Uit den Windmolen. 2' Jaargang N' 102 Dl I PK HSC HE ISO DE Bijvoegsel Zaterdag 8 December 1928 Sociale Rubriek I an hier vu elders den uit den bestuurraad van de mid delbare school gekegeld... en 't is van Katholiek... en eerst- Katholiek... en wat weet ik a«.. lat ze er zelve niet uit en geraken. Wij zullen ne keer de puntjes op d'ii zetten. Het mandaat van 1 b**stuurledcn der middelbare school moest ver nieuwd woeden /an de H. H. Gai- niant, Butaye d'Huvettera en Bou quet. Alje Y perlingen weten dat Mr Gajmont nooit geen voet in de kerk en zet, dat Mr Itntaye, li'neraal isMr. D'Huvetterc, is katholiek 't is mogelijk doch in alle geval op ziju mode alzoo stemde hij onlangs, als katholiek op zijn mode, tegen de aanneming der vrije Katholieke school dor zusters I-amotten en dat Mr Bouquet niemendalle en is... 't is nog 't beste dat er kan gezeid zijn. Welnu die mannen van D'Vpersche slooregingen alweer die 4 heer schappen als engelbewaarders van de middelbare school aanstellen- toen de nationalisten en de sociali sten er anders over dachten en twee voorbeeldige christene menschen ko zen en twee socialisten die hoewel socialist toch nog bij 't liberaal sec- tarisme mogen om lesse gaan. En daar is onae tweede verfoeilij ke daad... van met de medehulp der socialisten twee christene menschen in 'tj bestuur der middelbare schooi genoemd te hebben twee kristene menschen zooals er te voren geen in en waren. Ik krrcK vnu mijn nmlcrs tut ieder mijn part Vuil Vnder mijn selionders. Van Moeder i lijn linrt. Ik vnelit om iiiiin stuiten Met zuster en broer Ik ben ran den buiten, Ik ben ran den boer! Beste lezers en aiderllefste lezeressen, hiermee hebt ge reeds een stuk van mijn portret met de zoetejoop dat w ij malkan der nog veel beter zullen loeren hennen, want het doet mij kolossaal veel plezier met u wekelijks een praatje te .zullen mogen houden en ik hoop van u hetzelfde. Ge moet zoo nauw niet kijken, als ik er nekeer nevens slaag, als mijn pen mij parten speelt, dan moet ge maar denken dut... wel denkt dan wat ge wilt, want Ik zout en ik zaaie, Ik eg en ik ploeg Ik mest en ik inaaie. Ik zweet en ik zwoeg: Ik klets op de kluiten En glets In de moer Ik hen van den buiten, Ik ben van den boer! Mijn hal ren trouwboek, heet Stanco, mijn oudste zoon heet Jan. mijn tweede bengeltje heet Rika. Onze Jan wordt een heele man, hij krijgt reeds een beetjen haar onder zijnen neus en ik geloof, pot- volkoffk-, dat hij reeds over zijn schou ders begint te pinkoogen. Hij heeft een aardje naar zijn vaartje, zegt mijn Stance, nu, aiderllefste lezeressen, ze drijft over of liever ze overdrijft, al wil ik wel bekennen dat ik liever 10 zchooiio poezekens zie dan een leelijke. Terwijl ik hier zit te schrijven staat Jan mijne man, te hameren op zijn aan beeld. hij is kunstsmid, moet ge weten en smeedt de heerlijkste bloemen die ge droomen kunt. Hij zingt van 'tsmisse in zijn smidje... maar daar komt, ver dikkie. ook Een meisje op haar kamer... enz. bij. want, ik zie van aan mijn talel haar kroezelbolleke door 't venster komen piepen. Waarom ik u van onzen "Jan spreek Wel hij heeft verleden week een verks- ken gemaakt en ik ga u dat nekeere voorlezen Liefste meisjes, jonge mannen, i Beste vrienden, op ten strijd Ziet ze schuimbekken de "jannen" Ziet ze barsten haast van nijd "t Is dat zij ons voelen nadren Ons. de kerels van de daad Zonder botermelk in d'adren Met een hart dat open staat. Jonge vrienden en vriendinnen, Vlaandren roept ons, hoort ge niet Komt, poddorie. voor de pintv-n Strijdt met pen en woord en Hed Onze nudren moeten voelen Dat de jeugd hun taak verlicht. Dat ons geestdrift niet kan "koelen. Dat wij weten wat is plicht. Vlaandrens stem moet luider galmen In de Kamers en Senaat. Op. de kerels, zonder talmen Uit uw huizen dp de straat Woekeraars en patirjotten. Demokraten. oud gebruik. Zullen ons niet meer bedotten Strijkt ze zeep aan hunnen buik Onze Jan. Wel, wat zegt ge daarvan. Marleken Jongens, jongens, dat mijn telg al zoo strijdlustig staat, dat doet mij denken dat ne mensch ond begint te worden- Ln leelijk roept mijn sakrament des huwe lijk. Nogmaals, alderliefste lezeressen, drijft ze over. want al ben ik geen vat van schoonheid, toch zeg ik dat ik er mag zijn Enfin, wat wi,t ge En dan zeggen ze dat de liefde blind is Tuurken *aiupers w as o>k verliefd, -.1 hoe Dat zeg ik u. Griet, zei Tuurken, als ge met kermis nog met andere jon gens durft dansen, dan sla ik u bont en blauw-, want ik heb u onmenschelijk lief. Er gebeuren nog geen malleuren ge noeg in de wereld in de Walepajie heeft een boerenknecht met een bazin op zijn geweer geschoten. De vrouw viel erg ge kwetst ten gronde toen zij zag Jat de moordenaar haar echtgenoot bij de keel greep deer zij een uiterste krachtinspan ning en sloeg zij den bandiet met zijn eigen w apen den kop in. In een Franseh dorpje heeft een man van 51 jaar zijn oude moeder met een scheermes gedood, de veilt was nurasteniek. en te Luik heb ben een man en zijn madam zich onder een trein gelegd na hun twee dochters te hebben vermoord. Droevig droevig En op de lijn van Contich is een machi nist van zijn maksien gevallen en werd onder de wielen verpletterd. Voor 'n paar weken is er een groote hoof vergaan, de Vestris160 personen waaronder 30 vrouwen en 20 kinderen zijn verdronken. Nu is er in Engeland een maatschappij gesticht om de schatten die op den zee bodem liggen, op te zoeken. Ze hebben al twee schepen ontdekt. Ben Portu- geesch dat iu 1537 voor de kusten van Cornwall is gezonken en dat voor 1 mil joen goud- en zilverstukken bevat en ook een Spannschen bodem waar voor meer dan 2 miljoentjes gouden staven in zitten. En de vuurberg Etna maakt nj een beetje minder van zijnen neus en te Kortrijk is er een kindje in een kuip met kokend water gevallen en op de markt, te Brugge hebben ze een boerin luren portekadee geknipt. Te Lynn, in Fri.nk- rijk, waren drie jonge Belzen aangeko men met een bootje zij wilden de reis rond de wereld doen, maar het bootje vloog stuk togen een der pijlers van de groote brug over den Rhone, met het on- gjlukkig gevolg dat een der jongens ver dronk en de twee anderen door den kon- suldebelchik naar huis werden gestuui l. lie reis rond de wereld Waarom Is er dan nog iets nieuws te ontdekken Het moet wel zijn. want, verleden jaar heeft Edwin Astor. in den Thibet, in Azië, nog een bergketen van 3000 kilometer ont dekt. Hij gaf haar den naam van Chou- ehoukoulos dat wil zeggen Rotten bergen omdat er daar toch zooveel rat ten liepen. Weet ge, beste menschen. dat die lieve beestjes, de verstandigste beestjes zijn Toen ik nog bij de pirlotten was, onder den oorlog, aan den Yzer, lag ik zoo op zekeren nacht alleen in mijnen abri, hij mijn kou patatten en vorten boelie op eens zag ik een monsterachtige rat, op haar duizend gemakken, binnen Komen. Dat gezelschap was een afleiding, ik liet het beestje begaan en wat deed het Het ging direkt naar de olieflesch, trok er met de tanden het stopsel af, stak zijn langen dikken staart in het vocht, likte dien dan smnkelijk af, hernam zoo drie maal de staartinstekerij, - deed dan do fleseh weer dicht en vertrok langswaar het gekomen w:ns. Met van den Yzer te spreken, denk ik zoo op ons Yzerkruis ons Kruis van He!- denhulde. Ilebt gij al uw steentje bijgebracht Geven wien nood heeft is plicht. Geven wien men bemint is genoegen "Ja, hoor ik zeggen, ik wil wel, maar 't komt er niet van Laat mij eens bru taal zijn en zeggen dat wie zoo spreekt een grooten ezel is Al zoo groot als dien van Tiste de zandboer. Tlste stond met zijn langoor op de markt en daar ontmoet hij Bonifaclus suikerbuik, zijn vriend. Na een praatje te hehhon gedaan, nemen ze van elkander afscheid. I Dus, Bonifacius, zegt Tiste, ais ge iemand kent die naar een grooten, welge- mankten ezel zoekt, denk dan nekeer aan uwen vriend Tiste, ge moogt mij altijd rekomm andeeren. Beste lezers en aiderllefste lezeressen, daarmee neem ik van u afscheid, mijn pampierken staat vol zonder dat ik het weet. Allee, zooals we gezegd hebben, he En tot Zondag. Snuffelator. VOOR ONZE MOEDERS Wie zal er ons kindeke douwen, en doet het zijn moederke niet. zoo doet Hullebroeck ons zingen, maar hij kende dan voorzeker nog het Kindermeel Fortior niet Want kinders die met de Fortior gevoed worden zijn steeds frisch en gezond en moeten niet gedouwd worden. Moeders gebruikt de Fortior voor de voeding uwer kinderen. Gij zult er U beide goed mede bevinden. Het Kindermeel Fortior is te verkrijgen bij de apothekers, vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 5 fr.75 de doos. Zij't gij tevreden over nw blad Voldoen n de aangebrachte ver beteringen Zooja abonneert uw Trienden KLAARHEID Een Congres. 't Christen Wprkersverbond con gresseerde op 24 en 25 November te Brussel. Afgevaardigden uit alle dee- len van het Belgische Koninkrijk waren aanwezig. Op zich zelf een doodgewoon feit hoor ik U zeggen. Ja En een feit dat we hier niet zou den besproken hebben, ware' t niet dat op dat congres ten aanzien van alle Belgische Patriotten voor de eerste maal officieel het gevaar van de Vlaamsch Nationale sociale orga nisatie werd besproken. Peis ne keer Het gevaar bespro ken in Brussel. Zij die twee drie jaren geleden durfden te schrijven dat wij slechts enkele maanden gingen bestaan, dat er voor ons geen toekomst was, heb ben er nu de groote Bonzen bijge roepen, om de middelen te beramen die ons moeten in 'tzand doen bij ten. Voor de oogen van al de Belgen,, ook van al hun syndikalisten hebben ze moeten wijzen op onze jonge op komend frissche scciale macht. E11 hun woordvoerder dus hij die met gezag sprak, heeft het gezegd, dat onze werking voor de groote alge- meene Belgische organisatie een kwestie is van leven of dood. En de manier waarop hij het ge vaar aanwees en de middelen tot voorkomen aanduidde, zijn voor Rub- bens zelf (die de woordvoerder was) en voor elk verstandig mensch een bewijs van die stevigheid onzer theo- rethische stelling en van de onmacht, van den ordogischen zin van het sociale gebouw die de katho lieke partij sedert 30 jaren aan 't op bouwen is. Zij die steeds plat demagogisch ge noeg waren om bij de goe gemeente 't geloof te doen rijzen dat demokra- tie.in den zin vanvolksmacht en wel vaart slechts samenging met vette klakken en kleurige foulards hebben er ditmaal een advokaat bijgeroepen, een geleerde Bol om te doen zeggen, maar niet te bewijzen, dat wij VI. Nat Syndikalisten mis zijn en mis doen. En de Heer Rubbens hoeft zich wonderwel van die taak gekweten. We wenschen hem geluk om de wijze waarop hij de onmacht van het chris ten Werkersv<erbondsyndikalisme en de stevigheid onzer stelling tegen over mekaar heeft geplaatst. Hij gelijkt ons wonderwel op den gezetenen Burger en grooten Geleer de, die innig diep overtuigd is dat wij gelijk hebben en de juiste weg opgaan, maar die het, om wille van de partij van de tucht van de platte baatzucht en de niet riedeneerende onderdanigheid aan volksvijandige machten toch anders moet zeggen, 't Schijnt ons de man die het oogen- blik afwacht om met meer vuur het betere te verdedigen. Hij gelijkt op de goede vader, die in St Niklaas verkleed, zijn twijfe lende kleuters wijsmaakt dat hij alleszins uit den hemel komt en als het stelligste bewijs de vergulde staf die hij in de rechterhand draagt, aanhaalt. We kunnen niet nalaten de lezers aan te toonen hoe die geleerde Bol, de volgelingen van 't werkersver- bond voor domme blatende lamme ren durft te aanzien. Hnn oordeel over ons. Volgens 't verslag van zijn blad DE STANDAARD zegde Rubbens, dat de werklieden die de rangen der christene organisatie verlaten en de onze toetreden hun standsbelan gen verraden zonder hun stambelan- gen te dienen. Voorwaar een koeier kan het niet gemakkelijker zeggen, 't liedje dat in West-V laanderen reeds lang is af gezaagd. Maar wij hebben de heele Stan daard afgezocht om de bewijsvoering te vinden en 't is ons niet gelukt. Dat is nochtans 't eerste wat iedere syndikalist wenscht bewezen te zien. 'tls 't gene Mr Rubbens toelaat te beweren dat er tusschen de VI. Nat. werkliedenorganisatie en de fabriek- syndikaten geen verschil bestaat. Doch die Rubbens schijnt zoo over tuigd van zijn gewaagde vooropzet ting dat hij niet eens poogt de be wijsvoering aan te halen. Ge moet werkelijk Rubbens zijn om zoo te durven schilderen. Als echter zijn tableau op iets of iemand gelijkt, dan geeft hij weer de lokale christene vereeniging waar de E. H. Onderpastoor den fabrikant het hoi maakt en tevens de werkliedenver- eeniging bestuurt. En wij kennen meer dan eene plaats Mr Rubbens waar b. v. den E. H. Onderpastoor boven het hoofd van plaatselijke en centrale besturen, vakvereenigings- leden uitsluit omdat ze lid zijn van een muziekinrichting die den fabri kant van 't dorp geen jaarlijks/hè serenade brengt. ('t vervolgt) Heropening van liet gekend lniis J F LI EN SIX-VAX RA ES hoek der Itoter- en Tenipelstraat ITER. o Handel in KOORDEN, BORSTELS. DEKKLEEDEREN, SCHA A PVEL- LE.Y SPONSEN, ZEEMVELLEN, SPONSEN, ZEEMVELLEN, ROOKERSART1 KELEN], enz. Vlies aan genadige prijzen. Me J11I. Six-Van Raes Teinpelstr. 11.1 ■iBKaBEaHBBSBnBH POPERINGHH. Gemeenteraads zitting van 30 November 1928. De Burgemeester opent de vergadering om 6.10 afwezig den heer Lefevre Hilaire. De sekretaris leest het verslag der vorige zitting dat zonder opwerpin gen goedgekeurd wordt. De Burge meester leest een brief voor van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen vragende om een perceel grond te mo gen ruilen. Dit zal later besproken woivlen. 1 Punt. Vaststelling der gemeen telijke opcentiemen voor 1928. In do laatste zitting van de commi- sie van finantien werd door de meerderheid besloten 40 ctm opcen tiemen te behouden. De Burgem. vraagt dat deze dan ook zouden ge stemd worden. Algemeen ja. N. B. Wat zijn we reeds ver van de verkiezingsbeloften van 1926. 2. Punt. Begrooting der stad voor 1929. De sekretaris leest de voor gestelde begrooting voor. De meer derheid stemt ja, minderheid ont houdt zich. Carpentier vraagt een toelage voor het ijzergedenkteeken van Diksmu- de. Hij zet de zaak uiteen, zegt wat het doel is, namelijk een gedenk- teeken op te richten voor de geval len vlaamsche jongens daar op de boorden van den Yzer. Jaarlijks, zegt spreker, gaan duizenden en tiendui zenden Vlamingen naar Diksmuide in beJevaart, ook honderden Pope- ringhenaars nemen deel aan die vrome tocht, want ook Poperingh- sche jongens vielen daar waar nu ook ter hunner gedachtenis dit ge- denkteeken wordt opgericht. Reeds vele steden en dorpen van 't Vlaam sche land lieten hunne toelage ge worden aan het Komiteit. Poperin- ghe wil ook die eer. Burgemeester. Zegt dat hij eerst eens inlichtingen zal inwinnen aangaande de somme welke andere gemeenteraden daar aan besteden. De zaak zal op de naaste zitting ge regeld worden. Carpentier. Dankt op voorhand Hij vraagt hoe het nu staat met den verkoop van de barakken van het Albertsfonds. Burgem. Ze zijn allen te ver- koopen. Carpentier. Ik zie in de begroo ting verschillende posten betrek hebbende of werken uitgevoerd aan de gemeentewegen. In verband daar mee wou ik graag weten welk loon aan de stadswerklieden wordt be taald. Gom bert schepen 20-22-en 17 franken Caa'pentier. 17 fr. In de tegenwoordige omstandigheden. En is dat n' menschwaardig loon Voor mij is dat 'n hongerloon. Hoe kunnen man en vrouw leven met 17 fr. daags, 't Is belachelijk of liever 't is 'n schande voor ons, bestuurders. Met 17 fr. per dag kost, kleeren, licht, vuur, onderhoud en huishuur betalen voor man en vrouw, hoe kan dat Gombert. (Schepen van openbare werken) Gij zoudt 't geld buiten- smijten gij en tegen de opcentiemen stemmen... Gij kent daar niets van gij- Carpentier. En is er ook geen familieloon, geen kindertoelaag Van Doren (schepene) Neen maar sommige hebben hun pen sioen ji Carpentier. Hoe is 't mogelijk Ik geloof toch dat gij zoo goed weet als ik dat er een minimum van 2U tot 25 fr. noodig is om man en vrouw te leven. Ik vraag dus voor de min sten 25fr. daags want we nemen toch aan dat het loon iets meer moet zijn dan noodig is om niet te sterven, ol' moeten de werklieden die 50 jaar voor stad hebben gewerkt op den dag dat ze niet meer werken kunnen door den disch ondersteund worden (Sombert. 't Zijn meestal oude menschen. Zij verdienen hunne dag huur niet. Moesten zij in entrepri- se werken ze verdienen maar hall zooveel. En daarbij, hebben ze gere clameerd Als ze te reclameeren hebben moeten ze bij mij komen. Gij hebt u daarin niet te moeien. Carpentier. 'tGaat mij even goed aan als u en als elke poperin- ghenaar. Gij zijt enkel aangesteld en betaald om hun werk te regelen en zijt de laatste om te mogen zeg gen dat ze hun werk niet doen. En als raadslid heb ik het necht en zelfs de plicht te zien of de menschen die v]oor ons werken, ook worden be taald als menschen. Door hunne dienstjaren hebben zij recht op meer dan het strict noodige, zelfs zonder dat zij reclameeren. Ik zou nog willen weten of de 8 uren wet toegepast word Gombert. Ja'z. Ha ha Weet ge wat ze vandaag gedaan hebben Hout splijten Ge kunt gij U eens die^aak aantrekken. Hebt ge ze al bezig gezien Carpentier. Als die menschen hout splijten 'k denk dat gij hun dat bevolen hebt en ja, ik heb die menschen al zien werken en besta- tigd dat zij hun opgelegde taak vol brengen. Ik vraag daarbij geen te hoog loon, slechts een minimum van 25 fr. en daarbij ook familievergoe ding. Burgemeester. We zullen hen verhoogen. De begrooting laat zulks toe. Carpentier. Dank U,Mr de voor zitter. Ik vraag ook strenge toepas sing der 8 uren wet. Gombert. Die wordt streng toegepast. 3. Punt. Gemeentereglement nopens duikers, grachten en vervoer- belasting. Dit reglement is verplichtend en wordt ook algemeen goedgekeurd. 4. Punt. Aanstelling van kandi daten van het Besturend Bureel der Staatsmiddelbare school. De uittredende leden worden her kozen met zeven stemmen. De minderheid onthoudt zich. 5. Punt. De vraag der Burger lijke Godshuizen voor ruiling van een perceel grond wordt algemeen goed gekeurd. Commentaar van den verslaggever. 1. Ongehoord is hiet dat een sche pene van openbare werken onge straft de werklieden mag belasteren onder zijn eigen beheer. 2. Zelfde schepene liegt als hij zegt dat 't allemaal oude menschen zijn. Hij zelf weet best dat er zijn met vrouw en kleine kinderen, die zouden honger lijden zonder het slaven en uit gaan werken der huis vrouw. Maar ja zoo houdt men de menschen onder den hiel en mits 'n beentje nu en dan toegeworpen in naam der zoogezegde liefdadigheid zijn die menschen zeer dankbaar en dansen zooals de Minister fluit. 3. Heer Schepen van openbare werken liegt weerom als hij zegt dat de 8 uren wet streng wordt toege past. Tot nu toe werkten die men-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3