DECARNE J. Dehaene-.Vmelool ZB\l>\(ilU Si. 11 <'l moet on/e lioo«;st zuiver te kuiiueii spreke alierDests SIGAREN en aiierfijnsie LIKEUREN Edgard louage ■■■■■■■■■■■■■ana i»«M'k- en Steendrukkerij C T A V F L- F Drinkt Beverensch Bier YZER8L0ND en DUBBEL S GBHDEN De dienstdoende Apotheker op Zondag 23 September is M' houtekier, Meenenslraat fis ViaamsGtie Vrouw en ue TosKomsi. eerzucht zijn, onze taal i en schrijven, w. de Vreese. Mpöirv. eeiTTperstflimjusierzusiei (•em<\eiileran<l Zitting van maandag 24 SeptemD. 1928 ie ia uur. I matig een welbetaald werk zou kunnen vinden. O. L. Vr. van Salette. Nogmaals heb ben wij met veel voldoening kunnen be- statigen dat de Yperlingen aan hunne oude keikgeplogenheden houden. Alle dagen en bijzonderlijk 's avonds was het kerkje veel te klein om het groot getal geloovigen te bergen, 't En is niet te verwonderen ook, want E. P. Maurus heeft zijne vele toehoor ders iederen keer het hunne medegegeven tot grooter bate van hunne ziel en onzen katholieken godsdienst. Vlaamsche Harmonie. De lessen voor nieuwe leerlingen werden Maandag laatst ingezet. Wie nog wil bijspringen moet on middellijk zijn naam aangeven aan de lo kaalhouder van 't Vlaamsch Huis en eiken Maandag avond te 7.30 uur geregeld de lessen volgen. Jonge Vlamingen, die begeeren muziek te leeren. laten zich zonder dralen opschrij ven. De muziek-instrumenten liggen te wachten. lilllimiIIIBIIII SI hRO-LE.MOXA l> K fijn, smakelijk en verfrisschend Daar ook te verkrijgen Proeft ze en ge zult ze aannemen Hoornwerk, Y P E R TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN' BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Sell rijfn ïach ic n M A P Moe kunnen wij vrouwen aan den Vlaam- schen strijd medewerken Dit is de vraag welke in zekere middens gesteld wordt, en voorai daar, waar Geestelijke of Wereldlij ke Oversten tegen het VI. Nation, gekant staan. Ons antwoord ja, heel zeker. Kun nen we dit niet openlijk, we kunnen ons innerlijk Nationalistisch toonen, door onze daad en voorbeeld. Het zal ons wel dik wijls opvallen, hoe we, spijts het vervullen van al onze christene plichten, toch veroor deeld worden omdat we als nationalistisch denkend en handelend gekend zijn. Het kan zóóver komen dat de Priesters den drempel van ons huis niet meer overschrij den, alhoewel we gebleven zijn wat we vroeger waren, innig katholiek maar onge lukkig op politiek gebied VI. Nationalis tisch in plaats van bclgisch omdat we Vlaanderen vóór alles willen en het lijden de en strijdende Vlaanderen aan Christus willen. Welnu, Vlaamsche zusters, hierin ligt onze strijduiteraard gevoeliger en zwakker dan de man, zullen wij meer door de handelingen der Priesters getroffen worden, misschien wel, eens aan 't wanke len gaan. Doch, gezien den grooten nood die heerscht onder ons volk, vooral op ze delijk en verstandelijk gebied, mogen we, om dat volk grooter en edeler te maken geen duimbreed van onzen Vlaatnsch-Na- tionalen plicht afwijken, alle bladen en boeken voor onze zaak uitgegeven, regel matig lezen en verspreiden; onze omgeving overtuigen van ons gedacht. Hiervoor zij reeds een hartelijk dankwoord gericht aan de VI. Meisjesbonden, die door vereeniging een sterkere macht vormen, om onze meis jes de Vlaamsche vrouwen der toe komst echt christelijk en nationalistisch op te leiden en te ontwikkelen. Kunnen we niet, zooals onze broeders, het leven voor Vlaanderen veil hebben, we kunnen onzen zedelijken steun, al onze krachten te zijner beschikking stellen, door ons liefderijk, eenvoudig woord. Wijzen wij van nu af reeds op de noodzakelijkheid om een groor ter aantal Vlaamsche Nationalisten in de Kamers te zien met de aanstaande verkie zingen. Wie beter dan de vrouw, kan haar man en kinderen zóó beinvloedeu op het uitvoeren van een of anderen maatschap- pelijken plicht Op uwe medehulp, vrou wen en meisjes, die Vlaanderen liefhebt en zijn toekomst boven alles vrij wenscht, re kenen we op uwe medehulp, die krachti ger kan zijn dan alle kiespropaganda. We weten het, hardnekkig zullen we v. op den stoel der waarheid bestreden worden. Doch Vlaanderen lijdt zoo diep en gij, Vlaamsche vrouwen, hebt den plicht, aan zijn opstan ding uit al uw krachten mede te helpen. VervolgMet toelating der schrijfster. In den namiddag duurde het bombarde ment voort en richtte gnooje schade aan in twee huizen van de Rijke Klarenstr. Daar St. Pieterskerk buiten gebruik was, diende nu de kleine kerk van Ste Godelieve als parochiekerk, niettegenstaande dat het dak en het gewelf ook vol gaten yaren, en de grond met stof bedekt was. De Eerwaarde Moeder besliste dien dag de stad te verlaten met de overige Zusters, ter uitzondering van zuster M.-Berchmans en zuster Maria- Men vertelde dat de Duit- schers Je stad gingen binnenrukken en ze wilde er de jonge zusters piet (aten. Mijns ondanks moest ik dus volgen, Wij kwamen dus met ons pakje kleeren te Poperinghe, bij de ouders van zuster Maria-Jozef aan, alwaar zich reeds zes van onze zusters bevonden. Te Yper was het een woelige nacht geweest, 's Anderen daags (11 November) te 5 uur 's morgens, werd Mr de Onderpastoor Leys geroepen om het 11. Oliesel toe te diepen aan een stervende vrouw, bij de Zwarte Zusters, wier klooster zich naast de pastorij bevindt. De ontploffing in St Pieterskerk, daags te voren, had Mr den Onderpastoor veel schrik aangejaagd. Hij had den nacht met Mr Pastoor in een kelder doorgebracht en had reeds de riemen gegespt om kost wat kost 's anderendaags te vertrekken. Om streeks 5 1 4 u. weerklonk een geweldige ontploffing in het klooster en in de pasto rij. Mr Pastoor die nog in den kelder zat kreeg een stuk hout en stof op het hoofd hij kon zonder ongelukken langs de afge smeten deuren vluchten. De slaapzaal van het hospitaal der Zwarte Zusters, waar de oude vrouwen en de gebrekkelijken zich bevonden, was ingestort. Mr Pastoor van S' Pieters had als het ware een voorgevoel van een ramp, en liep vlug (hij was altijd de eerste om ergens hulp te verschaften) naar de plaats des ouheil», gevolgd door enkele mannen, wier namen ik hier ver meld Ch. Backelandt, Ti)- Kerrinckx en Jos. Cottenier. Zij verdroegen te zamen de oude vrouwen naar ons klooster. Men betreurde vijf dooden de goede en heilige onder pastoor Leyshet toonbeeld v. een meid Celina Pladijs en drie oudjes. De lijken werden naar het waschhuis overgebracht en men hield zich vervolgens met de ge kwetsten bezig. Moeder Overste lag buiten kennis. Zij was op een grooten afstand weggeslingerd en lag bijna gansch onder het puin. Enkel de voeten waren nog zicht baar en men had alle moeite om ze onder de steenbrokken uit te trekken. Zij had twee ribben ingeduwd. Zuster Livina wilde ze verzorgen, niettegenstaande ze zelf ge kwetst was, doch gaf het algauw op, ver zwakt door het groote bloedverlies, en zak te ineen. Een uur later ontplofte een obus op het waschhuis, waar de lijken lagen, welke op verscheidene meters afstand weg geslingerd werden. Het lijk van Celina Pladijs bleek onvindbaar, ondanks de drie- daagsche opzoekingen. Het was slechts 5 maanden nadien, dat men het terugvond, door de latten opgevreten. Na dit smartelijk ongeluk hervond Mr Pastoor voldoende moed om in het stuk geschoten klooster de 11. Mis te lezen, waarna hij zich bezighield met er.kele maat regelen te nemen tegen de huisdiefstallen, zoowel in de pastorij als bij de Zwarte Zus ters daarna deed hij de dooden begraven en de weeskinderen ontruimen. De ge kwetste kinderen Notebaert, werden te za men met de weeskinderen, in een Eransche ambulance-auto naar Poperinghe gevoerd. Het bombardement duurt immer gewel dig voorf. M. Pastoor brengt den nacht door in den kelder bij M. Charles Baus, alsook Zuster Genoveva en Zuster Ra- phaëlle van de Zwarte Zusters; welke nog gebleven waren. Zuster Marie-Berch- mans en Zuster Maria overnachtten bij ons met Mej. Clöostermans. Wij gaven ook nachtverblijf aan M. Frederic Harding, Rood-Kruis-Soldaat, welke onze gekwetsten had helpen verzorgen. Mej. Cloostermans en hij hadden kennis gemaakt met den Engelschen kommandant, M. G.-W. Young, van de ambulance derQuakers die hun een auto geleend had om de oude vrouw tjes en de weezen te vervoeren, Dank zij hunne tussclienk'omst kon M. Pastoor zich met de Friends Unitin betrekking stel len. Van dien dag af bleef Mej. Clooster mans bij ons om ons te helpen. 7 Vervolgt. ■■■■■■■■BHR Zijn afwezigde HH. D'Huvettere en Van Nieuwenhove. Het herinrichtingsplan van den openba ren hof en verscheidene grondvergunnin- gen op het kerkhof worden goedgekeurd. Een perceel grond aan den hoek der Ca- pronstraat en Eochlaan, zal openbaar ver kocht \yordei). Voor de reinigheidswerken aan de Rellevaartbepk, door de Provincie in aanbesteding gegeven is er geen enkele inschrijving gedaan geweest. Is er genoeg zame ruchtbaarheid aan gegeven geweest? vraagt de Heer Leuridan. Het zesde puntmobilisatie v. titels en inschrijving op het grootboek v. oorlogs- schadevergoedingen, wordt uitgesteld tot de volgende zitting. Een overeenkomst van de stad met den staat voor den heropbouw van een deel der lialle, ten beloope van 1.312.000 tr. wordt goedgekeurd, alsook verscheidene kredie ten. De Commissie v. den Openb. Onderst, wenscht de goedkeuring over de verkoo- ping v. een perceel bouwgrond aan de Po- tyse, ter waarde van ÖQOO fr. Insgelijks vraagt zij een gunstig advies over de verpachting van twee huizen in de Bukkerstraat in het zelfde bundel bevindt zich nog eene aanvraag tot goedkeuring der verpachting van vijf huizen in de Rijs- selstraat en v. verscheidene perceelen zaai land. Soete wijst erop dat op 't dagorde daarvan geene melding gegeven wordt. De Burgemeester verklaart dat de schuld hier van te wijten is aan de mogelijke verstrooid heid v. een stadhuisbediende. In dit geval zegt de heer Leuridan stel ik voor de hoog dringendheid te stemmen, en de zaak op liet dagorde te brengen. De verpachting der vijf huizen wordt goedgekeurd, maar voor de zaailanden is het een ander sport. Heer Glorie tracht de openbare verpach tingen goed te pleiten, maar de Heer Leu ridan bewijst in allen eenvoud, dat het dringend noodzakelijk is een wettelijk mid del te vinden, dat paal en perk stelt, aan deze soms noodlottige wantoestanden, ge schapen door eene kortstondige en onbe zonnen opgewondenheid, welke zich tij dens de verpachting, van den eenen of an deren liefhebber meester maakt. Hij staaft zijn gezegde met een feit, op deze verpach ting voorgevallen, met een perceel gelegen te Oude Capelle, een rijke overwint op een arme, mits offer v. een ongelooflijken hoo- gen prijs. De slechte indruk op de Iands- bevolking in de streek is groot. Er is geen beter systeem dan de gesloten omslag en, zegt Missiaan, dan is er geen gevaar van in den duik te konkelfoezen. Een gun stig advies wordt uitgebracht. Eene toelage van 250 fr. voor de wijk- kermis op S1 Niklaas, wordt ingewilligd. Een leerprogramma voor avondscholen wordt goedgekeurd. De lessen zullen in de Looye eiken dinsdag en donderdag gege ven worden. Capoen snapt die gelegenheid om te vragen hoever het nu staat met de land- bouwlessen, en drukt op de noodzakelijk heid van deze leergangen, daar men meer en meer behoefte gevoelt opalle gebied die pere kennis op te doen,zoo van chemische vetten, granen, enz. als van behandeling der dieren. Schepen Lemahieu antwoordt hierop dat er van 2 Oktober voort v. 9 tot u., noen- uur inbegrepen, lessen zullen gegeven worden van landbouwhuishoudkunde, en waar men zal leeren... koken dat er moei lijkheid zou kunnen bestaan om eenen les gever te vinden, bekwaam die leergangen te geven in den aard van deze door den h. Capoen gevraagd, en dan nog, dat men misschien iiet noodige getal leerlingen, het zij 20, niet zou kunnen bereiken. Een autobusdienst Yper-Roeselaere langs Poelcapelle wordt toegelaten. MededeelingetiDe h. Leuridan vraagt ■dat de schepen van openbare werken zou waken opdat de wet op den achturenar- beid zou toegepast worden in verscheidene stadsdiensten reinigheids,- water- en hof- bouwdienst 't gene beloofd wordt. Heer Glorie verwijt den Burgemeester dat ter gelegenheid van het bezoek der En- gelsche invalieden, hij den oproep tot de bevolking heeft doen drukken, enkel "in 't Vlaamsch en Engeisch, en niet in 't Eransch. Hij wenscht ook te vernemen, hoeveel reeds gevolg is gegeven aan zijne vraag betref fende het verkeer. Missiaan vraagt of liet waar is, dat een lid der Commissie van openbaren onderst, twee weeskinderen in dienst heeft, lil dit geval, welke vergoeding beiden voor hun werk ontvangen. RKIRGSaBSIHiaBIII Bi I i T i: 3 A X De Volkenbond Beperking van de wapening. Er werd door de bevoegde kommissie nog geen gemeenschappelijken tekst gevonden voor de besluiten, inge diend door graaf Bernstroff en Paul Bon- cour. Een nieuwe zitting wordt belegd. De nieuwe Albaneesche Koning. Groot Bretanje zal Zogoe I, koning van Albanië erkennen. Ook de Joegoslavische regeering heeft besloten het koninkrijk Albanië te erken nen, daar hiertegen noch juridische, noch politieke gezwaren bestaan. China en den Volkenbond. De Chineesche delegatie te üenève heeft een telegram aan haar regeering gericht, waar in zij deze aapraadt zich uit den Volken bond terug te trekken als protest tegen cm niet-herkiezing in den Volkenbondsraad. De Chineesche regeering evenwel zal eerst trachten een permanenten zetel in den Raad te verkrijgen. Vlootakkoord Engeland-Frankrijk. Chamberlain en Briand droomden Van wereldoverheersching. Frankrijk op het land, Engeland te water daarom moesten ze een akkoord sluiten. Dat vlootakkoord

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2