')E YUERSCHE ROUE Bijvoegsel. Zondag 23 September 1928. Sint JAN ter Biezen. VranKrijk is levredes ovar de gesiemde legerwei. DagDosK v. san Yperscne Kioosierzusisr PriËSienijke fisnoüniliigen Bisa. Brugge ypersch leven (vervolg («piiH'puteraad Ziuiag van maandag 24 Sepiemb. 1928 ie 18 uur. 2? Jaargang Nr 01 den Maandag na den Koeke Zondag weer al schieting van tuiten en einden, schrij ven ze op de kaarten. Dan zal er hoogst waarschijnlijk geschoten worden naar het einde van de maand September, eet dat Septentber 30 dagen telt en dat ge bij ge volg den 31fgeen schieting kunt houden. Ziet in het vervolg wat beter naar uw alma nak en misleidt uw leden niet Dat die schietingen tegen V. O. S. ge richt zijn en al wat Vlaamsch is. heeft er ten minste allen schijn van. Verleden jaar hield de handbooggilde ohieting op denzelfden dag als de V. O. S. zijn feestje gaf. De V. O. S. neemt dezen dag sedert den oorlog, en voor de hand booggilde was het het eerstejaar teeds ge durende de kermis, liet een lid V. O. S. op merken aan het haantje van de perse Houdt u bij uwen dag, den Woensdag!» Waarop er geantwoord werd: Alsge voor één gilde werkt kunt ge naar geen andere zien. Op S1 Sebastiaan werd nog eens voorge steld alles in der minne te schikken ten bate der beide gilden. Antwoord Het ge beurde zou geen plaats meer hebben. Toen ze in het begin van Oogst verna men dat V. O. S. honderden strooibriefjes deed drukken, de Langemarcknaars aan wakkerende in groot getal naar Dixmuide te trekken op 19e Oogst beweerden ze de schieting uit te stellen. Doch neen, die blijk van dankbaarheid, ten opzichte van onze Dooden kwam maar op tweeden rang, en de schieting ging door op IQe Oogst. Denk niet er iets aan te veranderen. In ulgemeene vergadering kunt ge niets doen; want er worden geen gehouden. Het be stuur zult gei.iet veranderen het isonher- kiesbaar. Laten we hopen dat het 't laatste jaar is dat deze toestand zich voordoet Opening van Vlaamsch Huis 'Lange ma rek 't Is een gelegenheidsopening met de ker misdagen. Niet één van het omliggende of hij zal met deze dagen een bezoek brengen. We vragen ook niet liever dat ieder zich een beetje van dit Huis tot het zijne make door aandeelhouder te worden 't is onze vurigste wensch dat ook de werkman er zijn stukske toe bijdrage. Met het doel de bevolking in te lichten over het aandeelhouderschap, wordt er niet Kermis-Woensdag in het Vlaamsch Huis een grootc Volksvergadering belegd. Iedereen wordt er uitgenoodigd. Dit te 10 1 2 ure na het jaargetijde. Voor de liefhebbers van het Hal is ook gezorgd. Kermis-Zondag,- Maandag,- Woensdag,- Donderdag en koeke-Zondag is de zaal open van af 3 ure 's namiddags. Kermis- Dinsdag te 5 ure. Ingang voor de twee Zondagen 2 frank, voor de andere Kermisdagen 1,50 fr. We vragen echter dat ieder zich stipt zou houden aan het reglement waarvan de voor naamste punten in grootc letter in de zaal zullen geschreven zijn. Namens de beheerraad MuFsrtR CLAEYS. St. Jan bij Yper. Maandag namid dag kwamen eenige kooplieden van Roes- selaere in auto naar Poperinghe gereden uit plezierreisje. Te St Jan gekomen moe sten zij afsteken voor een auto en kwamen dooreene verkeerde richting in den gracht terecht. De auto sloeg het onderste boven, met het ongelukkig gevolg dat Constant Vanoutrijve, van Roeselaere, gehuwd en vader van twee kinders, met gebroken rug graat opgenomen werd. Dadelijk werd hij naar het hospitaal van Yper overgebracht. Zijn toestand is zeer erg. Alfred Vanoutrij ve broeder van Constant had verwondin gen aan het hoofd, de anderen kwamen er af met den schrik. Ook de auto is deerlijk gesteld. Zonnebeke. Zondag avond, om streeks 9 ure, kwamen eenige jonkheden, wonende te Zonnebeke, langs de baan van Hecelaere naar de Rerzende gereden. Zij hadden geen licht mede. Daarzc de plaats wilden ruimen voor de gendarmen, die ze achtervolgden,reden ze uit al hunne macht. Op een zeker oogenblik moeten ze aan malkaars wielen gehaperd hebben en vie len. Ongelukkiglijk Gabrië! Garrein. oud 17 jaar, bleef liggen. Zijne vrienden kwa men hem ter hulp. De jongen had eene schedelbreuk opgeloopen. Om 1 uur s nachts werd hij in het hospitaal van Yper binnengevoerd. Zijn toestand is erg. Steun Vlaamsch Nation. Vakverbond. Debruyne Georges, werkman, geeft een te volgen voorbeeld 60 fr. De heele streek moet, heden, Zon dag namiddag, te 1 1 2 ure op 't dorp vereenigd zijn en er zich vereenzel vigen met het Vlaamsche woord en het Vlaamsche lied Merckem. H. Hart/eesten en Hel denherdenking. De gemeente was in feest ter gelegenheid van de H. Hartfees- ten en de inhuldiging van de oud-strij ders. Te 10 ure werd eene plechtige Hoog mis opgedragen, waarna overgegaan werd tot de wijding en onthulling van het mo nument. Na die plechtigheid had de toewij ding plaats van de gemeente aan het H. Hart. 's Namiddags, te 2.30 uur toog een grooteoptocht, opgeluisterd met muzieken, door de straten, waarna treffende feestreden werden gehouden door M. A. Becelaere, uit Thorhout en E. P. Joos. Te 4 uur trok een prachtige allegorische stoet door de getooide straten. Deze behelsde drie deelen, namelijk hulde aan de oud-strijders, de geschiedenis van Merckem en ten slotte hulde aan het H. Hart. De feestelijke dag werd met muziekconcerten besloten. De aanneming van de Belgische militai re legerwet werd gunstig ontvangen in de Eransche kringen, waar men zich op bij zondere wijze bezighoudt met de mogelij ke verbinding, in geval van nieuwe aan- randmg, tusschen de krachtinspanning van f rankrijk en die van België. 't Is echter wel mogelijk, dat men hier het Belgische systeem 'n beetje ingewikkeld vindtimmers, hier heeft men integendeel getracht, de middelen tot verzekering der nationale verdediging te vereenvoudigen. Toch was men ingenomen met 'de be richten, volgens welke de organisatie v. het leger moest worden aangevuld met zeer moderne stoffelijke organisatie, De vertegenwoordiger van 't Agentschap Belga te Parijs heeft een vooraanstaand Eransch militair vragen gesteld in betrek king tot de samenschikking (coordination) van de verdedigingsmiddelen der twee landen. Deze samenschikking bestaat sinds ge- ruiinen tijd tusschen de twee generale sta ven na de sluiting van 't militair akkoord zijn die betrekkingen nauwer geworden, en ze hebben nooit opgehouden, van uiterst vriendelijken aard te zijn. Wanneer de Belgische Senaat de nieuwe wet heeft aangenomen, en de reorganisatie van 't leger heeft plaats gehad wanneer het systeem van de versterkingen op de Belgische grens is voltooid, en zelfs nog eerder, kan men nuttigerwijze overgaan tot gedachtenwisselingen tusschen de leger hoofden van weerszijden. Wat betreft de taalkwestie in het leger, deze zaak gaat de. Franschen niet aan, ver klaarde de ondervraagde persoon België heeft ze geregeld in zijne volle souvereini- teit. 't Is dus alles opperbest. Van als Vrank- rijk of Italië of eender welke militaristische staat begint te vechten, gelijk waar, zal 't een loopend viertje zijn, 't Fransch-Belgisch militair akkoord treedt in werking, en de Vlaamsche piotten trekken op... voor de eere en voor 't recht. Vrankrijk is kontent van de vertegen woordigers der christen werklieden, wier oude kiesplakkaten met de zes-maanden belofte nog aan de muren onzer dorpen en steden te vendelen hangen. Tien tot 14 maanden dienst, en Eransche kompagnies in Vlaanderen, voor de heere jongens die vies zijn van de rekruten die maar Vlaamsch alleene spreken O kloeke christelijke democratie! Woesten. J. D. kw am terug van de schieting. Hij had den aankomende tram niet bemerkt en werd er door te gronde geslingerd. Hij werd tamelijk erg gekwetst aan het aangezicht. Oost-Vleteren. In de laatste ge meenteraadzitting w erd er eene gift van 200 frank gestemd voor het Yzergedenk- teeken Heldenhulde te Dixmude. Sillll (Vervolg) Met toelating der schrijfster. 's Morgens van den 10 November was alles rustig tot 8 uur, maar daarna begon het bombardement heviger, vooral op St Pieterswijk. De eerste huizen van de Hond straat, bij de Wenninckstraat worden ver nield een obus valt op het huis van Mevr. Bisschop. Rond 10 ure, werpt een andere obus een gedeelte van den muur van de nieuwe sakristij omver en breekt een ven ster van de kerk. Juist toen Mr Pastoor en Mr de onderpastoor Leys en vier andere personen bezig waren met de schade in de kerk vast te stellen, deed zich daar een nieuwe en geweldige ontploffing voor, een groot gedeelte van het gewelf boven het Altaar van het 11. Sakrament, was ingestort en de brokken van den obus vlogen langs alle kanten. Marie Lefebvre (20 jaar) werd vlak vóór de kerk, in de Bukkerstraat doodgeslagen een andere vrouw, Eme- rance Wyckaert, werd doodelijk gekwetst nabij den ingang der kerk, en naar ons klooster overgebracht. Dezen, welke zich in de kerk bevonden, ontsnapten als bij mirakel. Nadat de stofwolk wat opgeklaard was kon men vaststellen welk groot gat de obus gemaakt had het hoofdaltaar was onder het puin bedolven, de biechtstoelen, de grafsteenen, liet houtwerk, de lusters, de kandelaars, de muren, de vloer, alles was vernield. De conducteurs waren buiten dienst de deuren en het orgel waren ingebeukt en een obusscherf was door de ingangsdeur gevlogen. Enkele oogenblik- ken na de ontploffing, bemerkte M1 Pastoor dat het dak vuur gevat had, dicht bij de opening door den obus gemaakt. Doch liet vuur werd alras overmeesterd door enkele mannen, voorzien van een brandspuit, ge voed door liet water van een nabijen put en door emmers water, welke de zusters Livina, Genoveva en Raphaëlle gedurig aanbrachten. Het tabernakel lag onder het puin. 's Namiddags, zoodra er mogelijk heid toe was, trachtten Mr Pastoor en Mr de onderpastoor Leys, de twee cibories te bereiken welke het H. Sakrament inhielden. Zij waren geopend en vervrongen en de H. Hosties lagen verspreid. Met de groot ste zorggelukten de t\x ee priesters er in een groot aantal terug te vinden. Bleven er nog onvindbaar? Zij wisten het niet. Doch acht dagen daarna vond Mr Pastoor er nog eene aan de deur van de Sakristij. Het was een groot onheil voor St Pieterskerk, pas hersteld en door iedereen bewonderd; het was een onherstelbaar verlies dat voor al pijn deed aan het zoo godvruchtig ge moed vap onzen eerbiedwaardigen en goe den pastoor. Hij verloor echter den moed niet en zegde God is daar en waakt 't Vervolgt. EËUiiiaaiii Zijn benoemd: tot Principaal: aan het S. Amandskollege te Kortrijk E. H. Eïrys be waker aan de Normaalschool te Thourout aan het Kollege te Veurne E H. Roose, ekonoom aan het Kollege te Thieittot on derpastoor te Meulebeke: E. H. Vande Walle, leeraar aan 't S. Leogesticht te Brug ge; te Zillebeke: E. H- Vanhaecke, leeraar te Dixtnude, te l'asscheridaele E. H. De- pla, leeraar te Rousselaere; te Nieuwpoort: E. H Hassebroucq, leeraar te Roeselaere te Kortrijk O. L. Vr. parochie E. H. Jonck- heere. S.T.D. onderpastoor te Wevelghetn; te Brugge Ste Waiburga: E. H. Lebbe; lee raar aan hef St. Leogesticht; te Moeskroen E. H. Desmet bewakkerte Brugge; te We- velghem E. H. Borre, leeraar te Brugge en E. H. Yerhaeghe, leeraar te Kortrijk; te Brugge, O.L Vrouw E. H. Vandenbrou- cke, landbouwingenieur, onderpastoor te Nieuwpoort; op Molendorp E. H. Mathys. leeraar te Iseghem; te Poperinghe O. L. V. E. H. Verbouwen, leeraar te Meenen. Tot bestuurder te Heule: E. H. Seynaeve leeraar aan het Kollege te Moeskroen; in de Godelieve-vakschool voor .Meisjes: E. H. Maertens' bestuurder der Broeders Xa- verianen bij de Broeders Xaverianen te Brugge E. H. Dusautoir, Ph. Bac. kandi daat in natuurlijke wetenschappen, leeraar te Brugge; tot leeraar aan het Groot-Se minarie E. H. Hodüm, doctor in wijsbe geerte en Ietteren, student aan de hoog- school te Leuven aan St. Lodewijkskolle- ge te Brugge: E. H. Maes, kandidaat in na tuurlijke wetenschappen, student te Leu ven aan het St. Leogesticht te BruggeE. H. Gheysen, student te Leuven E. H. J. Moreel, vroeger leeraar te Meenen E. El. Vanstaen, vroeger in St Lodewijksgesticht; aan het St. Amandskollege te Kortrijk E. H. Lommez, S, T. D., student te Leuven E. H. Lernout, diakenE. H. Ghyssaert, diaken; aan het St. Jozefskollege te Thieit E. H. Demeester, coadjutor te Vinckem aan de Normaalschool te Thorhout E. H. Nolf, vroeger leeraar te Roesselaereaan het O. L. Vrouw Kollege te Oostende E. H. Van- denberghe, S. T. D., student te Leuven E. H. Notebaert, diaken aan het St. Aloysius- kollege te Meenen E. H. Naert, diaken aan het Kollege te Moeskroen E. H. O. Vrielinck, diaken aan het Klein Seminarie te Roesselaere E. H. Deceuninck, vroeger leeraar te Thieit E. H. Remaut, diaken E. H.Masquelier, coadjutorte Wynendaele aan het St. Bernardskollege te Nieuwpoort E. H. Van l.erberghe, kandidaat in wijsbe geerte en letteren, student te Leuven aan het Kollege te Diksmuide E. H. Suyckers, diaken. A I, I. I II I. I i Het einde van den zomertijd. Bij Kon. besluit van 15 September, is vastge steld dat, bij wijziging van het Kon. besluit van 22 Februari 1926, de zomertijd elk jaar in den nacht van den 2" of 3" Zaterdag op Zondag der maand April, te 2 uur begint, om in den nacht van den 1» Zaterdag op Zondag der maand Oktoker te 3 uur te eindigen. Inhuldiging van E. H. Deken. Zon dag 30 September zal de Z. E. H. Lamiroy ingehuldigd worden. De geestelijke stoet wordt gevormd in de Rijsselstraat om 3 1 2 uur, waar de Z. E. Deken hem zal zien voorbijtrekken van uit het klooster der Zus ters van Maria (Lamotten). Van daar gaat men regelrecht door de Rijsselstraat, Van- denpeereboomplaats. Elverdinghestraat, naar St Maarten's noodkerk, waar de gees telijke aanstelling zal gedaan worden. Mocht het weder maar mede slaan. St Niktaaiswijk. Zondag aanstaande 30 September, zullen allerhande feestelijk heden plaats hebben op St Niklaaiswijk. 's Maandags worden die voortgezet. Triduum. In de kerk der PP. Onge schoeide Karmelieten, zal er op Zondag 30 September en volgende dagen een Tri duum gepredikt worden ter eere van de Heilige Kleine Theresia.'s Zondags Missie dag ten voordeele van de Karmelitaansche Missiën. Onder al de goddelijke diensten omhaling. Woensdag na het lof en 't sermoen om 6 uurzal de wijding en uitdeeling der rozen plaats hebben. 1. Proces-verbaal der zitting van 27 Augustus 1928. 2. - Openbare Hof. - Herinrichtings plan. - Ruiling en afstand van gronden. 3. - Stedelijk kerkhof. Grondvergun- ningen. 4. Stadseigendommen. Verkoop van grond. 5. Bellewaertbeek. Delf- en reini-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3