DECARNE ••VOLLEDIGE AMNESTIE DagDosK v. san Ypsrscne KWsrzusier YZERBLOND en DUBBEL 5 SRHDEN Opgepast De Kiezerslijsten De Kiezerslijsten zijn verschenen Alle reklamatiën moeten schriftelijk ingediend worden vóór 20 November a. s. aan het College van Burge meester en Schepenen. Om kiezer te zijn moet men Belg zijn, op 1 Mei 1929 21 jaar oud zijn, en in de ge meente verblijven van 1 Januari tot 1 Juli 1928. De kiezerslijsten liggen •ter inzage in het Vlaamsch Huis. Wie opmerkingen te maken heeft, kan daar ook zijn naam opgeven. BZSSMBiaaaHaBaB HEIDEBOEREN ■■■■■■■■■■■■■■na KRLIPDIEREK De dienstdoende Apotheker op Zondag 11 November is M' SNOECK Groote Markt. 1 1 Xorembcr 1 redesfeest FAKKELTOCHT Drinkt Beverensch Bier STAV ELE re feestzaal van het Vlaamsch Huis op 18 en 19 November 1928 eerste ver- tooning drama in 4 bedrijven. De Tooneelinaatschappij zal 4 vertoo ningen geven. Voor deze kunnen eerelid en familiekaarten van heden af bekomen wor den aan de volgende prijzen. 20fr. rechtgevende op 1 gemunte plaats. 35fr. 2 plaatsen. 45fr. 3 60fr. 4 70fr. 5 80fr. 6 Ypersche Studiekring. Tak A. V. N.— Dinsdag werd alhierde rolprent over Neder land vertoond. Er waren ruim 200 personen aanwezig. Dadelijk werd onze aandacht geboeid door de oorspronkelijke wijze, waarop werd aangetoond, welk een klein plekje Nederland toch wel inneemt op den aardbol. Ook werd op dezelfde wijze de grootte van onze koloniën uitgemeten op de kaart van Europa. Duidelijk bleek hoe dit landje, grootendeels op het water ver overd werd. Een machtige indruk werd ons gegeven van de Hollandsche werktuig kunde door het in beeld brengen van de verschillende bruggen. Tevens kregen wij even een kijkje op de werkzaamheden van de drooglegging der Zuiderzee. Verder de groote Nederlandsche havens Rotterdam en Amsterdam. Het tweede gedeelte gaf ons een alge meen overzicht van landbouw, veeteelt en visscherij van het land. Hoogst belangwek kend waren de opnamen van de kaasma kerij en van de kaasmarkt te Alkmaar. Het Westland met zijn reusachtige druivenkas- sen deed ons watertanden en de kweeke- rijen van Aalsmeer met hun als vogels ge schoren heesters maakten op de toeschou wers een ailerleuksten indruk. In het derde gedeelte was de nijverheid aan de beurt. Bijzonder belangwekkend waren de opnamen uit de Twentsche spin nerijen en weverijen, de Goudsche kaar senfabrieken en de prachtig geslaagde op namen der vervaardiging van electrische gloeilampen te Eindhoven. Ook het op het witfe doek brengen van de diamantbewer king in een groote fabriek te Amsterdam werd zeer op prijs gesteld. De laatste twee groepen van de rolprent waren gewijd aan het natuurschoon en aan het Volksleven van Nederland. Mooi Ne derland werd hier op een waarlijk schitte rende wijze in beeld gebracht. Achtereen volgens maakten wij een tochtje door de schilderachtige grachten van Utrecht, door het eigenaardige Giethoorn met zijn smalle vaartjes, doorkruisten wij het door zijn prachtige omstreken bekende Arnhem, be wonderden wij Den Haag met de regee- i ingsgebouwen, het statige Binnenhof, re den wij met de tram op den ouden Sche- veningschen weg. Het slot van deze buitengewone rolprent bracht ons eenige trekjes uit het volks- en sportleven. De Marker bruiloft op het ijs viel natuurlijk zeer in den smaak van het publiek. Deze vertooning werd een machtige pro paganda voor onzen Studiekring, tak \an het A. N. V. Sviidikale itubriek Tot uitknippen, en ter documentatie de leiders van de z. g. Kristene Democratie aangeboden. Zij zijn waarlijk maar weinig gediend met bovenstaanden eeretitel die ze met hun heerlijk programma en hunne ehris tene sociale gedachte»beweren ten onrechte door de Vlaamsche Nationalisten verwor ven te hebben. En inderdaad, wanneer men hier een beetje dieper inkijkt, dan kunnen wij hen wel overschot van gelijk geven. Odat wil zeggen, ja, 't is om hun «heerlijk program ma en hunne christene sociale gedachte dat we hun thans het bordje met den lieven naam kruipdieren op de borst hangen Met dit heerlijk programma en die christene sociale gedachte komen ze immers uitpakken tijdens de verkiezingen of in tijden waar hun kruiperigheid het minst gevaar loopt tot uiting te moeten komen. Maar wanneer het ongelukkig en las tig voor hen zoo ver komt dat ze gele genheid hebben hun handen uit de mou wen te steken, om met een daad hun heer lijk programma» of hun christene sociale gedachte trouw te zijn, dan leggen ze maar liefst hun handen op hun harte en met een onmogelijk en we mogen niet wordt hun heerlijk programma en hun christene sociale gedachte een beetje dieper den binnenzak ingefrommeld Het heerlijk programma waarmee ze hun kiezers begoochelden hebben ze stelselmatig verraden tot ramp van het Vlaamsche Volk En om staaltjes op te doen van den ernst waarmeê ze hun christene sociale gedach te vooruitzetten, hoeft ge maar ne keer hun syndikale praktijkjes te doorkijken, eens met de menschen van den buiten te spreken die dan nog met schrik hun ge dachte slechts durven uiten wanneer ze ervan overtuigd zijn dat hun niemand hoort. Zeker, evenmin, als ze den naam vuil- meiden met verdienste droegen toen ze zich in de regeering lieten fronselen om de vuile schoteltjes met den demagogischen schoteldoek voor d'oogen van hun volk op te knappen, evenmin zeg ik hebben ze ge stolen den kenschetsenden naam van kruip dieren Alhoewel ze hemel en aarde wil len verroeren en thans in hun bladen aan bidden wat ze vroeger, nog zoolang niet, verbrandden, om dit te verdoezelen, is het en blijft het voor den ziende een feit dat ze onder de zweep van Jaspar hebben GEKROPEN, met de koorde aan den hals meegetrokken door de baasjes waartegen ze vroeger in 't gelid stonden. Neen, geloof niet belgische z. g. kristene democratie dat het ons heimelijk genoegen doet ute noemen bij uw helaas werkelijken naam. Het heeft menig Vlaamsch demo- kratisch element o. m. uw dienaar, groote- lijks pijn berokkend dat ge niet uitgegroeid zijt tot wat vroeger uw wensch was maar dat ge versukkeld zit om de bangheid waar meê ge het belgiscisme koesterdet in de rotte belgische diplomatie, die u dwingt de heilzaamste belangen van 't Vlaamsche volk te verloochenen. Die u dwingten u slechts in zoover de vrijheid in de uitvoe ring van uw christen sociale gedachte er langt, naar gelang die nog dienen kan om uw misdaden te karuoufleeren, uw rangen zoo goed mogelijk nog bij te houden in den dienst van het verraad van Vlaanderen. Daarom stellen we thans onze eigene sociale instellingen tegenover u die in wezen maar zooveel van de uwe verschillen dat de uwe belgisch en de onze Vlaamsch zijn. Wat niet meer in uw eigen rangen ten goede kan bewrocht worden moet dan tegen uw rangen tot zijn recht komen. GIJ hebt ons gesteld voor hetto inend or to end veranderen zoo niet ver dwijnen Meester Claeys. ZOXDAGKLST. In de lijn van de houding van al onze jaarlijksche Bedevaarten naar den Ijzer, waarvan de laatste meer dan 100.000 Vlamingen bijeenbracht dringt het komiteit bij de Regeering met allen nadruk aan op voor allen die. in verband met den oorlog, om hun Vlaamsch-zijn of als soldaat vervolgd of gestraft werden. Geteekend Cl. De Landsheer Prof. Dr Frans Daels De Vossen zullen dit jaar het 10 jarig herdenken v. den Wapenstilstand op weer- dige wijze trachten te vieren. Zaterdag 10 November te 7 1 2u. met medehulp der Vlaamsche Harmonie. Vertrek van 't Vlaamsch Huis. Zondag 1 1 November: te 10 ure Zielmis voor onze gesneuvelde broeders in de kerk van St. Pieters. Na de Mis, Stoet, waaraan AL de leden verzocht zijn deel te nemen, alsook de an dere Vlaamsche Maatschappijen van Stad. Bezoek aan de graven der gesneuvelden op het stedelijk kerkhof. Om 12 1 2u. voor de leden v. de Spaar kas Eetmaal in 't Gasthof "Het Zweerd" de leden V.O.S. B.V.O.S. en vrienden welke begeeren deel te nemen aan het Noenmaal kunnen zich laten inschrijven voor Don derdag 8 November in 't lokaal bij 11 Verbekf. Rijsselstraat. Te 5 ure in 't Vlaamsch Huis allerhande prijsspelingen. (Vervolg) Met toelating der schrijfster. Omstreeks 8 uur 's avonds waren wij, in de keuken, bezig met spreken over de ver woesting van den dag, terwijl de vlammen nog immer hun vernielend werk voortde den, toen Zuster Marie Berchmans ons op eens vroeg of het beeld van O. L. Vrouw van Thuyne gered was. Wij herinnerden ons niet het gezien te hebben; het was dus te veronderstellen dat het op zijn gewonen troon in de kerk gebleven was. Alen moest er naartoe want morgen zou het zonder twijfel te laat wezen. M. Pastoor vond noch tans dat we dien dag genoeg gewerkt had den en wilde tot 's anderendaags wachten; maar wij drongen aan en zegden dat het onze plicht wasdie goede Vrouw van Thuy ne te redden, welke sedert bijna 150 jaar door onze zusters in de processie gedregen werd, dat het de patrones der stad was,enz. Wij konden zoo goed en zoolang babbe len dat M. Pastoor ons de toelating gaf om te gaan. Het bombardement was geweldig. Wij kwamen onder het Nieuwwerck door, dat heelemaal in brand stond. Onderweg ontmoetten wij den goeden brigadier die ons reeds geholpen had en hij vergezelde ons. In zijn jeugd was hij nog koorknaap geweest in St. Maartens. De schrapnelsont- ploften zoo geweldig dat we verplicht wa ren gedurende een half uur tegen den muur van de kerk te schuilen. Omslreeks re gen uur konden wij binnen geraken. De vuursprankels vielen op ons en dikke stuk ken brandend hout kwamen aan onze voe ten neervallen. Tot ons groot spijt konden wij het beeld van O. L. Vr. van Thuyne niet vinden. Er bleef ons dan niets over dan den Thuyn mede nemen. Er moest reeds iemand O. L. Vr. in veiligheid gebiacht hebben. Na nog eene schilderij uit haar raam gesneden te hebben en eenige voor werpen uit de derde sakristij gehaald te hebben, begaven wij ons eerst naar de kas- selrij, daarna naar het Boerenhol, maar nergens konden wij het zoekgeraakte beeld vinden. Bedroefd keerden wij naar het klooster terug waar wij M. Pastoor, zuster Marie en zuster Antoinette weervonden, bezig met bidden. Wij hadden als een vaag voorgevoel dat ons iets triestigs zou over tomen dezen morgen heeft de Belle een obus gekregen juist op het oogenblik dat ik daar langs ging een minuut later en ik lag onder het puin. Tegen den avond ontstaat brand in het mooi museum. Ach neen Er zal niets overblijven van al de schatten ten koste van zooveel werk verga derd. Wat een droevig maar toch giootsch schouwspelAlles moet er aan De Hallen, de kerken, de huizen alles vergaat en de lijken hoopen zich op. Houdt op, misdadi gers legt uw vernielingswerk stil Zegt waarom strekt gij uw onteerende hand uit over onze beminde heiligdommen Kun nen de rijkdom en de vrijgevigheid van onze oude stad u niet bewegen op te hou den Welnb, spaart dan ten minste ons arm volk dat u geen kwaad deed 't Vervolgt. .1. Dril itt'iiP-A mHoot llHIIBIESHBüKSSa Koek- en Steendrukkerij TEL: Ronsbrugge, 28. o KUNST-A EF1C HEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN' BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP BBBBBflBBBBB Meester fiutaye richtte zich onlangs tot den Minister van Landsverdediging, tot den Minister van Justicie en tot den Minister van Binnenlandsche zaken om het volgende te vragen. Aan den Minister van Landsverdediging: Reeds herhaalde malen heb ik ter Kamer mondeling geklaagd, en nadien schriftelijk aan uw geeërd Ministerie, omdat de spaar boekjes van 100 fr., toekomende aan de kinders der oud-strijders, te Langcmarck en in sommige andere gemeenten zóó lam lendig worden afgeleverd. Ik kan ettelijke namen opnoemen van per sonen, die sedert twee en driejaren vruchte loos ten gemeentehuize van Langemarck dat spaarboekje hebben aangevraagd. En wat nog sterker is, ik ken een oud-strijder te Langemarck die 5 kinderen heeft en nog geen enkel spaarboekje ontving. Ik durf den heer Minister eerbiedig vra gen daar een einde aan te stellen, niet al leen te Langemarck, maar ook overal el ders, en die spaarboekjes ten hoogste zes maanden na de geboorte en aangifte van 't kind, te Üoen afleveren. Antwoord van den heer Minister. Luidens de onderrichtingen moeten de oud-strijders, die voor liunne kinderen op de bij de wet van 1 Juni 1919 voorziene tegemoetkoming van 100 fr. opeen spaar boekje hunnen aanspraak maken, zulks bij het gemeentebestuur hunner werkelijke verblijfplaats aanvragen. (Nota der redaktie in algemeene regel wordt dit gedaan door de oud-strijders.) Nadat zij de dossiers heb ben opgemaakt, moeten de plaatselijke o- verheden ze op het eindevan ieder trimester mijn departement toezenden. Eensderech-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2