuchter hoofd en wakend oog in staat Daarbij willen we de naam met het reukske welke op het huis lag wisschen, totaal wegvegen, en we vinden het doel matigste middel daartoe de ongebonden liefhebberij te weren door het in de plaats stellen van een ernstigen vorm er van, niet vernielen, wat roekeloos zou kunnen wor den: kermisvreugde vraagt nu aan ons volk een breugelsche uitspanningmaar richten., en dat is opvoedingswerk dat ons volk zal ten goede strekken. Hoe kan de hom- melplokker zijn door de c hoppe zwart gemaakte handen weerom klaar krijgen? Is het niet door deze te reinigen met door weekte hommelbraren zelf Tucht zal dus het wachtwoord wezen dat toegang zal verkenen tot de feestzaal van Ons Huis. Er zal dan ook tegen de kermisdagen een streng reglement opgesteld en kenbaar gemaakt worden, waaraan iedereen zich zal moeten onderwerpen. Namens den beheerraad van 't Vlaamsch Huis Langemarck Mn sim.' CLAEYS. De Provinciale Commissie voor verstan delijke Volksopleiding denkt eerlang in samenwerking met het Staatsbestuur en in dien de uitslag van het onderzoek bevredi gend is een eersten leergang voor bi bliothecarissen, gevolgd van examen met afgifte van diploma, in te richten. De lessen zullen gegeven worden te Kortrijk op naderhand te bepalen dag en uur. Na Kortrijk zullen andere gewesten aan de beurt komen. Oproep wordt gedaan tot alle bibliothe carissen, speciaal tot hulpbibliothecarissen, de niet-gediplomeerde, de onderwijzers, bestuurders van werkliedenorganisaties en hoerengilden, gemeenteraadsleden enz. Wie meerdere inlichtingen verlangt, schrijve aanstonds naar hoogervermelde Commissie, Provinciaal Bestuur, Brugge. De zaak ioewenstein. 1 let verslag der heeren Kohn-Abrest en Paul is opge- geinaakt. Men vond niet bijzonders in 't binnenste van Loewenstein. Men trof ook enkel twee kubieke cm.alkool aan. Het veM moeden dat er staat v. dronkenschap is ge weest, valt weg. De bekomen resultaten in het verslag aangeduid, zijn in strijd met de veronderstelling, dat de val in zee eenvou dig het gevolg v. een ongeluk is geweest. Een reuzenslang in een riool te Chatelle- rault (Frankrijk). Een boa (reuzenslang) die uit een menagerie was ontsnapt en grooten schrik onder de bevolking van de stad verspreidde, werd gezien door een kind, dat bij de opening v. een riool stond. De heer Marcel P.illatin wapende zich met een gew eer en een mes, daalde af in de riool, en slaagde er in, met drie geweer schoten het monster af te maken. Staking. Te La Louvière staken 3000 mijnwerkers. Het conflikt is het gevolg van een ruzietooneeitje tusschen een mijnwer ker eu een bewaker de eerste beweert dat hij door den tweeden geslagen werd. Het bestuur van de mijn had besloten het ge vecht in deze aangelegenheid te laten be slissen doch de mijnwerkers eischen dat de bewaker zou gestraft worden. Vreeselijke wedstrijd. Te Monza in Italië had er Zondag laatst een groote wedstrijd voor auto's plaats om den groo ten prijs van Europa te betwisten. In dui zelingwekkende snelheid, ten minste 200 km. per uur vloog de automobilist Matenf- si dwarsdoor de toeschouwende menigte. Deze roekelooze automobilist die den vijfde was wilde den vierde Foresti voorsteken. Hij reed daarom aan zoo een ongelooflijke snelheid. Plotseling raakte de auto van den Florentijner het achterste gedeelte van die van Foresti. Het roode rijtuig van Maferasi maakte een zijsprong. Hij wilde hel terug brengen in de lijn, en dat scheen hem aan vankelijk te gelukken. Maar plotseling zag men de machine door een rookwolk om huld zij sprong verder ter zijde, verbrij zelde de houten afsluiting, die het publiek tegenhield, joeg over een kleine gracht en sprong letterlijk in de tribunes; de piloot werd tien nieter hoog de lucht ingeslingerd. Het publiek was waanzinnig van schrik; er waren 20 dooden en 31 gekwetsten. Van deze laatsten zijn er 7 levensgevaarlijk ge wond. Men berekent dat de wedstrijd door 150.000 personen werd bijgewoond. De wedstrijd werd spijts het protest van het publiek toch voortgezet. Korten tijd daarna hadden nog twee ongevallen plaats. De Eransche renner Blaqusbelair reed in volle vaart tegen een paal, waarbij zijn auto grootendeels vernield werd. Als door een wonder bleef hij ongedeerd. Daarna kreeg een ander renner een on geval dat bijna even tragisch had kunnen afloopen als het eerste. Er sprong een voor band. De wagen week af en reed recht naar de tribune. Hij kon echter juist op tijd. tot stilstand gebracht worden. Uit het publiek werd toen opnieuw ge- eischt de wedstrijden te staken. Men luis terde er niet naar. Chiron behaalde de overwinning en ging onmiddellijk na zijn zegepraal het li chaam van Materasi groeten. Het Eucharistisch Congres te Sydney. Te Sydney in Australië heeft deze dagen het Eucharistisch Congres plaats. Australië dat maar in het begin der vorige eeuw eenige katholieken kende, die ware apos tels waren en alles deden wat ze konden om het christen katholiek geloof ginder te verspreiden, kenden later veel dagen van ontmoediging. In de laatste jaren ecliter beterde de toestand merkelijk, en nu kun nen we het heieven dat door de haven en langs de straten v. de paddestoelstad Syd ney, die voor honderd jaar schier niet be stond, nu (800.000 inw.) een machtige pro cessie trekt. Het merkwaardigste dezer da gen is de processie te water. De pauselijke Legaat omringd van zijn volledig gevolg van kamerheeren, pauselijke graven, pau selijke ridders, aartsbisschoppen en bis schoppen ging met nog een heelen stoet aan boord van een speciaal voor deze ge legenheid ingerichten stoomer die v. voor tot achtersteven wit geverfd was, met over de geheele lengte een gouden band als be lijning. De schoorsteen droeg gouden ban den. Qroote kruisen waren als versiering v\ het schip benut, terwijl op het dek een grootsch en prachtig altaar was opgeslagen met het Allerheiligste er op. Het mooie schip zette zich in beweging en was ge- volgd v.een gansche flotilje booten waarop andere Congresleden plaats genomen had den. De vloot stopte aan het havenhoofd, en hier werden de Oceanen der wereld gezegend. Onder het geloei van sirenen, het gegil der stoomfluiten en het luidruchtige ge toeter v. de claxons der motorbooten ging het pauselijk smaldeel weer aan wal. Zaterdagavond was het de dag voor de vrouwen. Meer dan 150.000 vrouwen brachten hulde aan de H. Eucharistie. Koopt bij de handelaars die hun aan kondiging in ons blad plaatsen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3