2* Jaargang N' 9^. Zondag 30 September 1928. Biaaiisain Van hier en elders Vraag door Kamerlid Meester Butaye van Watou onlangs ge steld aan den heer Minister van Spoorwegen, cm. Leitsrzeueniiaive gas» hij Bias Yper A I. I. I K I. K I YPERSCH LEVEN (vervolg) fff iiiÉ*irYiiii i ii- 'i YPEHSCHL HO!)itijvoeysel. moest natuurlijk het verbod behelzen nog groote kruisers te bouwen (Amerika heeft groote kruisers noodig om over den (Jroo- ten Oceaan meester te blijven). Japan zou aan de zijde van t akkoord gestaan hebben aangezien het Amerika vreest. Doch gelukkig zag het overgroot deel van de Engelsche bevolking (dank zij den eeuwigen strijd tusschen ministerie van oorlog en dat van 't buitenland)-aan stonds in, hoe ze op die wijze gevladen ge leverd werden aan Frankrijk (wat de kolo niën betreft). Amerika zag ook klaar en kon nog juist op tijd gansch dien boel op een sisser doen uitloopen. Was Frankrijk meester te lande, dan zou den wij, Vlamingen, nog meer verdrukt worden. Al de verdrukte natiën zeggen Amerika dank om 't geen het gedaan heeft. Wijtschaete. Obusongeluk. Dins dag namiddag waren vier werklieden alhier op het springveld bezig obussen te verhan delen. Hoe het gebeurd is zal waarschijn lijk nooit kenbaar geworden. In alle geval bracht eene verschrikkelijke ontploffing heel de streek aldaar in de war. De nabij- wonende menschen kwamen in allerhaast toegeloopen en vonden Tancrë Henri van Kemmel, 28 j., gehuwd en zonder kinders, badend in zijn bloed. Hij had verwondin gen over gansch het lichaam en was de rechterhand afgerukt. Decrock Marcel even eens van Kemmel, 26 j., gehuwd en zonder kinderen was erg gekwetst aan het hoofd en de hersenen. Ze werden dadelijk per auto naar het hospitaal gebracht. De laatste was stervende. De twee andere werklieden bleven ongedeerd. Maandag avond gebeurde bij den wijk De Oosttaverne een ijselijk onge luk. De genaamde Debonnet, van Komen, 22 jaar oud, kwam met zijn auto in duize lingwekkende vaart de weg van Yper naar Waasten neergereden. Uit de tegenoverge stelde richting daagde een zware auto met zeven personen geladen, al meteens op. De heer Debonnet kon hem niet meer ontgaan en botste er met een enorm geweld op. Tien meters verder werd hij met gekloven hoofd aangetroffen. De hersens waren tot al achter op den auto gespat. De dood moet oogenblikkelijk ingetreden zijn. De automobilisten kwamen er met een groote ontroering van af. De dokter v. Wytschaete kwam ter plaats otn den dood vast te stel len en het parket met den bedroefden va der, waren eenige uren na 't ongeluk ook daar. Merckem. Inhuldiging van het oor logsmonument van het !QC linieregiment. Op 7 Oktober heeft de inwijding plaats v. den gedenksteen v. het lQe Linieregiment. Het monument is smaakvol, alhoewel zeer sober opgevateen zuil met op den voor kant een kranseen gestyleerd oorlogs- kruis op de vier zijden de vier namen wel ke prijken op het Regimentsvaandel Yper Merckem, Zarren, Handzaeme. De plechtigheid begint met eene plech tige H. Mis te 11 ure, opgedragen door P. Debauche S. J. (Luitenant Debanche), bij gestaan door de Eere-Almoezeniers Van Assclte en Heylen en door de geestelijken welke gedurende den oorlog dienst deden in het 19<\ Dom M. Van Assche, der Abdij van Stewibrugge, houdt het gelegenheids- sermoen. Na de inwijding om 12 uur, redevoerin gen door Luitenant-Generaal Hofmann, Commandant de Wesguin en Senator Baron de Coninck, van Merckem. Te 14.30 uur Concert door het muziek van het 3« Linieregiinent. Sint Jan-ter-Biezen. Het herden kingsfeest van den Vlaamschen Bond met zijn verbazend verloop,zal voor onze tegen strevers wel een beetje bedenkelijk zijn ge weest. De Smisse zat bomvol .Meester Claevs leidde voor zijn zoo ge liefde oude dorpsgenooten de spreekbeurt in kondigde de sprekers aan en ga; ver volgens in breede lijn -n een geschiedkun de overzicht-van 't ontstaan en 't leven v. den bond waarin o. m. gewezen werd, op de Ju das-figuur van éen medestichter. Dat wa^ de eerste nepe André Yandenberghe werd in zijn ge kende welsprekendheid met aandacht ge volgd in zijn uiteenzetting over de riemen die België rond het Vlaamsche lijf maar dichter en dichter wil snoeren. Schilderde heel konkreet het slaafzijn van 't laamsche volk af dat zich reeds verscheidene malen door S. M. heeft laten uiteenranselen. Dat was de tweede nepe Roland Gyselinck deed ook nog een duwtje vergeleek onze verdrukking met deze van de leren, verweet de Vlamingen hun maar al te vreeselijke lamlendigheid en wees vervolgens op den ontvoogding- strijd der leren die de wapens grepen om hun verdrukkers te borstelen. Dat w as de derde nepe En nu kwam Meester Butaye aan 't woord: Ontroerd dankte hij én de inrichters v. dit feestje én dt- talrijke deelnemers. Hij druk te zijn gerechtigde verontwaardiging uit over de vervolging waaronder de strijders v. zijn gedachte te lijden hadden en daag de de mannen van de naar wraakroepende dead uit hun helsclie rol te vervolgen. Ons volk legt een groote waarheid vast in de spreuk welke haar licht vindt in de Voor zienigheid Wie een put-graaft voor een ander, raakt er zelf inHij moedigde ook de aanwezigen aan stand te houden en hun daden voor Vlaanderen nog te vermenig vuldigen. Dat was de vierde nepe, en een gevoelige Een woord van dank tot sprekers en aan wezigen en aanmaning tot kalmte en waar digheid in den stoet die op deze vergade- ringzou volgen, door Henri Cappelaere d.d. Voorzitter... en 't liep uit op een schetteren de Vlaamsche Leeuw gespeeld door 't muziek De Blauwvoetv. Watou en met ontdekt hoofd door de massa meegezongen. De stoet, muziek aan kop, had ook zijn gewenscht verloop en eindigde met de aangekondigde prachtige bolling in De Speute We danken de sprekers, we danken de opgekomenen. Poperinghe heeft ook goe- wil getoond en we vragen 't volk van de streke ons verder te steunen in den harden kamp die we hier voor Vlaanderen te voe ren hebben. Elverdinghe. Kermis-Dinsdag, te 5 ure namiddag, in het Vlaams I luis, wordt door de K'ath. VI. Bond alhier een prijs kamp ingericht waaraan alle leden kunnen deelnemen Prijskamp in 't kaarten 35 fr. prijzen. Prijskamp in den teerlingbak :23 fr. Alle leden welkom Gedurende de zomermaanden en enkel 's zaterdags, moet trein 3304 uit Oostende 30 minuten wachten te Cortemarck. Alzoo komt hij maar in Yper om 10 ure 12, w an neer de Brusselsche trein 2820 uit Yper reeds naar Poperinghe vertrokken is. De reizigers kunnen maar met de 2e trein uit Kortrijk 3604 in Poperinghe geraken, en dan zijn beide trams, Poperinghe-Veurne en Poperinghe-Dixmuide reeds vertrokken. De reizigers van tusschen Cortemarck en Yper moeten reeds rond 14 ure vertrekken, om in tijds de trams te Poperinghe te kun nen hebben. H< t beste om aan dezen toestand te ver helpen, mijnheer de Minister, ware de bei de trams te Poperinghe te doen wachten tot de trein 2820 en 3694 zijn ingekomen. Antwoord van den heer Minister. De Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen meldt me. 1Dat beide trams Poperinghe-Veurne en Poperinghe-Diks- inuide de Brusselsche treinen moeten af wachten. 2) Dat tram Poperinghe-Veurne vanaf 7 Oktober naast, eiken dag te Pope ringhe op trein 3604 (v. 7 u. 35 s' avonds) zal moeten wachten. 3) Dat het niet moge lijk is tram Poperinghe-Diksmude tot 7.35 ure s avonds te doen wachten, omdat deze tram verder aansluiting moet verzekeren. Een Schouwburg afgebrand. Zondag avond is in de Spaansche hoofdstad. Ma drid, een zeer groote schouwburg,de\'ove- dades afgebrand. Er waren meer dan twee duizend toeschouwers in de zaal. Op het oogenbük dat 't gordijn werd opgehaald, sloeg d. brand die op het tooneel was be gonnen over op de zaal. Door een onbe- schrijfelijken schrik bevangen, stormde net publiek naar ue uitgangen. Daar den schouwburg een zeer oud gebouw was, waren er maar weinig. De vlammen opgeschuwd als door een ontploffing tastten plotseling heel de zaal aan en sloegen bliksemsnel over op heel de rest v. het oude gebouw, dat grootendeels uit hout was opgetrokken. Op het oogenblik dat het alarm werd gegeven, legden de muziekanten bewon derenswaardige koelbloedigheid aan den dag, en begonnen een stukje te spelen, om het publiek gerust te stellen. Maar de vlam men vlogen als 't ware door de zaal, en de paniek veroorzaakte afgrijselijke tooneelen. De toeschouwers drongen in woeste vaart op, zoekende naar een uitgang. Degenen die de galerijen van de 4e, de 5e en de 6* verdieping innamen, drongen op naar de trappen, en vertraden elkander onder den voet. Men rept van een aantal heldendaden. Een bejaard leidekker bleef op het oogen blik dat de electriciteit uitging met een brandende kaars inde hand roerloos op zij ne plaats, om den uitgang aan te wijzen en het door panischen schrik bevangen pu bliek tot kalmte te vermanen en de held bleef op zijn post, totdat hij, door de vlam men verrast en omvangen, als slachtoffer v. zijne toewijding bezweek. Men vond het bovenste gedeelte van het lichaam van een man een vrouwenlijk, waaraan een been ontbrak een groot stuk lood, waarin de oorbellen van een vrouw door smelting van 't metaal waren vastge raakt. Een jonge man herkende onder de doo- deu-zijne vrouw en zes andere leden zijner familie, onder wie drie kinderen. Men vond reeds vele lijken doch 't schijnt dat er honderden zijn. Een grootmoeder woonde met haar twee kleinkinderen, vier en zes jaar oud de voor stelling bij. Een aantal andere kinderen za ten in hare nabijheid. Ze vluchte met twee kinderen peinzende dat het haar kleinkin deren waren, inaar wie beschrijft de wan hoop toen ze plotseling bij 't buitenkomen bemerkte dat de kleinen die ze bij de hand hield niet de hare waren. Een orkaan in Amerika. In 't zuiden v. de Ver. Staten woedde er eeiv bijna nog nooit schrikkelijker orkaan. Er zijn 1385 dooden. Kapt. Koppen te Batavia. Een post vliegtuig bestuurd door Kapt. Koppen, een Nederlandsch vlieger heeft de reis v. Am sterdam naar Batavia met gunstig gevolg in 13 vliegdagen afgelegd. Vertrokken op 13 September landde hij te Batavia op 25 September, na een afstand van meer dan 15.000 km. afgelegd te hebben. Dat is een nieuw e triomf vooroeNederlandsche lucht vaart. Stippen w ij terloops aan dat Kapt. Koppen verleden jaar dezelfde luchtreis deed in 10 dagen. Thans is een tw eede postvliegtuig of) weg naar hetzelfde doel. Nog drie anderen zullen op een week tus- schenruimte volgen. Het leven wordt nog duurder Het in dexcijfer is van deze maand met 6 punten gestegen. In Oogst bereikte het 819 nu 825. Een nieuwe Zeppelin. Het geweldige Duitsche luchtschip Graf Zeppelin dat nog maar pas afgewerkt" is miek een proefvlucht met een gemiddelde snel heid van 130 km. per uur. De proefvaart duurde 10 uren Woensdag laatst vloog het van Friederichshaven al over Berlijn, Dresden en Breslau weer naar zijn basis. De Krassin. De ijsbreker de Krassin die nog immer in de poolstreken zoekt naar Amundsen en andere vei misten v. de poolexpeditie heeft bij de vaart door het ijs veel van den storm te lijden. Het schip is I zoodanig door de ijsschotser! beschadigd, dat het water in het schip dringt en dage lijks uitgepompt moet worden. Het gevaar bestaat, dat de ijsbreker, die zich thans in de nabijheid v.Alexandrialand bevindt, niet door de door den storm op gehoopte ijsmassa kan breken en in de ijs- zee moet overwinteren. St. Jacobskerk. Op Zondag 7 Oktob. zijnde de Zondag der rozenkransproces sie, begint in St. Jacobs kerk de oktaaf ter eere v. O.L Vr. v. den rozenkrans welke dit jaar zal gepredikt worden door E P. Hardy, de groote en welbekende ijveraar van de bonden van het H. Hart. Daar hier in 't geval, eene vooroorlog- sche godvruchtigheid wederom zal inge huldigd zijn, staat het vast dat de sermoe nen lijk voorheen wel zullen bijgewoond worden, daar de Yperlingen die grootsche plechtigheden nog niet vergeten zijn, even min als de menigvuldige genaden door O. L. Vrouw van den rozenkrans, voor hare vereerders van God verkregen. Ongeluk moto. Donderdag morgen .omstreeks 8 ure toen de tram van Ghelu- velt over den steenweg aan de Bascule liep, kwam John Fox, oud 30 jaren en wonende aan de Brugschen steenweg per moto naar zijn werk gereden. Daar hij misleid was door de zon, botste hij met groot geweld tegen den tram en liep tamelijke erge ver wondingen aan het hoofd op. Zijn moto is deerlijk gesteld. Gemengd Koor - Studiekring. De her halingen voor het koor zullen hernomen worden: a) Maandag 1° October voor de jufvrouwen; b) Dinsdag 2° October vot de heeren;'telkens om 8 ure stipt in 't lo kaal BELFORT Jubileum. Woensdag vierde de Paar- denverzekering haar vijf-en-twintgjarig be- staansjubileum. Om 10 u. werd in St. Ni- klaaskerk de Mis van dankzegging opge dragen door E. H. Colpaert van Leuven. Al de voorstaande mannen in de land- bouwbeweging wajy'ulegeawoordig eveiL- als afgevaa digen van Antwerpen en Brus sel. Ruim 250 leden gingen ten offer. Na de Mis, feestvergadering in den «Continental» waar een omstandig verslag afgelezen en het aanmoedigingswoord gesproken werd. Het daaropvolgende banket was buitenge woon gezellig en de toasten hielpen er niet weing toe om de beste stemming te ver wekken. Liefdadigheids-feest Majoorgracht. De zuivere opbrengst van het feest beloopt de som van: 2882,15, te verdeelen onder de 36 aangegeven oorlogsweezen. leder kind bekomt alzoo op zijn spaar boekje een bedrag van 80 frank. Naschoolsche A vondsdiool. Vai i Octo - ber tot Juli zal hier in de Looye lesgege ven worden van vlaamsche, fransche en engelsche talen, spraakleer en taalbeoefe ning, alsmede van gewoon en handelsreke- nen, mits een inschrijvingsrecht van 5 fr. en in het zelfde tijdperk zal er in dezelfde school les gegeven worden v. boekhouding, handelsrekenen,briefwisselen in 'tvlaamsch, fransch en engelsch, en over wettelijke handels en uijverheidstaksen, mits betaling der aan te koopen boeken. De lessen bedragen te zamen honderd uren. Die begeert die lessen te volgen moet de vraag indienen vóór 15 October bij den heer Bestuurder der Looye,St. Niklaasstraat, Yper. 's Zondags van 10 tot 12 ure. Katholiek- Vlaamsch-Nationaal- Verbond. Arrondissementsbestuur Yper-Poperinghc. Aan de afdeelingen. Met de verspreiding van de brochuur over de pachtwet, en hoe ze door Brutsaert en consooiten verraden werd, loopt het vlot van stapel. De eerste oplage van 2.000 ex. is volledig uitgeput en nog zijn de helft onzer afdeelingen niet bediend. De ijver waarmede de secretarissen der afdee lingen uit ons arrondissement werken is hoopvol voor de toekomst. We mogen niet vergeten dat op dit oogenblik veel stemmen voor de aanstaande verkiezing te winnen zijn. Allo mannen, op dezen weg ten wij vooruit. Vergeet echter niet de volledige adressenlijst der land-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3