Uit den Windmolen. ZILTZALF Vischmarkt, Yper - WIJNEN EN APERITIFS - DÉCORATIELINTEN vooraleer uwe bestellingen te doem van vraagt onze prijzen (uitsluitelijk: voor verbruikers) Tel. X° 1235 Plaats Van den Peereboom. Tel. X° 14 Doornstraat. Tel. X° 95 Dickebuseh Steenweg -11. Baetslé Marktberichten. Wekelijksche Markten hand te halen en 't geding te winnen. Sinds wanneer is het billijk, dat dekr. dem.. die altijd zoogroot gaan op hunne beschermende aktie tegen over de werklieden, diezelfde be scherming enkel toepassen in hun woorden en verloochenen wanneer ze daden vergt Of beelden die Heeren zich in dat we niet klaar zien in hun spel, dat we niet begrijpen dat ze zich laten onder de voeten duwen van de Hee ren staatskatholieken Laat de H. Burgemeester maar fluiten, de kr. demokraten zullen ge dwee voortdansen Meenen. Mevrouw O. Dujar- din had haar handzakje verloren dat een som van 3.600 fr. bevatte. E. Ballois van NVoesten vond de hand- tasch, doch hij moest aanstonds weg per trein. Thuis gekomen vond hij in de brieventesch, bij het geld, den naam van de eigenares. De eerlijke man reed aanstonds terug naar Meenen om het verlorene terug te bezorgen. Poperinghë. Terechtwijzing. De Poperingsche verslaggever voor De Ypersche Bode is totaal mis waar hij verklaart dat wij met opzet wegbleven van de laatste Ge meenteraadszitting. Wij waren bei den afwezig door toevallig belet. Met opzet wegblijven aanzien wij als te kortkoming aan onzen plicht. Get. D' Verbeke. Carpentier O. Maandag 25 dezer0111 8 ure stipt, vergadering voor de leden van de K. V. N. S., in 'tVlaamsch Huis. Kortrijk. TOONEEL. Ver leden Maandag ging hier voor een bomvolle zaalDe Man uit Toronto opgevoerd door Het Nieuw Too- neel uit Gent, onder leiding van Marcel Schumacher deze tooneel- avond werd door het Katholiek Vlaamsch Verbond kosteloos aan zijne leden aangeboden. De roIvértie£?mg^was opperbest, en alle acteurs mogen voor wat hun mooie spel betreft, op één lijn ge noemd worden een verdienstelijke tooneelgroep Dit seizoen krijgen de leden van het Katholiek Vlaamsch Verbond nog twee vertooningen door het Nieuw Tooneel name lijk Bruine Suiker en De Klei ne Lord VOLKSTOONEEL. Op Maan dag 3 December, te 8 uur, komt het Vlaamsche Volkstooneel naar Kort rijk met de «Commedia van Carlo Goldoni De Knecht van twee meesters onder regie van Renaat Verheven en niet verrassende too- neelmuziek van Karei Albert. De Duitsche regisseur Max Reinhardt heeft aan dit werk een zijner groot ste successen te danken ook Ed ward Verkade speelde het te Am sterdam maanden lang voor stamp volle zalen. De plaatsbespreking is van nu af open bij heer Jan Behae- ghe, Groote Markt. KATHOLIEKE VLAAMSCHE HOO- GESCHOOLUITBREIDING. De E. H. Bouckaert treedt op Zondag 25 dezer te 4 1 2 uur in het Vlaamsch Huis op met eene mooie voordracht over zijne Reis naar den Noord kaap Geen twijfel of een talrijk publiek zal naar den aangenamen verteller komen luisteren, te meer dat zijne voordracht zal opgeluisterd zijn met eene mooie reeks lichtbeel den, door den heer Gaston Gvse- linck op die zelfde reis vervaardigd. Yandenbriele-Corneillie o KÉPIS voor Militairen en Maatschappijen o PLAATSINGBUREEL voor alle L>edier»ingen züuaveiizuur ammotiiak Gasgesticht YPER GLts^esticht POPERINGHE PLAATS GEVRAAGD VOOR KLERK (bureelbediende) in Yper, Poperinghe of omstreken. Jonge ling vrij van militie verplichting houder van diploma voor boekhou den. Zich wenden bureel van 't blad. VGENTEN ewvraagd in ieder ge meente voor HYPOTHEKEN le 2" en 3' rang. Schrijven aan de. Baet.s Paul, Zwarte zusterstraat, 2, GENT. YPERSCII LEVEN (Vervolg) Het gesticht van St. Joseph, sedert den oorlog heropgebouwd langs den meenensteenweg, beslaat een groot vierkant en herbergt buiten rijke men schel! die er een kamer op na houden ook min gegoeden die er te samen, in de dnnr-" toe geseliikte zalen eten en slapen, 't Is juist boven de eetzaal der tafeliers in de cellen der zusters dat Woensdag in den namiddag brand uitgebroken is. In een oogwenk was de bovenlnopcnde zolder jlieel in vuur en 't mag een waar geluk heeten dat er voor de inwonende lieden kermis was anders zou het vuur zoo gauw niet bemerkt geweest zijn. 't Is dunk aan Mr C. Vundcnherghc die daar werkzaam was dat 't noodsein onmiddel lijk werd gegeven. Zeven minuten nadien waren de pompiers reeds ter plaats en de commandant Vergracht, die zijn man nen zoo goed heeft weten to drillen gaf links en rechts de noodige bevelen die dan ook stipt uitgevoerd werden. Ten gevolge van bovenmenscholijke pogingen kon t(e brand bemeesterd wor den. Van het dak dat gelukkiglijk een tijdlang weerstond aan de vlammen, zijn er zoo wat zeven tot acht meter tierd en schaliën in het vuur opgegaan. Het spreekt van zelf dat liet overvloedig wa ter, dut door verzclieidene watermonden te ge(ijk op den vuurpoel werd gespuwd, ook zeer veel schade aangericht heeft, doeli alles zal waarschijnlijk de dertig duizend frank niet te boven gaan. Het Is dank aan de beslistheid van optreden van heer C. Vandenberghe en aan den moed van de wakkere pompiers dat het vuur in zoo korten tijd kon overmeesterd worden. Toch hield men heel den nacht door. de wacht. Volgens het schijnt zou een hou ten balk, die met den schoorsteen van den centralen verwarmingshaard, in ver- hadd stond, vuur gevat hebben. BKKIflIT. - Ttissclieugcuieentolljk werkloozciilömls van Yper en om liggend te Yper. Het bestendig komitcit van dit werkloozenfonds laat de belangheb benden weten dat de eerstkomende ver gadering zal plaats hebben op Vrijdag 7 December aanstaande in de zaal van 't stadhuis, ten 2 12 uur namiddag. In het bijzonder gaat de oproep naar de Heeren Burgemeesters of hun gemach tigden van de aangesloten gemeenten. Daar het ook wenschelijk is zelf noodza- Ujk dat ze medeleven in de belangen rechtstreeks afhankelijk van hun beheer- kring. Het Komitcit. Gemeenteraad. Zitting van Maandag 26 Nov. 1928 om 18 ure. Dagorde 1. Proces-verbaal der zitting van 12 November 1928. 2. Gemeentescholen Stortbaden en uitbreidingswerken Lastenkohier Wijziging. 3. Ocmeenteeigendommen -Kil and Majoorgracht (Noordkant) Pacht 4. Vischvangst tusschen de Itijsel- poort en de Meenenpoort 5. Mandceligheid Aandeel der stad Kredietaanvraag. 6. Aanvraag van krediet voor ver effening met gemeentekrediet 7. Stadseigendommen Verkoop van grond. 8. Stadseigendommen Wegenis - Voorstel van ruiling. 9. Openbare Onderstand Rekening 1927. 10. Mededeelingen. 11. Stadsbegrooting voor 1929. Davidsfonds. Op Woensdag 5 Der. 's aroucD te 6 aur tn de feestzaal van het College zal de rolprent Naar den Noord- knap (van de naaralcoze maatschappij de Standaard) afgerold worden. Een scboone avond in 't verschiet Derde Orde. Op maandag 10 Dec. komt E. H. L» Ilernaerts ons een voor dracht houden in de feestzaal van 't col lege over modern tooneel. Begin te 6 uur. Terechtwijzing. Voor het ongeluk overgekomen aan den overweg van de Augustinenstraat Is het niet Verdruwe die zijn paarden verloor, doch wel D il iac rt. VERDIEN te huis fr per dag en meer met ons gewaarborgd BH KIM Vt'HIK.N Rapidc stalen cylinders, gebreveteerd vaniseur, werkt fijn en grof. «Jacquard machicn voor alle fantasiëit XO jaar werk per kontrnkt gauselt het Jaar. Ko steloos aanloeren, vlug en goed. Vraagt gratis KATA1XJÜG u' 11 met inlichtin gen I'. CADUCCjl'R, 12. I.mige Booni- guardstraat. te Gent (Zuldstntic) of II. M'eldndlglicldsstraatv Brussel (Aaordsta- tle). □□DDDDDDQGDOJOOQDJDQÜDDCDQ Lijk licst kaf eii lijk liet graan vliegt hier alte nieuws vandaan Als Zondag gansch de wereld feestte Vierde men tien zoeten vrede, Verketterde men het oorlogsbeeste, Beheer die hield 'een rede iLaseerbelchik, dat is het land, Het voorbeeld voor de wereld Hier wordt de vreê ten allen kant ..zongen en hepëreld. Alleen ces boehes, ces aktivist, Nespa seer koninginne, Ces idealist, ces vieze tist Mogen niet herbeginnen Vrede partoe, geen amnestie Borms moet in 't kot krepeeren, Vieflesfam eé samsufie Waarom zou 'k mij zeneeren Hert was maar in droom dat ik, l>cste vrienden, dat hoorde zeggen, maar, potvolkoffie, die droom is toch werkelijkheid. Vrede! Maar niet voor onsEn onze ongekroonde ko ning, onze groote idealist, onze Borms, vergrijst, vergaat in het ge vang. Hij heeft voor ons alles ge geven an wat krijgt hij van ons weer Beste vrienden en alderlicfste vriendinnen, vergeten wij hem nooitWant vergeten kan dikwijls groote gevolgen hebben. Zoo stapte voor ecnige dagen, te I.iyon in Frankrijk, een rijk Ameri kaan in een taksi. Hij deed zich naar een hotel brengen en wanneer hij een half uur later zijn rekening wil de betalen, stelde hij vast dat hij zijn portefeuil, waarin zoo maar de bagatel van 350 duizend franken staken, in den spoorloos verdwenen otto had laten liggen. Pier Japneus wilde zich ook per taksi naar huis laten voeren. Maar Pier had al zijn geld in de klein glaaskens gestoken zoodat zijn bee- nen het noodig hadden geholpen te worden. Allee, we stappen maar in zei Pier, er kome van wat wil We zijn er, riep de soffeur Waar vroeg Pier. Wel op 't opgegeven adres. Goed, zei Pier, goed soffeur, maar geef mij nekeer uwen lantaren want ik heb daar een briefken van honderd frank in uw otto laten val len en 't is daar binnen zoo donker dat ik het niet vinden kan. Ons soffeurken, rap als een blik sem, springt op zijn maksien, zet volle gaas, en verdwijnt. Ge ziet van hier, he vrienden, hoe Pier daar met zijn zat maar niet zoo zot gezicht stond te lachen. Madam B uit Brussel was ook ge zegend met zoo een vent die gansch zijn pree door zijn keelgat goot °n daarna op zijn vrouw leerde boksen, zooals hij zegde. Nu verleden week had het schaap er genoeg van. Ze nam de petroolkan, goot die over haar kleeren uit, stak daar het vuur aan en... ja, natuurlijk, het werd een vlammende toorts.Geburen trachtten het vuur uit te dooven, maar te laat. Het menseh was zoo dood als die twee oudjes die men op een kamer te Molenbeek, levenloos aantrof. Hun gaskraantje was blijven opc: staan met het ongelukkig gevolg dat beiden Verstikten. En te Hoei, in de Walenpajie, vond men in een boscn het lijk van een paardenkoopman, de man werd met een revolver dood geschoten, de 50.000 frank die hij op zak had waren spoorloos verdwe nen. De centen vun Dolf Karot waren ook gaan vliegen, maar een soldaat trekt gemakkelijk zijn plan. Hij nam dus een papier, stak zijn inktpot in zijn pen een schreef Beste Moeder, Ik lig voor het oogenblik in 't hos pitaal van den troep met een kwaden hoest. Buiten dat gaat alles goed en 'k hoop van u hetzelfde. Wat erger is, ik ben overlaatst mijnen demi- toeradroite kwijtgeraakt De kapi tein die geen gemakkelijke is, was zoo geen beetje kwaad, 'k Moet nu 50 frank voor nen nieuwen (lemitoer- adroite betalen en met mijn ziekte ben ik zonder eens. Zend dus spoedig iets aan uwen dankbaren zoon Dolf Karot Eu moeder Karot loopt spoedig naar de post en zendt haren sukke laar, zooals ze zegt, misschien haar laatsten duit. Ja, ja, een moeder is een moeder en niets kan bij het moederhart ver geleken worden. Het is maar spijtig dat wij Vla mingen zoo stiefmoederlijk behan deld worden. labelt-hick om er serie Dat blijkt weeral nekeer uit de toelagen voor liet muziekonderwijs gegeven. Die susidies zijn namelijk do vol gende voor de conservatoria^ Brussel 984.771 frank Luik 510.631 frank Gent 407.464 1'ranK Antwerpen 389.722 frank Antwerpen en Gent krijgen sa men minder dan Brussel alleenEn het Vlaamsch conservatorium van Antwerpen dat het meest bevolkte is van Belgie, ontvangt minder dan Luik ja zelfs het minst van allen... Nochtans deden mannen als Peter Benoit, Blockx, Wambach; Mortel mans, Keurvels, Alpaerts, Schrey, Candael, Verheyden, Swinnen, Van Hoof en andere beroemde toondich ters de kunstfaam van het Ant- werpsch conservatorium stijgen en mag dit fier zijn op de ontelbare knappe artisten die er gevormd wor den. Maar, allee, dat achteruitstellen dat in 't hoeksken zetten van al wat ons Vlaanderen dienen kan is nu een maal de gewoonte geworden en het zou eerder moeten verbazen als het anders was. daarom LOS VAN DE WALEN Ja. ja, zei boerke Pummels, met de maat waarmee gij meet, zult gij ge meten worden. Boerke Pummels levert boter bij bakker Krijt. Of die altijd juist zijn gewicht geeft, daar zou ik heel zeker niet durven op zweren, in alle geval Krijt beweert tekort te hebben. Niet mogelijk, zegt boerke Pummels, niet mogelijk. Is uw ba lans wel juist bakker Geeft gij al tijd goed uw gewicht Wat durft gij denken, daar twijfelt gij toch niet aan zeker Wel, zegt boerke Pummels, als ik uw boter woog had ik geen ge wichten. Ik 'heb dan in de tegen- schaal het brood gelegd dat ik zoo juist van u medegenomen had en ik heb nog eenen goeden doorslag ge geven. Aan liet Bormsfonds geven i> beter, is een plicht De franskiljonsche bladen pesten als bezetenen omdat het Bormsfonds een schoon sommeken bijeenbracht. Deed iedereen zijn plicht dan zouden ze openklakken van coleire. Maar 't is nooit te laat om goed te doen liet gaat om Vlaanderen! Hoe zou ik u vergeten, Gij, duurste liefdepand Al voel ik mij verloren Hier, in dit aardig land Wordt ik om u verstooten, Wordt ik om u misacht, Aan u mijn laatste pogen, Aan u mijn laatste kracht En zoo spreekt elk Vlaamsch Na tionalist en voegt de daad bij zijn woord. Spectator Sniiffelator. stilt aanstonds jeukte en geneest droog en nat zilt. katrienwiel, vervellen en klieren nan handen en voeten, baard- en andere VEI.Z.IEKTEN. Zeer voordeelig is hel ter- zelldeftijd gebruik te maken onzer llloed- zuiverende Pillen Prijs 5 fr. de doos en 8 fr. zalf en pi len samen. Apotheken BAETSLÉ Keizer Karelstraat, 54.en Elisabethlaan. GENT HOP. LONDKNj, 16 Nov. Zooals verwacht was is de markt voor Eng isehe tiop de af- geloopeïi week levendiger geWeeat en groote omzetten vonden plaats. Kr be staat voornamelijk vraag naar de rijpere qualitelten en voor de allerbeste soorten, die dit jaar buitengewoon schaarse li zijn. De prijzen konden zich ten Volle hand haven. De Continentale markten zijn over het geheel nog stil doch voor de fijner gekleurde soorten valt toenemende leven digheid te bemerken. De Paciflc-ingrkten blijven levendig, in het bijzonder voor do beste qualiteiten, waarvoor de tendenz vaster is. AALST. 17 November. De markt bleef zeer kalm en de prijzen ondergingen weinig verandering Poperinghe noteert nominaal fr. 400 4 425 en Aalster fr. 623 4 650 per 50 kg. NEURENBERG^ 17 November. In de afgeioopen week werden 130 bn. aange voerd en 200 bn. kwamen tot afdoening. De prijzen bleven voor alle soorten ge drukt. Transito werden kleine partijen tot tegemoetkomende prijzen omgezet. Markt- en berghop mk. 100 5 160, llaller- tauer prima zegel mk. 180 190. idem middelsoort en goede middelsoort zegel mk. 135 a 170. Hallertauer zonder zegel mk. 125 4 195. Transito-prijzen mk. 70 4100. O V PÏ2R. 17 Nov. Koolzaad, 410-415; klaverzaad. 1S00-240O tarwe. 155-16J; rogge. 163-166 boekweit, 210-215 haver, 167-170 brouwersgerst, 186-190 voeder- gerst, 150-155 erwten, 315 bloem, 220- 22.,maïs, 165-170 paardeboonen. 1S5- 200 gruis. 135-13S zemelen, 155-158 lijnzaadmeel, 222-225 lijnzaadkoeken, 206-209 aardappelen, 55-60 boter, 32-33; eieren. 1.55-1.60 biggen. 175-225 't stuk 9.50 het kilo stroo. 25-35 hooi. 60-66 ruw vlas. Is.>-190 chieoreiboonen. (1927) 146-150: (192s) 152-156 hop (Poperin ghe), (1927) 200 de 50 kgr.; (1928) 125 id. POPERINGHE 16 Xov. Hopmarkt D» markt is heden weer kalm. De vraag voor schoone hop bUjft uit, en de prijzen hebben nog altijd neiging tot dalcu. Men

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4