Een maaitijd van zevsn dagen. 2' Jaargang N" 94. Zondag 14 October 1928. Ter an St Maarten Het Huis LEWYILÜE - HAVAU ■iHirfaasasaBBHH TKEKKiMG DER ÏEBWOESTE GEWESTEN TOM BOLA ?»fj (l<i Hoeren. DE YDEHSCHE DO DE Dij voedsel. Waereghem. ten werkman van Waereghem begaf zich Vrijdag 's morgens vroeg ter statie om er den trein te nemen naar zijn werk. Op de wijk Leeuwken hoorde hij opeens gerucht langs de haag en bij onderzoek stelde hij vast dat het twee kinderen waren, die half gekleed en stram van de koude, daar vernacht hadden. Zij werden in een naburige woning gebracht en door de bewoners verzorgd. De kinde ren, een 8-jarig meisje en het 5-jarig broer tje zijn herkomstig van Machelen en hunne verdwijning had heel het dorp in rep en roer gebracht. Hun vader, Jans Henri, had ze vruchteloos opgespoord, evenals de veldpolitie. De kinderen hadden zich na de school bij een oom begeven en waren dan de groote baan opgeloopen achter een wagen. Zoo landden zij aan te Vijve-Sint- Elooi, aan 't gehucht Posterij van waar zij den weg naar Waereghem insloegen en zoo op den dool geraakten. Brugge. Een schrikkelijk familie drama heeft Zondag avond de dichtbe volkte Ooivaarstraat, te Brugge, in opschud ding gebracht. De genaamde Lucien Bonhetire, metaal bewerker, die er met zijne ouders het huis nr33 bewoont, was omstreeks 10 uur, in dronken toestand thuis gekomen. Spoedig kreeg hij twist met zijne moeder, Valentine Verbrugghe, 53 jaar oud, In woede ontsto ken wierp de dronken zoon zijne moeder buiten het huis. De arme vrouw kwam op de straatsteenen terecht en bleef er bewus teloos liggen. Eenige geburen, die op het gerucht buiten gekomen waren, droegen de vrouw terug in huis, waar zij enkele oogenblikken nadien overleed. De ontaarde zoon werd onmiddellijk aangehouden en ter besckikking van den prokureur des Konings gesteld. De wetsdokters zullen een onderzoek doen over de juiste oorzaak van dezen wreeden dood. Moeskroen. De 23-jarige Devloo Marguerite, herkomstig van Rousbrugge, en wonende in de /Wolenstraat te Moes kroen, is door de politie in hechtenis geno men wegens veroordeeling voor diefte tot 1 maand gevang en 25 frank boete. Zij werd in het gevang te Kortrijk opgesloten. Dinsdag voormiddag om 1112 uur, kwam de genaamde Arthur Declercq, ge boren te Reckem, den 28 October 1905, gehuwd en vader van een kind van 13 maanden oud, per rijwiel gereden langs den rechterkant der Meenenstraat. In de zelfde straat en in dezelfde richting volgde de autocamion geleid door Louis Bayens, handelaar in bouwmaterialen. Juist toen de camion op de hoogte van den wielrijder was gleed deze laatste zifn velo uit, en kwam met het lichaam onder de wielen v. het zwaar voertuig terecht. Het hoofd en het lichaam werden vermorzeld. De dood was oogenblikkelijk. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. De politie heeft het onderzoek ingesteld en het parket van Kortrijk verwittigd. De familie werd mét de meeste omzichtigheid verwittigd. Deerlijk. Zondag ter gelegenheid van de wrjkkeriT|is op den btatiehoek te Deerlijk, had ee'ne wielrijderskoers plaats, üp het einde van de koers gingen de ren ners aan het sprinten toen op zeker oogen- blik midden in het heetste van den strijd een der renners, den dorpsgenoot Van- tomme, in hapering kwam met een afslui ting en geweldig ten gronde stuikte. De renner was zoo erg gesleld dat'hij naar huis diende overgebracht te wordan. Passchendaele. - Zaterdag 13 Okto ber, om 12 uur werd in de kerk een glas- t,childejing onthuld, tot herinnering aan de heldenfeiten van de engelsche Divisie bij het offensief in Vlaanderen in 1917. De divisie bestaande uit territorialen van Lan cashire Yorkshire en Scotmidland stond toen onder bevel van general-majoor Sir H. A. Lawrence. De minister van Landsver dediging zal bij de plechtigheid worden vertegenwoordigd door generaal Herre- merre kommandant in de provincie West- Vfla^nderen. Kolonel Daubonv, bij het En- gelscti gezantschap, zal eveneens ter plaat se zijn. Tc Yper werd don voorrLinicn personen, die de plechtigheid bijwqneu, in het hotel Skindels aan de statie, een lunch aangebo den worden. (■otiwdaiMI Zondag 14 Oktober wordt de jaar- lijksche gouwdag gehouden. Te 10 uur Hoogmis en gelegenheidssermoen. Te 1 lil. Vergadering van het Gouwbestuur en van de Afgevaardigden: van ieder afdeeling wordt minstens een afgevaardigde ver wacht. Te 1 uur Gezamenlijk Noenmaal. Te 15 uur Algemeene Vergadering met Voordracht over Pater Lievens door Z.E.P. Declippele. - Te 17 1 2 uur Opvoering van Guido van Dampierre Reninghe. Mr. A. Wullepit, Ge meente-ontvanger, Agent der Fondsen- bank, gelast zich met alle plaatsingen van gelden aan de voordeeligste voorwaarden. Degelden bij de Fondsenbank geplaats genieten de volstrekte zekerheid, daar deze instelling deel uitmaakt van de machtige financieele groepI landelsbank Fond senbank Noordstar. Sint-Jan. Dieven aan het werk. Zondag laatst 7 October heeft den Heer Pastoor bestatigd dat de offerblokken in de kerk open gebroken waren. De pennin gen waren verdwenen. Op Dinsdag 9 October als de engelsche werklieden op hun werk kwamen op het groot kerkhof langs de Langemarckstraat, bestatigden zij dat de barak opengebroken was. Al het beste alaam was gepikt. De zware stukken waren den kop afgedaan. Sintjan ter Biezen. V. O. S. en B, V. O. S. We noodigen alle Vlaamsche Oudstrijders en Oud soldaten tot de Alge meene vergadering van Zondag 21 Okto ber te 3 u. 's namiddags. Voor spreker kunnen we aanmelden: De Voorzitter van de Gouw lid van het hoofd bestuur V. O. S. en B. V. O. S. Poperinghe. lieden Zondag 14» dezer om 11 uur algemeene vergadering voor de leden van 't vrij Vlaamsch syndi- kaat. Niet leden hartelijk welkom. Het Bestuur. Dinsdag namiddag werd de genaamde L Depoorter, aangehouden wegens dron kenschap en zedenfeiten, door de rijks wacht van Poperinghe naar het gevang van Kortrijk overgebracht. Beternis.- Woensdagavond was ons spoorstation voor het eerst electrisch ver licht. 't Was een mooi gezicht die ontelbare fonkellichtjes in de zwarte dqisternis. Of den electriek welkom was moest ge noch aan de reizigers noch aan het perso neel vragen. Gesnapt. De rijkswacht van Poperin ghe werd Donderdag verwittigd dat de genaamde Marie-Louisa Soenen van West- Roosebeke, opgezocht wegens misbruik van vertrouwen, en in Frankrijk verblij vende, haren intrek had genomen in een herberg der Ynerstraat. Madame was hqeV verwonderd dat men zoo voor haar veiligheid bezorgd was, maar ze zag nood zakelijk in dat het toch goedkoop was op Staatskosten te logeeren Zij werd 's na middags naar de kostschool van Kor trijk overgebracht. Abeele. Algemeene Vergadering v. den Vlaamschen bond Zondag a. s. 14 Ok tober te 5 u. 's namiddags in De Zwqrte [.eeuw bij A. Devos. Spreker: Meester laeys P,ndei werp: Vlaamsch Nationaal Syndi- kalism. Aten wijst erop dat ieder geïnteres seerde, bondslid of niet, welkom is. Beveren a Yzer. Decoratie's. Woensdag vierde het personeel dqr brou werij J. Dehaene-Ameloot, het deelnemen van twee zijner leden n. 1. Deloz peter en zijn zoon Deloz Leo. Deloz Pieter kreeg 3 decoratiefs: eene van staatswege en een van den braiivcrsbond voor 48 jaar brouwer eerlijken dienst; een derde bekwam hij van het pompierskorps. Deloz Leo kreeg qr twee voor 28 jaar trouwen qerlijkeq dienst qen van staatswege eq een vanwege den brouwershontl Wij wenschen de twee getrouwen van herte proficiat. Openbare Volksboekerij. De liefheb? Groote Markt. II, te YPER heeft de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat het een schoon assortiment an FONDANT- en CHOCOLADEARTIKELEN bezit tegen zeer voordeelige prijzen. Bijzondere prijzen voor voortverkoopers. Bezit ook een groote lioevet'lieid gemengde artikelen, dit alles van de eerste hoedanigheid. Van heden af tot St Maartensdag worden deze waren ten toon gesteld. Gezien zijn lage prijzen en zijn bezorgdheid om zijn klanten te voldoen, hoopt het vast met uw bezoek vereerd te worden. Het Huis LEWYLUE. bers lezers en lezeressen worden er aan herinnerd dat de boekerij geopend is. Alle Zondagen kunnen boeken verkregen wor den. In de laatste maanden is de kast met een rijke keus nieuwe werken verrijkt Maak van de lange winteravonden gebruik om ernstige, opvoedende boeken te lezen. Denkt er aan dat, wilt ge uw taal met woor den en zinnen verrijken, de beste manier daartoe is, schoone boeken lezen. Floe dik wijls hoort men niet dat er menschen zijn die 't een of 't ander onnoozel dag- of weekblad, zelfs fransche koopen om hun taal te onderhouden, 't Is ver gekomen als men zijn taal wil verrijken met gazettetaal. Leest liever een schoon boek, het is veel aangenamer en veel leerrijker. En het kost u 'n kleinigheid. Rousbrugge-Haringhe. Openbare Volksboekerij. Bij de Wed. Mevr. Harde man zijn alle boeken ter lezing te krijgen. i»ü9^Haeiiii 2000 GASTEN Ras Tafari Makonnen, is sinds Zondag koning van Abessynië; hij draagt den titel van Negus, zooals gemeenlijk de koning der koningen wordt genoemd. Hij re geert thans als souverein, samen met de keizerin Judith, dochter van den vermaar den Menelik II. Vóór de zon Zondag ten hemel rees, vond de plechtigheid plaats, en \yerd het symbool der heerschappij dep qieuwen keizer door den hoogpriester op het hoofd gezet. Rond den met schitterende tapijten rijk versierden troon, stonden de lijfwacht van den vorst en een in het wit gehulde priesterschaar zingend en palmen wuivend. Aan den voet der tribune waarop de ko ninklijke troon stond, zaten de stamhoof den der Abessyniërs met leeuwenhuiden en leeuwenmanen getooid en groote ron de schilden dragqnti Bijna alle giooten des lands pnv'ingden den troon ook de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italië. En uit heel die menigte klonk plechtig den nieuwen keizer de juichkreet toe Ras Tafari, koning der koningen van Ethiopië zegevierende leeuw van juda, uit verkorene van God. Daarna werd het volkslied gezongen, een volkslied dat hier en daar aan de Mar seillaise herinnert, met accompagnement, van trommels en een klein orkesj Daarna reed de iiieqyqe keizer naar het koninklijk paleis, waar een aanvang werd gemaakt iqét den ontzaglijken maaltijd, die zeven dagen duren zal een maaltijd, waarvan het menu o. a. zal bestaan uit bief. stuk, pnnnekoek, champagne en wijn o. a. een soort koningswijn en waaraan den eersten dag 2.000 gasteu aanzaten. Onder de verschillende telegranyoen welke den vorst op zijn koningsdag wer den toegezonden, was er een van den koning; van Engeland. 5 oio 1922 Trekking Oktober 1928 R. tü2,55T Num.: 12 250,000 Fr. H- 53,908 Num. 15 100,000 Fr. R. 53,907 Num. 16 100,000 Fr. De andere nummers dier reeksen, als ook al de nummers van de reeks 70515 zijn uitkeer'oaar aan 300 fr. Ba «WSSiWifiSiSSSWSSifiKlfiifiSifiyi# der Missiezusters van den H. Augustinus. De volledige lijst der 1583 winnende nummers van de tombola (biljetten en om slagen) is te verkrijgen aan bovenvermeld adres tegen 0,50 fr. -}- het port. Men kan hier ter stede de lijst raadple gen in 't Vlaamsch Huis en aan de vitrien van N1 6, Statiestraat. Wees wel indachtig dat al de prijzen vóór 15 November niet aangevraagd, den eigendom der Missie blijven. Het over handigen der prijzen zal enkel dan ge schieden wanneer de prijswinnende biljet ten ingezonden worden. De verzendings kosten zijn ten laste der winners. De eerste honderd duizend biljetten dra gen geen reeksnummer, eenige enkel de letter A. De waarde der prijzen loopt met de volgorde der nummers gansch paralleel. iiaiiiiiiiEiHSBa Heel den Zondag voormiddag was eén verlangen. Na de vespers immers trokken we met ons moeders en familie, of ook wel alleen naar de hofstede om er te spelen, 't Plezier dat we daar gekend hebben is niet weer te geven. Wat zijn die arme stads- jongenstoch te beklagen,die hun vrije uren tpeestal doorbrengen onder de oogen van hun papatjes en mamatjes in mooie-nette straten, langs keurig aangelegde wandel dreven, waar men zich immer zeer falsoert- lijk moet houden of ook wel in ongezonde bioscoopzalen of in naar bier- en tabakrie kende drankhuizen. Na de vespers en lof gediend te hebben wierpen we zoo rap 't sacristie binnen, ons roket en soutane 't kaske in, schoten ons vliegensvlug in ons zondagsch. vestje, stoven, de deur uit, Hepen al, dat we konden naar huis, waar we ons in onze wekekleers staken om vrij te kun nen mooschen en spelen. Naar De Necker's daar gingen we het meest naartoe. De tuoeders die hier eiken- keer meewayen, zaten bij boer en boerinne gildig kottic te drinken en te vertellen,.ter wijl. wij met Aehielten heel de hoeve af- q>eel(Jeti. Eerst naar de groote weide waar al dat kachte!,.koekalf, zwijn of schaap was meedoen moest, willen of niet We richtten groote wedrennen in voor de waggelende dikbalgige koeten,, we Liepen zelf om ter verst ons vasthoudende aan den staart van een ?ot-springend kalf, te paarde rijden op. een zwijn mocht hier niet gebeuren.Aehiel ten jjeinsde altijd dat we 't zwijn de leert in stukken zoudeu springen, cn ook, had ^iin vader dat moeten zien, zijn zeuntje ging halfdood geslegen worden. De bees ten zoo doen loopen was erg en voor ons reeds zeer gewaagd. We wisten wel dat de boer niet veel a( en kwam oin te kijken wat u e deden, doch had hij er moeten op komen, 't zou toch wel met een paar klet sen en een halve pinne klaar gekomen zijn We zakten dan gewoonlijk of naar den; wal, om er in eene kuip of chicoreibak rond te varen. We verkeerden er soms in de meeste netelige toestanden, vooral wan neer Aehielten in 't midden van den wal als een top de kuip deed ronddraaien. Dui zelig en dood- verlegen zaten we geplakt tegen den wand van de kuip. We verwacht ten ons ieder oogenblik aan een enorme katastroof... doch we kwamen er telkens goed van af, dank zij de ervarenheid van

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3