Uit den Windmolen. ZILTZALF Vreeset nootlweer over Vlaanderen. vooraleer uwe iDestelliiigeii te doen vau vraagt oriüe prijzen (u i tsl li i tel ij voor verbruikers) Gasgesticht YPER Gasgesticht POPERIXGHE Tel. N° 1235 Plaats Vt\n den Peereboom. Tel. N" i>5 Diekebusch Steenweg -41. Tel. Nf° 1-1 Doornstraat. M»ERSCil LEVEN Electriek. Dezer dagen heb ben wij het zitten gehad met dien wispeltui igen kerel. Ten alle stonde zat hij daar te knipoogen en 't ge beurde wel meer dan eens dat hij niet scheen te willen luisteren eii potdoof bleet voor alle onze smee- kingen en ja... versmoorde vervloe kingen. Hij bleef daar met zijn oogen toe zonder nog teeken van leven te geven. De menschen had den hem kunnen buitengooien en precies als of hij de doening onge zien gade sloeg of wederom gaf hij teeken van leven toen de lieden op gingen om hem aan de lijve te pak ken. 't Ware toch hoogst wensche- lijk kon hij zijn leven beteren, want daar is waarlijk geen huis mede te houden. Oktaaf van de H Barba ra. Door al de geloovige Yper- lingen was de Oklaai van de H. Bar bara, vóór den oorlog, alhier in St- Maai tenskei k, buitengewoon goed gevierd. Ook zijn wij gelukkig te kunnen mede deelen, dat dooi het toedoen van Z. E. H. Deken Lamiroy, deze wederom in eere zal heistetd worden en wij hopen vast dat de dankbare Yperlingen even als voor heen, de diensten goed zullen bij wonen. De sermoenen zullen gepre dikt worden door E. P. Urbanus, capucijn. Davidsfoiids. Verleden week werd hier gezegd dat de rol prent naar den Noordkaap zou afge draaid worden op Donderdag 5 De cember, om 6 i 4 in de feestzaal van het College. Door zekere om standigheden is het uur moeten ver anderd worden, zoodat het feest nu begint om 7 1/4 in plaats van <i 1 4. 't Ware te wenschen dat er vele toeschouwers waren. Zonderling. Wanneer wij over tijd hier liet minste fabriekje kregen, waren er menschen, die hoogst gelukkig, het blijde nieuws van op de daken uitschreeuwden. En wij allen leperlingen juichten mede. Maar nu dat de nijverheids gestichten van de Heeren Valcke en Doorns overgenomen zijn en naar alle waarschijnlijkheid eene schitte rende toekomst te gemoet gaan, zwijgen dezelfde mannen lijk ver- mooid. En waarom Och, omdat het Vlamingen zijn die het hunne willen bijbrengen om onze stad te doen herleven. Neen, dat kan niet goed zijn. Vlaamsche werking is uit den booze al moest Yper erdoor herworden wat het vroeger was, eene der rijkste en schoonste steden van Vlaanderen. Vereerernerkt. We verne men dat Joseph Tegethof en Aimé Lapierre, beambten van de Commis sie van Openbaren Onderstand, ver eerernerkt werden met de medalje van 2' klas voor vijf en dertig jaren getrouwen dienst. Wij wenschen beide hartelijk proficiat. Kleine nijverheid. We Gemeenteraadszitting van Is het waar... dat de Kinders der Mariaschool (Lamotte-school) binst de klasuren tusschen 11 en 11 1/2 uur op 21 j. 1. het propagan- dastiooibrietje voor het lokaal Con servatief weekblad hebben moeten gereed maken voor de bestelling Poperinghe. BERICHT.— Het publiek wordt verwittigd dat de buurttreinen n° 1 en 2 die onder- scheidelijk vertrekken om 6.3o uit Poperinghe en uit Crombeke 0111 7 uur, met 1 December 1928 zullen afgeschaft worden. zaaflVELizuuR AmmoniAK liek aou zich schamen, den naam Gods in het parlement uit te spre ken. Overigens staan de katholieken er in Nederland beter voor dan in België. Voor onze scholen hebben we meer bekomen, dan de katholieken in Belgie. Sedert 10 jaren is er altijd ten minste één Limburger in de Xe- derlandsche regeering geweest. Ver leden jaar waren er nog twee. In het katholieke Belgie zou ons hoopje ka tholieken niet meetellen De storm van verleden week. Volgens een mededeeling van het meteorologisch instituut te Ukkel bedroeg de snelheid van den wind op sommige oogenblikken 22 meter per seconde, of bijna 80 km. in het uur Mooi X'etlerlaudseli Een lezer zend ons een aanbieding van een Belgische firma. Den naam hebben wij geschrapt, maar verder nemen wij het geschrift onveran derd over Ons naam is sterk betoond voor de oplettende leveringen der ver schillende artikels die, hierboven, vermelden zijn. Gij zoudt groot interest hebben Uwe voorslagen van bestel ons te onderwerpen wij zijn overreden dat onze hoedanigheden zullen op Uwe overeenkomst zijn. Uw verkleefde, Gebroeders. Inlichtingen en monsters op ver- zpek. Wij weten niet of men inlichtin gen en monsters van deze gebroeders zal verzoeken. Maar aan dit ongevraagd monster van taalverknoeiing zullen onze le zers wel wat vreugde beleven. De militaire Slokop. Voor 1929: 1 miljard 9 millioen 352.443 fr. voor het leger. Hoeveel frankskens voor onze vaart mm* Eentalig Xederlandsclic straatna men te Kortrijk. Kortrijk, het voorbeeld volgend van Brugge, Aalst, de Gentsche voor stad Sint-Amandberg, laat thans, op hare beurt, trots de nabijheid van de Fransche grens welke aldaar ech ter niet samenvalt met de grens van ons taalgebied, de tweetalige naam platen harer pleinen en straten door ééntalig-Nederlandsche laat vervan gen. In het Walenlend, o. m. te Luik, Charleroi, I.a Louvierè, Gilly, enz. waar duizenden Vlamingen wonen, evenals in de Brusselsche voorstad Elsene wier bevolking voor de helft ongeveer van Vlaamsche afkomst is, heeft men totdusver steeds systema tisch alle tweetalige straatnamen geweerd. Dit is het vooral wat de Vlaamsche gemeentebesturen aan spoort, ook binnen hun gebied, een einde te stellen aan de trouwens vaak bespottelijke vertalingen der Vlaamsche straatnamen. Wanneer volgt Yper dit flinke voorbeeld CODDDDCDDDDDOCDnnOCODCDCOp PLAATS GEVRAAGD VOOR KLERK (bureelbediende) in Yper, Poperinghe of omstreken. Jonge ling vrij van militie verplichting houder van diploma voor boekhou den. Zich wenden bureel van 't blad. Vervolg Zonderling, zulke zienswijze, is 't niet Waar vindt men hedendaags nog zulke trouw. Wanneer komen de andere be dienden aan de beurt vernemen dat de Biekorf groote winkel gelegen aan den hoek der Pateelstraat, verkocht is aan eene firma van Brussel. Men schikt er een fabriekje op te richten voor het vervaardigen van geldbeugels en handtaschjes. Hoe meer werk, hoe beter Maandag 3 December 1928, te 18 uur. Dagorde: 1. Proces-verbaal der zitting van 26 November 1928 2. Stadsbegrootirg voor 1929. IS HET WAAR... dat het zeer katholiek muziekkorps Ypriana met zooveel zwier op 27* de straten doortrok op weg naar St-Pieters- kei k, doch dat de Te Deum door 3 4 der leden van dit zeer Katholiek muziek bijgewoond werd van op straat en in de omliggende drank huizen VERDIEN te huis QCt fr per dag en meer met ons gewaarborgd BItEIMAGHIKN «ltapide» stalen cylinders, gebreveteerd vanlseur, werkt fijn en grof. Jacquard machicn voor aile fantasiën. 10 jaar werk per kontrakt gansch het jaar. Ko steloos aanleeren, vlug en goed. Vraagt gratis KATALOOG nr 41 met inlichtin gen P. CADUCQUE, 12, l.angc Boom- gaardstraat, te Geilt (Zuidstatie) oi' 41, Weldadigheidsstraat, Brussel (Noonlsta- tic). Van hier en elders, (Vervolg). Eercteeken. Bij koninklijk besluit werd aan de Heeren Herman Emiel, stelplaatsoverste bij het be heer der buurtspoorwegen, de bur gerlijke medalie van ie klas en aan René Christiaens, baanwerker bij zelfde beheer, de burgerlijke meda lie van 3' klas toegekend. Aan beide verdienstelijke mannen onze hartelijke gelukwenschen. Alleen bedroeft het ons dat 'n bel- gische medalie zulke verdienstelijke personen hunnen ijver moet loonen. K. V. N. S. De aangekon digde vergadering van Maandag kon niet doorgaan wegens sterfgeval. Ze gaat beslist door op Maandag 3 De cember om 8 u. stipt in 't Vlaamsch Huis. Botsing tusschen auto en tram. Woensdag middag reed de ge naamde Saesen Michel, beenhou wer alhier, met zijn auto tegen den buurttram van Veurne naar Oos tende. De auto was deerlijk geha vend. Gelukkig werd geen enkel der inzittenden gekwetst. BOOR STERFGEVAL 250 kweekhennen leghorn witte zuiver ras 150 meter kiekenhokken met valnes- ten uit nieuw hout, gemakkelijk uit een te doen en te verplaatsen broedmachien eerste merk kacheltjes en ander aieken- gerief. o 100 witte leghorns 6 maanden oud. Alles aan rnordeelige voorwaarden. Zich wenden bureel van 'I blad. Beste lezer* en alder'iefste lezeres sen, ik zit hier te prakizeeren om mij te herinneren hoe dat het kindje van Popol en van Astried heet. Is het nu Chariot of Lowiske, Agatteke of Eudoksieke Aan ons Stance wil ik het niet vragen, want, die weet het ook niet, ik geloof dat het Char- lotken is. Allee, waar ne mensch nu per ma- leur zit aan te denken. Wel, dat komt omdat dat prinseske weg is naar Zweden... O... stelt u maar su biet gerust, beste menschen, het komt terughet komt terug!! Maar, haar poepa en haar moema zijn voor vijf maanden op zwier naar Neder- landsch Indië of beter gekend... naai den oost en zoo hoort men nu hier en daar, zuchtende, zingen O lala, mijn lief is naar den Oost, enz.^ Stance zegt dat ze dat over haar hart niet zou kunnen krijgen zoo voor haar plazier vijf maanden lang op voyagie te gaan en haat- kindje van een jaar achter laten. Maar, vrouw, zeg ik daarop, dat is karakter toonen en nu weet toch iedereen dat ze te Laken geen karak ter missen dat bewijzen Albrecht von Saksen Cobourg und seine ge- mahlin Elizabeth von Baiern :iog alle dagen, hebben ze, ten andere, altijd bewezen. Is or bij voorbeeld een V. O. S. die bet karakter van Albeer premjee niet heeft gezien, toen die keurling eiken morgen, in de eerste lijn, zijn hemd uitspeelde om zijn luizen te vangen, terwijl hij zong van geere bij 7 die niet heeft gezien hoe Zabet bij het kleinste bornbar- demement, met het vlot van de minoterie over den Yzer vloog om er dag en nacht de gekwetsten te gaan oprapen 7 't Mensch wist nochtans van haar eksteroogen. want, zooniet had ze nog moer gedaan Tarara boum enz. Suzaniiekc Rolders had ook zoo van die oogen die niet dienen 0111 te zien en daar bij sukkelde schoon Suzan met slechte tanden. Nu zat ze in den pijnstoe) terwijl dc tautist zich gereed maakte voor lie trekkerij - opeens een gil, twee gillen Aie Aie gilt Suzan Wel vrouw, zegt de man, ge moet nog niet roepen, ik heb uwen tand nog niet aangeraakt Ik weet liet wel, antwoordde Suzanneke, maar ge staat op mijn eksteroog Een Tltaljnan heeft nu een maksienken uitgevonden om tanden te trekken zonder pijn, dat gaat met den elantriek en het schijnt dat het een plazier is om zich azoo te laten opereeren. Allee, de fortuin van dien macarouist is weer gemaakt. Zoo loopcn vele menschen, zooals men zegt, met een uitvinding in hunnen buik» jaren eti jaren verzinnend om ze te been te krijgen. Nochtans zijn de een voudigste uitvindingen meestal de voor- deeligste. De vent die het gedacht had een metalen huisje op de potlooden tc steken met een stukje gom erin, won een fortuin van een half miljoen. Samuel Fox die de baleinen der paraplus verving door stalen draden of stelen liet na zijn dood zes miijoentjes aan zijn erfgenamen. Wie vindt er zoo wat op Bin 't Bormsfonds te spijzen I11 afwachting dient iedereen zijn pen ning te storten, want, het is meer dan noodig. Dit is geen bedelarij maar een vraag naar het bewijs van uw solidariteitsge voel Dit is een plichtvervuiling en geen aal moes Be bedelaars van Eonden hebben uu een bedeiaarsbeurs gesticht. Daar ver huurt men per dag. per week of per maand, zekere standplaatsen aan de rid ders van de uitgestoken hand. Dikwijls ziet men een schamele bedelaar, vijftig, ja. honderd frank betalen om een dag maar op een dezer standplaatsen het me delijden der voorbijgangers te mogen in roepen. Bat deden Dogman* en Vantnteren ook en op zekeren dag. nog niet zoolang ge leden. hadden ze gevochten voor het piaatsken op de trappen van de kerk. De laatste kwam met een stuk van zijn oor afgebeten in de hand bloedend gelijk een geslacht Sint-Antoniusbee*tje bij den kommissaris geloopen. Zie eens, meneer de kommissaris. sprak hij en legde zijn haifoor op den buro, dat zijn van die propere daden van dien zieiiden blinden Dogmaas. Dogman= moest komen en het stuk oor werd hem voorgelegd. Ziet ge wat ge gedaan hebt vroeg de kommissaris. ik 7 meneer, zei de andere, ik dat heeft die schelm van Vantutereu zelf ge daan om mij in affronten te brengen En zoo hoort men elkeu dag van andere maleuren. Ze spreken zoo maar van mil joenen Ckineëzeii die met hongersdood worden bedreigd als gevolg, natuurlijk, van den ehineeschen oorlog van 100.000 menschen die in Engeisch Indië, zonder werk en zonder brood zitten. Te ineen- nes. bij Parijn, is een poedermagazijn, geen poederderi zulle, in de lucht ge sprongen, vier werklieden doodendte Metz werd een fascltisch priester met nen regolver omver geschoten, de (lader werd in de Waiepajie aangehouden, 're Marseille hebben bandieten drie bank bedienden beschoten en van hun 350.000 ballekens beroofd, ze zitten reeds ill 't droog en zullen wel een kopken kleiner gemaakt worden, niet de ballekens maai de bandieten, wel te verstaan te War schau. in Polen, een huls ingestort vader moeder en zoon gedood, een zuigelingsken in zijn wieg ontsnapte als bij inerakel aan den dood ook in Polen zijn, verleden week, zes vliegmaksienen naar beneden getuimeld, met deodelijken afloop voor de inzittenden en te Oostende werd een po- licieman door nen ottomobil overreden en te Gent hebben drie bandieten nen handelaar geregolveriseerd en te Parijs heeft een rijke Amerikaansche madam een koljeeke van 1.500.000 frank verloren, het dingsken was voor 700.000 fr. veras- sureerd en nu heeft een arm sloorken, juffrouw Rejeitnge, hem gevonden cn van de jassuransiemaatsehappij 70.000 balle kens gekregen. Stance zegt dat zij die ook had willen verdienen en daar kan ik niets op antwoorden als ik ook en ik hoop van u hetzelfde. E11 bij Yperen ston den vcor enkele dagen de eclitgenooten Leroy-Baelden, met hun inottosikel voor den gesloten bareel, ze waren gepres seerd, draaiden, naar 't schijnt, den pa ree! open en reden met hun maksien on der den eksprestrein, allebei vermorzeld, natuurlijk. Juju, met alilie maksienerij zal dit ongeluk het laatste niet zijn. Ze gaan niet meer, ze vliegen en 't is nog niet rap genoeg, maar, ge ziet wat er van komt en Stance heeft gelijk als ze zegt dat do moeder de porceieinwjnkel is van do voorzichtigheid .Meneer auderpoljes, wilde - ok nekeer per otto rijden, nu, Vanderpotjes, moet ge weten is de beleefdheid en de voorko mendheid in persoon, nooit zou li ij iemand brutaal willen toespreken. Over- iest, werd hij dus met een paar dames gejiuviteerd door zijnen vriend De Sisse- leire om met den otto 'n toerken te doen. Nauwelijks buiten de stad wilde de Sis vollegaas geven maar het maksien vloög holderdebolder in de gracht. Potjes lag onder de kussens met zijnen kop door het raampje, nen bloedneus en een schram of acht en zei tot de dames die weinig erger getrekteerd waren Zou de willen gelooven, Mevrouwen, dat wij hier mee ons... halfzolen in de graciit liggen Daarmee, lezers en alderliefste leze ressen sluit ik mijnen molen maar niet mijn herte, met de zoetejoOp dat ge voor toekomenden Zondag allemaal uw pen ning aan het Bormsfonds zult hebben ge geven. Sniiffelator. Buetslé stilt aanstonds jeukte en geneest droog en nat zilt. katrienwiel. veri>ellen en klieren aan handen en voeten, baard- en andere VELZ1EKTEN. Zeer voordeelig is het ter- zelfdertijd gebruik ie maken onzer Itloed- zuiverende Villen Prijs 5 fr. de doos en 8 fr. zalf en pillen samen. Apotheken BAETSLÉ Keizer Karelstraat, 54, en Eilsabcthlaan. GENT Bi den nacht van Zondag op Maandag is de Schelde te Antwerpen buiten haar oevers getreden. Op gansch de lengte der Scheldekaaien is het overstroomendo wa ter over een groot gedeelte onder de afda ken gespoeld, en bereikte het derde spoor van den spoorweg langsheen de kaaien liggend. Te Oostende en op de geheele Vlaam sche kust heeft men zelden zoo 'n gewel digen storm meegemaakt. De vloed is zoo krachtig geweest, dat huizenhoog,- golven op den dijk rolden en het water langs de straten die op den dijk uitgeven in de stgd stroomde. Vrijwel overal is er scha de aangericht. Te Breedene is de verlenging van den straatweg tusschen de duinen en de ree door den vloed weggeslagen. Deze blok beton was niet minder dan 50 vierkante meter groot. In het tramverkeer langs de kust is de verwarring algemeen. In De Panne lijkt het alsof de dijk niet meer bestaat en men heeft den indruk alsof alle huizen van het lieve badstadje eenvoudig uit het zand zijn opgeschoten. De schade is algemeen en dan ook be langrijk. TVee in aanbouw zijnde gebou wen zijn ingestort Alle redders zijn te been en honden aan den dijk de wacht om m geval hulp zou moeten geboden worden, uit te varen. S ^"Q

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 6