DECARNE Za\ akkHiiiiit n kunnen zom>\<;klst. De dienstdoende Apotheker op Zondag 23 September is Mr vanrobaeys Boterstraat Hork- pu Steendrukkerij STAVELE SI h O-LE.IIO X A IM: allusie SISAREN en allerfijnste LIKEUREN Edgard LOUAGE nooit oprt'rht zijn. It 1 i T K X I. A X l> Drinkt Beverensch Bier YZERBLOKD en DUBBEL S GRADEN 4. Delinene-Anielool Kamerlid Meester But aye van Watou. stelde volgende vraag fop 7 Sept. 1928aan den Minis ter van Landsverdediging. Van hier en elders r1 Tijdelijke huishoudschool. Zondag 23 wordt er in t Chr. Volkshuis om 4 u. eene voordracht gehouden door Mevr. Van Gastel, Bestuurster der Provinciale tijd. landb. huishoudscholen. Voor alle toekom stige huishoudsters zal het een goed nieuws zijn dat met den komenden winter hier ter stede, eene tijdelijke huishoudschool zal in gericht worden. Zondag zullen daarom trent al de vóordeelen, voorwaarden en schikkingen medegedeeld worden. Men zal er leeren koken en braden, wasschen en strijken, boter en kaas bewerken, snijden en naaien, bakken en inleggen, huishygiène en kinderverzorging enz... Gevraagd bij M. Lobelle, suiker bakker, Boterstraat, 40 leergast, goed loon, kost en inwoon Vlaanische Meisjes. Zondag en Maan dag 1.1. in het Vlaamsch Huis te Kortrijk, wierden de Jaarlijksche studiedagen voor Vlaamsche Meisjes ingericht. De leidende elementen van de verscheidene bonden kwamen bijeen om te zien wat er te doen is, om op de hoogte te staan der actueele vraagstukken ten einde klaarheid te bezit ten en om wat ze dan als plicht zien met de daad te volbrengen. Een afgevaardigde van Yper was daar ook tegenwoordig. Yzergedenkteeken. Het komiteit der Bedevaart naar de Graven van den Yzer bestatigt thans met genoegen dat vele der Jaatste ingekomen giften van de Vlaamsche gemeenten het offer onzer gesneuvelden waardig zijn. Zoo moet als eerste voorbeeld worden •gesteld, en het komiteit wenscht er hun warm geluk om den gemeenteraad van Blankenberghedie in zijn zitting v. 31 Oogst 2500 fr. stemde voor Vlaanderens Yzer- monument 2500 fr. voor eene gemeente van 7000 inwoners dit zal voorzeker wel enkele gemeenteraden, die eene onbedui dende som stemden, beschamen, en hun misschien aanzetten hun beslqi.t te herzien en door een mildere gift te verbeteren Komaan, waar een wil is, is een wegv ta ons jongens hebben recht op de volle dank baarheid van gansch hun volk geen en kel Vlaming uwer gemeente zal gevonden worden om uwe vrijgevigheid tegenover •onze dooden, te verwijten a&PBiio rTELRousbrugge, 28. O KUNST-AFFICHEN-ETIKF.TTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN' BROCHUREN. AKTIEN. REGISTERS. PAPIERENZAKKEN. ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachicn MAP fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, YPER Het vredesverdrag van Kellogg. Men wacht nog het antwoord af van dertien landen. Kopijen van het verdrag werden in het begin der week aan 64 naties gezon den, die het verdrag zullen erkennen, hetzij door onderteekening of de uitnoodiging zullen onderzoeken. De toestand in China. De burger oorlog in China is afgeloopeu, maar duurt naar goede Chineesche zeden nog wat voort. Toch schijnt het met het vech ten op zijn eind te loopen. Generaal Pei Tsjoeng-sji, de opperbevel hebber van Kwangsi, rukt op tegen wat er nog over is van de legers uit de provincies Tsjili en Sjantoeng. De troepen van Pei Tsjoeng-sji maken vorderingen en nemen gevangenen. Inmiddels is Feng Ju-sjang (de c christen generaal plotseling uit Nanking vertrokken. Vermoedelijk gaat hij naar Kansoe (in het Noordwesten v. China) om een opstand v. Mohammedanen aldaar uitgebroken, te onderdrukken. Ook zijn in de staten Sjensi en Homan generaals tegen hem opgestaan. De Stabilisatie van de Munt in Turkije. De minister-president heeft te Malatia gezegd, dat de regeering Maan dag bij het parlement een voorstel tot sta bilisatie van de munt zal indienen, welke stabilisatie zonder buitenlandsche leenin gen zal kunnen worden uitgevoerd. Turkije contra Albanië. Turkije eischt van de Albaneesche regeering ver goeding van de civiele lijst en de eigen dommen van de onttroonde Ottomaansche dynastie en voorts 18 miljoen franken goud die zich in de Albaneesche regeeringskasser. moeten bevinden. Tot de eigendommen, die de Turken op- eischen, behooren ook de petroleumvelden van Selinitza, waarop een Italiaansche on derneming concessie heeft verkregen. Naar men weet, heeft Albanië tot aan de Balkaanoorlögen deel v. het Ottomaansche rijk uitgemaakt. De mislukte Communistenbetoo- ging. De communistische partij heeft haar plan om de jong-communistische week tot een indrukwekkend einde te bren gen, door een anti-militaristische demon stratie te St Denis, Frankrijk, zien mislukken. De vergunning der politie werd geweigerd en slechts een wielerwedstrijd voor jonge communisten werd toegestaan. De com munistische partij kondigde daarop aan, dat de deelnénjers aan den wedstrijd ont vangen zouden w,orden QP het stadhuis v. St Denis, in welke plaats eep communis tische gemeenteraad is, In verband evenwel met de zeer uitgebreide voorzorgsmaatre gelen der politie, werd het wijzer geacht ook deze ontvangst op te geven en nadat de wielrijders hun wedstrijd hadden gere den voor een publiek van politie-agenten en rechercheurs in burger, waren alle de monstraties afgeloppen. Talrijke politie agenten en spldaten van het parijsche gar nizoen, voorzien van machiengeweren en pantserauto's warep in St Denis geconcen treerd en zelfs de best georganiseerde de monstratie had op niets moeten uitloopen. leder, düe weigerde door te loopen, werd onmiddelijk aangehouden. Ongeveer 200-300 .arrestaties hebben plaats gehad de meerderheid werd na een n^cht in de cd, vrijgelaten. Nieuwe Fransche Ministers. Vrij dagmorgen vond op het buitenverblijf van Frankrijk's president Doumergue de minis terraad plaats, welke tot 's middags uur duurde. Tot minister voor de Luchtvaart is benoemd Laurent Eynec en tot minister van handel en posterijen senator Chéron. Op 7 Augustus 11. onder nr 115 heb ik L'Ed. gevraagd, in toepassing van 't regle ment op de kaart van 't wervingsbureel aangewezen. Jozef Deraedt, woonachtig te Watou (Abeele), op 28 September 1928 het spoorwegregiment te Antwerpen te laten verv oegen, omdat hij te Oostende op 17 November 1926 door't wervingsbureel voor een jaar werd uitgesteld. Gij hebt mij geantwoord In strijd met wat het achtbaar lid ver- klaart, is de genaamde Deraedt Jozef, van Watou, geen uitgestelde van deklas 1927 hij hoort tot de klas 1928. Geboren zijnde den 5 December 1908, werd hij regelmatig ingedeeld bij de tweede schijf, die den 29 Maart 1929 moet binnenkomen. Hewel, Mijnheer de Minister, ik durf U eerbiedig antwoorden, dat ik zelf de zaak onderzocht heb en al de gezegden van uwen dienst totaal vatsch heb bevonden. Om zulks te bewijzen voeg ik hierbij 1) Het bevel uit Watou op 17 Oktober 1926 tot verschijning voor het wervings bureel van Oostende 2) Het bewijs van uitstel wegens tijde lijke ongeschiktheid, uitgaande van 't wer vingsbureel van Oostende op 17 November 1926, genaamteekend door den kolonel Rinquet. Deraedt is dus wel uitgestelde van de klas 1927. 3) Een uittreksel der geboprteakt van Deraedt. Hij werd niet geboren den 5 De cember 1908, maar den 13 Mei 1907, en werd dus onrechtmatig ingedeeld bij de 2*k" schijf, die den 29 Maart 1929 moet binnen gaan Hij hoort dus wel tot de klas 1927. 4) De gele kaart van 't wervingsbureel van Oostende, waarop vermeldt wordt, dat Deraedt Jozef als uitgestelde van 1927 recht heeft om 't leger te vervoegen, niet op 29 Maart 1929, maar wel op 28September 1928. Ik twijfel hoegenaamd nietaan uwegoede trouw, maar ik durf U nogtans doen op merken, dat hier toch geen spraak meer kan zijn eener vergissing daar ik op 7" Augustus op deze onregelmatigheden heb gewezen, maar wel op eene niet te ver rechtvaardigen omdraaiing van wege uwe diensten. En weêr durf ik U eerbiedig vragen, in toepassing van 't reglement op de kaart aangewezen, Jozef Deraedt, op 28 Septem ber 1928, het spoorwegregiment te Antwer pen te laten vervoegen, en niet op 29 Maart, en na inzage mij bijgaande stukken te wil len terugsturen. En wat was nu het antwoord van den Minister van Oorlog, tegenoveralie slaand bewijzen van Meester Butaye 't Is waarlijk leutigMeester Butaye diende de Vrijdag namiddag te Brussel de vraag in en twee dagen nadien, op 9 Sep tember, de Zondag morgen vroeg, kreeg Deraedt Jozef zijne papieren, om op 28 Sep tember 1928. binnen te gaan. [Jr^vo Bravo Daar werden én den Minister, én zijpe satyeislepers eens goed op hunne plaats gesteld door Mur Butaye. Besluiten 1) Het recht overwint altijd, al weze het ook verdedigd tegen Ministers of leger in, door 'n Vlaamsch Nationalist. 2) Bewaart goed al de bewijzen uwer zaak. Dan wordt het uwe Leiders mogelijk U recht te doen geschieden. 3) Aangezien tot de Ministers toe, in de doeken worden gewikkeld door hunne be dienden, moeten wij U aanraden, met uwe bewijsstukken steeds voort bij.uwe Leiders te gSBH, tot uwe zaak in feite rechtmatig wordt opgelo>l Moorslede. In den zittijd van den Provincialen Raad rtjet QVtober eerstko mend zal er eene subsidie voorgesteld wor den voor het oprichten van het standbeeld van Pater Lievens. Hij was een oud-student van Hugo Verriest, vriend en geduchte mededinger van Rodenbach. Ais missiona ris was hij naar Indië vertrokken, maar had zich na 6 jaar overdadigen arbeid, een doo- delijke tering op den hals gehaald en pas aan 37 jaar komen te sterven. Slijpskapelle. Voor het armtierige kerkje zal hier ook eene buitengewone toe- laag aangevraagd worden, alzoo zal het in een sierlijk heiligdom kunnen herschapen worden. Heule. - Toen Arthur Vanweelde- meersch, burgemeester en landbouwer, Mellestraat, Maandag morgen opstond, ging hij naar zijn paardenstal zien, daar hij nergens zijn knecht Serplisse August. 33 j., afkomstig v. Cruyshautem ontdekte. Boven gaande, was hij getuige van een afgrijselijk schouwspel. De knecht lag in zijn bed levend verbrand. Gansch verkoold was zijn lichaam. Het.parket van Kortrijk werd er van verwittigd. Men denkt dat de boeren knecht 's nachts in zijn bed gegaan is al rookende. Gheluvelt. Aangereden. Dinsdag morgen waren de vier gebroeders Van den Bogaert, uit Antwerpen per velo op bezoek in de frontstreek. Ze kwamen van Kortrijk en te Gheluvelt aangekomen, werd aldaar een der vier toeristen, Louis Van den Bo gaert gehuwd, wonende te Linkebeek, aan gereden door een heer uit de Elverdinghe- straat te Yper. Het slachtoffer is den sche del gebroken en de de borstkas ingedrukt. Zijn broeder uit het klooster der E. E. I'. P. van het H. Hart te Kortrijk, en die hem ver gezelde, diende hem de li. Olie toe. Het slachtoffer werd dadelijk naar het hospitaal van Yper overgebracht' Zijn toestand is vrij erg. De andere wielrijders zijn onge deerd. Westouter. Verleden week, al een rijtuig voorbijstekend, brak een wiel v. den autobus van Emiel Huyghe, en kantelde om. Van de drie gekwetsten zijn er twee om zoo te zeggen genezen. Slechter is liet met Camille Cossey, zijn toestand is zoo danig verergerd, dat hij deze week overlt» den is in 't gasthuis te Yper, VI a m e rti n g h eGroot Volk - Schoon Volk. De machtige Vlaamsche Bede vaart naar Dixmude is nog levendig in al ler geheugen. Het is vandaag 19* juist een maand geleden dat we met 300 VI. mannen en VI. vrouwen uit Vlamertinghe naar het .veld v. Heldenhulde togen, opgetogen om het prachtig weertje, blij om de zekerheid v. het machtig sukses, verheugd en tevens diep ontroerd bij het nadenken over het beschouwen van die onbegrensde en on voorwaardelijke liefdebetuigingen van ge heel Vlaanderen aan de lieve Vlaamsche dooden. Vlamertinghe was er, op de eereplaats. Eere aan die Vlaamsche overtuigden Maar Vlamertinghe heeft nog meer ge daan. Reeds dikwijls werd getuigd dat on ze lieve menschen van Vlamertinghe een gulden hart hadden, een gaaf gebleven ziele. Groot en schoon volk Luistertde omhaling door de zorgen van den Vlaam- schen Oud-Strijdersbond voor 1 leldenhul- de heeft 2783 fr. opgebracht. Hoe heer lijk Dank en eere aan onze goede Vlaam sche menschen. De gemeenteraad heeft daarbij, weliswaar en janimei' genoeg, en kel met de 6 stemmen van den meerder- heidsgioep, nog 500 fr. toegestaan, als er- kentelijken blijk van onze Vlaanijché ge meente aan de Vlaamsche Dooden, Een volk dat zijn dooden eert, is een groot volk. Vlaanderen eert zijn Dooden. Vlaanderen eischt het offer v. zijn Dooden, op, omdat dit ontzaglijk offer aan eigen volk moet te goede komen. Dank. Eere - G:oot Volk - Schoon Volk. Langemarck. Ringstcking. Zoo als teiken jare geeft V. O. S. en B. V. O. S. met de medewerking van het gemeentebe stuur, op Kermis Maandag zijn ringstcking. 200 fr. prijzen. Dat er vee', volk zal zijn hoeft niet gezegd. Te 2 1 2 ure inschrijving bij Aug. Devreker, om te 3 uur stipt te be ginnen. Inleg 2 fr., de leden van den plaat selijken bond 1 fr. Het Bestuur V.O.S. Spijtig dat er iu onze gemeente nog manuen gevQnaen worden die alles naar hun h.ind willen doen draaien gaat het niet naar hun hand, it laten het steken Leest de plakbrieven voor de kennis, 't I» schieting den Maandag, 't is schieting den Woensdag, voor een verand eringske is er

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2