2; Jaargang N 93. DE YDERSCHE DO DE Bijvoegsel. Zondag 9 October 1928. BIJ 'T ARTIKEL "DeViaamsGiie Vrouwen ae loeKomsi." Van hier en eiders Weer een nieuwe autobus DE HOPMARKT HBIlIBRSnSS l l i: s; l a: In enkele uren hadden we een dozijn roo- de-kruis-wagens bijgehaald, geladen met de schamele plunje van oude menschen en we bekeken die lange processie de poor ten der stad uitrijden, een eigenaardig zicht in die verlaten, beschoten straten alleen ge stoord door het gefluit en de ontploffing der granaten boven uw hoofd. 't Vervolgt. van Zondag, 30 September 1928. Steller van 't artikel staat zeker verder af van de Meisjes-beweging en Meisjesbond dan 't bestuur der Katholieke Vlaamsche Meisjes, van Yper. Daarom zijn we zoo vrij Schrijfster of schrijver v. 't artikel "De Vlaamsche Vrouw en de toekomst, te verwijzen naar onze standregels (1) waar het doel der katholie ke VI. Meisjesbeweging klaar en duidelijk uiteengezet wordt als volgt: Doel. De Katholieke Vlaamsche Meisjesbeweging stelt zich ten doel de meisjes van het Vlaamsche land te ver- eenigen, ten einde ze op te leiden tot stambewuste, Katholieke, Vlaamsche vrouwen, die zoowel in het privaat als in het openbaar leven, hun katholieke en Vlaamsche overtuiging trouw blijven en in toepassing brengen. Hieruit blijkt dat de lijn duidelijk ge- trokken is tusschen de Katholieke Vlaam- sclie Meisjesbeweging eenerzijds en een- der welke politieke of sociale beweging anderzijds. De Landsbond der Katholieke, Vlaam- sclie meisjes, aanvaard de aansluiting v. alle bonden die zich verplichten trouw te zijn aan de Rooinsch-Katholicke grond- beginselen en Vlaamschgezind zijn in hun werking binnen den kring en als dusdanig optreden bij elke uiting naar buiten. De aangesloten bond verbindt zich echter als bond nooit officieel aan te slui- ten bij gelijk welke partijpolitiek, noch aan partijpolitiek te doen. Zeker, gezien den grooten nood die heerscht onder ons volk, vooral op zede- lijk en verstandelijk gebied, mogen we, om dat volk grooter en edeler te maken geen duimbreed van onzen Vlaamschen plicht afwijken. Maar we zien niet in waarom we onze vrouwen en meisjes aan partijpolitiek zouden verbinden onze wer king moet edeler en liooger blijven dan politiek. Dit weze gezeid in naam onzer Meisjes om alle misverstand te vermijden. Het bestuur van den Kath. VI. Meisjesbond van Yper. (1) Algrrnccne standregrls der Kath. VI. Meisjej- beweging. Druk Delille, Maldegem. Vlamertinghe. Auto-ongeluk. Thelesphore Pottilius, herbergier en rij wielmaker, reed met de auto van We Alois Coene, landbouwster, Yperwaarts. Aan den draai bij de Lombaardbeek, kwam Pottilius met de auto in een diepe gracht terecht Pottilius werd door gendarmen uit Yper, met gebroken bil en andere kneuzingen opgenomen. De auto is gansch ontredderd en erg beschadigd. Geluvelt. - Wielrijder tegen auto. Op den straatweg naar Yper, werd een wielrijder aangereden door de auto v een bankbestuurder. De wielrijder, een Gent- sche beambte, die in gezelschap was een priester en twee studenten werd nogal ernstig aan het hoofd gekwetst. Bixschote. V.O.5. Een V O S. van Bixschote vraagt opdat het bestuur V.O.S. van de plaatselijke afdeeling zich tegenover zijn leden in de eerste algemee- mTvergadering zou verrechtvaardigen over zijn handelwijze, betrekkelijk de bedevaart naar den Yzei van 19 Oogst eenerzijds en deze van 23 September anderzijds. 'i Valt immers voor echte YOSsen zeer bedenkelijk, dat een V. O. S. bond gemo biliseerd wordt tot een belgische bedes aart die met zich sleept, de in 't bijzonder door ons. Yzerjongens, zoo verfoeide paraderie en militaristische geest, terwijl het bestuur van dienzelfden bond die beevaart een Ylaamsche negeert, die zijn oorsprong en grondslag vindt op loutere liefdevoor onze Ylaamsche gesneuvelden en verfoei ing an de Massa-Moord waarvan zij het slachtoffer werden. Een V. O. S. van Bixschote. Brielen. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag is Ate vrouw Cracco-Plancke moeder v. E. H. Pastoor, onvoorziens doch niet onbereid overleden. Zij werd Zaterdag onder grooten toeloop van volk begraven. Wij bieden de achtbare familie onze recht zinnige deelneming in den rouw die haar komt te treffen aan. Abeele-Watou. Werkongeluk. Maandag namiddag om 4 ure, was Geor ges Demol, wonende te Berthem, 34 jaar oud gehuwd en vader v. drie kinderen aan 't werk. Toen door een niet gekende oor zaak hij met de linkerhand in het machien gegrepen werd en deerlijk gekwetst. Bij hoogdringendheid werd hij 'sanderendaags naar het hospitaal van Yper overgebracht. Elverdinghe. Een 20tal leden van onzen K. V. Bond waren opgekomen Ker mis Dinsdag om de uitgeloofde prijzen onder elkaar te betwisten. In den teerlingbak won René Vandam- me met 80 in 5 worpen vóór Lucien Dan- neei rnet 79. De kaarting zag de ploeg I"iel Van Wa termolen-K. Danneels winnen vóór AL ia- deyne-S. Benaut. Enkele muziekanten hadden er aan ge houden 't gezelschap wat op te vroolijken met hun vroolijkste dansdeuntjes. Enkele leden meer en 't ware een volmaakt ge slaagde avond geweest. Langemarck. Het verloop der ker misfeesten in 't Vlaamsch Huis alhier dat zich voor dit jaar noodgedwongen, tot liet geven van Bals moest bepalen mag zoo voor de goede naam van het Huis als voor het vlaamsch leven in de streek een ware viktorie heeten. leder wilde naar 't Vlaamsch Huis, dat reeds naar zijn primitive versiering zi,n aard niet loochende, leder wilde er naar toe om er eens in alle deftigheid zijn hart je op te halen. Niet een ook of hij sprak lof over 't verlooptoch zoo 'n tegenstelling met vroeger. Wij zijn dan ook in onze be trachtingen niet teleurgesteld geweest wan neer we, in 't organiseeren van de bedrij vigheid in 't Huis met de kermisdagen de wenscli uitdrukten de naam van 't 1 luis te herstellen door het richten en leiden van datgene dat men op dees dagen en op ons streke niet vernielen kan. Alet vreugde kunnen we dan ook mede- deelen dat velen de beteekenis van ons Vlaamsch Huis begrepen hebben, dat een weldaad wezen moet voor het volk van Langemarck en omstreken. 't Duidelijkste bewijs we tellen reeds talrijke aandeelhouders. Doch nu wachten er nog veelWe zijn ervan overtuigd dat ieder 't zijne zal bijdragen en naar gelang 't mogelijke zijn meerdere of mindere steen zal gunnen aan dat Huis dat, volk van Lan gemarck en omliggende, het uwe is Namens den Beheerraad Vlaamsch Huis - Langemarck. Sedert Zondag laatst is een nieuwe auto busdienst -Yper-St Jan-St Juliaan-Lange- marck-Roeselaere in zwang. Aalst, 29 September. In de laatste acht dagen zijn de prijzen hier weinig veran dert /Aalster noteert bij den handel op Oct. Nov. levering 575 a 600 fr. en Pope- rmgher 410 a 415 fr. Op het land gaat er in Aalster weinig om, daar eigenaars te hooge prijzen vragen, namelijk 700 fr. en voor su- periebre qualitiet 800 a 850 fr. De Oogst v. Poperinghe blijkt 32.000 qt te bedragen, waarvan 5000 qt. is verzonden. Van de res- teerende 27.000 qt. is nog de helft bij de planters te koop. Maandag a. s. beginnen de afleveringen, maa men vreest, dat de genen die gekocht hebben in de hoop op hoogere prijzen, niet kapitaalkrachtig ge noeg zijn om de hop op te slaan, zoodat een gedeelte ervan mogelijk weder aan de markt komt. Deze week betaalde men op het land 400 a 500 fr. per 50 kg. Neurenberg, 29 September. De laatste twee dagen werden van het land 100 bn. en per spoor 200 bn. aangevoerd. De han del was stil en slechts kleine partijen kwa men tot afdoening. Transito-hop is nog slechts weinig voor handen en ontmoet ook geen bijzonderen kooplust. Koopers too- nen in hoofdzaak belangstelling voor prima markt- en berghop, alsmede prima Haller- tauer en Wurtembergsche. Tenslotte notee- ren berghop mk. 185 a 220, markthop ink. 120 a 180 Hallerta%r prima zegel mk. 265 a 280 1 iallertauer middel- en goede mid delsoort mk. 225 a 260 Hallertauer zonder zegel ink. 185 a 255, Wurtembergsche mk. 210 a 250. Uit de Schelp. De Ypersche, zooge noemde onzijdige muziekmaatschappij Ypriana deed mee in 't bestendig festi val van Oostende onder den naam van Harmonie jeune garde libérale d'Ypres. Het muziekkorps kreeg een premie van 2000 fr. Zie Laatste Nieuws v. 2 Octo ber '28. We zijn tevreden dat de oude Schelp Ypriana eindelijk verweerd en weg is. We staan nu met een frisch nieuw bakken korps, blauw op en top. We wen- sclien ons vernieuwd muziek veel heil en voorspoed en vinden zijn naam bijzonder mooi-klinkend en perfect aangepast. De goede katholieken die Ypriana hiel- p n in 't leven roepen en voort mildelijk steunden zijn wel een beetje gelucht... maar waar't zoo nauwe gaat... de vriendschap is kleine De overstrooming te Nieuw poort. Zon dag laatst kwam de zee nogal woelig. De baren sloegen een deel van een muur weg die een kanaal indijkte en 't zilte water liep over de lage Yzerlanden. Dadelijk stonden 230 hectaren blank. Men deed aanstonds al wat men kon om de bres te stoppen doch men ondervond heel groote moeilijkheden. Viermaal stroomden de aangebrachte ma terialen weg. Na den vijfden vloed weer stond de afdamming al zijpelt het water nog door. De groote gazetten overdreven fel en spraken van een ware ramp, 't Is ge lukkig zoo erg niet. Er is wel veel schade aan de nog bebouwde landerijen en ook verdronken er een twintigtal koebeesten dqch niet éen inenschenleven valt te be treuren. De blanke bevolking in Congo. Vol gens de thans openbaar gemaakte uitslagen op 1 Januari 1928, in de Congokolonie, ge houden telling der blanke bevolking, be droeg deze op dien datum, 20.702 perso nen, waarvan 14.147 staatsburgers. De meeste daarvan wonen in de Katangapro- vincie (5460 Belgen en 2274 vreemdelin gen) en de Congo-Kasaïprovincie (5093 Belgen en 2351 vreemdelingen). In de eve naar-provincie telde men slechts 2128 blanken en in de Oostelijke provincie 3396. Onder .ie blanke bewoners welke het Belgisch staatsburgerschap niet bezitten zijn de Portugeezen (1577) en de Italianen (1632) het talrijkst. Engelschen zijn er 859, Amerikanen 435, Eranschen 588, Grieken 455, Nederlanders 334, Zuid-Afrikaners 345, Zwitsers 241, Zweden 124, Duitschers 25, enz. Woedende boeren vermoorden Zigeuners. Het dorpje Podezin, gelegen bij No- wemecte in Tsjecho-Slowakijë, is in den nacht van Zondag op Maandag het toon cel geweest van een bloedig gevecht tusschen de boeren van 't dorp en een bende zigeu ners. die er hun tenten hadden opgeslagen. Die zigeuners verwarden onophoudelijk het eigendom van de boeren met 't hunne, en die reeks vergissingen had de be volking op 't dorp zeer boos gemaakt. Zaterdag 1.1. werden twee zigeuners op heeterdaad betrapt en aangehouden. Toen dreigde de bende, het dorp te zullen in brand steken, en werkelijk stonden er 's nachts twee schuren in lichte laaie. Ten toppunt van woéde, wapenden zich de boeren met spaden, truweelen, hooivorken en geweren, en gingen, met den burge meester aan de spits, tot den aanval over. En zij richtten een echt bloedbad aan... Vijf zigeuners werden gedood, zeven anderen doodelijk gekwetst, nog zes anderen zwaar gewond. Onder de dooden bevinden zich drie vrouwen en een kind van zes jaar. De moe der van 't kind beweert, dat een man haar den kleinen jongen uit de armen heeft ge rukt en hem toen afgemaakt met geweer schoten, terwijl een andere boer dat afschu welijk tooneel verlichtte met een fakkel. De Graf Zeppelin Dit Duitsche luchtschip dat binnen kort over den Oce aan zal trachten te vliegen deed Dinsdag morgen een goed gelukte proefvlucht. Het legde in 24 uren meer dan 2500 km. af. Het vloog boven Holland, hovende Noord zee, Bremen en Berlijn. Postcolli. De spoorweg heeft, met samenwerking van de post, zijne schikkin gen genomen inet het oog op de inrichting van den nieuwen dienst der postcolli met ingang van 1 October II. Die colli mogen ten vervoer besteld wor den in de statiën die open zijn voor de aanneming van de zendingen tegen tarief nr 1 (spoedbestelling). Het port bedraagt 4 frank voor de colli hoogstens 3 kgr. zwaar, en 5 frank voor die wegende meer dan 3 kgr. tot 5 kgr. In die vervoerprijzen zijn de kosten voor aanhuisbestelling begrepen. Zooals voorheen nemen de statiën de colli aan die inet spoorwegzegels gefran keerd zijn en die de afzenders ten vervoer willen afgeven legen de huidige voorwaar den en prijzen. Nobile bij den H. Vader. Generaal Nobile is door den Paus ontvangen die zich lang met hem over den jongsten pool tocht heeft onderhouden. De Paus heeft Nobile een groole gouden medalje toege kend. Zooals men weet is de Paus in zijn jonge jaren een kofn bergbeklimmer geweest. De aardappeloogst. In de groote Pol ders van Zeeland is men sedert eenige dagen zeer druk aan 't werk om de aardap pelen uit te doen. Nog nooit is de opbrengst van aardapo pelen zoo hoog geweest als dit jaar. De weekend-biljetten. Tot hiertoe wer den de heen en terugbiljetten van de zoo genaamde Weekend-biljetten enkel gedurende het zomerseizoen afgeleverd. Het is aldus dat de afgifte er van op 30u Sept. moest ophouden. Er is besloten deze biljetten het gansche jaar door af te leveren. Er wordt aan herinnerd, dat de vermin dering van de Weekend-biljetten 25 t. h. van de prijzen van het gewoon tarief be draagt, dat deze biljetten 's Zaterdags en 's Zondags den geheelen dag door afgeleverd worden en dat ze bij de terugreis 's Zon dags of 's Alaandags moeten gebruikt wor den, en niet 's Zaterdags. Poperinghe. K.V.N.S. .Maan dag 8s,e om kwart voor acht 's avonds ge wone vergadering voor den Studiekring. Velokoers. AVaandag 1 Oct. 60 Km. 400 fr. L Lamey Daniël, Poperinghe. 2. Coppens, Yper. 3.Senesaal,Beerst. 4. Moer man, Woesten. 5. Verstraete, Yper. 6. Bu- seyne, Yper. 7. Penninck, Brieh-n. 8. Ver- haeghe, Yper. 9. Lateu, Elverdinghe. Statiekermis is goed verloopen. Veel volk en nogal meegaand weer. Slechts in de danstent werd er wat gevochten The right battle in the right place Walgelijk. Kan er van stadswege niet gezorgd worden dat de private omhei ning rond het statieplein niet meer ge- b."uikt worde en dat onder de oogen der politie tot openbare water.„ en.„ plaats, 't Is een geurige eer voor stad Poperinghe. Wervingsbureel. Lichting 1929. - De jongelingen van Poperinghe moeten op den dag, waarop zij geroepen zijn voor het Wervingsbureel te verschijnen, alhier aan de statie zijn 's morgens te 5 u. 15.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3