de 1 ersche m: i 2e Jaargang N' 100 Kechl op antwoord. ij voegsel Zaterdag 24 November 1928 I an hier en elders slagen die onze jonge wilskrachtige Partij zal bekomen. Men heeft ons volk genoeg bedro gen. Dat wordt ons allemaal binnen kort door de werking van het Pro- pagandekomiteit van het Arrondis sement uiteengezet. Houden we ons gereed. Wij vra gen maar dat iedereen die met ons is onze bladen en geschriften aan dachtig leze. Ten tweede dat hij ze wekelijks aan vriend of kennis rond- geve en, als 't past, in vriendengezel schap, een stil, vriendelijk woord spreke We mogen ons aan een schoonen belofterijken kiesstrijd verwachten. leder kan voor zich zelf en voor anderen daaraan helpen. KLAUWAERT. Stjan ter Biezen. Zondag laatst hadden we de vergadering van de V. O. S. en B. V. O. S. die zich mocht verheugen in een talrijk opgekomen leden. De bestuurder dankte de aanwezigen voor hunne aanwezigheid in de H. Mis ter eere onzer gesneuvelde en overleden makkers. Daarna wierd het regle ment en het doel van den bond voorgelezen, die met veel genoegen door al de leden aangenomen werd. Verscheidene nieuwe leden lieten zich daarna inschrijven. Toen ging men over tot de prach tige tombola kosteloos de leden aan geboden, en die heel wat leven ver wekte onder de leden. Of er gela chen werd toen de onbekende prij zen voor den dag kwamen. Zoo een heugelijke vergadering vergeet men niet zoo gauw, en iedereen was te vreden over zijn prijs. Daarna ging men over tot de ver- kooping per amerikaansch opbod van een pijpenrek ten voordeele van Vlaandrens Yzermonument, daar V. O. S. en B. V. O. S. St Jan ter Bie zen ook graag zijn steentje zou bij dragen. Het bracht het mooi som metje van i32 fr. op, die opgestuurd werd naar het komiteit der beevaart. De vergadering ging uiteen de hoop uitdrukkend nog menig zoo'n vergadering te mogen beleven. Een die er was. Langemarck. 't Blad der christen democraten geeft een ver dachtmaking de Katholieke Vlaam- sche Nationalisten ter overweging onder volgende vraagvorm Is het waar dat een van de be heerders van het Katholiek Viaamsch Nationalistisch lokaal van Lange marck nooit noch naar kerk noch naar kruis gaat 't Christen democratisch schrij- verke zal maar weinig met 't ant woord gediend zijn dat luidt Wel zeker neen, 't is geen waar De leden van den beheerraad vragen i») Noemt het beheerraadslid dat ge verdenkt en waarmeê ge o kleinzieligen het Viaamsch Na tionalisme zwart verwen wilt Dan kan deze iedere week, zoo hij er ten minste goesting toe heeft, op uw ge vel plakken of aan uw alles behalve spitsvondige neuze knoopen waar hij naar de mis gaat. welke mis hij bijwoont en op welk plaatsken hij zitten zal. 2°) Wie is dat kwaadsprekertje We stellen ons waarlijk in bekom mering voor menschen die een beetje kortzichtig of bijziende of niet ziende zijn omdat we weten dat ze menigmaal zich zelf kwd-parten spe len, en zouden hem graag 'n groote en goeie bril cadeau doen. Lijk dit keffertje begon vreesde ik nog dat hij in zelfden trant ging doorloopen met Is het waar dat nog andere Lan- gemarcksche katholieken den Pha- rizeêer huldigen en den armen tolle naar in den hoek stampen dat ze Christus' parabel van de penning der arme weduwe verloochenen i Is het waar dat nog andere Lan- gemarcksche katholieken het geld van de streke op den vreemde gaan begraven als den dienstknecht zijn talenten. Is het waar dat nog andere Lan- gemarcksche katholieken niet enkel 't ongeluk moeten dragen dat menig dorpsgenoot zijn schabbe heeft gescheurd, maar bovendien de zwa re zonde aangewreven zijn dat ze het Langemarcksche volk op eigen streek een goede boterham konden doen verdienen, terwijl het thans nog steeds naar den vreemde suk kelen moet waar het en naar zijn lichaam, en naar zijn verstand, en naar zijn zeden, en naar zijn gods dienst wordt verkracht 't Heeft het niet gedaan, dat was nogtans de logische trantMaar 't is zoo stom niet en nog zoo kortzich tig niet als 't er uit ziet, en zal maar liefst op anders goed de hazen jagen jn plaats van in zijn eigen rapen te loopen. Nu, 't zal heel interressant zijn voor den Langemarckenaar van eens het antwoord op de eerste vraag 't overwegen, en 't antwoord op de volgende vraagjes 'ne keer met ernst te zoeken. Hier volgen de twee brieven, ver leden week reeds aangekondigd Mijnheer den Opsteller, In het nummer 98 der Ypersche bode verschenen op Zondag listen November onder rubriek Katholie ke verdraagzaamheid en broodroo- vers praktijkedoet Mr Edgard Louage beroep op de onpartijdige en rechtschapen Ypersche bevolking om te oordeelen over de laatste Kris- telijke daad van het bestuur van den Cercle Catholique Maar opdat deze onpartijdige en rechtschapen Ypersche bevolking met volle kennis van zaken zouden kunnen oordeelen, is het noodig dat zei twee stemmen over deze zaak hoore 't Is wat mij aanspoort gebruik te maken van het recht dat de perswet mij toekent en u een antwoord op bovengemeld artikel te zenden, met beleefd verzoek het in uw eerstko mende nummer in te lasschen. Artikel een van de standregels van den Katholieken Kring luidt als volgtDe Katholieke Kring is een familiekring open tot alle Katholiek denkenden der stad, zonder onder scheid van standen, die zich verbin den de Katholieke godsdienst, de ka tholieke zedeleer en de Belgische nationale instellingen te eerbiedi gen. Steunende op dit artikel wierd op 10 October aan Mr Edgar Louage vol genden brief opgestuurd Gevolg gevend aan de mij door het bestuur opgelegde opdracht, heb ik de eer U ter kennis te brengen dat het bestuur van den Katholie ken Kring beslist heeft uwe bijdrage voor het jaar 1928 niet te innen, dit om reden van uwe houding tegen over de VI. Nationalistische partij, houding die in formeele tegenstrij digheid blijkt met artikel 1 onzer standregels. Wij laten u weten dat, mocht gij tegen de getroffen maat regel enkele opmerking wenschen te doen, het bestuur u onderhooren zal op Donderdag 18 den dezer tusschen 20.30 ure en 21.30 in het lokaal, Rijs- selstraat. Tengevolge van dezen brief had ik op 15den Oktober een gesprek met Mr Louage die mij zegdeIk heb eenen brief ontvangen die mij uit- noodigt tot de vergadering van het bestuur; maar ik zal niet komen; ik beken dat ik de standregels van de maatschappij niet volg en gij hebt dus het recht mij uit te sluiten. Maar wat ik niet aanveerd, zoo ging Mr. Louage voort, dat is van uitge sloten te zijn van alle leveringen. In den Katholieken Kring zooals in alle maatschappijen waar het be stuur zich bekommert met het wel zijn zijner leden, zijn alle leveringen voorbehouden aan de leden, en nie mand kan zulke maatregel afkeuren: integendeeL Mr Louage niettegen staande dat hij bekend had, zooals hooger gezegd, niet te voldoen aan de standregels, en niettegenstaande hij aan het bestuur het recht her kend had hem uit te sluiten, kwam op de algemeene vergadering van 3den November. Hij vroeg er het woord en alhoewel hij geen lid meer was, wierd hem het woord gegeven. Maar wanneer hij eene onhoffelijke houding aannam wierd hij beleefd aan de deur gezet. En dat is geheel de geschiedenis van de laatste Kris- telijke daad van het bestuur van den Cercle Catholique zooals Mr Ed gar Louage zegt. Het is betreurens waardig dat zulke maatregel moest getroffen worden. Maar ook waarom deed Mr Louage niet zooals andere voormannen van zijne gedachte die er uit eigen bewe ging van onder trokken wanneer zij zich aan de standregels niet wilden onderwerpen Gij had toch Mr Louage een schoon voorbeeld van fair play ont vangen van Mijnheer Jan Vander Ghote, die wanneer hij bemerkte dat de strekkingen van verscheidene maatschappijen waarvan hij deel miek over zijn hout liepen, er ont slag nanq Geloof mij vrij, ge zult altijd winnen met rechtschapen te handelen En nu om te eindigen, het weze u gezegd Mr Louage dat de Katholieke Kring open blijft voor alle menschen van goeden wil, mits ze zich verbin den de standregels stipt na te vol gen. Ik dank u Heer opsteller voor uwe gastvrijheid. Hoogachtend. E. SEYS voorzitter van den Katholieken Kring. si: Yper, den 14 November 1928 aan den Heer Uitgever van Ypersche Bode Statiestraat, 39, Yper. Waarde Heer, "t Was voor mij eene verrassing mijn naam te zien prijken in het artikel Katholieke Verdraagzaam heid en Broodroovers praktijken x verschenen in het nummer 98 van 11 den dezer van uw blad. Zooals tijdens de laatste kiesstrijd voor de Provintieraad uw correspon dent Mijnheer Edgard Lowagie (in de Espérance) eene redevoering uit- eenstamerde door een zeer partijge- nooten geschreven zoo ook teekent hij heden een schrijven waarvan de opstel aan anderen veel moeiete ge kost heeft. Dat heden nog het beroep van straatschrijvers (écrivains pu blics) nog bestaat slaat me met ver bazing. Ik zal mijnen tijd niet verliezen al de onwaarheden en ongegronde aantijgingen te weerleggen die in dit artikel krioelen. Die zullen door wien het behoort weerlegd worden. De melding ingezondendie bo ven die hatelijkheden prijkt, bewijst mij ten anderen genoeg dat de op- stelraad van de Ypersche Bode en met reden deze slechts onder voorbehoud overdrukte en geenszins voornemens is er de verantwoorde lijkheid van te dragen. Weze desaangaande terloops ge- zogd dat mijne tusschenkomst tij dens de vergadering van den Katho lieken Kring waarvan sprake zich beperkte tot het feit aan H. E. Lo wagie duidelijk te maken dat hij, als uitgesloten lid, het recht niet had deze vergadering te storen. Het heeft me 'k zal het maar volmondig bekennen verwonderd den zeer achtbaren Heer Edg. Lowa gie mij de vriendelijkheden <c aarts- franskiljon» en «zeer ordinaire overlooper uit den Yperschen Stu diekring, uit de V. O. S. en uit de Vlaamsche rangen naar het hoofd te zien zwaaien. Een woord daarop. Toen ik, bestuurslid van V. O. S. bemerkt heb, dat de V. O. S. van Yper zich, in tegenstrijdigheid van de standregels, bij eene politieke partij aansloot, heb ik, schriftelijk mijn ontslag van lid der V. O. S. ge geven met aanduiding mijner be weegredens die zonder opmerking noch weerlegging bij brief van het Bestuur V. O. S. aanvaard werden. Dus kan er, mijn inziens, geen spraak zijn van overloperij. Ik heb den moed en de eerlijkheid gehad mijne handelswijze naar mijn ge dacht te schikken en zelfs er de ge volgen van te dragen, 'k Houd er persoonlijk niet aan voor de levering van enkele bakken c Zannekinbier mij bij eenen andersgezinden poli- tieken club aan te sluiten. Dat laat ik graag aan anderen over. Verders kan ik niet aanvaarden dat buiten H. Edg. Lowagie noch waarheid noch heil is. Dat komt me van wege faalbare menschen in 't al gemeen en van 'nen bierhandelaar in 't bijzonder een weinig overdre ven voor. De Vlaamsche zaak moet, Goddank, me t Edg. Lowagie 's haren pap niet koelen. In gevolge artikel 13 van de wet van 1831 op de pers verzoek ik li, Heer Uitgever, en desnoods vorder ik u bovengaand antwoord in uw eerstkomend nummer, önder den zelfden titel, in dezelfde karakters en op dezelfde plaats in te lasschen. Aanvaard, Heer Uitgever, de ver zekering mijner achting. J. VAN DER GHOTE Schrijver van den Katholieken Kring Nota van Edgard Louage. Ten eerste, op Mr Seys' briefik wist niet dat de voorzitter van den Katholieken Kring van Yper zulk een bezadigd mensch was. Mussolini schreef dien honingzoeten brief niet 't Zeemzoet briefje komt uit de pen van een H. AmbrosiusIntus- schen stellen alle onpartijdige Yper- lingen vast dat woord en daad el kaar niet dekken in den tragi-komi- schen en anti-diluviaanschen Cercle Catholique van Yper. Ten tweede, op Mr Vanderghote's episteltjeik heb deernis met het1 gebrekkig geheugen van den heer Vanderghote, want sommigen zijner vroegere strijdmakkers herinneren zich tamelijk wel dat Mr Vander ghote een destijds zéér berucht stuk onderteekende een Vlaamsch-natio- nalistische beginselverklaring met de ergste en scherpste duidelijkheid; Vlaanderens recht op staatskundige zelfstandigheid, als uitvloeisel van zijn natuurrecht. Wat klapt hij dan van de V. O. S. die nog nooit zulke beginselverklaring uitgaf of onder teekende En is het ook niet een keer gebeurd dat Mr Jan Vander ghote het bestuur van den Vlaam se hen Studiekring in 't harnas joeg om Mr Vandermeersch als lid buiten te smijten, omdat hij in de gemeen teraad de tweetaligheid in de scho len verdedigd had Hoe noemt men die wonderbare beestjes die zoo gemakkelijk van kleur veranderen Ik ben niet straf geleerd, Mr Jan Vanderghote wel hij zal dat dus voorzeker weten Edgard LOUAGE VOOR ONZE BROUWERS. Rijst als bestanddeel in het Bierbrouwen. Naar aanleiding van een vraag ons door een brouwer gesteld, geven we hier een klein overzicht der rijst- producten die bij de voorbereiding van bier kunnen gebruikt worden. i°) Rijstbrokkelingen worden on der stoomdruk in den ketel gebruikt. 2") Rijstmeel en rijstbloem in den mengmolen (macérateur) of in een ketel met agitator (chaudière a agi- tateur). De meest gebruikte soorten rijst brokkelingen zijn de Brisures Sai gon, Rangoon en Brewers Rice. Het is uit deze dat de rijstbloem of rijstmeel gemaakt wordt. De rijst wordt bij het brouwen in de verhouding van 20 tot 25 ge bruikt, d. i. dat er per 73 op 80 kgr. mout van 20 op 25 kgr. rijst wordt gebezigd. Het doel van het rijstgebruik bij het bierbrouwen is het aanbrengen van de parelende kleur en den fij nen smaak dien wij bij de beste biersoorten bewonderen. Nuttige in lichtingen kunnen verder ingewon nen worden bij de Rizeries Anver- soises, 11, Museumstraat, Antwer pen, die den raad van haar brou wer-ingenieur kosteloos ter beschik king der brouwers stelt. BRIEVENBUS. Alle inlichtingen betreffende de HULSTERLOO - BROEDM U HIE- NEN zijn bij den Heer Opsomer te verkrijgen. Onder de voordeelen sommen wij op 1) De eierladen zijn gemaakt als een kunstig hennennest, derwijze dat elk ei dezelfde warmte ont vangt. 2) De vochtgeving geschiedt op een nieuwe, zeer praktische manier, waardoor de heeter niet meer ver roesten noch verkankeren kan. 3) Gansch 't ondergedeelte van 't machien valt in 't midden open, zoodanig dat alle hoekjes en kantjes voor d'hand komen liggen om te kui- schen. 4) Zeer gevoelige, uiterst stipt werkende regulateurs. 5) Lamp en vochtgever in Zwaar geprest koper. 6) Onderaan een paar schuiven 0111 de verlichting te regelen om in 't be gin rapper de warmte te verkrijgen. 7) Verders is 't machien «HUL STERLOO» voorzien van nader- schuivende thermometer, droogbak ken en alle benoodigheden om ge makkelijk en zeker te werken. (Vervolg) Wervik. De klucht van de Kr. Demokraten. De staking heeft reeds heel wat herrie meegebracht. E11 zooals altijd moeten de Kr. dem. zich onderscheiden om, waar ze het geraadzaam achten, den oppergaai af te schieten, en het pluimpje van de overwinning weg te kapen. Woensdag 1. 1. in de zitting van den Gemeenteraad hebben ze eens te meer gemeend van hunne behen digheid te moeten gebruik maken om te schitteren door hunne...... stommiteiten. Diezelfde Woensdag dus, had de H. Burgemeester, den GFmeénfë" raad in 'n speciale zitting bijeenge roepen om zijn voorstel de staat van beleg te doen bekrachtigen. Een voorafgaande inlichting De gemeenteraad bestaat uit elf leden, verdeeld als volgt 2 socialisten, liberaal, 5 katholieken en 3 kristen demokraten. De beroemde primus van de kr. demokraten, kwam aan 't woord en begon een interessante aanspraak waarin hij onder meer vertelde Dat het een schande was nog langer te dulden dat de bazen het werkvolk lastig vielen op straat en ze eenigzins verplichtten naar atelier of fabriek te gaan, door ze te bedreigen met broodroof. Dat, indien er maatregelen ge nomen worden tegen het werkvolk, er evenveel reden bestaat om er 'n speciale politie op na te houden ten einde de bazen te beletten nog lan ger hun werklieden op dergelijke wijze te beleedigen. Dat er dus, in andere woorden, geen reden bestond om de staat van beleg te bekrachtigen en maatrege len te nemen tegen de fabriekwer kers, indfen diezelfde maatregelen niet toepasselijk zijn aan de pa troons. Tot daar opperbest. Bravo voor de kr. dem. Maar 't gene volgt bewijst maar al te duidelijk hun loensche handel wijze als 't belang hunner werklie den op 't spel staat, en de verrader lijke rol die ze met 'n schijnheilig voorkomen hebben weten te spelen. De stemming greep plaats: En de uitslag was als volgt 2 socialisten -(- t liberaal stemmen tegen 3 katholieken stemmen vóór en de kr. democraten Ze stemmen na tuurlijk ook tegen Absoluut niet Ze onthielden zich En daar hebben we de heele ko medie Niettegenstaande de fameuze aan spraak van hun niet minder fameus kopstuk, hebben de kr. dem. zich onthouden om toe te laten aan de 5 staatskatholieken. met den H. Bur gemeester aan 't hoofd, de boven-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3