DE CARNE STAVËLE KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN REKLAAMWERK EN INPAK KINGEN, BROCHUREN, ACTIËN REGISTERS, PAPIERZAKKEN. Drinkt Beverensch Bier YZERBLOND&"OüBBEL 5 GRADEN" J. Dehaene=Ameloot Dagboek van een Ypersche Kloosterzuster I werd nog al betwist) dat het bééld >an het H. Hart, boven het iioogai- i taar van St. Maar tens kerk zou ge- plaatst zijn, als een blijvende hulde van de Chnstene en dankbare Ypei lingen. En nu aan het werk, want dat feest moet worden de openbare geloofsbelijdenis van de gansehe be volking. "Cecilia' der Vlaamsche Harmo nie. Onze jonge Harmonie heeft waardig het feest van haar schuts heilige gevierd. Den Zaterdag avond reeds begon het met het overhandi gen van twee schilderijen (echt kunstgewrochten van E Vandergo- te) aan den ievervollen bestuurder die door zijn muziekanten op de han den gedragen wordt. Zondag veree- nigde alle spelende leden in de Hoogmis der St. Niklaaskerk die door het gemengd koor van den Studiekring gezongen werd. Daarna nog een uitstapje naar enkele leden en het keurig banket ving aan in 't Zweerd Meer dan tachtig le den en eereleden hadden eraan ge houden aanwezig te zijn. De tafel rede werd gehouden door onzen voor zitter (zonder hem kunnen wij nitt leven...) Hij verontschuldigde Je- room Leuridan op propagandatocht in 't Oostendsche weerhouden (dien dag moest hij op 4 plaatsen spre ken),, bedankte den muziekalen ad viseur jammer door onpasselijkheid niet tegenwoordig. De leden wist hij een woord van dank om hun trouwe en offervolle werking en hij wees op de edele taak der harmonie het beoefenen der kunst gaat bij ons ge paard met het wekken van geest en strijdlust in den kamp voor het zelfstandig worden van het Vlaam sche Volk. Volharden in dien strijd tot volledige overwinning weze onze leuze. De veteranen roemde hij om hun stiptheid in het bijwonen der herhalingen en de jongere leden wees hij op hun voorbeeld. De talrij ke opkomst der eereleden werkt be moedigend, zegde hij, maar dat getal moet nog hooger opgevoerd worden. Ten slotte stelde hij nog het feest der inwijding der vlag in het voor uitzicht en hief hij het glas op den groei' en bloei der geliefd® Vlaain- sche Harmonie. De leute zou eerst Maandag een einde nemen in de late uurtjes na de tombola voor de muzie kanten en na de verkiezing van twee bestuursleden die reeds meer dan eens blijk van genegenheid voor onze harmonie hebben getoondde vrienden Titeca en Verfaillie. Boek- en Steendrukkerij Ttilef. Rousbrugge 28. Schrijfmaehienen K.LPPEL der na. Kinderen doen meestal, wat zij bij hun ouders zien en hooren. Een jongen speelt gaarne paard, of chauffeur, of soldaatje. Een meisje speelt met haar pop moedertje en met haar vriendin netjes schooltje En wie zou zich daarover verwonderen De kinderspelen zijn vaak uitdruk king an toekomst-idealen der jeugd. Doch als gij vraagtwat het te be duiden heeft als een kind vloekt, dan is er zeker niemand, die dit aange ven kan. Ja toch, dat kan alleen hij zeggen) die gelooft wat de Bijbel getuigt van den mensch en ook van het kind. Menigmaal hoort gij spreken van onschuldige onnoozele kinde ren. Maar Gods Woord verklaart, dat de mensch van der jeugd af boos is, dat ook de kinderen zondig en schul dig zijn. Dat vloeken nu is een uiting van het boos en bedorven hart, ook bij het kind. Op huiveringwekkende wijze wordt dit menigmaal open baar. Eenigen tijd geleden is in een zie kenhuis in Rotterdam een meisje van 8 jaar gestorven onder de vree- selijkste vloeken. Haar stervende mond kon ze haast niet meer uit spreken. Vloeken stamelend ging dat kind de eeuwigheid in Bij een bezoek in een zeer verach- terd huisgezin hoorde men een vent je van 5 jaar (je ijselijkste vloeken doen. Zegevierend riep de jongen Hoor je wel, hoe goed ik vloeken kan En dat nog wel onder luid gelach van zijn ouders Die jongen mocht dus van zijn va der en moeder vloeken. Hij had het van hen geleerd. En zij hadden er klaarblijkelijk schik in, dat hij op die duive'school reeds zoo ver gevor derd wats. Zoudt ge niet gruwen van de ont aarde moeder, die haar eigen kind vermoordde Doch ouders, die hun kinderen voorgaan en opvoeden in de zonde, doen iets veel vreeselij- kers zij plegen moord en verderf aan de ZIEL hunner kinderen In den dag des grooten oordeels, die eenmaal zeker komt, zullen die kinderen hun ouders aanklagen Ik heb het van u geleerd Lezer, welke ouders hebt gij ge had Leerden zij u bidden, of leerden zij u vloeken Dat vloekende ouders ook vloeken de kinderen hebben, is niet te ver wonderen. Maar dat een zoon van Godvreezende ouders, die hem leer den bidden» een vloeker wordt, is wel het schrikkelijkste, dat zich laat denken, r Zulk een kan althans niet zeggen Ik mag van moeder En nog vee' minder Mijn moe der deed het ook doeleinde, waarom zij werkelijk in gericht is. Haar steun voor mutuali teiten bedraagt nul frank nul centie men Zoo is het mogelijk bijna 7UU.UUU frank boni te bereiken, De landbouwuitbating sluit met een de ficit van circa 4U.UOO frank en dan nog 22.Ü0U frank uitgaven voor mar- gariue. Waar boter, eieren, melk, enz. naartoe gaan is hem onbekend. Hij verklaart om deze redenen, met zijne partijgenooten, neen te zullen -.temmen. Meester Leuridan zal zich nr.-t zijn groep onthouden, omdat het hier gaat om het uitbrengen van eene platonische stemming, dus ijdel gebaar, en nog omdat dezen die goed keuren, zulks enkel doen om wille van politieke vrienden waaruit die commissie bestaat. Wij kunnen hen ons vertrouwen niet schenken, er moet met de eerste gelegenheid eene zuivering gebeuren. Yandauime zal de rekening niet goedkeuren daar er geen melding van loonen in voorkomen. Durven zij dan werkelijk met hunne uitbetaal de loonen, 2.25 fr. per uur zooals het schijnt, niet voor den dag komen De rekening wordt met 6 stemmen goedgekeurd, 4 neen en 4 onthou dingen. Er wordt kennis gegeven dat de nationale maatschappij van spooi we gen 5l/o eischt der brutowinsten der autobusdiensten. Een andere brief meldt dat er voor 'toogenblik nog geen schutsels op de statieperrons kunnen aange bracht worden. Verder nog een schrijven vanwege de Heeren Deken Delaere en Stoffel en de Familie De Brouwer als be danking om hunnen naam aan een Ypersche straat te hebben zien ge ven.; Eene kwestie van onteigening in de Beluikstraat van ongeveer één are, waarvoor door den eigenaar 20.000 frank geeischt wordt, is tot eene naaste vergadering uitgesteld. Glorie brengt hulde, aan Deken De Laere, voor bewezen diensten aan stad, en., veroordeeling der Roonisch katholieke Vlaamsche Nationalisten, waarop Leuridan heel bondig ant- fc.d— iJ— 11 '-ji in 't eg- heel NIET TE VEltOüKDEELEN HEEFT. Na nog een paar aanvragen, de eene voor een karretje bestemd tot het vervoer van verongelukten, de andere voor eenen gazlantaarn, voor de gendarmen aan de Kalfvaart, wordt de openbare zitting geheven. Er kan geen bespreking zijn van de stadsbegrooting 1929 daar er geen voldoende licht is, en het uur reeds zoo ver gevorderd. Verscheidene na- eenvolgende zittingen zullen uitslui- telijk hieraan besteed worden. In de geheime zitting worden tot onderwijzeres benoemd In de Rijsselstraat Mevr. Lammens, in de St Jansstraat Mej. Claeys, en tot nieuwe leden van den Beheer raad van 's Rijks middelbare school de heeren Missiaen, Coutelle, Leuri dan en Notebaert Zijt gij tevreden over uw blad Voldoen u de aangebrachte ver beteringen Zooja abonneert uw vrienden V, O. S. li. V. O. S. Zondag 2 December te 3 uur in 't lokaal bij HiL Verbeke. Jaarlijksche Algemee- ne verplichtende vergadering voor al de leden Inschrijving voor de kinderen voor het Kerstfeest. Ylaainsehe Harmonie. Zondag 9 December te 7 uur in de feestzaal van het Vlaamsch Huis. Eerste AYinter Concert. Ypersche Studiekring. - Tak A. N. V. Bericht. In de eerstvolgen de dagen wordt een aanvang ge maakt met de inning der bijdragen voor het lidmaatschap over het jaar 1929. Ter besparing van onkosten is het bestuur zoo vrij beleefd doch sterk aan te dringen bij de leden op dat zij hunne bijdrage zouden stor ten per postcheck (nr. 159578) op naam van den sekretaris: R. Buc- kinx, Cartonstr.. 18 Yper. Nieuwe leden voor 1929 kunnen ook op voor noemd adres aangegeven worden. Voordracht o\er Zaunekin. Don derdag, 13 December zal de Heer iv. De V ieeschhouwer, schoolopziener te Nieuwpoort, een voordracht houden over Uen laamschen Vrijheidsheld Nikolaas Zannekirv, vóór öOll jaar, in 1328 te Cassel gesneuveld. Uur en zaal worden naderhand aangekondigd. Ook niet-leden wor den hierbij vriendelijk uitgenoodigd, ZO\l)AGHl ST. De dienstdoende apotheker op Zondag 2 December is M. Hontekier, Meeneuschestraat. Davidsfonda. Er weze nogmaals aan herinnerd dat op 5 December a.s. oin 6 uren in de feestzaal van het College (ingang Bolhngstraat) de rolprent «naar den noortlkaap zal afgedraaid worden. Deze heerlijke film zal gedurende twee uren de aan dacht der toeschouwers ten hoogsten boeien, daar er een woord uitleg zal bijgevoegd worden. Kleermakers. Zij waren er bij, maandag laatst, de kleermakers, 't Was immers St. Catharina, het feest hunner patrones, en zij hebben ze gevierd lijk nooit te voren. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, ja zelfs tot in de kleine uurtjes, maar het mag gezegd alles in deftig heid. Hospitaal. Nu dat er gedurig geld inkomt, en meer en meer, ten gevolge van het opslaan der pachten en het verkoopen van hospice goede ren, zal het misschien niet lang meer aanloopen eer de ziekenzalen den verfborstel zullen zien. Want, alwie iets afweet van gezondheidsmaatre gelen zal toch moeten zeggen dat die vuile muren en zolderingen wikkelen moeten van microben. De dokters het eerst zullen zulks bevestigen. Daarbij voor die ongelukkigen die daar somtijds weken en maanden moeten overbrengen is het zeker aangenamer die nette muren te be zichtigen met hun teere kleuren dan al die vuilgeplaasterde wanden die- walgelijk aandoen. De groote be zorgdheid, der hospiceheeren zal hier nogmaals blijken, wij hopen het toch. Üc storm. Vrijdag, zaterdag en zondag hadden wij een herhaling van het stormweder dat de verlede- ne week gewoed heeft, met dit ver schil nogthans dat de wind bij ston den geweldiger was en de schade hier en daar teweeggebracht nog grooter is dan den eersten keer. De Ligij- en tuinwijk hadden het bizon- der te verduren, Ouze static. Meermalen werd hier in ons blad er op gewezen hoe noodig het is dat onze statie vergroot en vernieuwd wordt, dat ze een uit zicht krijgt, dat eeniger mate toch overeenstemt met de waardigheid van onze stad» en wij beginnen te gelooven dat er waarlijk in dien zin vooruitgang te bespeuren is. Inder daad, het magazijn vroeger gebruikt door wijlen Heer Lootens en gelegen aan den linkerkant der statie bij het voddenmagazijn, werd dezer dagen, door het beheer van den ijzerweg aangekocht Naar men zegt, zou het bureel van den baanmeester daar overgebracht worden evenals de werkplaats en het magazijn van som mige werklieden* zooals schilders, timmerlieden, smeden enz. Zelfs zou men van zin zijn», heel in 't kort een magazijn of stapelplaats voor spoor- leggers en telegraafplaatsen bij te bouwen. Ook het verleggen der spo ren van den buurtspoorweg schijnt er op te wijzen dat er eindelijk een begin zal gemaakt worden met de uitvoering van het algemeen nieuwe plan. Laat ons hopen dat hier niet te veel met bezuinigingen zal ge schermd worden en dat we iets dege lijks zullen krijgen. H. Harte feesten. Het staat dus vast dat we toekomende jaar hier de toewijding «uilen hebben van de stad aan het H. Hart van Jezus. Vcr- ledene week werd het groot komitcit gesticht waar weledele Heer G. Tack voorzitter van genoemd werd. Ook in iedere parochie zal een afzonder lijk komiteit tot stand komen. Ein delijk werd er beslist (en dit punt "Ik mag van Moeder! Een knaapje van nauwelijks 5 jaar hoorden wij eens groote vloeken uit spreken. Op ons woord Vriendje, je moet niet zoo vloeken,zei hij weerom lk mag van moeder Arm kind, dat zulk een moeder heeft. Een vloekende moeder. Er is al geen schriller contrast denkbaar, dan dat 'twelk ligt in de woorden: KIND en VLOEK. Een kind doet denken aan een liefelijk bloempje, dat fleurt en geurt. Een vloek is als een doorn, die prikt en steekt. Een kind, dat kwalijk praten kan en toch al vloekt Vloekende kinderen, ge ontmoet ze eiken dag op de straat, Bij hun spe len doen ze vaak de grootste v'oe- ken. En als ge er tot hen iets van zegt, is dikwijls het antwoord Moeder doet het ook Zij volgen dus hun vloekende moe- Met toelating der schrijfster. (Vervolg). 24 November. Te uur 's nachts worden wij wakker gebeld. Een obus is in de slaapzaal der oude vrouwen van St-Janshospitaal ge vallen. M. Pastoor, zuster M. Berch- mans, Juffr. Cloostermans, Frederik en nog twee soldaten welke de eer sten onderweg ontmoetten, begaven er zich naartoe. Ik bleef in het kloos ter om de gekwetsten te ontvangen. Wat een warboel Men kon de bed den niet meer onderscheiden, zóó lagen ze onder het puin. Met de grootste voorzorgen werden de oud jes vervoerd Marie Gaston was dood een andere had een voet ver morzeld. Zes andere nog, welke ge kwetst waren, ontvingen van M. Pastoor de H. Olie en de absolutie. Bij het opruimen vond men nog het lijk van een oude vrouw, een vluch telinge uit Zillebeke. Bij gebiek aan mannen en aan voertuigen, moesten wij de dooden in den hof begraven met nog twee andere lijken welke twee Fransche soldalen reeds den Zaterdag voordien, uit Zillebeke mee brachten. Het bombardement kende geen rust. De grond daverde terwijl men 's nachts een weinig rust zocht. In wat een staat is onze ongelukkige stad thans gezet Het is om er har- tepijn van te hebben. Zuster Marie Berchmans gaat naar Poptrïnghe om te vragen of de ouderlingen der hospicen er kunnen naartoe ge bracht worden. Om de diefstallen te doen ophouden zal het Komiteit gen darmen en soldaten vragen. Gedu rende den nacht storten drie huizen van de Mondstraat in. Er zijn ge lukkig geen nieuwe slachtoffers. 25 November. Omstreeks 5 u. 3o 's morgens valt een obus op de Post en veroorzaakt groote scha de er waren echter geen erge ge kwetsten. Omstreeks 6 uur was de E. H. Roose, welken wij verwachtten om de Mis te lezen, nog niet aan gekomen. Men wist dat hij in den kelder van het Postkantoor met zijn oude moeder gevlucht zat. Georges Cottenier ging er naartoe om naar de oorzaak van dit achterblijven te vernemen. Niemand kon den kelder meer verlaten zonder hulp van bui ten de eerste zorg was dus dezen welke er zich bevonden, te bevrij den. M. Roose, die zich daar niet meer veilig voelde, kwam ons, voor hem en zijn moeder, de gastvrijheid vragen. Zijn moeder had den kelder sinds veertien dagen niet meer verlaten. Wij echter verbleven slechts in de kelders om te vernachten of wan neer de beschieting te geweldig was in de onmiddellijke omgeving van het klooster. Omstreeks io uur viel een obus rechtover het huis van M. Roose in de Rijselsche straat en vernielde heel het voorste gedeelte met al wat er in was. Wij maakten ons erg ongerust over M. Roose, want hij was er juist naartoe om een breiwerk voor zijn moeder te halen en om de hoenders te voeden. Door een toeval of eerder door een daad van de Goddelijke Voorzienig heid had hij juist M. Pastoor ont moet, die hem belast had zich on middellijk naar het Weduwen hof te begeven om er een oude vrouw te berechten. Terwijl ik een gekwet ste verbind, vlieden langs alle kan ten groote stukken blauwe steen rond. Er valt er een in het Naza reth een in de kapel der Zwarte Zusters op de Communiebank en drie in ons klooster. Na dit vreese- lijk lawaai volgt een betrekkelijke kalmte, welke geheel den dag voort duurt. Verscheidene personen ster ven in het St-Janshospitaal, ten gevol ge van hunne verwondingen. In den loop van den namiddag vervoert de ambulance-auto van de Friends Unit, ons gezonden door Kommandant Young, zestien vrouwen naar het hospitaal van het «H. Hart» en acht naar de Zusters Paulinen te Pope- ringhe. 26 November. Gedurende den nacht branden twee huizen. Er vallen geen obussen, maar af en toe komt een schrapnel het aantal ge kwetsten vergrooten. In den namid dag hooren wij een geweldig ge- weergeknetter er moet een grooten slag nabij de stad geleverd worden. Omstreeks 3 uur komen de ambu lance-auto's van de Quakers de over gebleven oude vrouwen uit-Janshos- pitaal en de oude mannen uit het Nazareth halen. Zij zullen naar Po- peringhe gebracht worden en van daar verder naar Frankrijk. 27 November. Er vallen en kele schrapnels twee Engelsche soldaten worden gedood en vier ge kwetst, niet ver van de wasscherij van M. Verschoore. De schrapnels vallen vooral aan den kant van het station. ('t Vervolgt.) Weest Vlamingen met <le daad A vert voor uw blad De Ypersche Bode Hrengt abonnementen aan

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2