DECARNE \u is liet mi<l<l<rnacli op middrriiarhtspuiit •k l alU'ii ijsl zoo aak ZO\l>A(;iUST. li I I T E I. A A II HET HOEKJE VAN OE HUISVROUW. Boek- en Steendrukkerij STAVELE YZERBLOHD 80DUBBEL 5 C-RHDEH 4. Dehaene-Anieloot DapDoeK v. een Yperscne Kioosierzusier Franciscaansche Derde-Orde Vper C. Verschaeve. De dienstdoende Apotheker op Zondag 9 October is MrVANWALLEGHEM,Slaiiesrl. Schrijfmachien MAP Drinkt Beverensch Bier die om gezondheidsredenen ons verlaten moest, stelde hij den nieuwen Deken voor en wees verders op diens plichten alsook op die der parochianen. Langzaam trok nu het volk uit de stampvolle kerk. De lunch werd naar ieders voldoening opgediend in Sint Maartens patronaat door den heer Ver meulen uit het Hotel du Nord. Toasten wer den voorgedragen door Z. E. H. K. Van- denberghe. afgevaardigde van Z. D. H. den Bisschop, Z. E. H. K. Gillewaert, overste van het Groot Seminarie, door den Heer Sobry en door den Weled. Heer G. Tack, voorzitter der kerkfabriek. De gevierde diende hun allen tot antwoord en de velen die het geluk hadden met Z. E. H. Deken een woord te wisselen alsmede deze die langs de straten Hem zagen voorbijtrekken waren ingenomen door zijnen vriendelijken omgang. Mocht de Heer Hem hier vele gelukvolle dagen schenken! 't Is de wensch aller welmeenende Yperlingen. Boksgala. Zondag namiddag en Zon dag avond was er boksgala in 't Bellewaerd en 't gevangenisstraatje. Dezen keer was het voor niet. In hoevele rounds het spel afliep kan niet gezegd worden. In alle ge val, waren er tegen dat 't spel een einde nam, verschilligen knock-out. Met wat de grond bestrooid lag, zullen wij hier niet neerschrijven, alleszins was het geen zaag- mul, het neusde te veel. Wanneer komt daar een einde aan Dat vragen alle tref felijke lieden. Klokken van St Niklaas. Wij hebben ze Zaterdag morgend voor het eerst ge hoord ter gelegenheid van het plechtig huwelijk van den klokgieter met jufvrouw Tahon. Voor dezen keer en was het nog maar tampen. Maar eens dat de stringen zullen klaar zijn en dat de luiders aan de klokken hunnen vollen zwier zullen kunnen geven, dan eerst zullen we het schoone akkoord leeren kennen en er ten volle van genieten. Vergetelheid. Twee drie maanden ge leden hadden we hier op een Zaterdag een waren processenregen, kwestie van rechts te rijden en diergelijke, 't Schijnt dat vele zulks vergeten hadden, en Zaterdag en Zondag werden er nog al eenigen hun ge heugen verfrischt. Zullen zij het nu in dachtig blijven 't Is te vreezen. Keerscn begieting. Op eersten Octo ber dag der keerscn begieting, hebben wij 's avonds nog al eenige straten doorge slenterd en nieversgeen spoor meer v. die aloude Yperschegeplogendheden. Waar is de tijd gevaren toen wij na lang zagen en plagen, eindelijk vaders vischperse konden bemachtigen om met een lantaarntje er aan 's avonds door de straten te huppelen. An deren hadden uitgeholde beetrapen waar doodskoppen in gesneden waren en over van vreugde schreewden zij het uit Over de keers Beentje maar eentje over de keers Beentje. 't ls ongelukkiglijk al weg! Beschaving!! Zondag 7 Oktober Maandcominunie der leden samen met de 11. Hartebonden en zesde der negen H. H. Communiën van voorbereiding tot de H. Hartefeesten van Yper. Zondag 14 Oktober Plechtigheid van O. H. V. Franciscus van Assisië Te 9 uur Hoogmis van wege beide af- deelingen der Derde-Orde, waaronder ge legenheidsaanspraak door Zeer Eerw. P. L baan. N'a de H. Mis, maandvergadering voor de broeders. 's Avonds te 0 uur, in het Bisschoppelijk College, Bollingstraat, VOORDRACHT door Zeer Eerw. P* Urbaan, over de iit Vlaanderen maar orelt <le zon geboren «mi hel spoor tot rijzen CAPUCYNENORDE, ter gelegenheid van haar 400 jarig bestaan. De jaarlijksche retraite voor de leden van VOLKSADEL zal gepreekt worden in de kapel der Arme Claren, G. de Stuers- straat, van 22 tot 24 Oktober aanstaande door Zeer Eerw. Pater August, S. T. B., Rectoi Emeritus, Capucyn. Maandag 22, Dinsdag 23 en Woensdag 24 Oktober 's Morgens te 7 uur Communieinis en preek 's Avonds te 7 uur Paternoster, Lof en Sermoen. De afgevaardigden en bestuursleden der 26 Katholieke Bonden, bij Volksadel aan gesloten, zullen bewijs willen geven van ijver en krachtdadig meehelpen tot wei- lukken. De Franciscaansche Derde-Ordelingen iuzonder moeten door eigen voorbeeld uit munten. De Volkenbond kost te duur Graaf Lytton, een van de Britsch-Indische gedelegeerden, heeft in de Volkenbonds vergadering een krachtig protest geuit te gen de stijgende uitgaven van den Volken bond. Hij zeide dat de Indische regeering zich verplicht acht te overwegen of het lid maatschap van den bond de prijs dien In- die daarvoor betaalt wel waard is, en ver klaarde dat de onvoldoende en gebrekkige controle op de uitgaven de oorzaak v. het euvel is. Laatste verliezen v. hetSjantsoeng- leger. De verliezen van het Sjantoeng- leger bedragen in de laatste gevechten acht duizend dooden en vijf duizend gewonden en gevangenen. Tot het Roode Kruis is een dringend verzoek gericht de noodige medische hulp te zenden. De Duitsche oorlogsvloot. De Pruisische staatsraad heeft zich in een mo tie heftig verzef tegen het bouwen van een kruiser op staatskosten.-De motie is het eens met de communisten, die een referen dum in het land viagen voor het bouwen van oorlogsschepen. Duitsch Roemeensche onderhan delingen. Ernstige moeilijkheden zijn ontstaan bij de juist hervatte Duitsch Roe meensche economische onderhandelingen, die aldaar gevoerd worden. Men denkt dat ze zullen worden afgebroken zonder resul taat. De nieuwe eischen van Roemeensche zijde zouden de toenadering uiterst moei lijk maken. De rijksraad heeft hedenavond het arbitrageverdiag tusschen Duitschland en de Ver. Staten goedgekeurd. Mussolini eischt toenemingder be volking. Het Italiaansche blad Ge- rarschea bevat een artikel van Mussolini naar aanleiding van het geboortecijfer in Italië, dat de laatste jaren daling aanwijst. Het artikel draagt het opschrift:* Aantal en kracht en Mussolini noodigt daarin zijn landgenooten uit mede te werken tot de stijging v. het geboortecijfer, welke een aanwijzing zal zijn van de toenemende kracht van het vaderland. In het ontgonnen, bebouwde, rijk wordende en volgens de tucht levende Italië is plaats, zoo schrijft Mussolini, voor nog tien millioen men- schen en zestig millioen Italianen zullen het gewicht van hun kracht in de wereld geschiedenis doen gevoelen. Amnestie inAlbanië. Zogoe 1 zit nog maar pas met zijn eerste konings broek op den troon of hij heeft al algemee- ne amnestie toegestaan voor politieke mis drijven, en die zijn in het land van zwaard en veete, gewoonlijk wat erger, wat bloe diger dan ten onzent. Maar het is waar ook, de koning heet daar niet.... Albert I, koning van Albertië. Mexico's President. De voorloo- pige president van Mexico, Portes Gil, zal op 1 December aanstaande, zijn ambt aan vaarden. Portes Gil is een aanhanger van het drankverbod en voorstaander van een militair sterk Mexico. Hij verklaarde, dat zijn voornaamste streven er op gericht zal zijn de politiek van president Calles voort te zetten. Een spijtige zaak. Men meent dat de gematigde toon dei Amerikaansche nota aan het Fransch-Engelsch verdrag zijn ef- fekt niet zal missen, en de deur openblijft voor verdere besprekingen. IIIIIIBIIIIBIBlil 1. Bereiding van Marsepein. 100 gr. zoete amandelen en 35 gr. bittere amande len, pellen, drogen en fijn stampen of ma len, daarna met 100 grammen suiker op een zeer inatig vuur zoolang doorroeren en kneden, tot het mengsel niet meer aan de pan of den lepel kleeft. De massa op een met zeer weinig bloem bestrooide plank tot dikke rollen uitwerken. Deze in schij ven verdeelen eerst eenige uren in de lucht en vervolgens in een matig verwarm den oven laten drogen. 2. Noga. 75 gr. amandelen 1 minuut koken, pellen, drogen en zeer grof snijden. Een bakblik dik met boter of vet besmeren 150 gr. suiker met 5 gr. boter in een ijzeren pan verwarmen zonder in het mengsel te roeren. Als alles gesmolten is, wachten tot de suikermassa aan de kanten der pan be gint te borrelen en de kleur goudgeel is, dan de amandelen toevoegen en al roeren de het mengsel nog evern verwarmen. De noga op het bakblik gieten, zoo ver moge lijk uit laten loopen. Spoedig in regelma tige stukjes snijden en v. het blik afnemen. Laten afkoelen. 3. Karamellen. 2 stukken chocolade, 3 eetlepels honig, een deel melk of room, 50 gr. boter, 500 gr. suiker. Alles dooreen laten koken tot het voldoende dik is. Een bakblik boteren en de massa erop uitgie ten. Karamellen snijden. Na afkoeling in kleine stukjes perkamentpapier wikkelen. 4. Opleg van peren in azijn. Beno >- digheden voor 1 bokaal: i kgr. peren, 1 kg. suiker, 1 2 liter wijuazien, 2 grofnageis. De peren schillen, in hun geheel behouden of doorsnijden, steeds het steeltje behouden. Peren en suiker laag om laag in de kastrol leggen en gedurende 24 uren laten staan. Alsdan op het vuur zetten en inet de ande re benoodigheden laten koken. Als de pe ren gaar zijn uitnemen en op een zeef laten verleken. In de potten leggen, ondertusschen het sap laten koken tot de geweijschte dikte en over de peren gieten. De peren moeten in het sap baden, daarom een paar zuivere stokken kruisgewijze bovenleggen. De bo kalen of potten goed sluiten met boter- of perkamentpapier en 'op een droge plaats zetten. ■■■■■■IKIlliaBiB TEL Rousbrugge, 2 8 o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN' BROCHUREN, AKT1EN. REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. VervolgMet toelating der schrijfster. 12 November. Toen M. Pastoor en twee Zwarte Zusters pas op waren deed zich een ontploffing hooren. waarna wij hoor den klagen. De deur van den kelder viel in. Gauw licht gemaakt en aan 't werk Onder het puin lag de familie Ameloot, welke in den kelder een schuilplaats had gezocht. Men kon Maurice (16 j.) Madeleine (13 j.) Yvonne (9 j.) en Germaine (8 j.) redden. Maar de vader, de moeder, de grootmoeder en de kleine André (l j.) waren slechts vreeselijk verminkte lijken, 's Anderen daags vond men ook nog het lijk v. Marie (11 j.) Tegelijkertijd met de gekwetsten v. daags te voren, welke zich nog in het kloos ter bevonden, werden deze kinderen tij dens de beschieting naar het St Janshospi taal overgebracht. De twee Zwarte Zusters, welke tot dan toe gebleven waren, namen ook het besluit het nakend gevaar te ont vluchten. M. Pastoor komt ons de gastvrij heid vragen. Of we gelukkig zijn hent te ontvangen 's Avonds, gedurende het avondmaal, klinkt plots de bel een obus is in den kelder der brouwerij A. Boone gevallen. Er zijn twee dooden Charles Demey en Sophie Torens. M. Pastoor en Frederik Harding haasten zich naar de plaats van het ongeluk, de eerste om het H. Oliesel toe te dienen, de tweede om de ge kwetsten te verbinden. Vader Torens wordt naar het Nazareth overgebracht, de anderen naar het St Janshospitaal. Gedu rende den nacht hooren wij verschillende ontploffingen in de buurt. Het huis Braem en het huis ühesquière in de Rijselstraat zijn vernield. 13 November. Na de 11. Mis in St Jans- hospitaai gelezen te hebben, gaat M. Pas toor op zoek naar woongelegenheid voor Üe geteisterden. Daarom wendt hij zich naar het H. Hartgcsticht, op den Vlamer- tingschen steenweg, om er oudjes en de ge kwetsten te laten opnemen, want de krank zinnigen waren reeds, onder het geleide der Eerw. Zusters en van M. Dr Diei vckx naar Vaucluse (Frankrijk) ontruimd. Gus- taaf Delahaye was er portier. 1 let gesticht werd nog niet beschoten. Maar sedert en kele dagen, verbleven er Engelsche sol daten. Wij hebben de laatste dagen kennis aan geknoopt met M. S.-W. Young, Komman- dant der Friends Unit ambulance, wel ke het meeste |>oed aan de Yperlingen en aan de Engelsche soldaten bewijst. Dui zenden personen zijn hein liet leven ver schuldigd, zoowel uit Y|rer als uit de om liggende dorpenSt Julien, St Jan, Kemnjel, Vlamertinghe, Poperinghe, Elverdinghe, Brielen, Woesten, e. a. Ziehier wat Kommandant S.-W. Young schrijft bij zijn aankomst te Yper Intusschentijd, bij alles wat begonnen of uitgewerkt werd, Yper bleef vqqr qns yap gtoot belang. Auto's werden dikwijls uit gezonden op den beschoten weg om te zien of het terugkeeren mogelijk bleef, en op een beroerden morgen, pas een week ongeveer na den nacht onzer aankomst, waagde ik het in Cadbury's vluggen grij zen auto, ine naar den noodlottigen weg te begeven. De hemel was helder, slechts een verloien gianaat schreeuwde in de verte. De biand was juist gedaan en de verwoes te torens staken stug uit tegen de zon. Maar bij het rijden door de vernielde straten, scheen Yper ons een stad der dooden toe schaars een levende ziel was te zien, niets dan een verloren hondje of ergens een kat kloeg achter slot of grendel. Het toevallig ontmoeten \an een moedig meisje (een dochter van een der weinige gezinnen die ilier gebleven waren birjst de beschieting) liet ons toe een deeltje der onderwereld te; kennen die het in de kelders uithield, \Y e hoorden spreken van een zeventigtal oude behoeftigen, ongelukkig achtergela- ts-ii in de kloosterkelders, en van een hon- deuital kinders en arme dutsen verscholen in de donkerte onder de gioote vestingen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2