Uit Stad en Dorp. Vrouwengilde. Het bouwen van hoeven in de verwoeste streek Eene Boerin. C. Jansseune. CouckeBaere. en nings behaalt, kan, volgens rangschik ken der jury een der voormelde premiën bekomen worden door 1. De mededin gers wier hoeven opgebouwd waren op 10 Juni 1921 2. De mededingers die hunne plannen aan de jury onderwerpen vóór 1 Maart 1922. De gebouwen, uitgevoerd volgens de vooraf door de jury goedgekeurde plans evenals de gebouwen, voorzien in nr 1 hierboven, moeten voltooid zijn vóór 1 September 1922. De inschrijvingen voor den prijskamp moeten gezonden worden aan het Secre tariaat der jurij (M. Van Godtsenhoven, Staatslandbouwkundige te Brugge)de lijst zal gesloten worden op 1 Maart 1922. Nog een nieuwske dat onze Vlaamsche herten moet verblijden en hoop geven. Het wetsontwerk tot vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool is weerom inge diend door VanCauwelaerten consoorten. Goed zoo! Dat is nu de vierde keer dat dit ontwerp ingdiend is. Vierde keer goe keer, hoor! Alla, vertegewoordigers van Vlaanderen wij rekenen opu. Binst dezen zittijd moet die wet er door, ongehinderd en onveranberd tot heropbeuring van Vlaanderen, tot spijt van wie ’t benijdt! Onze vrouwengilde van den H.Blasius met hare 55 leden vierde op haren pa troondag haar Jaarlijksch familiefeest. Zooals het aan Christene vrouwen be taamt begonnen wij ons feest met onzen Lieve Heer. Op O.L.V. Lichtemis kwam Eerw Pater Decoster der Jesuiten een be- reidingssermoen prediken en biecht- hooren. het wereldberoemde passiespel van Ober ammergau. Den 15 en den 22 Februari komt de hofbouwkundige Karel Demuynck van Eerneghem 2 lessen geven over tuinbouw engroenselkweek. En men belooft nog voor dezen winter voordrachten over de zendelingen en hun werk, voordachten met lichtbeelden over den Kalyarieberg door de eeuwen, over Japan. En zoo voort Op iedere vergadering worden ook tot verpozing schoone Vlaamsche liede ren gezongen. Piano was daarbij tekort tot hiertoe.. Ook deze komt, of liever is er al maar het lokaal moet eerst gansch in order zijn eer hij er zijn plaats in neemt. Ander nieuws is er hier niet tenzij dat wij nog al veel hooren van griep en dat er nog al wat menschen sterven. Maar dit is nu juist niet het gevolg van dat, Er sterven altijd nog al veel menschen in dien tijd van het jaar. Er zijn maar weinig gevaarlijke geval len de gevallen zijn ook niet zoo talrijk als sommige menschen wel zeggen. Er zijn geen redenen om benauwd zijn, maar wel redenen om voorzichtig te zijn. Een mid del tegen de griep is rooken en een drup- pelken drinken zeggen «de gazetten» Maar als ’tgoed is korten drank te drin ken met flesschen, en warme grogs met emmers, valt sterk te betwijfelen. Ondertusschen zal St Genesiusgild zijn tooneelfeest niet kunnen geven gelijk het voornemens was het te doen den zondag 19 Februari omdat sommige menschen spelers «gegrepen» zijn.. Wij vernemen dat het uitgesteld is tot in de eerste dagen van October. dercjceri Tot nu toe gaat de heropbouw een slekkengang in de gemeente even wel is er herleving onder het volk. Wie had verleden jaar durven denken aan een tooneelfeest?Eenige oud-lief hebbers en Jongeren hebben het aange durfd op het tapijt te komen in de zaal van Achiel Defever. De toeschouwers hebben pp O. L. V. Lichtmis en Zon dag laast een aangenamen avond overgebrachtal de stukken waren wel gespeeld en heel den tijd waren de lach spieren in werking. Zondag toekomde den 12 dezer te 4.30 ure zal er wederom veel volk zijn. Dinsdag aanstaande te 9 ure heeft de plechige begrafing plaats Cyriel Soenen en Alois Lauwers onzer dappere gesneuvelden. zonneklaar zijn, dan antwoordt de tegen strever uwe bewijsvoering is nog geen pijp tabak weerd, ik zal het bewijzen zoo klaar als 2 en 2 vier is. En zeggen dat het dikwijls alzoo gaat in de wereldEn dat er vele menschen zich laten beet nemen door woorden! Die menschen zijn te beklagen. Maar wie er ook te beklagen is in deze zaak ’t zijn de Rechters die dat al moeten aan- hooren en dan een vonnis strijken. Wij wenschen dat zij het zoo wijzelijk mogen strijken als Salomon. ’s Anderendaags Eerste Vrijdag en Feestdag van den H.Blasius was er om 7 u. en'halï plechtige Communie mis waar 50 leden ter H.Tafel nad?rd?n nadat zij het stichtend woord aanhoord hadden van den gevierden predikant. Daarop volgde de algemeene vergadering in de barak der meisjesschool. Wij werden er onthaald op geurige koffie en smakelijke koekeboterhammen die wij ons goed lieten smaken. Daarna mocht-n wij een lieftooneel- stukje genieten dat gespeeld werd door eenige kinderen der leden. Voor den eer sten keer dat onze ijverige schoolzusters de gelegenheid hadden van bewijs te geven hunner veerdigheid in het onder wijs, hebben zij er eere van gehaald, de speelster door hen geoefend, hebben h-1 waarlijk wel gedaan. Dan kwam Jvr. Verbercht opzienster der Boerinnebonden aan het woord. Zij handelde over de woning. De woning, om te beantwoorden aan haar doel. moet gezond zijn en gezellig, Dit zal zé zijn als ze droog is, luchtig en lichtig. Daarom vermijdt van te bouwen op vochtige lage gronden. Eischt goede bouwstoffen. Betrekt uwe woning niet vooraleer dat ze droog is. Trouwens wakte doet de ziektekiemen woekeren. Zorgt voor versche lucht. Zet dikwijls vensters en deuren open. Vooral verlucht de slaapkamers waar ook geen bloemen mogen gekweekt worden. Immers de bloemen ademen in ’t donker evenals de menschen, en bederven de lucht. Sluit ook het lieve licht der zon niet buiten. Licht immers geeft levenslust aan plant dier en mensch en doodigt de schadelijke ziektekiemen. Daarbij weest rein. Gaatgeern om met stofdoek, met water en dweil, zoo zal uw woning gezellig zijn en, moeders, ge zult uwen man en uwe oudere kinders veel gemakkelijker te huis houden. Wees ook rein op alles wat met melk en boter in aanraking moet komen. Zoo zal uw keern nooit betooverd zijn, Eindelijk gaf de E. Pater eenige wen ken over de reinheid op lichaam en ziel die ook het hunne bijdragen om geluk en vrede in het huishouden te brengen. Daarna bedankt de Eerw. Heer Proost der Vrouwengilde allen die medegeholpen hadden om dit feest wel te doen gelukken, hij hield eene nuttige prijsloting en deelde aan allen een schoone print uit van t H.Hert van Jesus. Dit gezellig feest werd nog opgeluisterd door de zoo smaakvol uitgevoerde vlaamsche liederen welke Juf. Anna Ketele van Dixmude ons te gehoore schonk tuschen de verschillende nummers van den Feestwijzer. Minister De Vèze die aan ’t hoofd staat van onze Landsverdediging begint hier en daar al een woordje te reppen over zijne toekomende militaire plannen. Men zal best doen dien man in ’t oog te houden, want hij is niet verre te be trouwen met al zijne plans. Voor vele dingen spreekt hij nog heel duister en XTcCTJS flITbovtilCïi dco dingen zegt hij ronduit hij is tegen de gewestelijke indeeling en hij zou liever onze jongens van Veurnambacht en ’t Dixmuidsche naar Luik of Luxemburg zenden om hun soldatenstiel te Peren, dan hier ergens in Vlaanderen. Wij hopen dai het volk en zijne Vertegen woordigers dat zal weten te beletten. En als hij er van onder trekt daarvoor, hij ga! .en hoe rapper hoe liever van twee De voor- loopige kerk zal te klein zijn, ’t Is zeker dat al de overheden der gemeente en de Oud-Strijders aan de droevige plech tigheid zullen deelnemen. Bocrinnenbond, Hessen. Hier te Eessen willen de boerinnen nietten achter blijven. Eene boerinne- gilde is gesticht geweest, en aanstonds lieten 47 Vrouwen en jonge dochters (boer innen) zich inschrijven als lid. De boer innen hebben hunne gilde gesteld onder het patroonschap van de H.Brigitta. Zondag laatst, wierd de eerste bestuurs vergadering gehouden en Jufvrouw Ver- beeke. afgeveerdigde van den Boerinne- bond van Leuven, in die vergadering tegen woordig heeft aan de leden van het bestuur nuttige wenken gegeven en beloofd eene voordracht te komen hou den op de eerste algemeene Vergadering. Op tijd en stond zullenwij bekend maken wanneer die algemeene vergadering zal plaats grijpen. Intusschen, doen wij eenen oproep aan de boeren van Eessen die het nut en de voordeelen beseffen lid te zijn van den boerenbond, hunne vrouw aan te wak keren naar de aanstaande vergadering van de boerinnegilde te gaan, en aan de boerinnen, die altijd te huis zitten den Zondag namiddag, eens een uitstapje te doen naar den boerinnebond, waar zij nuttige zaken die den boerinnenstand aangaan, zullen vernemen en terzelf der tijd eenige aangename uren zullen overbrengen. Boerinnen van Eessenmaakt u dus veerdig voor de algemeene vergadering die in ’t kort zal gehouden worden. Een bestuurlid. Caeskvrke. H. Blasiusdagen. De Vereering van den H. Blasius van over ouds in voege in onze streek is dit jaar een bewijs geweest dat de godsdien stige gevoelens immer levendig zijn in de herten onzer bevolking. Gedurende negen dagen zijn de bede vaarders dagelijks in groot getal de gunsten komen afsmeeken van dien volksgeliefden Heilige. Veesyndikaat De gestamboekte stier Steen van Meersch van het veesyndikaat van Caes- kerke staat bij Odile Laleman. Het dienstgeld door de leden te betalen bedraagt 15 frs per koe. Die geen lid zijn van het sijndikaat betalen 25 frs per koe. Geitenbond. Op Zondag namiddag 12 Februari kwart na 3 ure is er vergadering van den Geitenbond Dixmude - Caeskerke - Sf Jacobscapelle bij de We Treve in de Roos te Caeskerke. Nieuwe leden mogen zich aangeven en de jaarlijksche bij drage der leden zal er ontvangen worden. De Eerw. Heer Proost zal er het woord voeren. AA ere kern. Wie kent Merchem niet, bijzonderlijk door militaire mededeelingen tijdens den bloedigen oorlog? Bijna dagelijks zagen wij er een dezer plaatsen in vermeld Drie Grachten, Kippe, Draaibank. Daar waar om zeggens alles wel tien keeren was omgekeerd, en wat iedereen dacht onherstelbaar te wezen is nu bij na heelemaal vereffend. Dooi de belgische Heidemaatschappij werden er hier sedert 26 April 1920 Lijfrentkas Spaarzaamheid en Vooruitzicht Ieder Zondag voormiddag van 8 tot 10 ure houdt, ondergeteekende zich ter beschikking der leden in de Stadsknech tenschool om alle inlichtingen te ver strekken, om de nieuwe boekjes ter hand te stellen met de stortingen voor- en na den oorlog gedaan; de betalingen voor 1922 in ontvangst te nemen en alle andere verrichtingen te doen. Ieder, die komt voor_ derde personen gelieve den juisten geboortedatum te geven daar alle boeken en registers ver dwenen zijn en het anders onmogelijk ware de gewenschte stortingen te doen. Sedert den oorlog zijn menigvuldige veranderingen aangebracht in den dienst der Lijfrentmaatschappijen onder andere worden de stortingen nu niet meer éénmaal op ’t laatste van het jaar gedaan maar twaalfmaal, eenmaal per maand. Einde Januari voor dezen die in Jan. geboren zijn. Einde Februari voor dezen in dien maand geboren zijn enz. zoo voor iedere maand. Dus moet een lid dat in Juni geboren is, zijne jaarlijksche stortingen doen in Mei, anders verliest hij een jaar. Inschuifkaarten zooals voordezen wor- d en niet meer gegeven. De algemeene lijfrentkas te Brussel, zendt voor ieder lid eene kaart waarop alle verrichtingen ingeschreven worden en die ter zetel der maatschappij moeten berustende blijven. Ieder lid kan op die kaart den staat van zijne rekening komen nazien. Verdere inlichtingen zullen in gepas- ten tijde gegeven worden. De Schrijver-Schatbewaarder der Lijf- rentgilde Dixmude. o— Te Brussel heeft de ministerraad ver gaard en een plan van besparingen be studeerd op de ministerieele budgetten. Wc zullen het afwachten, en zien. Tegenwoordig speelt men nog al veel, te veel zelfs, met dat woord besparingen. En de daden beantwoorden niet aan de woorden. Dat kunnen, heel het land door, alle burgers bestatigen. Ze slaan het geld met hamers kapot ze smijten het weg door deuren en vensters dat zijn van die spreuken die men heele dagen hoort in den mond van het volk. Een staaltje maarmen zegt dat ze nu weerom duizende en duizende frank gaan besteden om de boyau de la mort te herstellen in Dixmuide-Caeskerke. Dat moet een sitehistorique militaire worden Daar zijn wij vet mee! De menschen zouden daar liever weerom die schoone landerijen zien, en de korte verbindings- wegen van vroeger zoodanig dat ze geen uur omweg méér moeten doen om naar de kerk of hun land te gaan. Dat ware sparen! En daarbij ’t en zijn geen muren of boyaux die het vaderland vormen, maar de burgers, zooals de Ouden zeggen. Dat zegt ons ook het ge zond verstand. En om te besparen moet men gezond verstand hebben. —o De datum, waarop de inschrijvjngslijst voorden prijskamp zal gesloten worden, is gebracht op 1 Maart 1922. Komen bij de jury in aanmerking al de hoeven, welke ook de oppervlakte zij van de boerderij, die heelemaal zullen opgebouwd zijn vóór 1 September 1922, op voorwaarde dat ze gelegen zijn in een gemeente, waarvan het grondgebied ge heel of deeltelijk begrepen is in de streek bepaald bij het K. B. van 23 Januari 1920 De volgende onderscheidingen en premiën kunnen toegekend worden: a) Prijskamp des konings, bedrag: 25000 fr. toe te kennen aan den mededin ger wiens hoeve het best zal beantwoorden aan de voorwaarden van den prijskamp. b) Aanmoedigingspremiën 1. Boerderijen van meer dan 10 ha. 2 prijzen van 15 000 ’frank 2 van 10 000 frank en 5 van 5000 frank, 2. Boerderijen van 10 ha. en minder 1 prijs van 10.000 frank 5 prijzen van 8000 frank 10 van 5000 frank en 15 van 3.000 frank. Behalve degene die de Prijs des Ko- Donderdag 8 Februari ten 6 uren ’s avonds hield onze sprekersbond in het lokaal van den Volksbond zijn 8ste win tervergadering. Voordracht over den Congo en Voordracht met lichtbeelden over Lourdes. ’t Zijn aangename en leerrijke avonden deze die men in den Sprekersbond over brengt. De toegang is vrij voor alle mans personen boven de 17 jaar en erkomt van langs om meer volk. Het mag slecht weder zijn, men ziet er nog altijd ten minste een honderd man en daaronder menschen die van de uiteinden der gemeente komen. Daar wordt van alles gesproken. Zoo hoorden wij er reeds dezen winter den Heer J. Bulcke onderwijzer, handelen over het Militarisme en zijne gevarenden Heer A. Peper, secretaris, over de nieuwe belastingswetten den Heer M. Laleman onderwijzer, over Ierland en zijn strijd voor onafhankelijkheid, den Heer Lode- wijk Sys over de tijdrekening. Er werd ook gesproken over H. Karei de Gheldere, de geneesheer-dichter van Couckelaere en nu laatst over Paus Beneditus de XV, en zijne werking onder den oorlog en voor Belgie. Wij hadden ook voordrachten met licht beelden. Een vanE. H. Vlaeminck leeraar aan ’s Heiligen Lodewijks College te Brug ge over Amerika en in ’t bijzonder den Far west, ’t Kon aantrekkelijk schijnen, maar spreker waarschuwdemeer dan een die er onbezonnen heenging om er fortuin te zoeken, vond er zwarte armoede. Een ander van E. H. Ruyssen leeraar aan de Normaalschool te Thourout over Spanje, gebruiken en zeden van het Spaansche volk, en in ’t bijzonder de welgekende, maar sterk af te keuren stieren gevechten. En derde over de passiespelen, o— —o— Dixmuide. Prijskamp voor den prijs des Konings

De Yzerbode (1922-1940) | 1922 | | pagina 2