Het Huis LEWYLLIE - R AVAU Zondag 28 October 1928. I i' «rch'ireiihpid van Sc Maarten trent 2d m. doorsnede hebben. De schach ten der zuilen zullen Om. hoog zijn. Het ge- heel heeft een indrukwekkend voorkomen. ij staan hier dus ook voor groote fees- ten welke naar alle waarschijnlijkheid toe komend jaar zullen plaats hebben. Vlamertinghe. V. O. S. Algemeent' Vergadering. Op heden Zondag 28n, is er Algemeene ergadering voor de Vossen in het lokaal .O.S. Het Paviljoen Na de Mis van 9 u. Dagorde. Bespreking te houden over het vieren v. het Vredesfeest 11 a™ November. üezamentlijk middagmaal. Liederen- avond. Alle Vossen op post dus. Het Bestuur. Langemarck. - V. O. S. had een wel geslaagde vergadering Zondag voormid dag j. 1. [alrijk waren de Vossen opge- gekomen naar hun nieuw lokaal 't VI. Huis1 waar het aandoenlijk woord van den Oouwvoorzitter hen deugd gedaan heeft. Een nieuw bestuur werd gekozen. Met een traan in 't oog herinnerde me nig lid de weldaad van 't vorig bestuur dat zoo hardvochtig gebroken werd. Mag VOS. Langemarck hopen dat inenschendie dienen toonbeelden te zijn van groot moedigheid, van hun kleinzieligheid zul len terugkeeren; en zoo enggeestig niet zullen zijn, menschen die én door opvoe ding én door onderwijs-persoonlijkheden geworden zijn, mannen die lijf en leven veil hebben gehad voor het vaderland, te behandelen, erger als school kinderen Vlaamsch Huis. Dees week is begon nen aan de verbeteringswerken. 't Wordt een prachtig Huis, 't krijgt de mooiste zaal van de streek. We willen het maken: een haard v.Viaantsche kuituur,een school voor ons volk, een.burcht in onzen ontvoog dingsstrijd, een bureel voor Vlaamsche So ciale en economische werking, een deftig lustoord. Het spreekt dat daartoe veel zal moeten gekiopt en gekleund worden. Daar zullen inderdaad groote werken uitgevoerd wor den. Maar... geld is er noodig! Dat Huis dat we hebben toegeeigend, dat voor Uw welzijn draaien moet moet zijn gewenscllteu vorm krijgen ook door Uw geldelijke steun door 't nemen v. aan- deelen. Daarom hernieuwen we den oproep Maak U aandeelhouder. Richt U tot een der leden van den beheerraad. Deze oproep gaat niet enkel tot Langemarck maar ook naar AL de omliggende gemeenten daar zij ook aanspraak zullen kunnen maken op den vruchtrijken invloed dat dit Huis zal uitstralen. De beheerraad Vlaamsch Huis Langemarck: Achiel Ohyselen, schilder Langemarck. Wauters Gustaaf, metser Langemarck. Verhalle Remi, landbouwer Langemarck. Vanhuyse E. timmerman Bixschote. Vannoote Antoon timmerman Langein. Oerber Jozef, oorlogsverminkte, Boesinghe. Depovere Achiel, winkelier Poelcapelle. Vlaminck Raphael, handelsreiziger, Elv. Claeys Rudolf, vakbondsekretaris, Yper. Vertegenwoordigend AL de op destreek bestaande zuiver Vlaamsche organisaties. Elverdinghe. Verleden week werd alhier in de nieuwe zaal van 't kasteel een vergadering belegd voor alle hoofden van de kroostrijke gezinnen. Een 35 tal Elver- dinghenaren waren opgekomen, en luister den met aandacht naar de voordrachten gehouden door H. Lommez, advokaat, en H. De Koek onderwijzer. Naar men zegt zullen diezelfde familiehoofden eerlang worden bijeengeroepen ten einde zich on der hen een bestuur te kiezen, welke de belangen der kroostrijke gezinnen zal be hartigen. 3HK!3IËB5ailllllll Provincie West-V laanderen. BERICHT. Examen v. Landmeter: De Gouverneur van de Provincie West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het examen van landmeter (le en 2* proe ven) zal afgenomen worden in het begin van de maand November eerstkomende. Inschrijvingen worden ontvangen in het Provinciaal Bestuur (bureel 9) van 9 tot 12 uren. Poelcapelle. Zaterdag, 20 dezer kwauj Cyriel Deback, autogeleider die da gelijks werkvolk naar Frankrijk voert, met zijn auto huiswaarts gereden. Rond Mee- nen moest hij afsteken voor een anderen auto. met het ongelukkig gevolg dat zijne auto in de gracht terecht kwam. Gelukkig bepaalde zich alles bij wat stof felijke schade. M. Butaye's vrienden: Zondag laast ver gaderde het K.V.N.V. Talrijke leden waren aanwezig. Het grootste punt der dagorde werd dadelijk aangevat, namelijk de aan staande verkiezingstrijd: de Voorzitter deed een klare uiteenzetting van dezen strijd. Ook wakkerde hij de leden aan den strijd van heden af aan te binden; het beste mid del daartoe is de drukpers. Daarom maan de :j de leden aan zich te abonneeren aan ons nieuws en strijdblad "De Ypersche Bo de "Om eenieder de gelegenheid te geven dit blad te koopen, werd de verkoop van losse bladen aangenomen. Onze Vriend Hector gelastte zich met den verkoop;daar- voor verdient hij den dank v. alle VI. Na tionalisten. 2dc punt: het oprichten eener gedenk zuil aan onze gesneuvelde soldaten. Na een grondige bespreking stelde men zicht t'ak- koord zooveel mogelijk hulp te bieden tot het oprichten ervan, op voorwaarde dat de ze zuil op de marktplaats zou komen, en dat bij de onthulling ervan alles Vlaamsch zou wezen. De voorzitter werd aangeduid als lid van het komiteit. 3dc punt: nazicht der kiezerslijsten. De Voorzitter zegde dat deze lijsten ter inzage liggen te zijnen hnize. (ipniepiilcruini Ziiiioo van iliaandag 22 CcioDer 1928 le lö uur. Zeventien punten op de dagorde der openbare zitting, en vijf voor de geheime zitting! Alles voorspelde dat het lang zou duren, en alzoo geschiedde 't! Afwezig: de heeren Glorie, Laton en Soete. Komen binnen in den loop der zit ting de heeren Declerck en Bonnet, De stadsbegrooting voor 1929 irordt neergelegd, en M.D'Huveïïerej schepen v. geldwezen, geeft een overzicht van den geldelijken toestand der stad. van de voor uitzichten, de voor- en nadeelige cijfers. Daarna, derde punt: een stuk grond zal aangekocht worden, tot verbetering van eene straat. Voor den zooveelsten keer wordt, bij punt vier, de regeling van het aanwenden der titels voor de stedelijke oorlogsschade herzien, ingetrokken,- gewijzigd... tot den naasten maal De opcentiemen op de Staatsbelastingen op 't inkomen en op de honden: hernieuwd: voor één jaar, vraagt Mr Leuridan, in plaats van voor vier jaar. zooals het voorstel luid de. De waterverdeeling en- betaling is weer om een harde knoop onder de zage v. de welsprekende burgervaders; ze knarst en spuigt sperken vier, van 't geweld! 't Zal nog een tijd duren eer het gejiast is! Punt acht: de kredieten voor de rijwiel- banen gaan er gemakkelijk door: de pro vincie betaald toch 75 o o Mr D'Huvettere wordt aangesteld, als financie-baas, om de stad te vertegenwoor digen in de plaatselijke maatschappij \.oor het bouwen van goekoope woningen. De stad neemt een treffelijk getal aandeelen in de te stichten maatschappij, en ze zal een stuk grond afstaan van de oude ruiterij ka zerne. De autobus-dienst Yper-Toerkonje wordt toegestaan, Punt elfde invaliedenbond heeft al te breed feeste gevierd, en wel gegeten, toen de Engelsche invalieden kwamen; er is een gat in de kasse. Alhoewel ze reeds 2000 fr. toegestaan werden, vaagt de ge meenteraad heel de rekening uit. Leuridan en Cappoen stemmen tegen. Een paar punten betreffen de Commis sie v.Openbaren Onderstand zonder groo te tegenkomsten er door! Mr Lecluse mag een verloren hoekske v. de Brielenpoort koopen. mits 't onderzoek naar voor- en nadeelen tegen hem niet uit valt. (iroote Marktre VP ER heeft de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat het een schoon assortiment FONDANT- en CHOCOLADEARTIKELEN bezit tegen zeer voordeelige prijzen. Bijzondere prijzen voor voortverkoopers. Bezit ook een groote hoe cei J gemengde artikelen, dit alles van de eerste hoedanigheid. Van heden af tot St Maartensdag worden deze waren ten toon gesteld. Gezien zijn lage prijzen en zijn bezorgdheid om zijn klanten te voldoen, hoopt liet vast inet uw bezoek vereerd te worden. Het Huis LEWYLLIE. Nog aanvullende kredieten te stemmen! Koken kost Punt 16: Mr Leuridan oefent kritiek uit op het verfranschend taalstelsel der H. Fa milie, die haar inaatschappelijken plicht verkeerd begrijpt. Daarom keurt hij de voorgelegde begrooting der beroepshuis houdschool niet goed. Mr Ommeslagh, lid van de Commissie voor Openbaren Onderstand, doet de kotn- plimenten aan den gemeenteraad dat hij jamais nooit weezekinderen als knecht of meid zou durven in dienst nemen. Na nog een zéér belangwekkende wan deling van Mr Vandamme rond en dweers door de stad, om aan den schejjen v.Open bare werken een heele litanie v.agen te stellen, worden er nog eenige opmerkin gen, als inededeeling, in 't midden ge bracht. De openbare zitting wordt gehe ven. Wat die wijze stedevaders in geheime bijeenkomste gebrouwd hebben weet ik niet! Poperinghe. De Gemeenteraad werd hij hoogdringend bijeengeroepen op 22" Oktober 1928 met dagordeAankoop van tii onroerenden eigendom iu stad ten dienste van openbare inrichtingen. Afwezig D' Brutsaert en L)r Verbeke, beiden belet. Een omstandig verslag der zitting gege ven is onmogelijk doordat de meerderheid niets deed_dan roepeu-iiu-tqbr^euwtn. Wij vatten dus samen. De Heer Burgemeester geeft de reden der hoogdringendheid, die wij echter niet vatten. Er is kwestie van aankoop door de stad van het huis van wijlen Jufvr. Vanden- bulcke. Als redens die den aankoop wetti gen geeft hij op dat in dat gebouw zouden worden overgebracht:vredegerecht en ste delijke akademie ook wellicht het bureel der belastingen. De meerderheid was zin nens den heropbouw te doen in de Vla mingstraat, waar die diensten zouden worden ingericht. Dat gebouw zou 141.000 fr. kosten. Nu zou dien grond kunnen ver kocht worden en desnoods ook het huis van M. Van Mol. In het park of 't gene er overblijft van een park bij het gebouw Vati- denbulcke kan als bijkomende zaak denhof ten dienste staan van het publiek. Die aan koop zou geschieden mits 200.000 fr. Daar bij komen de onkosten van registratie en notaris en natuuriijk de kosten van inrich ting voor tribunaal, tcekenschool, enz. De Gouverneur vindt dat we dat |irach- tig gebouw moeten koopen, zei de Heer Burgemeester, 't Is heel goedkoop. Raadslid Carpentier voert 't woord voor de minderheid en zei dat 200.000 fr. veel geld is. Men mag niet steunen op de bouwwaarde om de verkoopwaarde vast te stellen dit gebouw heeft geene verkoopwaarde, want er was geen enkel liefhebber, 't Gebouw heeft een kunstwaarde maar daarom moet men het niet bezitten. We mogen het nu ook bezien en bewonderen en niemand kan ermede gaan loopen. Dit gebouw is geschikt en ingericht als woonhuis, met prachtig email- schilder- en tapijtsierwer ken, doch als deze teere dingen maken het ongeschikt als gebouw dienstig voor 't publiek na ee;i enkel jaar zal het er ge havend uit zien, daargelaten dat er muren, schouwen, enz. moeten worden wegge broken om er een vredegtrecht of een teekenklas in te richten want de eischen voor n teekenzaal zijn ietwat verschillend van die gesteld voor 'n slaapkamer en de verdiepingen van 't gebouw beslaan uit tal- looze kamers en kamertjes. Ware dat nu 'n cadeau die de stad krijgt we zouden hem zeker niet weigeren, maar laat ons nu eens rekenen. Den heropbouw in de Vlamingstraat zou kosten 141.000 fr. De oorlogsschade be drage 105.000 fr. De stad moet 36.0000 fr. vinden. Nu, 't gebouw Vandcnbulcke zou kosten koopsom en onkosten 220.000 fr. inrichtingskosten gerecht, aka demie, enz. 80.000 fr. (laag geschat) 300.000 fr. De stad zou echter beschikken over hare oorlogschade 105.000 fr. en over den grond der Vlaming straat (hoog geschat) 50.000 fr Aftrek: 155.000 fi. De Stad zou dus moeten 300-155= 145.000 fr. vinden. Dat maakt 1 09,000 fr. meer als voor de Vlamingstraat om gebou wen te hebben die niet beantwoorden aan hunne bestemming en die wel schoon zijn, ja, maar het zeker niet zullen blijven. Bij deze uiteenzetting zetten de liberalen alles overhoop en poogden met drie tegen een het lid der Minderheid te overschreeu wen zoodat het bij momenten een visch- markt geleek. Die 300.000 fi. die de Stad aan 't huis v. J. Vandenbulcke zou besteden kunnen ze ker nuttiger gebruikt worden en in werken die heel wat noodiger zijn als: Waterlei ding, Riotecring en doen verdwijnen dér vuile greppen die 's winters modderpoelen of ijsbanen vormen en 's zomers de Stad verpesten. Overwelving der vaart. Maken van overdekte Botermarkt. Dit alles in stad zelf. Blijven verders de verbetering der li ii)javwegen, unlaggM van kiezels en rijwielpaden waarvoor we belangrijke officieele toelagen krijgen. En als men wil tot verfraaiing der stad overgaan daar is nog ander werk op den winkel, maar daar over later meer Jamaar, zult ge zeggen wat doet ge met Vredegerecht en Teekenschool. 't Vrede gerecht dat gevaar loopt binnen kort te worden afgeschaft laten we op 't Stadhuis waar het over ruime zalen beschikt die an ders ook zouden leeg staan zooals 't ge val is met de twee feestzalen, die van 't S'.adhuis en de Stadsschouwburg. De tee kenschool schijnt nu te beschikken over prachtige, ruime zalen in de Staats Mid delbare school. Tracht ze daar te houden. Als ge moet beginnen met eigendommen verkoopen, zooals 't huis van M. Van Mol, om andere eigendommen te koopen dan gaat geen stap vooruit. Wij geloofden toch dat M. Van Mol moest huispacht betalen dan zou die interest toch wegvallen. Alleen de Staat zou genieten van die twee koopen met registratierecht op te strijken. Er zijn dus nuttige werken uit te voeren met die 300.000 fr. want hier ware er alleen kwestie van het bezitten van een luxege bouw om er diensten in te brengen die^nu heel goed zijn ondergebracht 't Mag echter niets baten. De meerderheid heeft beslist en Poperinghe mag betalen. We moeten dat koopen zegt de Goeverneur. (Ofwel de Goeverneur moeit zich met zaken die hem niet aangaan, ofwel heeft het Schepencollege zijnen raad gevraagd en miskende dus de Gemeenteraad en de Bestendige Afvaardiging.) Ze zijn overtuigd dat ze hier kunnen 'n gouden zaakje doen. 200.000 fr. voor zulk 'n gebouw dat 'n millioen zou kosten, zeg gen ze. Waarom nemen ze 't niet voor eigen rekening Waarom moeten al de Pope- ringhenaars dat nuttelooze helpen betalen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3