DECARNE r> i i t i: v i. h STAVELE Drinkt Beverensch Bier YZERBLOND en DOBBEL 5 GRADEN DagDoeK v. een Yp^rsGite Kioosierzuster Vi;iimit"4'ii van t e o sltM'kcr /ijn <l:ii en dat we in onafzienbaren tijd er drie hon derd zullen tellen. Auto gekapsijsd. Woensdag avond toen Mr Iweins d'Eeckhoutte van Brielen aan S' N'iklaaiskerk zijn auto keeren wilde brak de as van de voorwielen met het on gelukkig gevolg dat het rijtuig ten gronde stuikte. Dadelijk kwamen de ambachtsman nen die aan de feestzaal van het Vlaamsch Huis werkzaam zijn toegeloopen om het voertuig op kant te zetten in afwachting dat dit naar de garage kon gebracht worden. Een wonder mag het heeten dat wij hier geen ongelukken te betreuren hadden. Hork- «mi Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN' BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS. PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP JDidiJHMie-Anieloot (Vervolg) Met toelating der schrijfster. Terwijl M. Pastoor en Mej. Clooster- mans, welke met de meeste hartelijkheid haar taak opneemt, zich naar het 11. Hart begaven, valt een obus op St Janshospitaal en een andere op het Nazareth, er meer schrik veroorzakende dan schade. In den namiddag yalt de 7C obus op het burgerlijk hospitaal en doodt er de meid Leonie, Leon Verbeke en twee Engelschc soldaten. Anderen zijn gekwetst. Omstreeks 7 1 2 ure 's avonds rond etenstijd, valt een obus dicht bij 't klooster. Zuster Marie- Berchmans loopt weg om nieuws te ver nemen 7 menschen zijn gedood in de zaal van St Aloysiusschool vrouw Ach. Cou- trez-Vanassche en drie van hare kinderen Remi (18 j.) Gerard (9 j.) en Antoinette (7 j.) alsook een eenig kind van M. Degryse (8 j.) de neef van M. Didier en een ouderling, Ch. Vereecke. Anderen waren er v. af met enkele kwetsuren. Leonie Degrave moest een been afgezet worden. Er vielen ook nog een obus op het weldadigheidsbureel, an dere op St Pieterskerkhof waar zij ver scheidene boomen braken. Gedurende den nacht vlogen er zeven over het klooster. Van heden af zhllen de leden van de Friends Ambulance Unit in onze stad werkzaam blijven, en wel zoolang tot er slechts één burger meer zal verblijven. Ziehier wat M. S.-W. Young hierover schrijft Van dezen dag voort begon ons w erk v, Yper. lederen dag keerden wij met een ge neesheer terug en zochten we de gewon den en de zieken in de verspreide, duistere, ongezonde kelders. In deze taak waren wij bijgestaan door een weggeloopen roo- de kruis soldaat Frederik wiens hulp en dienstvaardigheid voor de burgers toch niet beletten kon dat hij een zware straf kreeg om zijn soldatenplicht verzuimd te hebben, maar vooral door den heldhafti- gen Pastoor van Sint Pieters, K'amiel De- laere. Dezen man 's naam verdient te wor den herdacht als die van de echte oor logshelden. Hij was in feite alleen gebleven stluuilI w «laad inovt uw w«>ord te midden deze menschen, hen verzorgen de helpende, moed inblazende, hen bij staande tot al het geld was uitgeput. Zijn kerk, over kort hersteld werd viermaal be schoten, eens klom hij zelf op het dak en verwijderde zelf de brandende balken. Zijn pastorij werd vernield. Zijn onderpastoor werd nevens hem gedood. Zijn eigen sou tane werd kapot gescheurd door vliegende schen en. Het Heilige .Varia klooster, waar hij verbleef, met de engelachtige, hulp vaardige zuster Marguerite en andere zus ters, werd 5maal beschoten. Maar zijn sterk, scherp, 'numoristiek| wezen, zijn waaiende grijze lokken zijn slanke persoon in ge scheurde soutane wandelde nog steeds dag en nacht midden het volk. Hij is de sterke hulp geweest die ons heeft toegelaten het reddingswerk uit te voeren. Daar zijn er nog anderen geweest, een groepje goede moedige lieden, die op hun post bleven, maar hij is de meest markante personali teit geweest. Ik heb nooit met iemand om gegaan dien ik hartelijker kon bewonderen en liefhebben. Zonder hem zouden wij nooit ertoe gekomen zijn de achterdochti ge vreesachtige Vlaamsche lieden te bewe gen, noch hun vertrouwen hebben gewon nen om onze voorzorgsmaatregelen aan te nemen. 14 November. Het is half acht en alles is nog kalm. Zal het bombardement dat nu reeds twaalf dagen duurt en ïeeds zooveel slachtoffers en puinhoopen heeft gemaakt, eindelijk ophouden Zuster Anna en Zus ter Elisabeth zijn alleen in het burgerlijk gasthuis gebleven met zes en veertig Duit- sche gekwetsten. Zij zijn er bijna zonder eten of drinken want de duitschers hebben de waterleiding beschoten. En er is geen middel om de gekwetsten te verlaten ten einde het noodige te halen daarbij de be schieting duurt te geweldig voort. Heer Dr Dieryckx schreef naar den plaatselijken Kommandant om hem den toestand uiteen te zetten ambulance-rijtuigen kwamen reeds 's avonds aan om gekwetsten en Zus ters te ontruimen. God alleen weet wat de ze goede Zusters gedurende deze twaalf dagen geleden hebben en hij alleen zal ze kunnen beloonen zooals ze 't verdienen. Den volgenden nacht was het heel wat kalmer. De Engelsche batterij doet goed werk. 7 Vervolgt. Naar vrede in Oostenrijk. De Oostenrijksche bondskanselier, Dr Seipel, heeft de leiders van de vier politieke par tijen uitgenoodigd, om hein Donderdag a. s. een bezoek te brengen, ten einde de omstandigheden te bespreken, waaronder overeenstemming verkregen zou kunnen worden, om tot ontwapening der militaire o-jjmisaties over te gaan. Deze uitnoodi- gingen zijn thans aanvaard. Duitschland's buitenlandsche poli tiek. Min. Stresemann heeft bij het ge denkboek Tien jaar Duitsche geschiede nis een voorrede geschreven, waarin hij over de Duitsche buitenlandsche politiek zegt: Duitschiand heeft zich tot dusver con- sekwent buiten het spel der staten-groepen weten te houden, maar te gelijkertijd ge zorgd, niet door eenige groepeeringen van Staten te worden uitgesloten van de behar tiging van belangen, die Duitschiand aan gaan. Omtrent de onderteekening van het pact van Kellogg merkt de minister op Als een der verblijdenste uitkomsten van de Duitsche politiek en als gunstig voorteeken valt te vermelden, dat tusschen Duitschiand en Amerika in korten tijd we.er betrekkin gen van hartelijke vriendschap en welbe grepen gemeenschap van doel zijn ont staan. Amnestie in Portugal. De I'ortu- geensche regeering heeft amnestie verleend aan de regeerings-ambtenaren, die voor den laatsten Juli wegens politieke vergrij pen naar de koloniën waren getranspor teerd. Zij zullen in hun oude functies wor den hersteld. Konstantinopel. Turkije gaat een staatsbank stichten. De bestuurders der voornaamste banken werden met dit doel te Angora ontboden. De Italiaansche vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie, generaal de Marinis, heeft in de Corriere della Sera een artikel gepubliceerd over de Engelsch- Fransche vlootovereenkomst. Het verdrag, aldus de generaal, moet niet alleen be schouwd worden als een diplomatieke fout, maar ook als de oorzaak voor de vertraging bij het sluiten van internationale overeen komsten voor de beperking der bewape ning. Botsing tusschen Israëlieten. Vrijdag avond is het te Tel-Aviv tot een botsing gekomen tusschen de voorstanders van de invoering van het Hebreeuwsch als algemeen geldende taal in Palestina ende voorstanders van het Jiddisj, waarbij tien menschen werden gewond. De voorstan ders van het Jiddisj, die den linker vleugel der arbeiderspartij vormen, vierden den terugkeer van hun leider en den 25en ver jaardag van de proclamatie van het Jiddisj tot universeele taal voor de Joodsche ar beiders. Vereenigde Staten. Tijdens een onderhoud met de hoofdopstellers van 30 bladen in vreemde talen opgesteld, ver klaarde M. Hooper, kandidaat tot het pre sidentschap, dat de Atnerikaansche regee ring niet meer zou dulden dat voornoemde bladen geschriften zouden bevatten die nadeelig of een aanslag zouden zijn op de binnenlandsche politiek van Amerika. De strijd in Mexico. Zeven der Mexicaansche rebellen, gevangen geno men tijdens de hevige gevechten voor het bezit v. het stadje Rayon, werden ter dood veroordeeld en terechtgesteld. De Oogst in Canada. De Oogst in Canada is, volgens berichten uit Winne- peg, zoo overvloedig in den staat Saskat- chowan dat alle schuren gevuld ziin, en de sporen slechts moeilijk het noodige ver voer kunnen doep. A 1. I, I I* I. E I Aalst. Propagandawerk van het Ne- derlandsche Boek <t- Tijdschrift. Op Zondag 14 October wordt de propaganda- week geopend, die een waar succes te ge- moet gaat. Ze is ingericht door Volks boekerij Ontwaakt en Boekhandel Volksverheffing». Hier volgt het degelijk ineengestoken programma Op Zondag 14, Maandag 15, Dinsdag ló, Donderdag 18 en Zondag 22 Oktober in 't Vlaamsch Huis, tentoonstelling v. boeken en tijdschriften alsmede van de nieuwste schilderijen en teekeningen van Felix Tim mermans. Zondag 14 Oktober, om 11 uur's mor gens, opening der tentoonstelling door Pol de Mont. Maandag 15 Oktober, om 8 uur in de feestzaal van het stadhuis, voordracht door den heer Dr Kamiel Muysmans, gewezen minister van Wetenschappen en Kunsten, over Michel De Swaen Donderdag 18 Oktober, om 8 uur in de feestzaal van het stadhuis, voordracht inge richt door het algemeen Nederlandsch Ver bond, spreker den heer P. H. Ritterjr. die zal handelen over: De Toestand der N. Nederiandsche Letterkunde, op het einde van 1928. Zondag 21 Oktober, om 3 uur in de feestzaal van het stadhuis, Kindernamiddag. a) Kinderliederuurtje door den heer J. Van Trigt, zanger, en den heer R. Van der Spurt, pianist. b) Verteluurtje door den heer H. Van Tichelen, conservator van het schoolmu seum van Antwerpen. Maandag 22 Oktober, om 8 uur in de feestzaal van het stadhuis, voordracht door den heer Wies Moens, letterkundige, over De Jonge Dichtkunst in Vlaanderen. Donderdag 25 Oktober, om 7 uur 30 in den Vlaamschen Schouwburg, kunstvoor stelling van het Vlaamsche Volkstooneel, «Gerechtigheid te Zalamea met een inlei dende rede, door den heer W. Putman. Al wie een beetje kan en iets voelt voor de Nederiandsche pers zal niet nalaten naar Aalst te gaan om ten minste één dag van die zeer belangrijke week mee te leven. Vlaamsch Economisch Verbond. Het Vlaamsch Economisch Verbond, dat zoo heerlijk zijn weg baant dwars door het franskiljonische België, houdt op 20 en 21 October aanstaande zijn gewestelijke stu diedagen te Roeselare. Op Zaterdag 20 October hebben we te 14 uur de algemeene vergadering in het Arsenaal op de Wapenplaats. Daar zal ge sproken worden over West-Vlaanderen Nijverheidskundig door heer Ingenieur A. Van Waesberghe. Over Verkooporga nisatie van kleine, middelgroote en groote bedrijven door Jr. J. M. Louverse uit Amsterdam. Te 20 uur in het Vlaamsch Huis gezelli ge avond. Op Zondag 21 October te 10 uur, wordt er in het gasthof Den Hert gesproken over het belang der Suikerijteelt in West- Vlaanderen over de keus en de verbetering der variëteiten en dit alles onder 't voor zitterschap van Ir. Parein, hoofddeken van den Belgischen Boerenbond. Ook te 10 uur in de zalen van het Ar senaal Wapenplaats, onder voorzitter schap v. M. A. Seynhave, Nijveraar te Oost- Roozebeke, handelt men over Textielnij verheid, Kantnijverheid, Viasbedrijf, Ver keerswezen Dit laatste wordt geleid door M.H.Schmidt uit Yper met als onderwerp De kwestie van de vaart van Yper naai den Yzer Nog meer andere dingen worden be sproken door de meest bevoegde person- naliteiten. Te 12 uur is er ontvangst ten stadhuize en te 15 uur de Algemeene Verr gadering in het Arsenaal, waar fleer Sena tor A. Mullie zal spreken over De in vloed der Taksen op den verkoop in I lan- del en Nijverheid Daarna volgt het slotwoord. De Studie dagen eindigen met een Feestmaal te 18 uur in liet gasthof Patria SKIBIIR Vara hier eiri eStsee^s Nieuwpoort. Vrijdag en Zaterdag van verleden week was de toestand weer gevaarlijk. De voorloopig opgeworpen dam kon geen stand houden en 't water brak weer door. Gelukkiglijk nam men nu Zondag laatst doeltreffende maatregelen. Twee treinen met genietroepen waren naar Nieuwpoort uit Antwerpen den Vrijdag en Zaterdag vertrokken. Ze hadden al 't ma teriaal mede om een nooddam op te rich ten, onder meer honderdduizend zakjes en ook al 't materiaal om een noodbrug op te slaan. Nu is die nooddam voltooid, hij is meer dan 15 m. breed. Vele bevoegde in genieurs werden ter plaatse geroepen. De heer landbouwingenieur Simoens uit onze stede moest den toestand der overstroom de landen onderzoeken. Minister Baels heeft Zondag laatst de hooge tij bijge woond. Risquons-Tout. Aan de grens te Risquons-Tout werden aan de Belgische overheden uitgeleverd de 33 jarige Jozef Poliert, opgespoord door het parket van Kortrijk wegens diefte en de 20 jarige Christo Taglieri, opgezocht door het par ket van Brussel wegens aftruggelarijen. Alveringhem. De landbouwer S. D. kwam te Alveringhem de groote baan op gereden, rond 5 uur 's avonds, met wagen en kar met twee paarden bespannen. Op zeker oogenblik moest het gerij de tram kruisen, toen op hetzelfde oogenblik een auto wilde voorbijsteken. Een der paarden sprong op zij, beukte tegen de auto aan en werd ten gronde geslingerd. De zijruit v. 't voertuig vloog aan scherven en de klink der deur werd afgerukt. Moeizaam kon men het stampend paard dat verscheidene wonden had opgeloopen losmaken en recht op krijgen. In de auto zat een Fransche heer met vrouw en twee kinderen. De Ijeer was licht gew ond aan de wang door de glasscherven.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2